بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80A و تلویزیون سامسونگ Q70A

۱۴۰۰/۴/۲

تلویزیون Q80A و همچنین تلویزیون سامسونگ Q70A دو تلویزیون کیولد سامسونگ در سال 2021 هستند که مشخصاتی فوق العاده کاربردی داشته و با جنبه هایی متفاوت تصویر را برای کاربر ارائه می دهند. این دو تلویزیون سامسونگ در نوع خود بی نظیر بوده و می توانند نیاز نه تنها کاربران عادی بلکه کاربران حرفه ای و گیمر ها را نیز برآورده کنند. در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیو سامسونگ را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مقایسه کلی تلویزیون Q80A و تلویزیون Q70A

 سامسونگ در تلویزیون کیولد Q80A از پنل IPS استفاده کرده است که باید واقعا یک خوش آمد گویی به این تلویزیون بگوییم چون اولین تلویزیون سامسونگ با پنل IPS می باشد. تلویزیون Q70A دارای پنل VA است و بیشترین تفاوت این دو تلویزیون در همین نوع پنل خلاصه می شود. حالا در ادامه این تلویزیون ها را در تک تک گزینه های موثر در کیفیت تصویر مورد مقایسه قرار می دهیم.

 

صفحه نمایش VA در تلویزیون Q70A و صفحه نمایش IPS در تلویزیون Q80A

مهمترین تفاوت را می تواند در زمینه نوع صفحه نمایش در این دو تلویزیون دانست. بیشترین قسمت ها و گزینه های متمایز به این نوع پنل مربوط می شوند. در تلویزیون   Q80A از پنل IPS استفاده شده و تلویزیون Q70A با پنل VA روال سابق سامسونگ را دارد. صفحه نمایش در هر دو یک عمق نمایش رنگ یعنی 8 بیت را دارد که به خوبی دامنه NTSC را پشتیبانی کرده و درصدی بالا از دامنه رنگی 16.7 میلیونی را نمایش می دهد. هر دو تلویزیون زمان پاسخگویی مناسبی دارند و به نسبت تغییرات فریم حساسیت بالایی را از خود نشان می دهند.

 

تفاوت تلویزیون سامسونگ Q70A و Q80A

 

کنتراست  طبیعی بیشتر در تلویزیون با پنل VA 

کنتراست به میزان تمایز بین روشن و تیره گفته می شود. طبیعی است که هر چه کنتراست بیشتر باشد نمایش رنگ های دیگر نیز بیشتر می شود. در تلویزیون هر چه تمایز بین رنگ های کم رنگ و پر رنگ بیشتر باشد در نهایت تصویر با کیفیت تر بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود که این قابلیت هم با کنتراست بالا محقق می شود. تلویزیون Q70A چون پنل VA را استفاده می کند کنتراست بیشتری را به نسبت تلویزیون Q80A ارائه می دهد. این تلویزیون از دو فناوری کیولد و دول ای دی هم استفاده می کند که در ادامه به آن می پردازیم که این خود نمایش رنگ را غنی تر می کند. کنتراست برای نمایش رنگ ها و یا نمایش تصویر در محیط کم نور می تواند جذابیت زیادی را ایجاد کند. تلویزیون Q70A برای نمایش فیلم های سینمایی بهتر می باشد. شما زمانی که در محط کم نور به تماشای فیلم های سینمایی می پردازید قطعا تلویزیون Q70A شور و هیجان بیشتری را ایجاد می کند.  

 

کنتراست در تلویزیون سامسونگ Q80A و Q70A

 

 

روشنایی تصویر بیشتر درتلویزیون با نورپردازی مستقیم(Q80A)

روشنایی تصویر تلویزیون رابطه ای مستقیم با نورپردازی و یا برد LED دارد. تلویزیون Q70A از نورپردازی Edge استفاده می کند و در آن فناوری Dual LED هم به کار رفته است. این تلویزیون می تواند روشنایی لازم را برای تصویر فراهم کند اما قطعا نمی تواند روشنایی نورپردازی Direct در تلویزیون Q80A را داشته باشد. در زمینه روشنایی تلویزیون IPS سامسونگ یعنی Q80A جلوتر بوده و برای محیط روشن قابلیتی فوق العاده تری دارد. 

 

روشنایی در تلویزیون Q80A و Q70A سامسونگ

 

روشنایی برای محتوای HDR

 

 

 

محتوای HDR با هر دو تلویزیون پشتیبانی می شوند

محتوای HDR دارای جزئیات بالایی می باشند. روز به روز به دامنه محتوای HDR اضافه می شود و ایجاب می کند که تلویزیون حتما قابلیت نمایش تصویر HDR را داشته باشد. هر دو تلویزیون مورد مقایسه در این نوشته دارای قابلیت پشتیبانی از HDR می باشند وفرمت HDR10+ را ارائه می دهند. همانطور که می دانید برای نمایش HDR به روشنایی نیاز است و تلویزیون Q80A چه برای محتوای SDR و چه برای محتوایHDR  قابلیتی فوق العاده دارد. 

 

فناوری و نمایش رنگ در هر دو تلویزیون کیولد حرفه ای ارائه می شود

رنگ تصویر را می سازد. هر دو تلویزیون آرایش ساب پیکسلی BGR دارند و عمق نمایش رنگ در هر دو یکسان می باشد. تلویزیون با نورپردازی می تواند نمایش رنگ را دگرگون کند به همین دلیل است که بیشترین فناوری ها در زمینه ارتقای روشنایی تلویزیون می باشد که معمولا بر روی برد LED صورت می گیرد. تلویزیون Q70A دارای فناوری Dual LED می باشد. این فناوری به این صورت است که در هر نقطه از محل قرار گیری لامپ ها یا دیود های نوری به جای یک لامپ از دو لامپ LED استفاده شده است که یکی نور زرد و دیگری نور سفید برفی را انتشار می دهد. این قابلیت موجب شده تا کیفیت رنگ تلویزیون بیشتر باشد. از طرفی هر دو تلویزیون سامسونگ که ما در این نوشته مورد بررسی قرار داده ایم دارای فناوری QLED می باشند و در این زمینه حداقل شبیه هم هستند. می توان گفت که رنگ های غنی در تلویزیون Q70A بهتر نمیاش داده می شوند و اگر رنگ مدنظر باشد برتری با Q70A می باشد.

 

نمایش رنگ مشکی در تلویزیون Q70A به نسبت بهتر می باشد.

این رنگ مشکی کاربردی بالا در زمینه جذابیت تصویر دارد. حداقل در یک شی سفید در زمینه تاریک هاله تشکیل نمی شود و مرز بین سفید و روشن به خوبی مشخص  و کم می باشد. رنگ مشکی در تلویزیون Q70A به واسطه پنل VA بهتر ارائه می شود. از طرفی تلویزیون Q80A از نورپردازی Direct استفاده شده است که تاریکی منطقه ای را نیز دارد. در این زمینه هم تلویزیون Q70A پیش قدم می باشد.

 

زاویه دید در تلویزیون Q80A سامسونگ بیشتر است

زاویه دید در تلویزیون با پنل IPS بیشتر می باشد. تلویزیون Q80A اولین تلویزیونی است که دارای پنل IPS است. این تلویزیون می تواند از کناره ها هم کاربر را از تصویر با کیفیت با روشنایی مناسب برخوردار سازد. تلویزیون Q70A بیشترین کیفیت تصویر را از روبه رو دارد ولی تلویزیون Q80A می تواند از هر زاویه مطلوب تصویر را به دید کاربر برساند. شرایط استفاده از تلویزیون تعیین می کند که در این زمینه کدام تلویزیون کیولد سامسونگ برتر می باشد. 

 

 فرکانس تصویر و پردازنده در هر دو تلویزیون به یک صورت می باشند

فرکانس در هر دو تلویزیون 120  هرتز می باشد. این تلویزیون ها می توانند به صورت کاربردی نویز و بلور تصویر را کاهش دهند. در واقع امروزه هر تلویزیونی می تواند قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را داشته باشد و این دو تلویزیون نیز به راحتی محتوای غیر 4K را ارتقای کیفیت می دهند. محتوایی که در بازار وجود دارند دارای نرخ فریم 24، 25، 30،60 و یا 120 فریم در ثانیه هستند و این تلویزیون به خوبی از پس آن ها بر می آیند. پردازنده در هر دو مورد از نوع کوانتوم 4K است که همان پردازنده در تلویزیون های کیولد سال 2020 می باشد. 

 

کیفیت تصویر 4K در هر دو تلویزیون با یک کیفیت ارائه می شود.

تصویر 4K به نسبت تصویر Full HD میزان نمایش جزئیات بالاتری دارد . نمایش جزئیات تصویر رابطه ای مستقیم با رزولوشن دارد. در تلویزیون 4K میزان رزولوشن 2160P می باشد. تصویر در هر دو تلویزیون با کیفیت و شفاف است. رنگ در تلویزیون Q70A بیشتر و بالارده تر است و از طرفی کنتراست تصویر هم بیشترمی باشد. این تلویزیون می تواند کیفیت مطلوب تری را ارائه دهد. 

 

کارایی در محیط روشن و کم نور | تلویزیون Q80A برای محیط روشن و تلویزیون Q70A برای محیط تاریک 

اینکه تلویزیون در محیط روشن و تیره چه قابلیتی را داشته باشد به دو قابلیت بستگی دارد که یکی روشنایی خود تلویزیون و دیگری نوع شیشه پنل تلویزیون می باشد. شیشه در هر دو تلویزیون از نوع semi-Glossy می باشد. تلویزیون Q80A می تواند نور بیشتری از محیط را انعکس دهد و برای محیط روشن کاراتر می باشد. از طرفی تلویزیون Q80A با نورپردازی مستقیمی که دارد می تواند روشنایی تصویر بیشتری را داشته باشد که این تلویزیون از هر نظر به نسبت مدل Q70A کارایی بهتری در محیط روشن دارد. برای محیط کم نور ، کنتراست تعیین کننده است. کنتراست در تلویزیون در تلویزیون Q70A بیشتر است و رنگ مشکی هم بالارده تر و عمیق تر نمایش داده می شود، این تلویزیون برای نمایش محتوای سینمایی و یا نمایش در فضای سینمایی فوق العاده می باشد.

 

کارایی تلویزیون Q70A و Q80A در نحیط کم نور و پر نور

 

ورودی و خروجی ها دقیقا با یک تعداد و یک ورژن می باشد.

این تلویزیون در زمینه تعداد و ورژن پورت ها هیچ تفاوتی را با هم ندارند. در هر دو تلویزیون از 4 پورت HDMI استفاده شده است که پورت شماره سوم HDMI دارای قابلیت بازگشت صوتی ورژن eARC می باشد. این پورت می توان پهنای باند 37 مگابایتی برای صدا را داشته باشد. 2 پورت USB و پورت های آنتن و یا شبکه و همچنین اپتیکال از دیگر ورودی و خروجی های این تلویزیون ها می باشند. 

 

صدا و توان صوتی در تلویزیون سامسونگ Q80A بیسار پر توان تر و با کیفیت تر است

صدا در تلویزیون Q80A برابر با 60 وات و در تلویزیون Q70A برابر با 20 وات است. سیستم صوتی در تلویزیون کیو70 آ از نو2 کاناله و در تلویزیون کیو80 آ از نوع 2.2.2 کاناله است. 4 اسپیکر 10 وات و 2 ساب ووفر 10 وات سیستم صوتی تلویزیون Q80 را تشکیل می دهند. این دو تلویزیون دارای ویژگی های صوتی مشترکی همچون OTS و یا Q Symphony می باشند. در زمینه صدا تلویزیون Q80A برتری کامل بر تلویزیون Dual LED دارد. 

 

قابلیت های هوشمند در هر دو تلویزیون سامسونگ 2021 یکی می باشد.

سامسونگ در سال 2021 از ورژن 6.0 تایزن در تلویزیون های خود استفاده کرده است. این ورژن قابلیت های منحصر به فردی دارد. برای نمونه ویژگی و یا منوی Game Mode به Game Bar تبدیل شده است و تنظیمات بازی در آن جذاب تر و وسیع تر می باشد. ریموت این دو تلویزیون هوشمند و جدید می باشد. در آن قابلیت شارژ با نور محیط وجود دارد. البته در انتهای ریموت یک سوکت USB  سری C وجود دارد که شارژ شدن ریموت با برق را امکان پذیر می کند. جستجوی صوتی، الکسا و اسیستنت قابل پشتیبانی است و در هر دو تلویزیون از IOS و اندروید پشتیبانی می شود.

 

طراحی و دیزاین| هر دو تلویزیون پایه وسط هستند .

همیشه تلویزیون با نورپردازی Edge طراحی باریک تری داشته است. تلویزیون Q70A دارای ضخامت قاب 2.8 سانتیمتر است که به نسبت تلویزیون های بالارده سامسونگ مانند تلویزیون Qn900A و یا QN800A دارای یک میلیمتر ضخامت بیشتر است. در سال 2020 تلویزیون Q900TS میزان ضخامت 2.7 میلیمتر را داشت. البته تلویزیون های با ضخامت در محدوده 2.7 سانتیمتر به تلویزیون های با طراحی AirSlim شهرت دارند. تلویزیون Q80A دارای ضخامت 6.2 سانتیمتر است که هر چند به نسبت Q70A زیاد است اما در نوع خود بسیار کم در نظر گرفته می شود. حاشیه پنل یا Bezel در جذابیت تصویر نقش زیادی می تواند  داشته باشد. تلویزیون Q70A دارای میزان حاشیه 1.2 سانتیمتر است و در تلویزیون Q80A دارای میزان حاشیه 0.9 سانتیمتر است. حالا تلویزیون Q70A بر روی دیوار می تواند جذاب تر باشد. ولی از روبه رو تلویزیون Q80A جذاب تر می باشد. 

 

 

میزان ضخامت تلویزیون Q80A و Q70A

میزان ضخامت تلویزیون Q80A و Q70A

 

Q80A

حاشیه 0.9 سانتیمتر در تلویزیون کیولد سامسونگ Q80A

 

Q70a

حاشیه 1.4 سانتیمتر در تلویزیون کیولد سامسونگ Q70A


هر دو تلویزیون پایه وسط می باشند. پایه در تلویزیون سامسونگ Q70A دو تکه است که بسیار نزدیک به هم نصب می شوند و در نهایت یک صفحه بر روی آن ها قرار داده می شود اما پایه در تلویزیون سامسونگ Q80A یک تکه می باشد. هر دو تلویزیون از پلاستیک ساخته شده و کیفیت ساخت بالایی را دارند. مدیریت کابل را دارند و می توان کابل را بر روی پایه ها هدایت کرد تا از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری شود. 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونتلویزیون دوآل ال ای دیمقایسه تلویزیون Q70Aمقایسه تلویزیون Q80Aتلویزیون گیمینگتلویزیون کیولد سری 8 سامسونگتلویزیون کیولدتلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha