بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون سامسونگ Q80A

۱۴۰۰/۴/۲۸

 کاربر و یا خریداری که خرید خود را با اطلاع از مشخصات کالا انجام می دهد قطعا می تواند استفاده بهینه تری از آن داشته باشد. شرکت های کره ای مانند ال جی و سامسونگ از تلویزیون های خود رونمایی کرده و  مدل هایی را روانه بازار کرده اند. ال جی تلویزیون های نانوسل را با همان نامگذاری سال قبل روانه بازار کرده ولی برای اینکه تفاوت هایی را بین آن ها قائل باشیم باید به سال تولید هم اشاره کنیم. برای نمونه تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 در سال 2020 شروع به تولید شده است ولی در سال 2021 هم وارد بازار شده است که قطعا مشخصات و قابلیت هایی متفاوت با سال قبل دارد. در این نوشته تلویزیون نانو90 تولید 2021 ال جی را با تلویزیون سامسونگ کیولد بالارده Q80A مقایسه می کنیم و تفاوت ها و شباهت را ارائه می دهیم. 

 

تفاوت و شباهت در کیولد و نانوسل

ال جی در سال 2017 و سامسونگ در سال 2016 از فناوری هایی برای ارتقای کیفیت تصویر در تلویزیون های خود استفاده کردند و امروزه هم این فناوری ها در تلویزیون های این شرکت ها موجود می باشند. تلویزیون های کیولد سامسونگ با نامگذاری و شماره مدل ادغام با حرف Q و تلویزیون های نانوسل ال جی هم با شماره مدل ادغام با حرف S یا Nano نامگذاری شده اند. اما کیولد و نانوسل چه تفاوتی با هم دارند
در واقع هر دو یکی می باشند ولی تفاوت هایی اندک در آن ها دیده می شود. هر دو فناوری به صورت یک لایه از ذرات نانوکریستال می باشند که این صفحه یا این لایه در بین نور پس زمینه و صفحه پیکسلی مدولار قرار می گیرد. اساس کار این لایه جهت دهی به نورپردازی و شدت بخشیدن به آن است. رنگ های غنی تری با این فناوری ها قابل نمایش می شوند که بدون این فناوری شاید نتوانند بر روی صفحه نمایش ظاهر شوند به همین دلیل است که رنگ های غنی تر و تصویر شفاف تر بر روی تلویزیون های نانوسل و کیولد به نسبت تلویزیون های LED مشاهده می شود.کیولد در صفحه خود از ذرات غیر هم اندازه استفاده می کند که هر کدام یک رنگ را اشباع می کنند و نانوسل هم دقیقه همین کار را انجام می دهد ولی رنج اندازه نانوسل گستردگی کمتری در اندازه های ذرات کریستالی دارد. 

 

صفحه نمایش در تلویزیون Q80A یا تلویزیون Nano90

سامسونگ در تلویزیون Q80A از پنل ADS استفاده کرده است. در واقع این پنل همان پنل IPS است و یعنی آرایش پیکسلی افقی دارد اما خوب به جای آرایش BGR دارای آرایش RGB در ساب پیکسل ها می باشد. این تلویزیون سامسونگ اولین تلویزیونی است که با پنل IPS روانه بازار شده است. تلویزیون نانوسل ال جی nano90 هم دارای پنل IPS است و آرایش ساب پیکسل های آن به صورت BGR است.عمق نمایش داده در هر دو تلویزیون یکی بوده و برابر با 8 بیت است. با این میزان از عمق نمایش داده تلویزیون می تواند تا 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد گزینه های دیگر مانع نمایش صد در صدی این رنگ ها می شوند و به همین دلیل همیشه درصدی از استاندارد NTSC از این رنگ ها نمایش داده می شوند. کیفیت نمایش رنگ در تلویزیون سامسونگ Q80A بیشتر می باشد.

 

صفحه نمایش IPS در تلویزیون Q80A سامسونگ و تلویزیون ال جی Nano90

 

زمان پاسخگویی صفحه نماش در تلویزیون کیو 80 آ و تلویزیون نانو90 ال جی

زمان پاسخگویی به مدت زمانی می گویند که پیکسل های صفحه نمایش خاموش و روشن می شوند و یا تغییر رنگ می دهند. میزان زمان پاسخگویی هرچه گمتر باشد بهتر است و تصویر با کارایی بالاتری نمایش داده می شود. زمان پاسخگویی در تلویزیون سامسونگ Q80A به نسبت نانوسل ال جی Nano90 با اختلافی اندک کمتر باشد.

 

کارایی تلویزیون های در محیط کم نور و پر نور

هر دو تلویزیون دارای صفحه نمایش نیمه براق هستند و می توانند درصدی از نورمحیط را منعکس کنند. تلویزیون ال جی نانوسل Nano90 در این زمینه می تواند کارای به نسبت بهتری در محیط پر نور داشته باشد. البته در این زمینه نیز اختلاف کم بوده ولی خوب کاربر می تواند روشنایی و شفافیت تصویر را با نانوسل ال جی بهتر دریافت کند.

 

شباهت تلویزیون Q80A با تلویزیون Nano90

 

نورپردازی مستقیم در هر دو تلویزیون Q80A و nano90

هر دو تلویزیون از نورپردازی مستقیم استفاده می کنند. نورپردازی مستقیم و یا Direct به نسبت نورپردازی Edge روشنایی بیشتر را تولید می کند و می تواند به نسبت هم رنگ ها بیشتری را قابل نمایش سازد. هر دو دو تلویزیون از آرایش ماتریکسی لامپ های LED برخوردارند ولی تلویزیون سامسونگ Q80A دارای تعداد بیشتر از لامپ های LED است و متناسب با آن روشنایی بیشتری را ایجاد می کند.

 

نورپردازی Direct در تلویزیون Q80A و Nano90

 

روشنایی تصویر در تلویزیون ال جی نانوسل سری 9 و تلویزیون کیولد سامسونگ سری 8

روشنایی تصویر در تلویزیون کیولد Q80A بیشتر است. این تلویزیون برای محتوای SDR و یا HDR روشنایی به نسبت بیشتری را تولید می کند واختلاف کارایی هم زیاد می باشد. میزان روشنایی تلویزیون Q80A برای محتوای SDR برابر با 653 کاندلا بر متر مربع و برای محتوای HDR برابر با 869 کاندلا بر متر مربع می باشد. تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 هم برای محتوای SDR دارای روشنایی 384 کاندلا بر متر مربع و برای محتوای HDR برابر با 549 کاندلا بر متر مربع می باشد. مشاهده می کنید که اختلاف روشنایی تصویر بین این دو تلویزیون زیاد بوده و کارای نمایش تلویزیون کیولد سامسونگ Q80A بیشتر می باشد. 

 

کنتراست و تاریکی منطقه ای برای نمایش فیلم ها و جزئیات رنگی

کنتراست بیشتر به معنی تفاوت میان روشن و تیره می باشد. هر چه کنتراست در تلویزیون بیشتر باشد رنگ ها کم رنگ و پر رنگ هم با تمایز بیشتر نمایش داده شده و کیفیت و جذابیت تصویر افزایش پیدا می کند. این تلویزیون ها هر دو دارای پنل IPS می باشند پس نباید از آن ها انتظار کنتراست بالا را داشت.  هر دو تلویزیون به جهت افزایش کنتراست دارای تاریکی منطقه ای می باشند اما با تاریکی منطقه ای و یا بدون آن هم میزان کنتراست در تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A بیشتر می باشد و این تلویزیون در فریم های تیره کارایی بهتری را به نمایش می گذارد. 

 

کنتراست در تلویزیون Q80A و NAn90

 

نمایش رنگ مشکی و جذابیت فیلم های سینمایی

هر تلویزیونی نمی تواند رنگ مشکی عمیق را به خوبی ارائه دهد. معمولا وقتی یک شی روشن در زمینه مشکی نمایش داده می شود در اطراف آن هاله ای تشکیل شده و مرز بین مشکی و روشنایی به خوبی قابل تشخیص نمی باشد. به هر صورت در این زمینه تلویزیون کیولد سامسونگ Q80A به نسبت تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 بهتر عمل می کند و می تواند جذابیت بیشتری را در نمایش فیلم های سینمایی در فضای کم نور ایجاد کند.

 

زاویه دید

هم تلویزیون Q80A و هم تلویزیون Nano90 از پنل IPS استفاده می کنند و زاویه دید بالایی را دارند. شما می توانید این تلویزیون ها را از کناره ها هم تماشا کنید بدون اینکه کیفیت و یا روشنایی تصویر افت پیدا کند. زاویه دید در تلویزیون Q80A  به نسبت بیشتر بوده و این نشان می دهد که آرایش RGB می تواند زاویه دید بهتری را محقق کند. 

 

فرکانس تصویر و پشتیبانی از رزولوشن های موجود

هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز هستند. به صورت کلی  تلویزیون با فرکانس تصویر 120 هرتز راحت و بهتر می تواند نویز نرخ فریم ها موجود را از میان بردارد. در این تلویزیون ها از روزولوشن های HD و Full HD در بالاترین نرخ فریم پشتیبانی شده و با نرخ 120 هرتز نمایش داده می شوند. کیفیت تصویر 4K هم با نرخ نوسازی 120 هرتز پشتیبانی می شود و این به دو دلیل می باشد که یکی وجود پورت HDMI ورژن 2.1  و دیگری فرکانس تصویر 120 هرتز در این تلویزیون های می باشد. 

 

کارایی برای نمایش تصاویر سریع و تصاویر گیمینگ  در هر دو تلویزیون به صورت مشابه

تصاویر دستگاه های بلور و یا تصویر بازی پخش شده از کنسول های بازی دارای نرخ فریم بالا می باشند. این تلویزیون قابلیت های فوق العاده ای برای نمایش اینگونه تصاویر دارند. هر دو دارای فرکانس تصویر 120 هرتز، پورت HDMI ورژن 2.1 و قابلیت های VRR و Free Synce می باشند. تصویر کنسول های بازی PS5 و Xbox X با این تلویزیون ها به خوبی و بدون نویز نمایش داده می شود. تاخیر در انتقال داده در پورت ها یکی دیگر از ویژگی های تلویزیون است که می تواند کارایی تلویزیون برای فریم های سریع محک بزند که این میزان در تلویزیون Q80A کمتر می باشد و پورت HDMI ورژن 2.1  در تلویزیون Q80A با اختلافی کم میزان تاخیر کمتری به نسبت تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 دارد.

 

 

ورودی و خروجی ها تقریبا با یک ورژن ولی تعداد بیشتر در تلویزیون Nano90

تلویزیون سامسونگ Q80A دارای 4 پورت HDMI است که یکی از آن ها ورژن 2.1  و 3 عدد دیگر ورژن 2.0 را دارند. تلویزیون نانوسل ال جی nano90 هم 4 پورت HDMI دارد  که 2 عدد از آن ها ورژن 2.1  و 2 عدد دیگر ورژن 2.0 را دارا می باشند. تلویزیون ال جی نانوسل 3 پورت USB و تلویزیون کیولد Q80A هم 2 پورت USB دارد. در بقیه پورت ها مشترک بوده و دارای پورت اپتیکال، پورت شبکه و پورت آنتن می باشند. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون Nano90 و Q80A

 

صدا و کیفیت آن | توان بیشتر صوتی در تلویزیون سامسونگ Q80A

هر دو تلویزیون کیفیت صدای فوق العاده ای دارند. توان صوتی در تلویزیون نانو90 برابر با 20 وات و در تلویزیون Q80A برابر با 60 وات است. سیستم صوتی تلویزیون نانوسل ال جی 2.0 کاناله و سیستم صوتی تلویزیون کیولد سامسونگ 2.2.2 کاناله است. سامسونگ در تلویزیون Q80A از ساب ووفر هم استفاده کرده است. هر چند به لحاظ پشتیبانی از فرمت های صوتی تقریبا از فرمت های همسانی پشتیبانی می کنند اما کیفیت و کارایی انتشار صدا در تلویزیون سامسونگ Q80A بیشتر می باشد.

 

طراحی در تلویزیون سامسونگ Q80A و تلویزیون نانوسل ال جی nano90

تلویزیون ال جی Nano90 دارای طراحی پایه کنار است که معمولا جذابیت بیشتری را در زمان استفاده از ساندبار در کنار تلویزیون ایجاد می کند. تلویزیون سامسونگ Q80A طراحی پایه وسط دارد و در پشت قاب تلویزیون از شیار هایی برای هدایت کابل استفاده شده است تا از شلوغیر اطراف تلویزیون جلوگیری شود. هر دو تلویزیون کیفیت ساخت بالایی را دارند. میزان حاشیه در تلویزیون Q80A برابر با 0.9 سانتیمتر و در تلویزیون ال جی nano90 برابر با 1 سانتیمتر است. سامسونگ چون در این تلویزیون از آرایش دایرکت LED استفاده کرده مقداری ضخامت تلویزیون به نسبت تلویزیون های سامسونگ بیشتر است. میزان ضخامت در تلویزیون Q80A  برابر با 6.2 سانتیمتر و در در تلویزیون Nano90 برابر با 4.7 سانتیمتر می باشد. زمانی که این تلویزیون ها بر روی دیوار نصب شوند معمولا تلویزیون ال جی با ضخامت کمتر جلوه زیبا تری را ایجاد می کند.

 

طراحی در تلویزیون سامسونگ Q80A و تلویزیون نانوسل ال جی nano90

 

طراحی در تلویزیون سامسونگ Q80A و تلویزیون نانوسل ال جی nano90

 

قابلیت های هوشمند | ریموت هوشمند خورشیدی در تلویزیون Q80A و ریموت ارگونومیک با NFC در تلویزیون ال جی Nano90

قابلیت های هوشمند در هر دو تلویزیون یکی بوده و جستجوی صوتی و دیگر قابلیت ها چون پشتیبانی از الکسا و اسیستنت به طریق مشابهی اجرا می شوند. ال جی در تلویزیون از WebOS و سامسونگ هم از تایزن بهره می برد که هر دو هم سریع بوده هم کارایی بالایی در پشتیبانی از دیگر سیستم عامل ها چون اندروید و IOS دارند. هر دو از ریموت هوشمند برخوردار هستند که شاید کاربران در استفاده از آن ها انتخاب های متفاوتی را داشته باشند. 

 

ریموت کنترل تلویزیون ال جی و سامسونگ

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی مقایسه تلویزیون Q80A تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل IPS تلویزیون نانوسل تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha