بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون اولد ال جی C1 و تلویزیون سامسونگ Q80A

۱۴۰۰/۴/۲۴

تلویزیون اولد C1 ال جی در سال 2021 تولید شده و جایگزینی برای تلویزیون اولد CX محسوب خواهد شد. این تلویزین با اینکه تفاوت زیادی را با تلویزیون اولد CX از نظر کیفیت تصویر و یا صدا ندارد اما از نظر امکانات فنی تفاوتی اندک مشاهده مشاهده می شود. سامسونگ هم در سال 2021 تلویزیون های کیولد و نئو کیولد خود را روانه بازار کرده و تلویزیون کیولد Q80A بالارده ترین تلویزیون کیولد سامسونگ می باشد و بالاتر از ان رده نئوکیولد مانند تلویزیون نئوکیولد QN85A قرار می گیرند. در این نوشته ما تلویزیون اولد ال جی C1  را با این تلویزیون بالارده سامسونگ یعنی تلویزیون Q80A  مورد مقایسه قرار می دهیم. در این نوشته هم فناوری کیولد و اولد و هم این دو تلویزیون به صورت کلی و جزئی مورد مقایسه کامل قرار داده می شوند.

 

اولد چیست؟

این سوالی است که برای بسیاری از کاربران پیش می آید. اولد (OLED) یکی فناوری است که به نورپردازی تلویزیون مربوط می شود. OLED از عبارت Organic Light Emmiting Diode خلاصه شده است و این مفهوم را می رساند که نورپردازی پایه ارگانیکی دارد. در تلویزیون اولد از یک لایه الی برای نورپردازی استفاده می شود که به موجب آن هر پیکسل می تواند به صورت مجزا خاموش و یا روشن شود و یا تغییر رنگ دهد. اولد دیگر LED نیست و شما در تلویزیون اولد لامپ های LED را مشاهده نخواهید کرد. اولد از یک پنل مجزا هم استفاده می کند که WRGB می باشد. یعنی صفحه پیکسلی یا LCD موجود در تلویزیون اولد یک ساب پیکسل اضافه یعنی W یا White دارد که کمک می کند پیکسل ها در رنجی بهینه کار کنند. پنل اولد 10 بیتی است که به موجب آن می تواند 1.07 بیلیون رنگ را با درصد بالایی از استاندارد NTSC نمایش دهد.

 

کیولد چیست؟

کیولد یا کیو ال ای دی همان تلویزیون های LED هستند منتهی در بین نورپس زمینه آن ها و صفحه پیکسلی از یک لایه پردازش نور استفاده شده است. این لایه کوانتوم دات هم نامیده می شود. در این لایه ذرات کریستالی ریز غیر هم اندازه وجود دارد که می توانند نور را تصفیه کنند و وجهی نقطه ای به آن ببخشند. کیولد ها به نسبت تلویزیون های LED کیفیت نمایش رنگ غنی تر دارند و می توانند با تلویزیون های نانوسل ال جی رقابت کنند. 

 

سامسونگ و ال جی در سال 2021

ال جی در سال 2021 تلویزیون های خود را با نامگذاری جدید روانه بازار کرده است. تلویزیون های LED و بدون فناوری این شرکت تحت عنوان سری UP روانه بازار شده اند. U به معنی Ultra HD می باشد که همان رزولوشن 4K را بیان می کند و حرف P هم بیانگر سال تولید یعنی 2021 می باشد. پس اگر در تلویزیون های LED ال جی به حرف N برخورد داشتید باید بدانید که N نمایانگر سال تولید 2020 می باشد. تلویزیون های ناوسل ال جی با همان نامگذاری قبلی روانه بازار شده اند متنتهای یک پسوند 2021 هم دارند. شما برای اینکه تلویزیون ال جی Nano90 مدل 2021 را خریداری کنید باید حتما به سال تولید اشاره داشته باشدی چراکه تلویزیون Nano90 تولید سال 2020 هم وجود دارد. تلویزیون های اولد ال جی از حرف الفبایی و عدد 1 مشتق گرفته اند. عدد 1 بیانگر سال تولید 2021 است و حرف انگلیسیس هم رده تلویزیون را نشاان می دهد. تلویزیون اولد A1 پایین رده ترین تلویزیون اولد ال جی است و هر چه به طرف هجای حروف انگلیسی ترتیبی پیش می رویم کارایی تلویزیون اولد و رده آن بیششتر می شود. حالا یا این اصاف می توانید بدانید که تلویزیون اولد ال جی C1 در چه جایگاهی قرار دارد.


 سامسونگ در سال 2021 از نامگذاری متفاوت از سال قبل استفاده کرده است. تلویزیون های LED این شرکت کره ای که ممکن است در هر کشوری مونتاژ شوند با عبارت AU و عدد  نامگذاری می شوند. A بیانگر سال تولید یعنی 2021 است و U هم بیانگر کیفیت تصویر 4k در تلویزیون می باشد در نیتجه شما تلویزیون Full HD را با این نوع نامگذاری نخواهید یافت. تلویزیون های کیولد سامسونگ هم با ترکیبی از حرف و عدد نامگذاری شده اند که حرف A بیانگر سال تولید 2021 و حرف Q هم به معنی فناوری کیولد موجود در تلویزیون است. تلویزیون های کیولد سامسونگ 2021 مانند Q60A و یا Q70A و Q80A نمونه هایی از این تلویزیون ها می باشند. 


سامسونگ  برای اولین بار در سال 2021 از تلویزیون های مینی ال ای دی خود رونمایی کرده است. تلویزیون های Mini LED به جای لامپ LED در برد نورپس زمینه از لامپ Mini LED استفاده می کنند که اندازه این لامپ ها حدودا 1 چهلم اندازه لامپLED بوده و تقریبا تعدادی برابر با 30000 عدد را دارا می باشند. تلویزیون های Mini LED سامسونگ که فناوری کیولد را نیز دارا می باشند تحت عنوان نئو کیولد روانه بازار می شوند این تلویزیون هم پردازنده جدید نئو کوانتوم دارند و هم نورپردازی آن ها با تلویزیون های کیولد متفاوت است. همانند تلویزیون های کیولد نامگذاری می شوند اما حرف N در آن ها به معنی نئوکیولد و یا کیولد جدید می باشد. تلویزیون Qn85A ، QN90A، AN95A از نمونه تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ با رزولوشن 4K و تلویزیون های QN800A و QN900A از نمونه تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ با رزولوشن 8K می باشند. 

 

صفحه نمایش در تلویزیون اولد C1 و تلویزیون کیولد Q80A

اولد از یک پنل ویژه استفاده می کند. این پنل با یک ساب پیکسل اضافه توانایی بیشتری را در نمایش رنگ های غنی دارد و رنج نمایش رنگ آن به نسبت تلویزیون های دیگر مانند تلویزیون Q80A با پنل RGB بیشتر است. صفحه نمایش در تلویزیون اولد C1 کمترین زمان پاسخگویی دارد و بیشترین جذابیت را در نمایش تصاویر سریع ایجاد می کند. علاوه بر نمایش رنگف دیگر قابلیت های مورد نیاز و موثر در کیفیت تصویر در تلویزیون اولد C1 به واسطه دارای بودن پنل WRGB بیشتر می باشد و در زمینه پنل و یا صفحه نمایش تلویزیون اولد ال جی C1 برتری کامل بر تلویزیون کیولد سامسونگ Q80A دارد. زاویه دید در هر دو تلویزیون زیاد است. تلویزیون Q80A اولین تلویزیون سامسونگ است که دارای پنل IPS می باشد و متناسب با ان زاویه دید بالایی دارد. زاویه دید در تلویزیون اولد C1 بیشتر است اما به نسبت تلویزیون های سامسونگ تلویزیون کیولد Q80A از همه آن ها زاویه دید بیشتری را دارد. 

 

 

کنتراست و نمایش فیلم ها در تلویزیون C1 ال جی و Q80A سامسونگ

کنتراست به جذابیتی گفته می شود که در تفاوت رنگ های تیره و روشن ایجاد می شود. شما وقتی یک فیلم را تماشا می کنید هر چه تمایز بین رنگ های تیره و روشن بیشتر باشد کیفیت نمایش تصویر هم افزایش پیدا خواهد کرد. تلویزیون اولد C1 ال جی در این زمینه از همه سرتر است و کنتراست بی نهایت را دارد. تلویزیون Q80A سامسونگ هم دارای نورپردازی مستقیم و تاریکی منطقه ای است که می تواند کنتراست را افزایش دهد اما خوب در این زمینه تلویزیون اولد ال جی C1 جلوتر می باشد.

 

 

روشنایی تصویر بیشتر در تلویزیون سامسونگ Q80A

تلویزیون اولد از نورپردازی آلی استفاده می کند و تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A هم دارای نورپردازی LED است. هر دو تلویزیون میزان روشنایی قابل قبولی را دارند اما روشنایی تصویر برای محتوای SDR و HDR در تلویزیون سامسونگ بیشتر است. هر دو تلویزیون می توانند فرمت های دینامیکی را پشتیبانی کنند. سامسونگ که با دالبی میانه ندارد می تواند از فرمت HDR10+ پشتیبانی کند و اولد C1 هم از فرمت دالبی ویژن و بالارده ترین فرمت های HDR پشتیبانی می کند. 

 

 

 

 کارایی در محیط روشن و کم نور با تلویزیون اولد و کیولد 

برای هر دو محیط هر دو تلویزیون مناسب هستند. تلویزیون اولد برای نمایش فیلم های در محیط کم نور بی رقیب است و هیچ تلویزیونی تنمی تواند این میزان هیجان را که اولد اعطا می کند را ایجاد کند. از آن طرف تلویزیون سامسونگ Q80A با فناوری تاریکی منطقه ای توانستنه مقداری کنتراست و نمایش رنگ مشکی را افزایش دهد اما خوب نمی تواند به اولد برسد ولی به نسبت تلویزیون های دیگر در رده ای بالا قرار می گیرد. 
 یکی دیگر از گزینه هایی که می تواند کارایی تلویزیون را برای نمایش تصاویر در انواعی از محیط کارا کند نوع شیشه صفحه نمایش است. صفحه نمایش اولد C1 از نوع شفاف است ولی در تلویزیون Q80A از نوع نیمه شفاف می باشد. تلویزیون اولد C1 می تواند نور محیط را منعکس کند  و نمی گذارد نور محیط دریافتی کاربر را مشکل کند. در زمینه کارایی در انواعی از محیط ها، تلویزیون اولد C1 بالارده می باشد. 

 

 

نمایش رنگ های تصویر  در تلویزیون اولد ال جی C1 بیشتر است

 خوب هرچه عمق نمایش داده در تلویزیون بیشتر باشد آن تلویزیون برای تصویر غنی از رنگ کاربردی تر است. تلویزیون Q80A دارای عمق نمایش داده 8 بیت است و تلویزیون اولد C1 هم عمق نمایش داده 10 بیت را دارد. واضح است که پنل اولد می تواند رنگ های غنی تری را ارائه دهد. البته برای اینکه تلویزیون بتواند رنگ ها را غنی نمایش دهد بایستی از قبل تلویزیون کالیبره شود. 

 

 

فرکانس تصویر 120 هرتز و قابلیت های وابسته در هر دو تلویزیون

 هر دو تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز را دارند. این میزان از فرکانس به خوبی می تواند انواعی از محتوا را پشتیبانی کند. معمولا این میزان از فرکانس به نسبت فرکانس تصویر 60 هرتز کارایی بیشتر را دارد. محتوا بیشتر نرخ فرکانس 24 و 25 و یا 30 فریم در ثانیه را دارند ولی محتوای 60 و 120 فریم هم روبه افزایش می باشند. برای اینکه محتوای 120 فریم دستگاه های بلوری و یا کنسول های بازی به خوبی در تلویزیون نمایش داده شوند باید تلویزیون نرخ فرکانس 120 هرتز داشته باشد و از پورت HDMI ورژن 2.1 نیز برخوردار باشد. 

 

پشتیبانی از کنسول های بازی و یا محتوای بلوری با هرتز بالا

هم تلویزیون ال جی اولد C1 و هم تلویزیون سامسونگ Q80A از محتوای 120 فریم پشتیبانی می کنند. در این تلویزیون ها فرکانس تصویر 120 هرتز، پورت HDMI ورژن 2.1  و همچنین قابلیت های VRR و یا زمان پاسخگویی کم در این تلویزیون ها وجود دارد. تلویزیون اولد C1 و تلویزیون کیولد Q80A هر دو برای نمایش تصاویر سریع و یا تصاویر با نرخ فریم بالا بسیار کاربردی هستند. گیمینگ با این تلویزیون ها جذابیت بیشتری را ایجاد می کند. با توجه به این که زمان پاسخگویی پنل و همچنین تاخیر در انتقال داده در پورت ها در تلویزیون اولد C1 کمتر است، این تلویزیون برای بازی کارایی بهتری را به نمایش می گذارد.

 

 ورودی و خروجی ها | وجود تعداد بیشتر از HDMI ورژن 2.1  در تلویزیون Oled C1

 تلویزیون اولد C1 دارای 4 پورت HDMI ورژن 2.1 است که یکی از آن ها دارای قابلیت بازگشت صوتی یعنی eARC است. این تلویزیون 3 پورت USB و دیگر پورت های کاربردی را نیز در میان پورت های خود دارد. تلویزیون Q80A سامسونگ دارای یک پورت HDMI ورژن 2.1  و 3 عدد پورت HDMI ورژن 2.0 می باشد. همانند اولد C1 یک پورت HDMI در این تلویزیون دارای قابلیت بازگشت صوتی eARC می باشد. تلویزیون سامسونگ از پورت های کامپوننت و کامپوزیت برخوردار نیست و باید برای آن ها تبدیل استفاده کرد. 

 

 صدای همه جانبه و فراگیر |  هر دو فوق العاده و توان صوتی تلویزیون Q80A سامسونگ 20 وات بیشتر می باشد

 در تلویزیون علاوه بر توان صوتی میزان همه جانبه بودن آن نیز از اهیمت بالایی برخوردار است. تلویزیون اولد ال جی C1 دارای صدای 2.2 کاناله و 40 وات و تلویزیون سامسونگ Q80A دارای صدای 60 وات 2.2.2 کاناله می باشد. توان صوتی در تلویزیون Q80A بیشتر است اما هر دو تلویزیون از قابلیت های یکسانی برای صدای فراگیر استفاده می کنند. هر دو از دالبی دیجیتال و DTS و همچنین دالبی اتمس پشتیبانی می کنند که تلویزیون Q80A از OTS به جای دالبی اتمس پشتیبانی می کند و تقریبا یک رنج کیفیت از صدای غیر فشرده می باشند. 

 

قابلیت های هوشمند مشابه با دو سیستم عامل تایزن و WebOS

 شاید کاربران سامسونگ ، تایزن را ترجیح دهند و از آن طرف کاربران ال جی WebOS را بهترین سیستم عامل در تلویزیون بدانند. واقعیت آن است که هر دو کارایی بالا و سرعت قابل قبولی را دارند  به گونه ای که اگر کاربر با هر دو مورد کار کرده باشد متوجه می شود که تفاوتی را با هم ندارند. می توان با سیستم عامل WebOS کار کرد و همزمان تصویر را نیز تماشا کرد ولی تایزن این قابلیت را ندارد. هر دو دارای ویژگی های قابل توجهی برای تنظیمات بازی هستند. ال  جی در تلویزیون OLED C1 از Game Optimizer و سامسونگ هم از Game Bar در تلویزیون Q80A استفاده کرده است. هر دو تلویزیون می توانند جستجوی صوتی و با فرمت ها و قابلیت ها وابسته را به اجرا بگذارند. ریموت ال جی مادون قرمز دارد و تحت عنوان مدل MR21 با طراحی شیک تر  به نسبت سال قبل می باشد و ریموت سامسونگ هم سلول خورشیدی دارد  و با نور محیط شارژ می شود و مانند ریموت سال قبل بدون دکمه می باشد. 

 

 

طراحی و جذابیت ظاهری (OLed C1 Vs Q80A)

 کیفیت ساخت در هر دو تلویزیون فوق العاده است. تلویزیون کیولد سامسونگ از پلاستیک فشرده ساخته شده و در پشت قاب شیار هایی برای انتقال کابل ها دارد تا از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری شود. تلویزیون ال جی C1 هم از فلز و پلاستیک ساخته شده است. پایه در تلویزیون Q80A به صورت مربعی است و این تلویزیون در دسته تلویزیون های پایه وسط قرار می گیرد و تلویزیون اولد C1 هم پایه وسط است و پایه عریضی دارد و برای آن باید میز تلویزیون بزرگی تهیه شود. حداکثر ضخامت تلویزیون اولد ال جی C1 برابر با 4.7 سانتیمتر و تلویزیون سامسونگ Q80A چون نور پردازی Direct را استفاده می کند با ضخامتی بیشتر و برابر با 6.2 سانتیمتر را دارد. هر دو تلویزیون از یک میزان حاشیه پنل یا bezel یعنی 0.9 سانتیمتر برخوردار می باشند. 

 

 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون اولد و کیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون اولد مقایسه تلویزیون Q80A مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل IPS تلویزیون کیولد سری 8 سامسونگ تلویزیون کیولد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha