بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80A و تلویزیون سامسونگ QN85A

۱۴۰۰/۱۱/۲۰

تلویزیون دنیایی پیچیده دارد و اطلاعات در مورد آن به انتخابی بهتر ختم می شود. تلویزیون های زیادی در بازار وجود دارد و همه ما می خواهیم با در نظر گرفتن هزینه، بهترین را خریداری کنیم. واقعیت آن است که هیچ تلویزیونی کامل نیست و برخی در گزینه هایی بهتر بوده و برخی دیگر در ویژگی های متمایز می باشند. به هر صورت ما به سامسونگ و تلویزیون های پنل IPS این شرکت می پردازیم. سامسونگ در سال 2021 تلویزیون کیولد Q80A را روانه بازار کرده وبه دنبال آن هم از تلویزیون های نئوکیولد خود رو نمایی کرد. تلویزیون می نی ال ای دی یا نئوکیولد سامسونگ مدل QN85A یکی از این تلویزیون ها می باشد. در این نوشته ما بالارده ترین تلویزیون کیولد سامسونگ 2021 یعنی Q80A را با میانرده ترین تلویزیون نئوکیولد 2021 یعنی مدل Qn85A مقایسه می کنیم.

 

جایگاه تلویزیون QN85A و Q80A در میان تلویزیون های 2021

هر تلویزیونی در بازار جایگاهی ویژه دارد. شما می خواهید بدانید که این تلویزیون ها در چه رده و یا رتبه بندی قرار می گیرند. برای نمونه می خواهید یکی از این تلویزیون های را خریداری کنید و قصد هم دارید آن ها را با مدل هایی از برند های دیگر مورد بررسی قرار دهید. تلویزیون Q80A جایگاه تلویزیون سامسونگ Q80T شده است. این تلویزیون بالاترین کیولد سامسونگ است یعنی بالاتر از تلویزیون سامسونگ Q70A قرار می گیرد. در واقع بالاتر از آن دیگر تلویزیون کیولد نیست و بلکه نئوکیولد یا همان تلویزیون سامسونگ QN85A   می باشد. اگر بخواهیم آن را با برند های دیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که رقیب این تلویزیون بالارده کیولدی سامسونگ، تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 مدل 2021 و تلویزیون سونی X90J سونی 2021 می باشد. تلویزیون QN85A هر چند در میان تلویزیون های نئو سامسونگ میانرده است اما جایگاهی ویژه در بازار دارد. رقیب آن، تلویزیون ال جی مینی ال ای دی کیوند Qned90 می باشد.

 

محدوده اندازه صفحه نمایش در تلویزیون های سامسونگ کیولد Q80a و نئوکیولد QN85A

 بعضی از وقت ها اندازه صفحه نمایش محدود می باشد. شما شاید قصد خرید اندازه ای از صفحه نمایش از این مدل های را داشته باشید ولی موجود نباشند. به صورت کلی هر دو مدل از این تلویزیون های سامسونگ که ما در این نوشته مقایسه کرده ایم، در اندازه های 55 اینچ، 65 اینچ، 75 اینچ و 85 اینچ موجود می باشند.

 

طراحی و ظاهر تلویزیون های سامسونگ، مقایسه ظاهری تلویزیون کیولد Q80A با QN85A

جالب است بدانید که این تلویزیون ها بسیار شبیه هم هستند به گونه ای که شاید در نگاه اول اشتباه گرفته شوند. هر دو یک پایه با ابعاد یکسان را در وسط دارند و در دسته تلویزیون های پایه وسط قرار می گیرند. حاشیه پنل در هر دو تلویزیون برابر با 0.9 سانتیمتر است و میزان ضخامت در تلویزیون Q80A بیشتر می باشد. تلویزیون کیولد سامسونگQ80A   دارای میزان ضخامت 6.2 سانتیمتر و تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN85A دارای میزان ضخامت 2.7 سانتیمتر می باشد. هر دو از کیفیت ساخت بالایی برخوردار می باشند و در پشت تلویزیون از سیستم مدیریت کابل استفاده شده است. هر دو به رنگ مشکی می باشند و ریموت کنترل همراه آن ها خورشیدی و هوشمند می باشد که در ادامه به ان می پردازیم.

 

کیفیت تصویر در کدام تلویزیون سامسونگ بهتر می باشد؟

همه می ما می خواهیم کیفیت تصویر تلویزیون زیاد باشد. واقعیت آن است که در زمان خرید تلویزیون و یا نمایش یک تصویر بر روی آن نمی توان کیفیت را تعیین کرد. به هر صورت این تلویزیون ها ویژگی هایی را دارند که در کیفیت تصویر تاثیر می گذارند. کاربر برای اینکه تعیین کند که کدام تلویزیون کیفیت تصویر بیشتری را دارد باید ویژگی های موثر در کیفیت را بشناسد. نورپردازی و نوع آن، پردازنده، صفحه نمایش، ورودی و خروجی ها و یا فرکانس تصویر همه و همه در کیفیت تصویر تاثیر می گذارند. 

 

صفحه نمایش ADS  یک نوع پنل IPS در تلویزیون های سری 8 کیولدی و نئوکیولدی سامسونگ 2021

در واقع اینجاست که تلویزیون هایی که مورد مقایسه قرار داده ایم، با همه تلویزیون های سامسونگ متفاوت می شوند. در این دو تلویزیون از پنل ADS استفاده شده است این پنل یک نوع پنل IPS است و با پنل VA متفاوت می باشد. در هر دو تلویزیون زاویه دید بالا می باشد و شما می توانید از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوبی را داشته باشید. عمق نمایش رنگ در این تلویزیون ها 8 بیت است و می توانند رنگ های غنی را نمایش دهند. این دو مدل تنها تلویزیون های سامسونگ با پنل IPS می باشند و تلویزیون سونی X80J و یا X8000H هم از همین نوع پنل استفاده می کند. اما برخی از قابلیت های تلویزیون مانند کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق و یا زاویه دید به پنل مربوط می شوند.

پنل IPS و آرایش ساب پیکسلی ، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

زاویه دید، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

در میان دو نوع پنلی که در تلویزیون استفاده می شود، پنل VA کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق بالایی را ایجاد می کند و از طرفی زاویه دید در پنل IPS بیشتر می باشد. در اینجا مشخص است که تلویزیون سامسونگ Q80A و QN85A نمی توانند به مانند تلویزیون های Q70A و Q60A کنتراست و یا رنگ مشکی را نمایش دهند. تلویزیون سامسونگ Qn85a به واسته تاریکی منطقه ای قوی تر دارای کنتراست بیشتری است و رنگ مشکی را به نسبت یکنواخت تر نمایش می دهد. 

کنتراست، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

 

نمایش رنگ مشکی عمیق، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

 

روشنایی تصویر در تلویزیون QN85A و تلویزیون Q80A

 در تلویزیون سامسونگ نئوکیولد از نورپردازی مینی ال دی استفاده شده است ولی روشنایی تلویزیون Q80A با لامپ های ال ای دی می باشد. تعداد بیشتری از لامپ ها در برد تلویزیون QN85A قرار می گیرد و اندازه لامپ ها هم کوچکتر می باشند.میزان روشنایی تصویر در تلویزیون QN85a به همین واسطه بیشتر می باشد.

روشنایی برای محتوای استاندراد، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

 

روشنایی برای محتوای HDR، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

 

فرکانس تصویر 120 هرتز پشتیبانی از تمام محتوای موجود

 

ورودی و خروجی ها و کارایی فنی تلویزیون

ورودی و خروجی ها، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

 

کارایی تلویزیون های مورد مقایسه در محیط روشن و کم نور

نوع پنل در هر دو مورد یکسان است و آنچه در آن ها تفاوت ایجاد می کند نورپردازی و نوع شیشه صفحه نمایش است. هر دو تلویزیون از شیشه براقی استفاده می کنند و کارایی بالایی در محیط بسیار روشن دارند اما کارایی تلویزیون نئوکیولد کیو ان 85 آ بیشتر می باشد. در محیط کم نور هم به واسطه تاریک منطقه ای قوی تر در تلویزیون QN85A کارایی تلویزیون مقداری بیشتر می باشد.

 انعکاس نور، سمت راست تلویزیون Q80A و سمت چپ تلویزیون QN85A

کیفیت صدا  و میزان جذابیت آن در تلویزیون های سامسونگ

تلویزیون سامسونگ QN85A دارای سیستم صوتی 4.2.2 کاناله و تلویزیون سامسونگ Q80A دارای سیستم صوتی 2.2.2 کاناله می باشد. هر دو تلویزیون توان 60 وات را دارند و از ساب ووفر 20 واتی برخوردار می باشند. ویژگی های صوتی مشترکی را دارند و در زمینه صدا تفاوتی را با هم ندارند. کیوسمفونی، صدای متناسب، صدای دیالوگ و... در هر دو به خوبی قابل اجرا می باشد.

سخن آخر

هر دو تلویزیون از کیفیت بسیاری برخوردار می باشند. طببیعی است که قیمت تلویزیون سامسونگ QN85A بیشتر می باشد. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN85A دارای کنتراست بیشتر، روشنایی بیشتر  می باشد و در بقیه گزینه ها به مانند تلویزیون سامسونگ Q80A می باشد. البته اگر طراحی و یا میزان ضخامت تلویزیون برای کاربر در رده ای مهم قرار بگیرد تلویزیون Qn85A دارای ضخامت کمتری است و بر روی دیوار جذاب تر به نظر می رسد.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد تلویزیون 120 هرتز تلویزیون با پورت HDMI 2.1 تلویزیون پنل IPS تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط تلویزیون فورکی 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha