بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون ال جی C1، مزیت ها و معایب تلویزیون ال جی و سامسونگ

۱۴۰۰/۴/۲۱

تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون ال جی C1 از بهترین تلویزیون های ال جی و سامسونگ می باشند. شما اگر قصد خرید تلویزیون سامسونگ و یا ال جی را دارید این دو تلویزیون هم برای کارایی حرفه ای و هم برای کارایی معمولی گزینه ای ایده آل می باشند. با فرض اینکه شما تلویزیون را در محیط روشن یعنی هال پذیرایی استفاده می کنید باید عنوان کنیم که هر دو فوق العاده هستند اما تلویزیون C1 ال جی کارایی و روشنایی بهتری را دارد. برای نمایش فیلم ها و یا محتوای سینمایی و یا نمایش تصویر در محیطی کم نور، بازهم تلویزیون C1 برتری دارد. تلویزیون سامسونگ Q70A یک تلویزیون ال ای دی با فناوری کیولد است که پنل RGB دارد. از طرفی دیگر تلویزیون ال جی C1 با پنل WRGB رنگ های بهتری را به نمایش می گذارد. اختلاف قیمت این دو تلویزیون نسبتا زیاد است. اگر از لحاظ فنی این دو تلویزیون را مورد بررسی قرار دهیم، تلویزیون C1 اولد ال جی سریعتر است هرچند Q70A هم فوق العاده می باشد. به صورت کلی تلویزیون C1 با ترکیب رنگ بیشتر یعنی WRGB و زاویه دید بالا، کنتراست و نمایش رنگ مشکی بهتر میتواند بهتر باشد. تلویزیون سامسونگ Q70A در میان تلویزیون های کیولد سامسونگ بالارده است و کنتراست بالا و رنگ مشکی فوق العاده دارد اما بیشترین کیفیت تصویر این تلویزیون زمانی است که از رو به رو تماشا شود. مزیت ها در تلویزیون سامسونگ Q70A می تواند قیمت پایین تر باشد در حالی که می تواند نزدیک به کارایی تلویزیون C1 را داشته باشد. معایب تلویزیون سامسونگ Q70A یک بحث پیچیده است و شاید شاسی پلاستیکی به مزیقه کاربران نباشد. مزیت تلویزیون ال جی C1 هر گزینه ای را شامل می شود و معایب آن هم در صورت استفاده نادرست است. نتیجه آنکه هر تلویزیونی نقاط قوتی دارد که در هزینه آن تاثیر گذار است. در ادامه به جزئیات بیشتر این تلویزیون ها می پردازیم.

 

سال 2021 و تلویزیون های ال جی و سامسونگ

ال جی در سال 2021 از تلویزیون های خود رونمایی کرده است و تلویزیون های این شرکت کره ای در هر کشوری که مونتاژ شوند دارای مشخصات و کارایی فوق العاده می باشند. به جای اینکه روی کشور کره تمرکز داشته باشیم با مشخصات تلویزیون را بررسی کنیم. تلویزیون را مصر تولید کند یا اندونزی تاثیر در کیفیت و کارایی ندارد. نیروی کار در هر جا ارزانتر باشد تلویزیون مونتاژ هم با قیمتی کمتر به فروش می رسد و لازم نیست هزینه ای بیشتر در رابطه با کشور تولید متحمل شویم. برای سامسونگ هم شرایط دقیقا بدین صورت است. ال جی تلویزیون LED، تلویزیون نانوسل LED و تلویزیون اولد و تلویزیون کیوند QNED را در سال 2021 تولید کرده است. سامسونگ هم در سال 2020 دو دسته تلویزیون LED و QLED داشت که در سال 2021 دسته تلویزیون های نئوکیولد را هم به مجموعه خود اضافه کرده است. بهتر است تلویزیون ها هم رده با هم مقایسه شوند. برای نمونه کشی که می خواهد تلویزیون خریداری کند قطعا بین دو مدل AU7000 و یا تلویزیون Q70A دچار شک و شبه نمی شود چراکه این تلویزیون در یک رده نیستند و هم در کیفیت و کارایی و هم در قیمت تمام شده بسیار متفاوت می باشند. معمولا تلویزیون های کیولد با تلویزیون های اولد و نانوسل  و تلویزیون های LED هم با هم مقایسه می شوند. البته می توان بالارده ترین تلویزیون LED را با پایین رده ترین تلویزیون اولد و یا کیولد، مقایسه کرد. مثلا جا دارد تلویزیون سامسونگ AU8000 با تلویزیون Q60A و یا تلویزیون A1 اولد ال جی با تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 مقایسه شود. ما در این جا تلویزیون کیولد Q70A و تلویزیون اولد C1 را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم.

 

صفحه نمایش WRGB یا RGB

اولد C1 از پنل WRGB برخوردار است و تلویزیون Q70A هم صفحه نمایش VA با آرایش پیکسلی عمودی RGB استفاده می کند. این دو نوع پنل کاملا متفاوت می باشند. در تلویزیون اولد از یک ساب پیکسل اضافه استفاده شده است که می تواند نور را منتشر کند و کمکی برای ساب پیکسل های دیگر باشد. با این ساب پیکسل یعنی W همیشه ساب پیکسل های دیگر یعنی RGB در رنجی بهینه کار رده و در نمایش رنگ اشباع نمی شوند و کارایی نمایش رنگ فوق العاده ای را خواهند داشت. سامسونگ در تلویزیون Q70A از پنل VA استفاده می کند. این نوع از صفحه نمایش به نسبت کارایی بالا داشته و می تواند کیفیت مطلوبی را از روبه رو ایجاد کند. در این تلویزیون سامسونگ کنتراست و نمایش رنگ مشکی با توجه به پنل بالا است اما نمی تواند به پای ال  جی C1 برسد. به هر صورت عمق نمایش داده در پنل WRGB برابر با 10 بیت است ولی تلویزیون سامسونگ Q70A دارای عمق نمایش رنگ و یا داده 8 بیت است و تازه با قابلیت FRC به میزان 10 بیت افزایش می یابد. در ادامه در این زمینه در تیتر های بعدی بیشتر توضیح می دهیم.

 

 

نورپردازی  LED و یا OLED

LED یک لامپ و یا دیود نوری است که اندازه ای مشخص دارد و در پشت پنل بر روی برد LED قرار می گیرد. تلویزیون Q70A سامسونگ دارای آرایش Edge از این لامپ ها است، یعنی در قسمت پشت تلویزیون لامپ های با صورت خطی در کناره ها قرار گرفته اند و می توانند. روشنایی لازم را ایجاد کنند. اولد هم از لایه ارگانیکی برای نورپرداز استفاده می کند و حرف O در OLED به معنای Organic LED است. روشنایی تصویر در تلویزیون سامسونگ Q70A به مقداری ناچیز برای محتوای SDR بیشتر می باشد اما برای محتوای HDR هر دو تلویزیون یک میزان روشنایی را دارند. 

 

 روشنایی تصویر

روشنایی تصویر بر حسب نیت و یا برحسب کاندلا بر متر مربع سنجیده می شود. هر دو تلویزیون روشنایی تصویر مطلوب دارند اما چه بخواهیم و یا چه نخواهیم روشنایی تصویر در تلویزیون LED مقداری بیشتر از روشنایی تصویر تلویزیون اولد حالا هر برند و یا هر مدل که باشد. روشنایی تصویر در زمینه های دیگر نیز تاثیر می گذارد و می تواند کیفیت تصویر را دگرگون کند که در ادامه به آن ها می پردازیم

 

 کنتراست و نمایش رنگ مشکی  با اولد یا صفحه نمایش VA

هیچ تلویزیون نمی تواند کنتراست تلویزیون اولد را پیاده کند. بهترین تلویزیون برای نمایش تصویر فیلم های سینمایی تلویزیون اولد می باشد. رنگ مشکی مطلق را شما می توانید با تلویزیون اولد شاهد باشید. سامسونگ Q70A هم فوق العاده است با پنل VA می تواند کنتراست بالایی را به نمایش بگذارد و نمایش رنگ مشکی یکدستی را دارد اما خوب در برابر تلویزیون اولد بسیار ناچیز بوده و در این زمینه اختلاف زیاد است و اولد C1 پیشتاز است.

 

 

 قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر

هر دو تلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را دارند و شما می توانید تصاویر غیر 4K را با قابلیت Active HDR با این تلویزیون ها با شفافیت بالا تماشا کنید. باید عنوان کنیم که ارتقای کیفیت تاثیر در رزولوشن ایجاد نمی کند و این تلویزیون ها فقط روشنایی تصویر را افزایش می دهند.

 

نمایش رنگ های تصویر با کدامین فناوری

سامسونگ در تلویزیون Q70A از دو فناوری برای نمایش رنگ های غنی استفاده کرده است. فناوری کیولد که رنگ ها را اشباع نمایش می دهدو فناوری  دوآل ال ای دی که رنگ ها را از هم متمایز می کند. تلویزیون اولد C1 هم از یک فیلتر رنگ استفاده می کند تا تمایز بین رنگ ها بیشتر شود. به هر حال نمایش رنگ برای تلویزیون نیاز به کالیبراسیون دارد. تلویزیون سامسونگ Q70A قبل از کالیبراسیون نمایش رنگ و دامنه رنگی گسترده تر دارد اما بعد از کالیبراسیون هر دو تلویزیون می توانند رنگ ها بسیار کاربردی نمایش دهند و در این زمینه تفاوتی بین این دو تلویزیون وجود ندارد. 

 

 

پردازنده کوانتومی یا آلفا 9 نسل چهارم

 سامسونگ هر چند در تلویزیون های نئوکیولد از پردازنده نئوکوانتوم استفاده کرده است که شبکه عصبی بیشتری برای پردازش دارد، اما تلویزیون Q70A دارای پردازنده سال قبل یعنی کوانتوم 4k است. این پردازنده فوق العاده است و یکی از برترین ها در زمینه پردازش تصاویر سریع است. از ان طرف ال جی از نسل چهارم پردازنده آلفا 9  استفاده کرده است. این پردازنده به صورت هوشمند المان های تصویر حتی متحرک را نویز برداری کرده و مورد فوکوس کامل قرار می دهد. با توجه به مشخصات چیپست این دو پردازنده باید بگوییم که برتری با تلویزیون اولد C1 ال جی می باشد. 

 

دالبی ویژن یا HDr10+

دالبی ویژن به مراتب کیفیت بیشتر و داده های سنگین تری را به نسبت فرمت HDR10+ دارد. ظاهرا این سامسونگ با شرکت دالبی قرار داد همکاری ندارد و تلویزیون های آن از این فرمت پشتیبانی نمی کنند. از آن طرف ال جی و سونی به خوبی با دالبی خود را وفق داده اند و از آن پشتیبانی می کنند. 

 

فرکانس تصویر یکسان 120 هرتزی

در هر دو تلویزیون فرکانس تصویر برابر با 120 هرتز است. این تلویزیون ها می توانند در هر ثانیه تصویر را 120 بار بازنمایش کنند. در این تلویزیون ها تمامی فرمت ها موجود در بازار به خوبی نمایش داده شده و نویز برداری می شوند. به صورت خلاصه فرکانس تصویر 120 هرتز به نسبت فرکانس 60 هرتز برتری اشکار دارد و با کارایی بهتر بلور و یا Judger تصاویر سریع را بر می دارد.

 

قابلیت برای نمایش تصاویر سریع و یا تصاویر گیمینگ

تصاویر سریع مانند تصاویر gaming و یا تصاویر دستگاه بلوری که در نرخ 120 فریم در ثانیه تولید می شوند به خوبی با این دو تلویزیون نمایش داده می شوند. هر دو تلویزیون از پورت HDMI ورژن 2.1 برخوردار هستند که می توان انتقال کیفیت تصویر 4k در نرخ فریم 120 را فراهم کند. اما میزان تاخیر در انتقال داده در هر دو تلویزیون کم است. هر دو تلویزیون هم ویژگی VRR دارند که فرکانس را همسان کرده و نویز و بلور تصویر سریع به خوبی برداشته می شود. تلویزیون اولد C1 به نسبت تلویزیون Q70A دارای زمان پاسخگویی کمتری است و می تواند جذابیت نمایش تصویر بازی به نسبت بهتری را داشته باشد.

 

 

 

صدای 2.2 کاناله 40 وات ساب ووفر دار یا صدای 2.0 کاناله 20 وات

تلویزیون اولد C1 دارای صدای 40 وات با سیستم صوتی 2.2 کاناله است. این تلویزیون 20 وات را با اسپیکر های Midrange و 20 وات دیگر را با ساب ووفر ارائه می دهد. در آن از فرمت های دالبی اتمس و دالبی دیجیتال و DTS پشتیبانی می شود و می تواند صدایی همه جانبه را با استفاده از پورت HDMI eARC بر روی ساندبار ها منتشر کند. تلویزیون سامسونگ Q70A دارای قابلیت پشتیبانی از OTS و دالبی دیجیتال و DTS است که OTS همان دالبی اتمس می باشد. البته آنچه در ایجا مهم است فراوانی فرمت های دالبی دیجیتال و DTS است که در اکثر محتوا وجود دارند و می توان به راحتی به ان ها دسترسی داشت. چه از نظر توان صوتی و چه از نظر کیفیت صدا تلویزیون اولد C1 برتری کامل بر تلویزیون سامسونگ Q70A دارد.

 

اهمیت پورت HDMI ورژن 2.1  و تعداد آن در تلویزیون

پورت HDMI ورژن 2.1  امروزه دیگر خیلی کاربردی شده و لازم است تا در هر وسیله ای مانند سیست صوتی و یا تلویزیون و یا کنسول و ... باشد. این پورت پهنای باند 48 گیگابایتی دارد که به میزان 30 گیگابایت از پهنای باند پورت HDMI ورژن 2.0  بیشتر است. این پورت می تواند کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 فریم انتقال دهد و شما را از تصویر 4K با نرخ نوسازی 120 هرتز بهرمند کند. تلویزیون اگر فرکانس تصویر 120 هرتز داشته باشد اما این پورت در میان پورت های آن نباشد کاربر همیشه کیفیت تصویر 4K را نر خ 60 هرتز تماشا خواهد کرد. 


تعداد این پورت هم مهم است. سامسونگ در تلویزیون Q70A از یک پورت استفاده کرده است که شما در صورتی که کنسول بازی را به تلویزیون وصل کرده باشید باید برای ساندبار چه راهکاری را پیش بگیرد. ال جی در تلویزیون اولد C1 ال جی از چهار عدد پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده کرده است که می تواند همزمان تمام دستگاه را به تلویزیون وصل کرد و از کیفیت صدا و تصویر مطلوب بهرمند شد. 
 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه تلویزیون اولد و کیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون اولد تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون Q70A مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha