بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80T و تلویزیون سامسونگ Q70T

۱۴۰۰/۴/۲۱

تلویزیون سامسونگ Q80T یکی از بالارده ترین تلویزیون های سامسونگ است که مشخصات فنی و عملکرد آن در اندازه های مختلف صفحه نمایش متفاوت است. از طرفی دیگر تلویزیون Q70T پایین تر از آن قرار می گیرد و در همه اندازه ها یک مشخصات و ویژگی را دارد. در این تلویزیون ما این دو تلویزیون سامسونگ را مورد بررسی کامل قرار داده و تفاوت ها و شباهت های موجود را بیان می کنیم. البته موجود بودن تلویزیون Q80T کمتر از تلویزیون Q70T بوده است اما اخیرا سر از بازار در آورده و قطعا مخاطبانی خاص را خواهد داشت. 

 

صفحه نمایش VA در تلویزیون های سامسونگ

سامسونگ به صورت کلی در تلویزیون های خود از پنل VA استفاده می کند. این پنل با توجه به آرایش پیکسلی عمودی که دارد نور کی را از کناره ها رد می کند و کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی دقیق و عمیق از ویژگی های بارز آن است. عمق نمایش داده در هر دو تلویزیون 8 بیت است که اگر FRC یا Frame rate Control اعمال شود این میزان به 10 بیت افزایش پیدا می کند. البته در عمق نمایش داده 8 بیت میزان 16.7 میلیون رنگ نمایش داده می شوند ولی گزینه هایی دیگر در ارائه رنگ ها تاثیر می گذارند و به همین دلیل همیشه درصدی از این رنگ های NTSC نمایش داده می شوند. 

 

نوع نورپردازی از گزینه های تفاوت در تلویزیون Q80T و تلویزیون Q70T

نورپردازی در تلویزیون سامسونگ Q80T از نوع مستقیم است ودر ان لامپ های LED به صورت ماتریکسی در سراسر برد LED پخش شده اند.  تلویزیون Q80T در اندازه های مختلف از آرایه مختلفی از لامپ LED استفاده می کند. برای نمونه تعداد لامپ های ال ای دی در اندازه 49 اینچ و 50 اینچ کمتر بوده و در اندازه های 55 اینچ تا 85 اینپ برابر و بیشتر می باشند. این تلویزیون از تاریکی منطقه ای هم به جهت کنتراست بیشتر استفاده می کند و می تواند با این فناوری کارایی نمایش و کنتراست را افزایش دهد. تلویزیون سامسونگ Q70T دارای نورپردازی از نوع کناری Edge می باشد که در آن لامپ های LED کمتر بوده و در به صورت خطی قرار گرفته اند. نورپردازی Edge به نسبت نورپردازی مستقیم می تواند طراحی باریکی تری را برای تلویزیون موجب شود و از طرفی میزان مصرف انرژی آن نیز کمتر است. روشنایی تصویر هم با نورپردازی مستقیم بیشتر بوده و می تواند با فناوری هایی چون تاریکی منطقه ای همراه شود.

 

فناوری هایی که برای ارتقای نمایش رنگ با کار برده می شوند.

سامسونگ به صورت کلی دو نوع فناوری را در تلویزیون های 2020 استفاده کرده است . شاید یک تلویزیون یکی از آن ها و دیگری هر دو نوع را استفاده کرده باشد. تلویزیون سامسونگ Q70T از فناوری کیولد و دوآل ال ای دی استفاده کرده است و از آن طرف تلویزیون Q80T از فناوری کیولد برخوردار است. مطمئنا فناوری Dual LED تاثیر خود را گذاشته است می تواند تمایز بین رنگ های کم رنگ و پر رنگ را افزایش دهد. کیود هم بر پایه نقطه کوانتومی نور را انشتار می دهد و یک لایه با ذرات کریستالی نور را اشباع می کنند که موجب خلوصیت رنگ ها می شود. در ادامه بیان می کنیم که دو فناوری در تلویزیون Q70T کاراتر است و یا همان کیولد که در هر دو تلویزیون مشترک است و تلویزیون Q80T پرچم دار است.

 

کنتراست تصویر و جذابیت نمایش فیلم ها با کدام تلویزیون بیشتر است

کنتراست به تمایز بین رنگ های روشن و تیره گفته می شود. به صورت کلی به تفاوت میان روشن و تیره در تلویزیون کنتراست می گویند. هر دو تلویزیون از پنل VA استفاده می کنند ولی تلویزیون Q80T دارای لایه افزایش زاویه دید یعنی Wide Viewing Angle است که مقداری در کاهش کنتراست و یا نمایش رنگ مشکی عمیق تاثیر گذاشته است. هر چند این تلویزیون از تاریکی منطقه ای برای افزایش کنتراست استفاده کرده است و کنتراست آن هم افزایش پیدا کرده است اما به هر صورت کنتراست در تلویزیون Q70T بیشتر است و رنگ مشکی عمیق هم با این تلویزیون اشباعیت بیشتری را دارد.

 

 

نمایش رنگ مشکی به چه معنی است و برتری با کدام تلویزیون است؟

رنگ مشکی هر چه در تلویزیون دقیق تر نمایش داده شود کارایی صفحه نمایش آن تلویزیون بیشتر است. رنگ مشکی به عنوان پایه هر تلویزیون در کیفیت است. شما وقتی تلویزیون یک فریم مشکی را نمایش می دهد شاید هاله هایی خاکستری را مشاهده کنید و یا وقتی در تلویزیون یک شی نورانی را در یک زمینه مشکی نمایش می دهد در اطراف شی سفید رنگ، هاله ای را مشاهده کنید که مرز مشکی و سفید به خوبی مشخص نباشد. معمولا تلویزیون های سامسونگ در این زمینه عالی عمل می کنند و در اینجا نیز تلویزیون Q70T به نسبت تلویزیون Q80T بهتر عمل می کند علی رغم اینکه تلویزیون سامسونگ Q80T دارای قابلیت تاریکی منطقه ای نیز است اما لایه افزایش زاویه دید در این تلویزیون مقداری از کنتراست و نمایش مشکی را کاسته است. 

محتوای دینامیکی SDR و HDR چگونه با این تلویزیون ها نمایش داده می شوند.

محتوایی که در بازار وجود دارد یا SDR و یا HDR هستند. محتوای SDR همان محتوای استاندارد دینامیکی هستند که فراوانی زیادی را دارند و معمولا از روی آنتن هم پخش می شوند. محتوای HDR دارای داده های بیشتر و سنگین تر هستند که برای نمایش به روشنایی بالایی از صفحه نمایش نیاز دارند. محتوا HDR خود دارای رده بندی هستند که بالاترین آن ها دالبی ویژن بوده و پایین تر از آن HDR10+ قرار می گیرد. سامسونگ که با دالبی میانه ندارد از HDR10+ پشتیبانی می کند. این نوع محتوا را می توان از طریق میانبر ها مانند نتفلیکس و یا دیسنی دانلود و تماشا کرد. 

نمایش رنگ و جذابیت تصویر قبل و بعد از کالیبراسیون تلویزیون

هر تلویزیونی قبل استفاده نیاز به کالیبراسیون دارد. تلویزیون در زمانی که از کارخانه تولیدی خارج می شود یک سری تنظیمات را به همراه دارد که شاید برای بعضی از کاربری ها مناسب نباشد. تلویزیون سامسونگ Q80T دارای نمایش رنگ غنی تر نسبت به تلویزیون سامسونگ Q70T است.

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور به چه صورت است.

شیسشه صفحه نمایش در تلویزیون تاثیر زیادی در کارایی نمیاش تصویر دارد. تلویزیون Q70T سامسونگ دارای صفحه نمایش نیمه براق Semmi-Glossy و تلویزیون Q80T دارای صفحه نمایش براق Glossy است. تلویزیون سامسونگ کیو 80 تی برای محیط روشن کارایی بیشتر دارد و می تواند کاربر را از تصویر با کیفیت تر بهره مند کند. از ان طرف تلویزیون Q70T با میزان کنتراستی که دارد می تواند برای محیط کم نور فوق العاده باشد اما تفاوت این دو آنچنان زیاد نیست

 

فرکانس تصویر و فرمت هایی که پشتیبانی می شوند

در دو تلویزیون کیولد سامسونگ از کیفیت تصویر بالایی برخوردار بوده و تصاویر را با نرخ 120 بار در ثانیه بازنمایش می کنند. هر دو فرکانس تصویر 120 هرتز را دارند. محتوا نرخ فریم 24 و 25 و یا 30 و 60 فریم در ثانیه را داشته و به خوبی به این میزان از فرکانس بازنمایش می شوند. در این تلویزیون از کیفیت تصویر 4k و یا Full HD در نرخ 120 هرتز نیز پشتیبانی می شود چراکه هر دو یک پورت HDMI ورژن 2.1 را دارا می باشند. 

 

کارایی تلویزیون برای نمایش تصاویر سریع و یا گیمینگ

فرکانس تصویر 120 هرتز، قابلیت تاخیر کم در پورت ها و یا ورودی و خروجی ها، زمان پاسخگویی کم صفحه نمایش و قابلیت VRR در هر دو تلویزیون وجود داشته و برای تصاویر سریع به مانند هم عمل می کنند. این تلویزیون های سامسونگ از یک پردازنده هم برخوردار بوده که مگاهرتز در آنها یکی است. تصویر از هر نوع نرخ فریم تولیدی که باشد با این تلویزیون با شفافیت و بدور از نویز و بلور نمایش داده می شود. 

 

ورودی و خروجی های لازم و ورژن آن ها

این تلویزیون ها از نظر تعداد و یا ورژن پورت ها یکی بوده و آنچه توجه ما را به خود جلب کرده است وجود تنها یک پورت HDMI ورژن 2.1  می باشد. شما وقتی کنسول را به تلویزیون وصل می کنید واقعا برای ساندبار باید چکار کرد تا کیفیت صدا با تصویر مطلوب ارائه شود. نه تنها این دو تلویزیون بلکه همه تلویزیون های سامسونگ از پورت کامپوننت و یا کامپوزیت برخوردار نیستن و دستگاه های قدیمی را پشتیبانی نمی کنند و برای آن ها باید از تبدیل ها استفاده کرد. 

 

سیستم صوتی و توان صدا

 توان صوتی تلویزیون Q70T برابر با 20 وات است و در آن از ویژگی های قابل توجهی مانند صدای همه جانبه و پشتیبانی از فرمت های دالبی دیجیتال و DTS بهره گرفته شده است. تلویزیون Q80T در اندازه های 49 اینچ و 50 اینچ دارای توان صوتی 40 وات و در اندازه های بزرگتر دارای توان صوتی 60 وات است. کیفیت صدا و توان صوتی و همچنین کارایی و پشتیبانی از فرمت های با کیفیت تر در تلویزیون Q80T بیشتر می باشد. 

 

قابلیت های هوشمند

تایزن سیستم عامل سامسونگ است. هر دو تلویزیون در یک سال تولید شده و یک ورژن از تایزن را دارند. تمام قابلیت های هوشمند در آن قابل پشتیبانی است و در آن ها جستجوی صوتی با ریموت کنترل هوشمند قابل انجام می باشد. 

 

طراحی و جذابیت( پایه وسط یا پایه کنار)

تلویزیون Q80T دارای طراحی پایه وسط و تلویزیون Q70T هم با طراحی پایه کنار و پایه وسط وارد بازار شده است. هر دو تلویزیون از قابی پلاستیکی مستحکم برخوردار می باشند و میزان ضخامت قاب در هر دو تقریبا یکی می باشد. قاب تلویزیون Q70T دارای ضخامت 6.1 سانتیمتر و قاب تلویزیون Q80T دارای ضخامت 6.3 سانتیمتر است. البته این میزان اختلاف در ضخامت قاب به نورپردازی و نوع آن مربوط می شود. 

 

 جایگاه در بازار و رقیب این تلویزیون های کیولد سامسونگ

تلویزیون Q80T سامسونگ پایین تر از تلویزیون Q90T و سری بالاتری کیولدی قرار می گیرد و معمولا در رده بالاتر از تلویزیون Q70T  و تلویزیون Q60T جایگاه دارد. این تلویزیون با تلویزیون های نانوسل ال جی Nano90 و Nano86 رقابت می کند و تا حدی تلویزیون های اولد را نیز با چالش می کشد. تلویزیون Q70T هم بالاتر از تلویزیون Q60T قرار می گیرد و می تواند با تلویزیون سونی X9000H رقابت می کند. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار تلویزیون دوآل ال ای دی تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha