بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی تلویزیون سامسونگ Q80A مدل 2021

۱۴۰۰/۴/۲۶

سامسونگ در سال 2021 اولین تلویزیون خود را با پنل IPS روانه بازار کرده است. تلویزیون Q80A جایگزین تلویزیون Q80T سال 2020 شده و قابلیت های متفاوت دارد. به نظر می رسد که این شرکت کره ای در سال 2022 تلویزیون های با پنل IPS بیشتری را داشته باشد. در این نوشته ما تلویزیون سامسونگ Q80A را مورد بررسی کامل قرار داده و قابلیت های آن در نمایش تصویر را بیان می کنیم. ابن تلویزیون حرفه ای بوده و سری 8 سامسونگ کیولد است. در سال 2021 بالاترین تلویزیون کیولد است که پایین تر از تلویزیون نئوکیولد QN85A قرار می گیرد و بالاتر از تلویزیون کیولد Q70A می باشد. Q80A با تلویزیون های اولد ال  جی مانند تلویزیون اولد B1 ال جی و یا تلویزیون ال جی C1 از این شرکت کره ایی رقابت می کند. 

 

صفحه نمایش IPS در تلویزیون Q80A

صفحه نمایش در تلویزیون Q80A از نوع IPS است. این تلویزیون زاویه دید بالایی را دارد و نمی تواند کنتراست تلویزیون های با پنل VA را داشته باشد. عمق نمایش رنگ پنل برابر با 8 بیت است که این میزان می تواند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد. همیشه درصدی از این رنگ ها بر روی تلویزیون نمایش داده می شوند و به آن استاندارد NTSC می گیوند. تلویزیون Q80A معمولا درصد بالا را به خود اختصاص داده که شاید دلیل آن نه تنها پنل کاربردی بلکه فناوری کیولد نیز باشد. 

 

Q80A With IPS Panel

آرایش پیکسل صفحه پیکسلی IPS

 

Viewing Angle IPS

زاویه دید بالاتر در پنل IPS به نسبت دیگر پنل های موجود در تلویزیون

 

پردازنده کوانتومی 4K همانند روال سابق

تلویزیون Q80A بالارده ترین تلویزیون کیولد سال 2021 است. ناگفته نماند که تلویزیون سامسونگ بالاتر از آن نیز وجود دارد که در دسته تلویزیون های نئوکیولد و یا مینی ال ای دی قرار می گیرند. این تلویزیون یعنی مدل Q80A از پردازنده سال قبل یعنی کوانتوم 4K استفاده می کند. این پردازنده کارایی بالایی را در نمایش رنگ ها و تمیز بین رنگ های پر رنگ و کم رنگ دارد. شما می توانید با این تلویزیون هر محتوای غیر 4K را با کیفیت بالا مشاهده کنید و آن هم با قابلیت ارتقای کیفیت تصویر یعنی Active HDR محقق می شود. این تلویزیون با این پردازنده می تواند تصاویر سریع را نیز پردازش کند و نویز و بلور را بردارد. البته سامسونگ در مدل های 2021 خود از Motion Excelerator استفاده کرده است که آن هم نقش اساسی در کاهش نویز تصویر سریع دارد

 

 

 

نمایش رنگ های غنی با کیولد یا کوانتوم دات در تلویزیون Q80A

 کوانتوم دات به معنی نورپردازی نقطه ای و جهت یافته است. تلویزیون Q80A با این فناوری توانسته اشت رنج وسیعی از رنگ ها را بر روی پنل ظاهر کند. این تلویزیون سامسونگ دارای یک صفحه نانوکریستال در بین نورپس زمینه و صفحه مدولار پیکسلی است. در آن ذرات کریتسالی نور را جهت یافته می کنند و پیکسل ها با نور اشباع تر می توانند رنگ های غنی تر را ارائه دهند. کارایی نمایش رنگ این تلویزیون با این فناوری فوق العاده می باشد.

 

تلویزیون کیولد Q80A سامسونگ

 

نورپردازی مستقیم و تاریکی منطقه ای در تلویزیون کیو 80 آ

تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A از نورپردازی مستقیم استفاده می کند. این تلویزیون دارای لامپ های LED با آرایش ماتریکسی در برد نور پس زمینه است. در این تلویزیون تاریکی منطقه ای نیز وجود دارد. در آن لامپ های به صورت گروهی خاموش و روشن می شوند و قسمت های تاریک تصویر تاریک تر و قسمت های روشن تصویر روشن تر نمایش داده می شود. 

 

 

تاریکی منطقه ای در تلویزیون سامسونگ Q80A

 

 

روشنایی تصویر بالا در تلویزیون کیولد سری 8 سامسونگ QLED Q80A

 روشنایی تصویر در تلویزیون Q80A  زیاد سات به گونه ای که محتوای دینامیکی به خوبی نمایش داده می شوند. محتوای SDR و HDR در این تلویزیون قابل نمایش هستند. روشنایی تصویر برای هر کدام از این انواع محتوا متفاوت است اما محتوای HDR به روشنایی بیشتری نیاز دارند. به صورت کلی تلویزیون با نور پس زمینه Direct روشنایی بیشتررا به نسبت تلویزیون با نور پس زمینه Edge دارد. 

 

 

 

 رزولوشن 4K با قابلیت های جدید  در تلویزیون سری 8 کیولد سامسونگ

Q80A  داراری رزولوشن 4K است که در صفحه نمایش آن تعداد 8 میلیون پیکسل در ارائه تصویر نقش دارند. به هر صورت تراکم پیکسلی در این تلویزیون بالا بوده و جزئیات بیشتری در واحد سطح نمایش داده می شود. در این تلویزیون سامسونگ تصویر 4K می تواند از نرخ فریم 30 تا 120 هرتز را داشته باشد. قابلیت VRR در آن امکان همسانی فرکانس ارسال کننده و گیرنده یعنی تلویزیون را فراهم می کند. محتوای موجود در بازار از نرخ فریم 24 تا 120 را شامل می شوند که تلویزیون Q80A با فرکانس 120 هرتز به خوبی از عهده انواعی از محتوا بر آمده و نویز و بلور را به خوبی حذف می کند. 

 

رزولوشن تصویر در تلویزیون سامسونگ Q80A

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی در بالارده ترین تلویزیون کیولد سامسونگ

ما نباید انتظار کنتراست تلویزیون سامسونگ Q70A را از تلویزیون سامسونگ Q80A داشته باشیم، اما چرا؟ 
تلویزیون سامسونگ Q80A دارای پنل IPS بوده که این پنل به نسبت پنل VA کنتراست پایین تری را دارد. سامسونگ در تلویزیون Q80A از تاریکی منطقه ای استفاده می کند که این فناوری خود مقداری کنتراست را افزایش می دهد. رنگ مشکی در آن به نسبت بعضی از تلویزیون های ال جی با پنل IPS و یا دیگر تلویزیون ها بهتر نمایش داده می شود.

 

زاویه دید بالا متفاوت از دیگر تلویزیون های سامسونگ

اولین تلویزیون سامسونگ با پنل IPS ، تلویزیون Q80A می باشد. این تلویزیون زاویه دید بالایی دارد و شما می توانید از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوبی را دریافت کنید. زمانی که تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده شود بهترین تلویزیون با پنل IPS خواهد بود. البته اگر تعداد افزاد خانواده زیاد باشد و یا محیط به گونه ای باشد که کاربران از کناره ها هم به تلویزیون تماشا کنند، قطعا تلویزیون Q80A از گزینه های انتخابی به شمار خواهد رفت

 

انعکاس نور محیط و کارایی بالا در محیط های روشن

 شیشه صفحه نمایش در تلویزیون Q80A  از نوع نیمه براق است. این تلویزیون در محیط کم نور می تواند قابلیتی بالا داشته باشد چراکه نورپردازی آن مستقیم است و تاریکی منطقه ای نیز دارد. در محیط پر نور هم می تواند بیشتر نور محیط را منعکس کند. درنتیجه نور محیط نمی تواند مانع دید کاربر شود. 

 

فرمت های HDR با کارایی نسبتا مناسب

 سامسونگ به صورت کلی با دالبی میانه خوبی ندارد و از فرمت تصویر دالبی ویژن پشتیبانی نمی کند. تلویزیون سامسونگ Q80A از فرمت HDR10+ و دیگر فرمت های البته رده پایین تر از آن پشتیبانی می کند و میزان روشنایی قابل قبولی برای فرمت های دینامیکی دارد. این تلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را با Active HDR پیاده می کند و در فریم های تصویر داده های روشنایی اتخاذ می شود که خود موجب ایجاد شفافیت تصویر می شود.

 

محتوای HDr با تلویزیون سامسونگ Q80A

 

کارایی برای تصاویر گیمینگ و پشتیبانی از کنسول های بازی مدرن

بهترین تلویزیون برای بازی کدام استف این سوالی است که اگر یک سری ویژگی ها را در تلویزیون مورد بررسی قرار دهیم می توانیم بهترین را انتخاب کنیم.
تلویزیون کیولد سامسونگ 2021 مدل Q80A دارای فرکانس تصویر 120 هرتز، پورت HDMI ورژن 2.1، قابلیت هایی چون زمان پاسخگویی کم، تاخیر در انتقال داده کم، ویژگی VRR و.... می باشد. این قابلیت ها همه و همه برای نمایش تصاویر سریع بازی لازم می باشند. می توان گفت تلویزیون Q80A از بهترین ها برای نمایش تصاویر 4K در نرخ 120 هرتز بوده و می تواند کنسول های مدرن PS5 و Xbox X را پشتیبانی کند.

 

ورودی و خروجی ها

4 پورت HDMI در این تلویزیون وجود دارد که در کناره قاب قرار گرفته اند. یکی از آن ها دارای ورژن 2.1 است که شما برای کنسول ها و یا دستگاه بلوری و یا ساندبار ها از آن زیاد استفاده خواهید کرد. 3 پورت دیگر دارای ورژن 2.0 هستند که نمی توانند به مانند پورت 2,1 کارایی مطلوب را داشته باشند اما خوب کیفیت تصویر 4K در نرخ 60 هرتز را برای شما انتقال می دهند. 2 پورت USB در میان پورت ها وجود دارد که کاربرد آن را دیگر همه می دانیم. پورت اپتیکال برای انتقال صدا از تلویزیون به ساندبارها به کار می رود اما بهتر است پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی بر آن ترجیح داده و استفاده شود. این تلویزیون مانند همه تلویزیون های سامسونگ از پورت کامپوزیت و کامپوننت برخوردار نمی باشد. 

 

صدای کاربردی همگام با قابلیت های فراگیر کننده صدا

صدای در این تلویزیون 60 وات توان دارد. سیستم صوتی آن 2.2.2 کاناله است و سامسونگ با اتخاذ اسپیکر های بیشتر میزان توان صوتی را افزایش داده است. در تلویزیون Q80A از دو ساب ووفر استفاده شده است که هر کدام در مجموعه میزان 10 وات را به خود اختصاص داده اند. این تلویزیون دارای صدای متناسب است که در ان صدا متناسب با محیط که تلویزیون در آن نصب شده است منتشر می شود. در آن از صدای OTS بهره گرفته شده است که همان دالبی اتمس می باشد. کیفیت صدای آن با کیوسمفونی فوق العاده می شود  زمانی که شما در کنار آن از ساندبار استفاده می کنید کیفیت و توان صوتی خود تلویزیون به مجموعه اضافه می شود. با فرض اینکه شما در کنار این تلویزیون از ساندبار T650 سامسونگ استفاده می کنید صدای مجموعه  به صورت 340 وات بعلاوه 60 وات یعنی 400 وات ارائه می شود.

 

کیفیت صدا در تلویزیون سامسونگ Q80A

 

قابلیت های هوشمند با تایزن جدید و ریموت تغییر یافته

شما در این تلویزیون از قابلیت های هوشمند زیادی برخوردار خواهید شد. تایزن ورژن 6.0  قابلیت های جدید را به همراه دارد. ریموت این تلویزیون خورشیدی بوده و با نور خورشید هم شارژ می شود. این تلویزیون فوق العاده است و جستجوی صوتی و ... را می تواند در اختیار کاربر قرار دهد. در آن از کاربران ایفون و اندروید هم به خوبی پشتیبانی می شود.

 

طراحی پایه وسط و جذابیتی که کارابرن خاص خود را دارد

 هر نوع از طراحی کاربرد و جذابیت خاص خود را دارد. پایه وسط بودن انواعی مختلف دارد اما به صورت کلی برای این نوع از طراحی میز تلویزیون با عرض زیاد لازم ندارید. پایه وسط بوده وجه نمایش را افزایش می دهد یعنی بیشتر کاربر  در تلویزیون متمرکز می شود. تلویزیون سامسونگ Q80A با پایه در وسط در دسته تلویزیون های پایه وسط قرار گرفته و بسیار جذاب است. این تلویزیون از پلاستیک ساخته شده است و کیفیت ساخت بالایی را نیز دارد. در قسمت پشت تلویزیون از شیار هایی برای رد شدن کابل ها اتصال استفاده شده است تا از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری به عمل اورده شود. می توانید این تلویزیون را هم بر روی میز و هم بر روی دیوار استفاده کنید. میزان ضخامت این تلویزیون نسبتا کم است و در صورت نصب بر روی دیوار زیاد برجسته نمی باشد. 

 

تلویزیون پایه وسط Q80A

 

حاشیه صفحه نمایش در تلویزیون سامسونگ Q80A

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون مقایسه تلویزیون Q80A تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل IPS تلویزیون کیولد سری 8 سامسونگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط تلویزیون فورکی 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha