بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q90T و تلویزیون سامسونگ Q80A

۱۴۰۰/۵/۱۶

تلویزیون سامسونگ Q80A اولین و شاید آخرین تلویزیون از شرکت سامسونگ ست که با پنل ADS روانه بازار شده است. این تلویزیون آخرین تلویزیون کیولد 2021 می باشد و بعد از آن تلویزیون QN85A قرار می گیرد که نئوکیولد و یا مینی ال ای دی می باشد. تلویزیون Q90T سامسونگ هم تولید 2020 می باشد و بالارده ترین تلویزیون سامسونگ در سال 2020 به شمار می رود. در این نوشته می خواهیم بالارده های کیولدی سامسونگ  را مورد مقایسه قرار دهیم. هر چند پنل موجب کارایی متفاوت تلویزیون می شود اما جا دارد این بالارده ها با هم مورد مقایسه قرار گیرند. تلویزیون سامسونگ کیولد Q90T یا تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A، این نوشته راهنمایی خوبی را در زمینه انتخاب هر کدام از این تلویزیون ها ارائه می دهد. 

 

صفحه نمایش ADS و یا VA

 تلویزیون Q90T دارای صفحه نمایش VA و تلویزیون Q80A دارای صفحه ADS می باشد. هر دو نوع از پنل کارایی نمایش بالایی را دارند اما خوب تفاوت هایی را با هم دارند. پنل VA دارای کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق بیشتر و پنل ADS دارای زاویه دید بالایی است. البته باید عنوان کنیم که پنل ADS یکی از مشتقات پنل IPS می باشد. هر دو تلویزیون زمان پاسخگویی کمی دارند و برای تصاویر پر سرعت و بازی ها کارایی بالایی را ارائه می دهند. تلویزیون Q90T دارای کنتراست بالا تر و نمایش رنگ مشکی عمیق تر است اما تلویزیون Q80A زاویه دید بالاتری را ارائه می دهد که در ادامه هر تلویزیون را در هر ویژگی مورد ارزیابی قرار می دهیم.

 

تفاوت صفحه نمایش VA و IPS

 

عمق نمایش رنگ

هر دو تلویزیون از عمق نمایش داده 8 بیتی برخوردار هستند. عمق نمایش داده 8 بیت می تواند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد. این میزان از عمق پنل با ویژگی FRC می تواند به 10 بیت افزایش پیدا کند. هر دو تلویزیون دارای ارایش ساب پیکسلی BGR هستند که شاید یک کم خوانایی متون متحرک را تحت تاثیر قرار دهد اما در نهایت موجب کیفیت بهتر تصویر می شود. عمق رنگ در تلویزیون Q90T بیشتر بوده و نورپردازی قوی آن تاثیر خود را گذاشته است. 

کیفیت تصویر و رنگ در تلویزیون Q90T و Q80A

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

تلویزیون با پنل VA دارای کنتراست بالایی است و این ویژگ ذاتی این نوع پنل می باشد. تلویزیون Q80A با پنل ADS نمی تواند کنتراست بالایی را داشته باشد و این تلویزیون کنتراست را به مانند تلویزیون های نانوسل ال جی ارائه می دهد. کنتراست به تمایز بین روشن و تیره گفته می شود و هر چه بیشتر باشد کارایی نمایش جزئیات افزایش می یابد. رنک مشکی عمیق هم جذابیت زیادی در نمایش فریم های مشکی و یا تیره ایجاد می کند. کنتراست در تلویزیون Q90T فوق العاده است و این تلویزیون برای نمایش فیلم به نسبت تلویزیون Q80A بهتر عمل می کند.

 

کنتراست در تلویزیون Q90T و Q80A

 

زاویه دید  و تماشای تصویر از کناره ها

زاویه دید به زاویه تماشای کاربر گفته می شود. هر چه زاویه دید تلویزیون بیشتر باشد می تواند تلویزیون را بدون افت کیفیت تصویر و روشنایی از کناره ها تماشا کرد. زاویه دید در تلویزیون Q80A بیشتر بوده و این تلویزیون برای بازی های گروهی و یا خانواده پرجمعیت ایده آل می باشد. پنل IPS و یا ADS این امکان را فراهم می کند تا نور و روشنایی از کناره پیکسل ها عبور داده شود و موجب ایجاد کیفیت با زاویه تماشای بالا شود. 

 

تاریکی منطقه ای  و افزایش کنتراست

تاریکی منطقه ای برای تلویزیون های با نورپردازی LED  به کار می رود. تاریکی منطقه ای همانطور که از نام آن پیداست به خاموش و روشن کردن گروهی از لامپ های LED گفته می شود. هر دو تلویزیون تاریکی منطقه ای را دارند اما تلویزیون Q90T دارای تعداد گروه های بیشتر از لامپ های LED می باشد. معمولا تاریکی منطقه ای برای افزایش کنتراست می باشد. تاریکی منطقه ای کنتراست ذاتی تلویزیون Q90T را از 4004:1 به 10528:1 افزایش پیدا می کند. کنتراست در تلویزیون Q80A با تاریک منطقه ای از 1449:1 به 1560:1 افزایش می یابد. در اینجا مشاهده می کنید که هم کنتراست ذاتی پنل و هم تاثیر تاریکی منطقه ای در افزایش کنتراست در تلویزیون Q90T بیشتر می باشد. 

 

روشنایی تصویر و نورپردازی

هر دو تلویزیون از نورپردازی Direct استفاده می کنند. تلویزیون Q80A دارای تعدادی کمتر از لامپ ال ای دی بوده و روشنایی تاحدی کمتر دارد. تصویر در تلویزیون Q90T روشن تر و شفاف تر ارائه می شود. تلویزیون Q90T دارای روشنایی 610 کاندلا بر متر مربع برای محتوای SDR و برای محتوای HDR برابر با 1162 کاندلا بر متر مربع می باشد. از آن طرف تلویزیون Q80A دارای روشنایی 653 کاندلا بر متر مربع برای محتوای SDR و روشنایی 869 کاندلا بر متر مربع برای محتوای HDR می باشد. متناسب با این میزان از روشنایی که این تلویزیون ها دارند جزئیات متفاوتی از محتوا بر روی تلویزیون نمایش داده می شود. 

 

 

روشنایی تلویزیون Q90T و Q80A

 

محتوای HDR و SDR

 در تلویزیون های سامسونگ بالارده ترین فرمتی که نمایش داده می شود، HDR10+ می باشد. این فرمت دارای روشنایی 1000 تا 4000 کاندلا بر متر مربع می باشد. زمانی که این فرمت بر روی این دو تلویزیون نشان داده می شودف روشنایی تصویر به حد روشنایی تلویزیون کاهش پیدا می کند. نتیجه اینکه در تلویزیون Q90T داده ها از 1000 تا رنج 1162 نمایش داده می شوند و در تلویزیون Q80A داده ها نزدیک به 1000 و یاعنی پایین تر نمایش داده می شوند. در نیتجه تلویزیون Q90T می تواند داده هایی بیشتر را نمایش دهد و جذابیت رنگ آن بیشتر می باشد. 

 

فرکانس تصویر 120 هرتز

در تلویزیون بالاترین فرکانس یعنی 120 هرتز گنجانده می شود. تلویزیون بالاتر از این میزان از فرکانس معمولا نادر است و اگر باشد استفاده به عنوان مانیتور را دارد. فرکانس تصویر 120 هرتز می تواند هر نوع نرخ فریمی را پشتیبانی کند. هر چه میزان فرکانس بیشتر باشدف تصویر روان تر و شفاف تر ارائه می شود. نرخ فریم 120 فریم هم توسط دستگاه های مدرن تولید می شوند و تلویزیون با نرخ نوسازی 120 هرتز آن ها را با کارایی بالا نمایش می دهد. 

 

پورت HDMI 2.1

در تلویزیون با نرخ نوسازی 120 هرتز اگر پورت 2.1 از HDMI موجود نباشد، شما به هیچ وجه از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز برخوردار نخواهید شد. این پورت پهنای باند 48 گیگابایتی دارد و می توان کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 هرتز، کیفیت8K را در نرخ 60 هرتز و کیفیت 10K را در نرخ 30 هرتز انتقال دهد. در واقع این پورت هم کیفیت تصویر تلویزیون را افزایش می دهد و برای کنسول های مدرن و دستگاه بلور ری فوق العاده است چون حداقل شما را از کیفیتی بهرمند می کند که نایاب بوده و کمتر تلویزیونی آن را بتواند ارائه دهد. 

 

گیمینگ با تلویزیون Q90T و Q80A

 

نمایش تصویر بازی و یا گیمینگ

هر دو تلویزیون دارای قابلیت VRR می باشند. VRR فرکانس تلویزیون را با فرکانس کارت گرافیک  فرستنده( کنسول بازی یا دستگاه بلوری) یکی کرده و نویز و بلور تصویر راحت تر حذف می شود. از طرفی تاخیر در انتقال داده در هر دو تلویزیون کم است و هر دو تلویزیون هم زمان پاسخگویی کمی دارند. آنچه در تلویزیون Q80A و تلویزیون Q90T می تواند مورد توجه قرار گیرد کارایی بالای آن ها برای کاربری بازی است و در این زمینه این دو تلویزیون هیچ تفاوتی با هم ندارند. 

 

کارایی نمایش تصویر در محیط کم نور و پر نور 

تلویزیون برای محیط پر نور باید دارای روشنایی تصویر بالا باشد و از طرفی شیشه پنل آن بیشتر نورمحیط را منعکس کند. معمولا تلویزیون با شیشه صفحه نمایش مات برای محیط  پر نور زیاد کارایی ندارد. تلویزیون Q90T هم دارای روشنایی بالایی است و هم بیشتر نور محیط را منعکس می کند از طرفی تلویزیون Q80A هم روشنایی بالایی را دارد هر چند نسبت به مدل Q90T کم است اما به صورت کلی بالا می باشد. برای محیط پور نور تلویزیون Q90T کارایی بهتر را به نمایش می گذارد.
 برای محیط کم نور، تلویزیون باید کنتراست بالا داشته باشد و رنگ مشکی عمیق را در رده ای بالا نمایش دهد. تلویزیون Q90T دارای کنتراستی فوق العاده و نمایش رنگ مشکی در رده ای بالا می باشد. به صورت کلی هر دو تلویزیون ایده آل می باشند اما کارایی تلویزیون Q90T در این زمینه هم بیشتر است. 

 

قابلیت های هوشمند

تلویزیون Q90T از ورژن 5.5 تایزن استفاده می کند ولی تلویزیون سامسونگ Q80A دارای ورژن 6.0 می باشد. از طرفی ریموت کنترل در تلویزیون Q80A جدید بوده و می تواند با نور محیط هم شارژ شود، البته شاید به نسبت ریموت در تلویزیون سامسونگ Q90T مقدرای کوچکتر باشد اما طراحی همان است و نوع و میزان دکمه های آن همان. 

 

 

ریموت کنترل تلویزیون های سامسونگ Q90T و Q80A

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونمقایسه تلویزیون Q80Aمقایسه تلویزیون Q90Tتلویزیون گیمینگتلویزیون 120 هرتزتلویزیون پنل IPSتلویزیون پنل VAتلویزیون کیولدتلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha