بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون ال جی Nano86

۱۴۰۰/۴/۸

تلویزیون سامسونگ کیولد 2021 یعنی مدل Q70A می تواند رقیبی برای تلویزیون ال جی نانوسل 2021 مدل Nano86VPA باشد. این دو تلویزیون از بسیاری از ویژگی ها با هم رقابت می کنند. هر چند در نهایت نحوه استفاده از تلویزیون می تواند در انتخاب تاثیر گذار باشد اما ما در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون را به صورت کلی و جزئی مورد بررسی و مقایسه کامل قرار دهیم. قبل از اینکه به بحث در مورد این دو تلویزیون بپردازیم باید نحوه نامگذاری تلویزیون نانوسل ال جی را بیان کنیم. تلویزیون ال جی Nano86 می تواند با پسونی UPA و یا VPA باشد. UPA تلویزیون nano86 ال جی 2021 است که در کشور های اروپایی و آمرریکا به فروش می رسد و VPA هم برای کشور های آسیایی و یا خاور میانه است. در بسیاری از مدل ها همین دو پسوند نقاط تفاوتی را در تلویزیون ایجاد می کنند. تلویزیون نانو86 در این نوشته پسوند VPA دارد و همین الان در بازار موجود بوده و به فروش می رسد. 

 

 صفحه نمایش 

وقتی صحبت از مقایسه ال جی و سامسونگ را در مورد تلویزیون می شود در واقع باید دو پنل IPS و VA را مورد بررسی قرار دهیم. تلویزیون Q70A دارای پنل VA است و از آن طرف تلویزیون ال جی نانوسل Nano86VPA از پنل IPS برخوردار است. این دو نوع پنل هر کدام کارایی متفاوتی را ارائه می دهند. تلویزیون سامسونگ و ال جی با این دو نوع پنل در نمایش کنتراست و یا رنگ مشکی عمیق و همچنین در زاویه دید با هم کاملا متفاوت خواهند شد. آنچه به پنل بر می گردد وما در این جا می خواهیم به آن بپردازیم این است که عمق نمایش رنگ در هر دو مورد یکی بوده و برابر با 8 بیت می باشد. ما اگز FRC یا همان Frame rate Control را در نظر بگیریم باید بگوییم که هر دو می توانند عمق نمایش 10 بیت را داشته باشند ولی شاید رنگ های 1.07 بیلیونی زیاد با هم متمایز نشوند. خوب درست که تلویزیون با 8 بیت عمق پنل باید 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد اما همیشه درصدی از استاندارد در نظر گرفته نمایش داده می شود که این استاندارد NTSC نام دارد. هر دو تلویزیون درصدی بالایی را دارند و در این زمینه تفات آنقدر زیاد نیست یکی را بر دیگری برتر بدانیم.

 

رزولوشن تصویر

هم تلویزیون سامسونگ Q70A و هم تلویزیون ال جی Nano86 دارای رزولوشن تصویر 4K هستند که به آن 2160  هم گفته می شود. در صفحه نمایش این تلویزیون ها تعداد 8 میلیون پیکسل وجود دارد که هر کدام رنگی را با سه عدد ساب پیکسل ارائه می دهند. کیفیت تصویر این تلویزیون ها زیاد است و اگر محتوای 4K در دسترس باشد تا بالاترین فرکانس می توانند از خود قابلیتی فوق العاده را به اجرا بگذارند که در این زمینه هم این دو مدل از هم متمایز نمی شوند. 

 

روشنایی تصویر

روشنایی تصویر ربطه ای مستقیم با نورپردازی دارد. هر دو مدل یعنی Q70A و Nano86 دارای برد نور پس زمینه می باشند. در برد LED از فناوری هایی استفاده شده است که ما در این قسمت به آن ها نمی پردازیم و فقط نوع نورپردازی و قابلیت های آن ها را بیان می کنیم. تلویزیون سامسونگ Q70A  و تلویزیون ال جی نانوسل Nano86 هر دو نورپردازی Edge را دارند. در این تلویزیون ها لامپ های LED در کناره قاب به صورت خطی قرار گرفته و می توانند روشنایی مطلوبی را برای پیکسل ها ایجاد کنند. از نظر روشنایی شاید داده هایی متفاوت را بر حسب کاندلا بر متر مربع( واحد سنجش روشنایی صفحه نمایش)داشته باشند اما اختلاف بسیار کم است. 

 

 کنتراست و زاویه دید تصویر

 بیشترین تفاوت این دو تلویزیون ال جی و سامسونگ در این زمینه است. چون Q70A از پنل VA استفاده می کند کنتراست بالاتری را به نسبت nano86 ال جی دارد و از آن طرف تلویزیون نانوسل ال جی به واسطه صفحه نمایش IPS زاویه دید بالاتری را خواهد داشت. کنتراست برای نمایش فیلم ها در محیط کم نور کاربرد دارد اما زاویه دید  در هر شرایطی می تواند کاربردی باشد. نمی توان گفت که کدام یکی بهتر می باشد اما اگر شما بیشتر تلویزیون را از روبه رو تماشا می کنید مدل Q70A ولی اگر جمعیت افزاد خانواده زیاد است و یا اینکه اگر می خواهید با زاویه تماشا هم کیفیت مطلوبی را دریافت کنید قطعا تلویزیون نانوسل ال جی Nano86 کارایی بهتری را دارد. 
 

 

 کارایی در محیط کم نور و پر نور

نورمحیط خود بر کیفیت تصویر تاثیر می گذارد. اگر نور محیط بسیار زیاد باشد معمولا کیفیت تصویر مطلوبی توسط کاربر دریافت نمی شود. تلویزیون ال جی Nano86 تا حدی در محیط روشن کارایی بهتری را دارد. تلویزیون Q70A هم برای محیط کم نور و یا برای تماشای فیلم های سینمایی قابلیت بهتری را به اجرا می گذارد اما در هر صورت تفاوت ها در این پارامتر نیز کم می باشد. 

 

فرکانس تصویر و ورژن پورت ها

فرکانس تصویر می تواند تلویزیون را برای بعضی از کارایی ها تحت تاثیر قرار دهد. اگر فرکانس تصویر تلویزیون کم باشد و نرخ فریم ارسالی به تلویزیون زیاد باشد در این صورت در تصویر تاری و بلور تشکیل می شود. فرکانس تصویر 60 هرتز استاندارد و فرکانس تصویر 120 هرتز بالترین فرکانسی است که در تلویزیون های به اجرا گذاشته شده است. در هر دو تلویزیون ال جی و سامسونگ که در این نوشته مقایسه کرده ایم فرکانس تصویر 120 هرتز است و همه محتوا از 24 فریم تا 120 فریم با این تلویزیون ها بدون نویز و بلور نمایش داده می شوند. از طرفی برای اینکه در این تلویزیون ها با این فرکانس نرخ فریم 120 فریم قابل نمایش باشد نیاز به درگاهی با پهنای باند زیاد برای ارسال به تلویزیون است که هر دو تلویزیون دارای پورت HDMI ورژن 2.1  می باشند و به خوبی این نرخ فریم را انتقال می دهند. 

 

کارایی برای کنسول های بازی

بازی برای اینکه در تلویزیون جذابیت زیادی را داشته باشد بایستی یکی سری قابلیت ها و ویژگی های در تلویزیون برجسته شود. اولا زمان پاسخگویی پنل باید کم باشد که خوشبختانه هر دو مدل در این زمینه فوق العاده عمل می کنند و به تغییرات فریم سریع واکنش نشان می دهند. دوما باید فرکانس تصویر تلویزیون بیشترین باشد که 120 هرتز دیگر همه بازی های کنسول های PS5 و Xbox X را پشتیبانی می کند. سوما قابلیت هایی مانند VRR و یاFree Synce و یا G Synce در تلویزیون لازم است تا تصویر بازی و یا کارت گرافیک کنسول و یا کامپیوتر همسانی را داشته باشد. VRR به معنی Variable Refresh Rate است که همزمان با کاهش و یا افزایش فرکانس فرستنده، برای تلویزیون نیز کم و زیاد می شود. تلویزیون نانوسل ال جی Nano86 و تلویزیون سامسونگ Q70A دارای قابلیت های مشترکی برای بهبود تصویر بازی و یا تصویر پر سرعت می باشند. 

 

نمایش محتوا با کیفیت و نرخ فریم بالا

محتوایی که در بازار بیشترین فراوانی را دارد از نرخ فریم 24 برخوردار است. برای اینکه این محتوا بر روی تلویزیون نمایش داده شود باید 24 فریم به تعداد 5 بار نمایش داده شوند. هر فریم 5 بار نمایش داده می شود. حالا اگر تلویزیون از نرخ فرکانس 60 هرتز برخوردار بودباید 12 فریم 2 بار و 12 فریم دیگر هم 3 بار نمایش داده می شوند و ترکیبی 3:2 ایجاد می شد که معمولا ناهماهنگی جزئی پیش خواهد آمد که در نتیجه تلویزیون با فرکانس 120 هرتز همیشه جامعتر بوده و همه فرمت ها را به خوبی پشتیبانی می کند. نرخ فریم بالاتر از 24 یعنی 30 فریم و 60 فریم و حتی 120 فریم دیگر با این تلویزیون بسیار کاربردی ارائه می شوند چراکه فرکانس ذاتی آن ها 120 هرتز است. کنسول های بازی و یا دستگاه های بلوری دارای قابلیت تولید محتوای 120 فریم در ثانیه هستند که برای آن ها به همچنین تلویزیون هایی نیاز است. 

 

ورودی و خروجی ها 

در تلویزیون Q70A از 4 پورت HDMI استفاده شده است که یکی از آن ها ورژن 2.1 و 3 عدد دیگر دارای ورژن 2.0 می باشند. برای کنسول های بازی ، دستگاه بلوری و یا ساندبار ها به پورت HDMI ورژن 2.1 نیاز است. تلویزیون nano86 ال جی دارای 4 پورت HDMI است که 2 عدد از آن ها ورژن 2.1 و 2 عدد دیگر ورژن 2.0  دارند. می توان گفت که در این زمینه تلویزیون Nano86 پیشگاه تر است چراکه می توان همزمان دو دستگاه با نرخ 120 هرتز را به آن وصل کرد ولی تلویزیون سامسونگ زمانی که به آن کنسول وصل باشد نمی تواند صدا ازطریق eARC بر روی ساندبار انتقال داده شود. کیفت صدای مطلوب و کیفیت تصویر مطلوب با تلویزیون Nano86 ال جی امکان پذیر می باشد. مشاهده می کنید که وجود یک پورت HDMI بیشتر از ورژن 2.1 می تواند کارایی تلویزیون را تغییر دهد و موجب برتری بر دیگری باشد. 

 

صدا و توان صوتی در تلویزیون کیو70 آ و Nano86

 هر دو تلویزیون صدای 20 وات را دارند. این میزان از صدا می تواند برای هر دو تلویزیون کفایت کند اما خوب کاربران شاید دوست داشته باشند تا صدای تلویزیون را ارتقای توان دهند. خوشبختانه هر دو مدل از eARC برخوردار بوده و می توان صدای تلویزیون را بر روی ساندبار ها و یا اسپیکر ها انتقال و انتشار داد. سامسونگ از کیوسمفونی برخوردار است که همزمان که صدا از ساندبار پخش می شود می توان صدای تلویزیون را نیز پخش کرد این قابلیت به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. از آن طرف تلویزیون ال جی nano86 دارای قابلیت WiSA است که صدا را به صورت بیسیم از تلویزیون بر روی اسپیکر های جانبی پخش می کند( برای این قابلیت نیاز به دانگل می باشد که باید جدا خریداری شود).
فرمتهای صوتی مانند دالبی دیجیتال و DTS با هر دو قابل انتشار است و جذابیت ویژه ای را ایجاد می کند. از طرفی هر دو دالبی اتمس را پشتیبانی می کنند. دالبی اتمس در تلویزیون سامسونگ با عنوان OTS نقش آفرینی می کنید و پشتیبانی می شود. 

 

طراحی و دیزاین تلویزیون nano86  و تلویزیون کیو70 آ

تلویزیون کیو70 آ و تلویزیون نانو86 هر دو کیفیت ساخت بالایی را دارند. تلویزیون سامسونگ Q70A ضخامت و حاشیه پنل کمتری را دارد که تفاوت آن با تلویزیون nano86 بسیار کم است. به هر صورت نورپردازی Edge درهر دو تلویزیون طراحی باریکی را موجب شده است. این دو تلویزیون در کناره قاب و قسمت پشت قاب دارای پورت هستند که چه بر روی میز و چه بر روی دیوار استفاده شوند می توان به پورت های آن ها دسترسی داشت. هر دو تلویزیون پایه وسط هستند که تلویزیون نانو86 دارای پایه قوصی شکل و تلویزیون Q70A دارای پایه وسط صفحه ای می باشد. هر دو دارای مدیریت کابل هستند تا از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری شود.

 

 

 

قابلیت های هوشمند در تلویزیون نانو86 و تلویزیون Q70A

WebOS و Tizen در تلویزیون های ال جی و سامسونگ سابقه یا دیرینه دارند. در این تلویزیون های 2021 ورژن این سیستم عامل های بروز شده و قابلیت هایی به آن ها اضافه شده است. تلویزیون کیولد سامسونگ Q70A دارای ورژن 6.0 از تایزن است که قابلیت هایی منحصر به فرد دارد. در این سیستم عامل یک منو به بازی اختصاص داده شده و Game Bar نام گرفته است که به نسبت Game Modeدر ورژن قبلی امکانات و تنظیماتی بیشتر دارد. WebOS ال جی هم ورژن 6.0 دارد و دامنه کارایی آن گسترده شده است. هر دو تلویزیون قابلیت های هوشمند و یا جستجوی صوتی را پشتیبانی می کنند و انعطاف پذیر می باشند یعنی از کاربران اپل و اندروید پشتیبانی می کنند.


ریموت تلویزیون سامسونگ دارای سلول خورشیدی است که با نور آفتاب شارژ می شود و در قسمت انتهایی آن یک ورودی USB سری C دارد تا بتوان آن را با برق نیز شارژ کرد. ریموت تلویزیون ال جی دارای طراحی بهتری به نسبت ریموت سال قبل است و با مدل MR21 وارد بازار شده است. این ریموت NFC و یا مادون قرمز دارد که می توان با نزدیک کردن گوشی به آن محتوا را به اشتراک گذاشت و یا صفحه نمایش گوشی را بر روی تلویزیون تماشا کرد. در زمینه سرعت لود صفحات و تغییرات و تنظیمات تقریبا همانند می باشند و تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون ال جی nano86 نمی توانند در این زمینه متمایز شوند. 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جیتلویزیون دوآل ال ای دیمقایسه تلویزیون Q70Aتلویزیون گیمینگتلویزیون 120 هرتزتلویزیون پنل IPSتلویزیون پنل VAتلویزیون پایه وسطمقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha