بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون سامسونگ Q70T

۱۴۰۰/۱/۲۱

تلویزیون های سامسونگ 2021 با مشخصاتی فوق العاده و کارایی ایده ال روانه بازار شده اند. این شرکت در سال 2020 تلویزیون کیولد با فناوری Dual LED را روانه بازار کرد که بسیار مورد توجه بوده است. در سال 2021 تلویزیون کیولد سامسونگ Q70A جای این تلویزیون را گرفته است و تفاوت ها و شباهت هایی را با این تلویزیون دارد. در این نوشته می خواهیم تلویزیون Q70T را با تلویزیون Q70A مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم. نوع صفحه نمایش، کیفیت ساخت، کیفیت تصویر، کیفیت صدا، ویژگی ها و امکانات، قابلیت برای نمایش تصویر بازی، محتوای HDR و نورپردازی در این تلویزیون ها به چه صورت است.

 

تفاوت در طراحی تلویزیون سامسونگ Q70A و Q70T

 

تفاوت در طراحی تلویزیون سامسونگ Q70A و Q70T

 

فناوری های موجود در تلویزیون Q70A و Q70T

این دو تلویزیون هر دو کیولد هستند یعنی دارای یک صفحه با نانوذرات کریستالی هستند که نور را تصفیه کرده و نمایش رنگ را گسترش می دهند. کیولد به معنی کوانتوم ال ای دی است و همان نورپردازی نقطه ای و دقیق را می رساند. این فناوری بر روی تلویزیون های با نورپردزای LED و Mini LED پیاده شده است و به تلویزیون های OLED مربوط نمی شود. به واسطه این فناوری دامنه نمایش رنگ(Color Spectrum) افزایش می یابد. در سال 2021 همان فناوری کیولد سال 2020 در تلویزیون های سامسونگ پیاده شده است.


Dual LED یا ال ای دی دوتایی چیست؟ در واقع یک نوع نورپردزای است که در آن به جای یک لامپ LED در یک نقطه از دو لامپ LED استفاده شده است. یکی از لامپ ها نور زرد و دیگری نور سفید را انتشار می دهد. این نوع فناوری هم موجب افزایش نمایش جزئیات شده و تمایز زیادی را بین رنگ های کم رنگ و پر رنگ ایجاد می کند. در هر دو تلویزیون مورد بحث در این نوشته ای از Dual LED استفاده شده است. تلویزیون های سامسونگ کیو70 آ و کیو 70 تی در زمینه فناوری دقیقا شبیه هم هستند.

 

نورپردازی Edge در تلویزیون های کیولد سامسونگ سری 7 تولید 2021 و 2020

یکی از گزینه ها و قسمت های اصلی تلویزیون LED، نورپردزای است. نورپردازی انوغاع مختلف دارد که ما از توضیح آن ها صرف نظر می کنیم/ نور پردازی در هر دو تلویزیون از نوع Edge می باشد. در برد LED آنها، لامپ های LED در کناره های صفحه نمایش قرار گرفته اند. این نوع نورپردازی فوق العاده بوده و طراحی تلویزیون را به صورتی باریک تر ممکن می کند.

 

صفحه نمایش در تلویزیون های سامسونگ (Q70A  و Q70T)

بدون استثنا در همه تلویزیون های سامسونگ از نوع صفحه نمایش VA استفاده شده است. در واقع تلویزیون های سامسونگ LCD هستند و نورپردازی LED دارند و به همین دلیل به آن ها تلویزیون های LED و یا QLED می گیوند. می توان گفت که تلویزیون ها با نورپردازی خود نامگذاری می شوند. در صفحه نمایش VA آرایش پیکسلی به گونه ای عمودی (Vertical) است. این نوع آرایش دو وجه اصلی را به کیفیت تصویر می بخشد و مزیت ها و کاستی های خود را دارد. در آن زاویه دید کم است یعنی وقتی با زاویه تند از کناره ها به تلویزیون تماشا کنید کیفیت تصویر و روشنایی کمتری را دریافت خواهید کرد. از طرفی این نوع از صفحه نمایش بالاترین میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی را دارد که برای نمایش تصاویر در فضای کم نور سینمایی و یا تماشای فیلم ها فوق العاده است. می توان نتیجه گرفت که تلویزیون های سامسونگ به صورت کلی کیفیت تصویر مطلوبی را از روبه رو دارند و برای خانواده های کم جمعیت و یا برای زمانی که بیشتر از روبه رو مورد تماشای تصویر قرار گیرند فوق العاده هستند.

 

 

تفاوت تلویزیون Q70A و Q70T

 

 

کیفیت تصویر در تلویزیون های سامسونگ Q70T و Q70A

این دو تلویزیون یعنی Q70T و Q70A هر دو از صفحه نمایش VA، نورپردازی Edge، فناوری Dual LED، فناوری QLED و فرکانس تصویر یکسان یعنی 120 هرتز برخوردار هستند و هر دو پورت HDMI ورژن 2.1  دارند که در ادامه به این مورد بیشتر می پردازیم. در این تلویزیون های از فرمت های دینامیکی و فرمت HDR10+ پشتیبانی می شود. در تلویزیون سامسونگ Q70T از پردازنده کوانتوم 4K و در تلویزیون سامسونگ Q70A از پردازنده نئوکوانتوم 4K استفاده شده است. پردازنده نئوکوانتوم 4K دارای شبکه عصبی به نسبت بیشتری است و برای پردازش تصاویر غیر 4K بهتر عمل می کند. در زمینه پردازنده، تلویزیون Q70A یک قدم جلوتر می باشد.

 

بهترین تلویزیون سامسونگ برای گیمینگ

کدام تلویزیون برای بازی بهتر است و یا برای بازی تلویزیون باید چه ویژگی هایی را داشته باشد. تلویزیونی برای بازی بهتر است که پورت HDMI ورژن 2.1  داشته باشد. این پورت پهنای باند 48 گیگابایتی دارد و در آن داده ها با سرعت زیادی انتقال داده می شوند. این پورت کیفیت 4K را در نرخ 1230 هرتز و کیفیت 8K را در نرخ فریم 60 هرتز و همچنین کیفیت 10K را در نرخ فریم 30 هرتز انتقال می دهد. امروزه این پورت در کنسول های بازی PS5 و Xbox X وجود دارد. فرکانس تصویر یکی دیگر از گزینه هایی است که برای بازی مهم می باشد. فرکانس تصویر موجب روان و شفاف بودن تصاویر پر سرعت می شود. دیگر ویژگی ها چون زمان پاسخگویی صفحه نمایش و سرعت انتقال داده در پورت ها از اهیمت زیادی بر خوردار هستند. خوشبختانه این تلویزیون همه این ویژگی ها را در خود جایی داده اند و برای بازی بی نظیر می باشند. البته در آن ها از یک پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده شده است که شاید برای بعضی از کاربران زیاد جالب نباشد.

 

بهترین تلویزیون سامسونگ برای گیمینگ

 

کیفیت صدا در تلویزیون های سامسونگ کیولد سری 7

در هر دو تلویزیون از صدای 20 وات بهره گرفته می شود که این میزان از صدا با دو بلندگو ارائه می شوند. این تلویزیون ها در ویژگی هایی چون صدای دالبی دیجیتال  و افزایش تن صدای دیالوگ در زمان زیاد بودن صدای محیط شبیه هم عمل می کنند. تلویزیون سامسونگ Q70A ویژگی هایی به نسبت بیشتر دارد. در این تلویزیون از ویژگی هایی چون Q Symphony – Adaptive Sound- OTS-SpaceFit Sound-Adaptive Sound + و... استفاده شده است که در تلویزیون Q70T وجود ندارد. این ویژگی ها فوق العاده بوده جذبه زیادی را به صدای منتظر شده می بخشند.

 

تایزن بهترین سیستم عامل در تلویزیون

سامسونگ از همان ابتدا از سیستم عامل تایزن استفاده کرده است و سال به سال ورژن آن را ارتقا می دهد. سیستم عامل تایزن در تلویزیون کیولد Q70A دارای ورژن جدید تر و امکانات بیشتری است. منوی تایزن 2021 تغییر یافته و جذابیت بیشتری را دارد. تلویزیون Q70A تمام ویژگی های تلویزیون Q70T را دارد یعنی از الکسا و گوگل اسیستنت پشتیبانی می کند و دارای جستجوی صوتی می باشد. در این تلویزیون به جای Game Mode از Game Bar استفاده شده است که دامنه تنظیمات آن گسترده تر است. ریموت در تلویزیون Q70A از نوع خورشیدی می باشد که با نور محیط شارژ می شود و یک ورودی برای شارژ شدن دارد وبه نسبت ریموت سال قبل سبک تر می باشد. 

 

جمع بندی | تلویزیون سامسونگ Q70A بهتر است یا تلویزیون سامسونگ Q70T

تلویزیون های سامسونگ Q70T و Q70A بسیار به هم شبیه هستند. در زمینه ویژگی های هوشمند، صدا و کیفیت آن، پردازنده و ارتقای تصاویر غیر  4K می توان گفت که تلویزیون سامسونگ Q70A جلوتر می باشد. قیمت تلویزیون Q70A به طور قطع بیشتر است اما باید تفاوت در ویژگی ها را هم مدنظر داشت. آنچه به امکانات فنی مربوط می شود در این تلویزیون تقریبا یکسان است. تلویزیون سامسونگ Q70T دو پایه در کنار دارد و برای آن میز تلویزیون عریض تر لازم است از آن طرف تلویزیون Q70A دارای طراحی پایه وسط است و می توان آن را روی هر میز تلویزیونی قرار داد. هر دو پورت های مشابهی دارند که در کناره قاب تلویزیون هستند. در زمان نصب بر روی دیوار می توان به راحتی به آن ها دسترسی داشت. میزان حاشیه صفحه نمایش در هر دو یکی بوده و ضخامتی کم دارند که بر روی دیوار زیاد برجسته نمی باشند.

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونتلویزیون دوآل ال ای دیمقایسه تلویزیون Q70Aتلویزیون گیمینگتلویزیون 120 هرتزتلویزیون پنل VAتلویزیون کیولدتلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha