بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T و تلویزیون سامسونگ Q80A

۱۴۰۰/۳/۱۶

سامسونگ در سال 2020 تلویزیون Q80T را تولید کرد و این تلویزیون تا حدودی در اختیار کاربران قرار گرفته است. در سال 2021 سامسونگ این تلویزیون را با تلویزیون Q80A جایگزین کرد. تلویزیون سامسونگ Q80A تا حدودی با تلویزیون Q80T متفاوت است و در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار دهیم. معمولا از تلویزیون برای انواعی از کاربری ها مانند بازی، تماشای فیلم، تماشای شو ها، استفاده به عنوان مانیتور، تماشای محتوای HDR استفاده می شود؛ این تلویزیون چگونه قابلیت هایی را دارند. البته در نوشته های قبلی، تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

 

صفحه نمایش  در تلویزیون Q80A و Q80T

تلویزیون سامسونگ Q80A برخلاف روال سابق سامسونگ از پنل VA استفاده نمی کند و پنل آن از نوع VA می باشد. در آن آرایش پیکسلی عمود نیست و بیشتر تمایل به افقی دارد. در نتیجه این نوع پنل، کنتراست در تلویزیون Q80A به مقدار قابل ملاحظه ای از تلویزیون Q80T کمتر است. پنل ADS زاویه دید بالایی را داشته و در نیتجه کیفیت تصویر و یا روشنایی تلویزیون Q80A از کناره ها بیشتر می باشد. شما وقتی با زاویه دید به این تلویزیون تماشا می کنید می توایند کیفیت مطلوبی را دریافت کنید. تلویزیون Q80T هر چند از لایه افزایش دید استفاده می کند اما خوب نمی تواند زاویه دید تلویزیون Q80A را پیاده کند. عمق نمایش رنگ در هر دوتلویزیون یکی بوده و هر دو رنگ ها را با درصد بالایی نمایش می دهند. نتیجه اینکه تلویزیون کیو 80 آ برای یک خانواده پر جمعیت و یا برای یک فضای گسترده مناسب می باشد و تلویزیون  کیو 80 تی از روبه رو کیفیت تصویر مطلوبی را پیاده می کند و برای نمایش تصویر از روبه رو فوق العاده است.

 

کیفیت تصویر در تلویزیون های سری 8 کیولد سامسونگ 2020 و 2021

هر دو تلویزیون سامسونگ کیفیت تصویر 4K را دارند و در آنها تراکم پیکسلی بالا می باشد. این تلویزیون ها دارای 8 میلیون پیکسل در صفحه نمایش می باشند و می توانند جزئیات زیادی را نمایش دهند. در این تلویزیون ها از پردازنده کوانتوم 4K استفاده شده است  و تصویر در آن ها با شفافیت و روشنایی بالایی نمایش داده می شود. تصویر 4K 4 برابر کیفیت Full HD نمایش جزئیات دارد و این تلویزیون ها با قابلیت بالایی آن را نمایش می دهند. در هر دو تلویزیون پردازنده یکی بوده و قابلیت ارتقای کیفیت تصویر وجود دارد. روشنایی تصویر در تلویزیون Q80A به نسبت روشنایی تصویر در تلویزیون Q80T بیشتر می باشد. معمولا تلویزیون کیو 80 آ در محیط نورانی و یا روشن تصویر بهتری را نمایش می دهد اما از آن طرف تلویزیون Q80T برای نمایش تصویر در فضای کم نور و یا نمایش فیلم های سینمایی قابلیتی بهتر دارد. 

 

فرکانس تصویر در کدام تلویزیون کیولد سامسونگ بیشتر است.

فرکانس تصویر با نو و یا کیفیت تصویر رابطه ای مستقیم دارد. طبیعی است که هر چه فرکانس تصویر بیشتر باشد میزان نویز و بلور در تصویر کاهش می یابد. در تلویزیون ها معمولا فرکانس 120 هرتز، بالاترین فرکانس است و هر دو مدل دارای این میزان فرکانس هستند. در این تلویزیون ها هر فرم از تصویر 120 بار باز نمایش می شود تا نویز و بلور از میان برداشته شود و در نهایت تصویر با شفافیت بیشتری بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. فرکانس تصویر 120 هرتز تمام محتوای موجود در بازار را با کارایی بالا نمایش می دهد. معمولا فرکانس و یا نرخ فریم موجود در بازار 24 و یا 30 و 60 فریم هستند و این تلویزیون با نسبتی برابر فریم ها را کپی کرده و نمایش می دهد. 

 

نورپردازی مستقیم با تاریکی منطقه ای 

 سامسونگ در بیشتر تلویزیون های خود از نورپردازی Edge استفاده می کند. نورپردازی Edge به نسبت نورپردازی Direct ، ضخامت کمتری از تلویزیون را موجب می شود به همین دلیل است که ضخامت در تلویزیون های ال جی به نسبت تلویزیون های سامسونگ بیشتر است. در هر مدل از این تلویزیون های سامسونگ نورپردازی Direct است و به صورت کلی در همه تلویزیون های کیولد بالا رده و با کیفیت و با قابلیت تر از تلویزیون Q70 از نورپردازی Direct با فناوری تاریکی منطقه ای استفاده می شود. میزان روشنایی که با برد نورپردازی در هر دو تلویزیون تولید می شود زیاد است و روشنایی در تلویزیون Q80A بیشتر می باشد. 

 

کنتراست در تلویزیون های مورد بررسی در این نوشته

به وضوح کنتراست  صفحه نمایش VA بیشتر است و تلویزیون Q80T از پنل VA استفاده می کند. تلویزیون Q80A با پنل ADS کنتراست کمتری را پیاده می کند. در این تلویزیون ها از فناوری تاریکی منطقه ای استفاده شده است و این فناوری به منظور افزایش روشنایی و کنتراست اتخاذ می شود. چه با فناوری تاریکی منطقه ای و چه بدون آن، کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق با تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T بیشتر است و این تلویزیون برای نمایش فیلم ها جذابیت بیشتری را ایجاد می کند. 

 

محتوای HDR در تلویزیون Q80A و Q80T

محتوا HDR به محتوایی گفته می شود که هم کیفیت رنگ و هم کیفیت روشنایی بالایی دارند. این گونه محتوا را می توان به راحتی از میانبر هایی که در تلویزیون قرار گرفته است دانلود کرده و تماشا کرد. برای اینگونه محتوا روشنایی لازم است. هر دو تلویزیون از فرمت HDR10+ پشتیبانی می کنند اما تلویزیون Q80A با روشنایی بیشتر، اینگونه فرمت ها را بهتر نمایش می دهد. در کنار محتوای HDR محتوای SDR وجود دارد که همان محتوای روی آنتن می باشند و روشنایی تلویزیون کیو 80 آ برای اینگونه محتوا هم زیاد است. 

 

کیفیت صدای سمفونی 60 وات با تلویزیون سامسونگ Q80

صدا در هر دو تلویزیون توان 60 وات را دارد که با چهار عدد اسپیکر و 2 عدد ساب ووفر ارائه می شود. این تلویزیون ها از ویژگی های یکسانی برخوردار هستند. قابلیت های صوتی مانند دالبی دیجیتال  و دالبی اتمس به خوبی با این تلویزیون ها ممکن است. در این تلویزیون ها صدا به صورتی غیر فشرده از پورت ها انتقال پیدا می کند و صدایی همه جانبه را ممکن می کند. یکی از پورت های HDMI در این تلویزیون ها دارای ویژگی eARC است که امکان انتقال صدای دیجیتال را فراهم می کند. شما می توانید در کنار این تلویزیون از ساندبار استفاده کنید و صدای تلویزیون را ارتقای توان دهیدف هر چند صدای 60 وات برای این تلویزیون ها کفایت می کند. 

 

قابلیت ها برای نمایش تصویر سریع در هر دو تلویزیون

تلویزیون Q80A و Q80T  هر دو برای نمایش تصویر سریع قابلیتی فوق العاده دارند. این تلویزیون ها دارای فرکانس تصویر 120 هرتز، قابلیت Free Synce و یا VRR، زمان پاسخگویی کم و یا سرعت انتقال داده کم و... هستند. زمان پاسخگویی در تلویزیون کیو 80 تی به با تفاوتی ناچیز کم می باشد که کارایی بازی را بهتر می کند. این تلویزیون ها از کنسول های مدرن پشتیبانی کرده و می توانند کیفیت تصویر 4K را با نرخ 120 هرتز نمایش می دهند. 

 

ورودی و خروجی ها  و ورژن آن ها در تلویزیون های کیو 80 تی و کیو 80 آ

در هر دو مدل از این تلویزیون هایی که مورد بررسی قرار داده ایم از  4 پورت HDMI استفاده شده است که یکی از آن ها ورژن 2.1 و 3 عدد دیگر دارای ورژن 2.0 می باشند. همچنین 2 پورت USB و پورت اپتیکال و یا پورت آنتن و شبکه از دیگر ورودی و خروجی هایی است که در تلویزیون های مورد مقایسه در این نوشته قرا گرفته اند. 

 

طراحی  پایه وسط در تلویزیون Q80A و Q80T

سامسونگ در تلویزیون Q80T از طراحی Boundless و در تلویزیون Q80A از طراحی AirSlim استفاده کرده است. این تلویزیون ها هر دو طراحی زیبا و منسجمی دارند و در سه ضلع دارای کمترین حاشیه صفحه نمایش و در ضلع پایینی که لوگوی سامسونگ قرار گرفته است مقداری حاشیه صفحه نمایش بیشتر می باشد. این تلویزیون ها هر دو طراحی پایه وسط دارند و یک پایه در وسط وزن تلویزیون را نگه می دارد. حاشیه صفحه نمایش یا Bezel در هر دو تلویزیون برابر با 0.9 سانتیمتر است و میزان ضخامت قاب در تلویزیون Q80T برابر با 5.6 و در تلویزیون Q80A برابر با 6.2 سانتیمتر می باشد. رنگ بدنه و پایه در هر دو مشکی می باشد. 

 

 قابلیت های هوشمند، ویژگی های جدید تر در تلویزیون Q80A

تایزن در تلویزیون Q80T با سیستم عامل 5.5  و در تلویزیون Q80A با ورژن 6.0 قرار گرفته است. هر دو تلویزیون قابلیت های جستجوی صوتی و الکسا و گوگل اسیستنت را دارند. تلویزیون Q80A به لحاظ هوشمند بودن، جذابیت به نسبت بیشتر دارد هر چند تایزن در تلویزیون Q80T سریع تر می باشد. ریموت کنترل در تلویزیون سال 2021 با نور خورشید هم شارژ می شود و طراحی ارگونومیکی تر دارد هر چند شاید تفاوت زیادی را ایجاد نکند. 

قیمت و خرید تلویزیون 65 اینچ سامسونگ Q80A

قیمت و خرید تلویزیون 55 اینچ سامسونگ Q80A

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون Q80A تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد سری 8 سامسونگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط تلویزیون کیولد 2021
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha