بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN90A و تلویزیون سامسونگ QN85A

۱۴۰۰/۱/۱۰

سامسونگ در تلویزیون های 2021 علاوه بر پنل VA از پنل ADS هم استفاده می کند. ما در اینجا دو تلویزیون نئوکیولد سامسونگ یعنی تلویزیون QN90A و تلویزیون QN85A را مورد بررسی کامل قرار می دهیم. شما که قصد انتخاب یکی از این تلویزیون ها را دارید، این نوشته می تواند بسیار کاربردی باشد.


به صورت خلاصه باید بگوییم که در تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90A از پنل VA و در تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN85A از پنل ADS استفاده شده است. سامسونگ در بعضی از تلویزیون های خود زاویه دید را افزایش می دهد که تلویزیون QN85A یکی از این تلویزیون ها می باشد. میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی در مدل کیو ان 90 آ بیشتر از مدل کیو ان 85 آ می باشد اما زاویه دید در تلویزیون QN85A بیشتر می باشد. دیگر ویژگی ها به چه صورت است؟ 

 

طراحی و ظاهری تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ QN85A و QN90A

در هر دو تلویزیون از پلاستیک فشرده برای ساخت قاب استفاده شده است. هر دو مدیریت کابل را دارند و می توان کابل ها را بر روی شیار هایی که در پشت تلویزیون است، هدایت کرد. در این تلویزیون ها از طراحی پایه وسط استفاده شده است و برای آن ها میز تلویزیون با عرض کم هم جواب می دهد. شاید تلویزیون یک مقدار لرزش داشته باشد که ان هم از ویژگی نوع طراحی می باشد. هیچکداک از این تلویزیون ها ویژگی One Connect  را ندارند و پورت ها بر روی بدنه تلویزیون و در قسمت کناری قرار گرفته اند. رنگ قاب و فریم در آن ها مشکی می باشد. 


پایه تلویزیون QN90A کلا از فلز ساخته شده است در حالی که پایه تلویزیون QN85A از فلز و پلاستیک می باشد. میزان حاشیه صفحه نمایش و ضخامت قاب در هر دو مدل به ترتیب برابر با 0.9 و 2.7 سانتیمتر می باشد. طراحی در این تلویزیون Air Slim نام گرفته است و در زمان نصب بر روی دیوار بسیار جذاب هستند. شما می توانید در کنار این تلویزیون ها از ساندبار هم استفاده کنید چراکه طراحی آن ها به گونه ای است که پایه زیاد به طرف جلو نیست و به خوبی یک ساندبار در جلوی تلویزیون می تواند قرار گیرد.

 

پایه تلویزیون سامسونگ نئوکیولد QN90A و QN85A

پایه ها در تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ 2021

 

 

حاشیه صفحه نمایش در تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ

حاشیه صفحه نمایش برابر در هر دو تلویزیون نئوکیولد

صفحه نمایش VA و ADS در تلویزیون های نئوکیولد 2021 سامسونگ مینی ال ای دی

تلویزیون سامسونگ نئوکیولد QN90A از پنل VA استفاده می کند که این نوع پنل در میان تلویزیون های سامسونگ معمول است. تلویزیون QN85A از پنل ADS استفاده می کند که بیشتر به پنل IPS شبیه است. زاویه دید در پنل ADS بالا می باشد و تلویزیون QN85A می تواند برای خانواده پرجمعیت استفاده مناسب تری را داشته باشد و وقتی از کناره ها به تلویزیون تماشا شود کیفیت تصویر و روشنایی ثابت می ماند.

 

صفحه نمایش VA و ADS در تلویزیون های نئوکیولد 2021 سامسونگ مینی ال ای دی

 

کنتراست و نمایش جزئیات ریزتر با تلویزیون QN90A

تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90A کنتراست بسیار بیشتری را دارد. کنتراست این تلویزیون بدون تاریکی منطقه ای3510:1 و با تاریکی منطقه ای 26534:1 می باشد. از آن طرف تلویزیون سامسونگ QN85A بدون تاریکی منطقه ای کنتراست1373:1 و با تاریکی منطقه ای کنتراست آن به 1956:1 افزایش پیده می کند. کنتراست برای نمایش فیلم ها در فضای کم نور کاربرد دارد و جذابیت زیادی را به تصویر می بخشد. کنتراست به معنی تفاوت میان روشن و تیره است و هرچه کنتراست بیشتر باشد جزئیات در دامنه رنگی تیره بهتر نمایش داده می شود.

 

 

زاویه دید بیشتر در تلویزیون QN85A

وقتی زاویه دید  در تلویزیون زیاد باشد می توان از کناره ها هم به تلویزیون تماشا کرد و تصویر و روشنایی پنل کافی باشد. تلویزیون با زاویه دید بالا برای خانواده پرجمعیت فوق العاده است. اگر تلویزیون در محیطی نصب شود که کاربران بیشتر از کناره و یا با زاویه به تلویزیون تماشا کنند، پنل با زاویه دید بیشتر مناسب تر می باشد. پنل در تلویزیون نئوکیولد 85 از نوع ADS و در تلویزیون نئوکیولد 90 از نوع VA می باشد. پنل ADS شبیه به IPS است و زاویه دید در آن بیشتر است. 

 

زاویه دید بیشتر در تلویزیون سامسونگ QN85A

نمایش رنگ مشکی  بیشتر و جذابیت نمایش فیلم ها با تلویزیون نئوکیولد QN90A

رنگ مشکی در کدام تلویزیون بهتر نمایش داده می شود؟ در تلویزیون نئوکیولد 85 چون پنل ADS است و زاویه دید بیشتر است رنگ مشکی مناسب ارائه می شود اما به حد نمایش ان در تلویزیون نئوکیولد 90 نیست. رنگ مشکی چه کاربردی را دارد؟ وقتی تلویزیون رنگ مشکی را بهتر ارائه دهد تفاوت بین روشن و تیره بیشتر است و جزئیات در دامنه مشکی بهتر نمایش داده می شود. 

نورپردازی  مینی ال ای دی در هر دو تلویزیون

سامسونگ در هر دو تلویزیون از نورپردازی Mini LED استفاده کرده است. تعداد لامپ های LED در انها زیاد است و روشنایی تصویر بالایی را دارند. اندازه لامپ Mini LED بسیار کوچکتر از اندازه یک لامپ LED است. تعداد بیشتر و اندازه کوچکتر دیود نوری به معنی افزایش روشنایی صفحه نمایش است. روشنایی در این تلویزیون ها تا 2000 کاندلا بر متر مربع هم فراتر می رود. در این تلویزیون از تعداد 30 هزار لامپ Mini LED استفاده شده است.

 

تاریکی منطقه ای در هر دو تلویزیون نئوکیولد 

تاریکی منطقه ای با Full Array Local Dimming به منظور افزایش کنتراست و یا روشنایی تصویر انجام  می شود. هر دو تلویزیون تاریکی منطقه ای را دارند و تعداد زون ها در آنها زیاد است. تاریکی منطقه ای به واسطه روشن و خاموش شدن گروه های Mini LED محقق می شود و تاثیر زیاد در ایجاد جذابیت نمایش تصویر دارد.

 

کیفیت مونتاژ پنل

صفحه نمایش تلویزیون به صورت پرسی تولید و یا مونتاژ می شود. در زمان پرس اگر فشار بیشتر از حد اعمال شود و یا قسمت هایی فشار کمتری را دریافت کنند، کارایی نمایش متفاوت خواهد بود. برای این منظور از نمایش رنگ خاکستری بر روی تلویزیون  استفاده می کنند. مشاهده می کنید که در گوشه ها رنگ خاکستری به مشکی متمایل می شود و در این زمینه هر دو تلویزیون همانند هم عمل می کنند و امتیار آن ها 7 در مبنای 10 می باشد.

 

نوع شیشه پنل و کارایی آن، هر دو فوق العاده برای محیط بسیار روشن

شیشه پنل تلویزیون های مورد بحث در این نوشته براق می باشد و بیشتر نور را منعکس می کند. زمانی که از این تلویزیون ها در فضار روشن استفاده می شود چون صفحه نمایش آن ها Glossy است می توانند بر نور محیط غلبه کرده و کیفیت مطلوبی را ارائه دهند. در این زمینه تلویزیون QN85A بهتر عمل می کند.

فرمت های دینامیکی از نوع HDR10+

فرمت هایی دینامیکی تصویر به فرمت هایی گفته می شود که در آن ها حجم داده و نمایش جزئیات زیاد است. این فرمت ها برای نمایش بر روی تلویزیون به روشنایی بالایی نیاز دارند. از آنجا که در این تلویزیون ها از نورپردازی مدرن یعنی Mini LED استفاده شده است، میزان روشنایی در آن ها فوق العاده است. در این تلویزیون های از فرمت های HDR و HDR10+ پشتیبانی میشود. در اینگونه فرمت ها تفاوت میان روشن و تیره و یا کم رنگ و پر رنگ زیاد است  که جذابیت فوق العاده ای را دارند.

بهترین تلویزیون سامسونگ برای بازی

به وضوح هر دو تلویزیون برای بازی فوق العاده هستند. هردو دارای پورت HDMI 2.1 هستند و فرکانس تصویر در آن ها 120 هرتز می باشد. قابلیت هایی چون زمان پاسخگویی کم، ویژگی ALLM و ویژگی Free Synce در هر دو تلویزیون پیاده شده است. در این تلویزیون از ویژگی منوی Game Bar و Motion Ecelerator Turbo استفاده شده است. هر دو کیفیت بازی را با فریم ریت 120 هرتز نمایش می دهند. میزان زمان پاسخگویی در تلویزیون Qn95A قدری کمتر است اما به نظر تفاوتی را ایجاد نمی کند.

نمایش فیلم و شوهای تلویزیونی

شما برای نمایش فیلم بهتر به کنتراست نیاز دارید و کنتراست در تلویزیون QN90A بیشتر است. برای شوها به روشنایی پنل نیاز است و در این زمینه هم تلویزیون 90 بهتر عمل می کند اما تلویزیون نئوکیولد 85 هم کارایی بالایی را دارد. برای محتوای HDR و یا بازی های HDR تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90A کارایی بهتری را دارد. 

ورودی و خروجی ها

3 پورت HDMI  ورژن 2.0 و 2 پورت HDMI  ورژن 2.1، 2 پورت USB  ورژن 2.0 ، پورت شبکه، پورت آنتن، پورت اپتیکال از پورت های موجود در این تلویزیون ها می باشند. پورت های HDMI ویژگی ARC و eARC را دارند. پورت ها در کناره قاب تلویزیون قرار گرفته اند و دسترسی به آن ها آسان می باشد. 

 

صدا و قابلیت های آن

صدا در هر دو تلویزیون 60 وات است اما با سیستم صوتی متفاوت ارائه می شود. در تلویزیون سامسونگ Q90A صدا با سیستم صوتی 4.2.2 ارائه می شود و در تلویزیون سامسونگ QN85A صدا با سیستم صوتی 2.2.2 کاناله ارائه می شود. هر دو تلویزیون دو ساب ووفر 10 وات دارند اما تلویزیون 90 دارای 4 اسپیکر 5 وات و تلویزیون 85 به جای آن دو اسپیکر 10 وات دارد. تمام ویژگی های صوتی در این تلویزیون ها شبیه هم است. 

ویژگی های هوشمند  برابر در هر دو تلویزیون 2021 سامسونگ نئوکیولد

در این تلویزیون ها از ویژگی های هوشمند مشابهی استفاده شده است. هر دو از سیستم عامل تایزن ورژن 6.0 استفاده می کنند. ریموت کنترل در آن ها مدل TM2180E  می باشد. این ریموت کنترل خورشیدی بوده و با نور آفتاب شارژ می شود. در هر دو از قابلیت هایی چون الکسا و گوگل اسیستنت پشتیبانی می شود. 

 

جمع بندی

روشنایی تصویر، کنتراست، نمایش رنگ مشکی عمیق و زمان پاسخگویی پنل مقداری در تلویزیون QN90A سامسونگ بهتر است. زاویه دید هم با اختلافی زیاد در تلویزیون نئوکیولد QN85A بیشتر است. هر دو تلویزیون برای بازی کارایی یکسانی را دارند. تلویزیون QN85A برای یک خانواده پر جمعیت و یا یک محیط Wide می تواند کارایی بالایی داشته باشد چون زاویه دید بالاتری دارد. تلویزیون QN90A  هم برای بازی و نمایش تصاویر HDR و نمایش فیلم ها در رده ای بالاتر قرار می گیرد.

 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونتلویزیون گیمینگتلویزیون نئو کیولدتلویزیون 120 هرتزتلویزیون با ریموت کنترل هوشمند خورشیدیمقایسه تلویزیون نئوکیولدمقایسه تلویزیون سامسونگ QN90Aتلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha