بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN900A

۱۴۰۰/۲/۱۸

بدون شک هر ساله تلویزیون ها با مشخصاتی فوق العاده تر نسبت به سال قبل وارد بازار می شوند. سامسونگ در سال 2021 تلویزیون QN900A را جایگزین تلویزیون سامسونگ Q900TS کرده است و در آن ویژگی هایی منحصر به فرد را به کاربران هدیه داده است. تلویزیون QN900A بالارده ترین تلویزیون سامسونگ در سال 2021 است که کیفیت و رزولوشن تصویر 8K دارد. ما در این نوشته این تلویزیون را به صورت کامل تجزیه و تحلیل می کنیم. 


مواردی که در این نوشته مورد بحث قرار می گیرند شامل طراحی و نمای ظاهری ، نوع صفحه نمایش، نورپردازی و تاریکی منطقه ای،  کنتراست تصویر، زاویه دید، کارایی در محیط روشن و کم نور، پشتیبانی از رزولوشن های موجود، کاربری گیمینگ، ورودی و خروجی ها، صدا و ویژگی های آن، ویژگی های هوشمند و امکانات موجود در این تلویزیون خواهند بود که به ترتیب آن ها را توضیح می دهیم.

 

طراحی تلویزیون QN900A

 تلویزیون کیو ان 900 آ، دارای طراحی شیک است، نظیر این طراحی فقط در تلویزیون سامسونگ Q900TS پیاده شده است که در سال 2020 با کیفیت تصویر 8K تولید شد. این تلویزیون حاشیه صفحه نمایش(Bezel) برابر با 0.2 سانتیمتر دارد و میزان ضخامت قاب یکدست آن برابر با 1.6 سانتیمتر است. این مشخصات به راحتی بالارده بوده و از تلویزیون های اولد هم ظریف تر طراحی شده است. در این تلویزیون پایه در وسط قرار می گیرد و شما برای آن می توانید از یک میز تلویزیون کوچک هم استفاده کنید هرچند این همه ظرافت نیاز به یک دکوراسیون عالی دارد. قاب آن ضخامتی یکدست دارد و می تواند جذابیت زیادی را داشته باشد. شما وقتی آن را به دیوار وصل کنید به مانند یک تلویزیون فریم می ماند که حتی از تلویزیون فریم سامسونگ LS03T جذاب تر جلوه می کند. قاب  و پایه به رنگ مشکی هستند اما فریم آن فلزی  و نقره ای با طراحی نقطه نقطه ای است که تصویر آن را در زیر آورده ایم.

 

 

ضخامت یکدست 1.6 سانتیمتری در تلویزیون سامسونگ 2021 مدل QN900A

 

ورودی و خروجی های این تلویزیون بر روی قاب نیستند و در یک باکس قرار گرفته اند. این باکس می تاند از پشت تلویزیون بر روی پایه به صورت شیب دار قرار گیرد و یا هر جایی در اطراف تلویزیون قرار داده شود. به این تلویزیون تنها یک کابل وصل می شود که این کابل همه پورت ها حتی پورت برق را هم در خود جایی داده است به این ویژگی  One Connect Box می گویند.

 

 

تلویزیون QN900A

 

 

نوع صفحه نمایش تلویزیون 8K سامسونگ مدل QN900A

 همانند همه تلویزیون ها سامسونگ در این تلویزیون هم از صفحه نمایش VA استفاده شده است. حتما آگاهی دارید که این پنل کنتراست بالایی دارد و می تواند رنگ مشکی عمیق را به خوبی نمایش دهد و از طرفی زاویه دید کمی دارد. اما سامسونگ از یک لایه در این تلویزیون استفاده کرده است تا زاویه دید مقداری افزایش پیدا کند. از آنجا که زاویه دید بالاتر و کنتراست بالا با هم در یک پنل نمی گنجند، میزان کنتراست آن پایین آمده است. عمق نمایش داده این تلویزیون 10 بیت است، میزان نمایش رنگ یا Color Gamut با درصد بالایی از NTSC نمایش داده می شود. زمان پاسخگویی آن کمتر از 3 میلی ثانیه است و از این نظر کاربران گیمینگ هم می توانند با آن متحیر شوند. 

 

نورپردازی Mini LED، برای اولین بار در تلویزیون های سامسونگ

همه تلویزیون های سامسونگ و تلویزیون کیو ان 900 آ دارای برد ال ای دی هستند. این تلویزیون به جای اینکه از لامپ LED در برد نورپردازی بهره ببرد از لامپ Mini LED استفاده می کند  که به عبارتی می توان گفت این تلویزیون  مینی ال ای دی است. در این تلویزیون تعداد 3000 هزار لامپ مینی ال ای دی استفاده شده است که روشنایی تا 2500 نیت را تولید می کنند هر چند این مقدار در حد تئوری است اما در واقعیت روشنایی تصویر این تلویزیون بی نظیر است. 

 

تفاوت نورپردازی Mini LED با نور پردازی LED

 یک لامپ mini LED به اندازه یک چهلم یک لامپ LED است. تعداد لامپ های Mini LED به نسبت لامپ های LED بیشتر هستند به گونه ای که تا چندصد برابر و یا چند هزار برابر می توان تخمین زد. لامپ کوچکتر دقت نور پردازی بیشتر دارد و تعداد بیشتر روشنایی بیشتر را تولید می کند. بر روی برد ال ای دی از فناوری تاریکی منطقه ای استفاده می شود این فناوری لامپ ها را به صورت گروهی خاموش و روشن می کند تا کنتراست و یا نمایش رنگ مشکی عمیق افزایش یابد. تعداد گروه های Mini LED به نسبت بیشتر بوده و این فناوری بهتر بر روی تلویزیون مینی ال ای دی پیاده می شود. 

 

کنتراست تصویر

کنتراست به معنی تفاوت و تمایز است. هر چه میزان کنتراست بیشتر باشد، نمایش جزئیات هم با کارایی بیشتر و جذابیت بیشتری نمایش داده می شود. در تلویزیون سامسونگ نئوکیولد کنتراست به دو صورت و یا با دو ویژگی زیاد است. در این تلویزیون پنل VA است و کنتراست بالاست و از طرفی تاریکی منطقه ای پیاده شده است و کنتراست بیشتر شده است. کنتراست در آن بدون تاریکی منطقه ای1658:1 و با تاریکی منطقه ای برابر با 15403:1 است. این تلویزیون کنتراست بالایی در تئوری دارد اما انتظار می رود کنتراست بیشتری را داشته باشد اما چون از لایه افزایش زاویه دید استفاده می کند مقداری از آن حد انتظار کنتراست کمتری را ارائه می دهد.

 

زاویه دید و کاربردی آن

 پنل VA زاویه دید کمی دارد. سامسونگ در بعضی از تلویزیون های خود از لایه افزایش زاویه دید استفاده می کند که تلویزیون QN900A یکی از آنها است. در این تلویزیون می توان از کناره به تصویر تماشا کرد و از تماشای تصویر لذت برد. این تلویزیون برای یک خانواده پر جمعیت و یا بازی کامپیوتری به صورت گروهی فوق العاده است چراکه از با زاویه تماشای زیاد کیفیت تصویر و روشنایی کاهش نمی یابد. 

 

کارایی تلویزیون سامسونگ QN900A در محیط روشن و کم نور

هر تلویزیونی می تواند برای محیط روشن و کم نور کارایی متفاوتی را داشته باشد. این تلویزیون روشنایی پنل زیادی دارد. در آن روشنایی تصویر به واسطه نورپردازی مدرن Mini LED زیاد است. صفحه نمایش این تلویزیون دارای تلق و یا شیشه براق Glossy است. این نوع شیشه صفحه نمایش برای محیط پر نور فوق العاده است. در آن نور با درصد زیادی بازتاب داده می شود ونور محیط مانع کیفیت تصویر و روشنایی تصویر نمی شود. 

 

فرکانس تصویر و پشتیبانی از رزولوشن های موجود

محتوایی که در بازار وجود دارند، محتوای 24 فریم، محتوای 60 فریم و محتوای 120 فریم می باشند. در این میان  فرمت های HD، Full HD، 4K و 8K در بازار وجود دارند. نرخ 24 فریم بر ثانیه، 60 فریم بر ثانیه، 120 فریم بر ثانیه از کیفیت تصویر Full HD و 4K با این تلویزیون به خوبی نمایش داده می شود. تلویزیون QN900A دارای رزولوشن تصویر 8K است و فرکانس یا نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز را دارد که تصویر 8K را با نرخ نوسازی 60 هرتز  نمایش می دهد. این تلویزیون دارای پورت HDMI ورژن 2.1 است که این پورت 4K و Full HD را در نرخ 120 فریم انتقال می دهد و کیفیت 8K را در نرخ 60 فریم انتقال خواهد داد.  فرمت های دینامیکی و پردازش پویای داده که امروزه زیاد اند با این تلویزیون نمایش داده می شوند. فرمت هایی چون HDR10+ و SDR با کارای بالایی بر روی صفحه نمایش این تلویزیون ظاهر می شوند. روشنایی برای تصویر SDR در آن 872 و برای تصویر HDR براب با 1169 کاندلا بر متر مربع است. 

 

کاربری گیمینگ

سامسونگ هر ویژگی که برای بازی لازم باشد را در این تلویزیون قرار داده است. در این تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز که بالاترین میزان فرکانس است و پورت HDMI ورژن 2.1 حضور دارد. می توان گفت که این تلویزیون کیفیت کنسول بازی را در نرخ 120 هرتز از 4K نمایش می دهد. کیفیت 8K را در نرخ 60 هرتز نمایش خواهد داد. ویژگی VRR دارد و فرکانس تلویزیون و کنسول بازی با هم همسان می شوند. زمان پاسخگویی کمی داشته و کاربر بازی فورا نتیجه عملکرد را می بیند. به صورت خلاصه و بدون اغراق فوق العاده ترین تلویزیون برای گیمینگ است.

 

ورودی و خروجی های تلویزیون QN900A 

4 پورت HDMI ورژن 2.1  در این تلویزیون حضور دارند. در وبسایت شرکت سامسونگ اعلام شده که تنها یکی از این پورت های ورژن 2.1 است و بقیه ورژن 2.0 می باشند اما آنچه کارشناسان تلویزیون در وب سایت Rtings تست کرده اند مشخص شده که هر چهار پورت این تلویزیون ورژن 2.1 را دارند.(پورت HDMI ورژن 2.1 دارای پهنای باند 48 گیگابایت و پورت HDMI ورژن 2.0  دارای پهنای باند 18 گیگابایت است.) 2 پورت USB و پورت های آنتن، شبکه واپتیکال از ورودی و خروجی های این تلویزیون هستند. در این تلویزیون همانند تلویزیون های بالارده سال 2020 از پورت کامپوننت و کامپوزیت بهره گرفته نشده است و برای این منظور باید از تبدیل این ها به HDMI استفاده کرد. 

 

صدای و قابلیت های صوتی

صدای 80 وات تلویزیون QN900A خود به مانند یک ساندبار حرفه ای است. در آن سیستم صوتی 6.2.2 کاناله است و از اسپیکر و سابووفر برای انتشار صدا استفاده شده است. این تلویزیون از فرمت های دالبی دیجیتال، دالبی ترو اچ دی و دالبی اتمس پشتیبانی می کند. دالبی اتمس در تلویزیون های سامسونگ OTS یا Object Tracking Sound نامگذاری شده است. صدای کیو سمفونی دارد یعنی زمانی که صدای آن را بر روی ساندبار پخش می کنید از تلویزیون نیز صدا پخش می شود که به دامنه صدا و تعداد کانال های صوتی اضافه می کند. 

 

امکانات هوشمند

سیستم عامل این تلویزیون تایزن() است. منوی جذاب دارد و برای گیمینگ یک منو به نام Game Bar اختصاص داده شده است که می تواند حتی نسبت تصویر و میزان کارایی مورد انتظار و یا تغییر نور پس زمینه را تنظیم کرد. ریموت این تلویزیون هوشمند است و مدل 1280E می باشد که دارای سلول خورشیدی بوده و با نور آفتاب شارژ می شود. در آن یک پورت USB C وجود دارد تا بتوان ان را با برق نیز شارژ کرد. خیلی سریع است  تغییر صفحات و یا باز کردن یوتیوب با آن تنها 2 ثانیه طول می کشد. از الکسا و گوگل اسیستنت پشتیبانی می شود و جستجوی صوتی همانند سال قبل به قوت خود باقی است. برنامه هایی جذاب دارد  و می توان با این تلویزیون برنامه یک ورزش انتخاب را تنظیم کرد وآن را استاد باشگاه خود در نظر گرفت.
دارای قابلیت Dual Tuner است. شما می توانید همزمان یک شبکه را تماشا کنید و شبکه دیگر را بر روی فلاش مموری ذخیره کرده و بعدا تماشا کنید. ویژگی Multi View  در آن امکان تماشای دو تصویر در صفحه تلویزیون را به وجود می آورد که به آن Picture In Picture یا تصویر در تصویر گفته می شود.

تلویزیون سامسونگ 65 اینچ QN900A

تلویزیون سامسونگ 75 اینچ QN900A
 

جایگاه تلویزیون نئوکیولد QN900A سامسونگ در بازار

این تلویزیون بالارده ترین تلویزیون سامسونگ بوده و بالاتر از تلویزیون سامسونگ نئو کیولد QN800A قرار می گیرد. رقیب آن تلویزیون سونی Z9J و تلویزیون اولد ال جی ZX می باشد. قیمت آن زیاد بوده و به وضوح ارزش صرف هزینه را دارد. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha