بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q90T و تلویزیون سامسونگ QN90A

۱۴۰۰/۵/۱۵

تلویزیون های کیولد سامسونگ کیفیت تصویر و روشنایی فوق العاده ای را به نمایش می گذارند. تلویزیون Q90T تولید 2020 شرکت سامسونگ بوده و جایگزین تلویزیون سامسونگ Q80R تولید 2019 شده است. از طرفی سامسونگ در سال 2021 از تلویزیون های نئوکیولد یا مینی ال ای دی خود رونمایی کرده است و تلویزیون نئوکیولد QN90A  را می توان جایگزین تلویزیون Q90T در نظر گرفت.
روشنایی تصویر و کنترل بیشتر روی تاریکی منطقه ای و نمایش رنگ مشکی عمیق در تلویزیون QN90A فوق العاده است اما می توان کنتراست ذاتی بیشتر را در تلویزیون Q90T مشاهده کرد. در این  نوشته ما می خواهیم این دو تلویزیون را به صورت کیلی و جزئی مقایسه کنیم. 

تلویزیون 65 اینچ سامسونگ Q90T مدل 65Q90T

 

جایگاه در بازار و رقابت با دیگر تلویزیون ها

 تلویزیون Q90T می تواند رقیبی برای تلویزیون هایی چون تلویزیون اولد ال جی BX و همچنین تلویزیون هایسنس U8QF و تلویزیون سونی X9500H باشد. به هر حال در زمینه هایی این تلویزیون می تواند نسبت به مدل Q90T بهتر و یا بد تر عمل کنند. تلویزیون QN90A می تواند رقیبی برای تلویزیون نئوکیوند ال جی Qned90، تلویزیون سونی X9500J و تلویزیون هایسنس U8G باشد. این تلویزیون ها که ما می خواهیم مورد مقایسه قرار دهیم از بالارده های سامسونگ در سال 2020 و 2021 می باشند. 

 

نوع صفحه نمایش

هر دو تلویزیون یعنی هم تلویزیون Q90T و هم تلویزیون QN90A از پنل VA استفاده می کنند و لازم به ذکر است که آرایش ساب پیکسل ها در این نوع پنل به صورت BGR می باشد. آرایش عمودی یا Vertical Alignment می تواند دو خصوصیت مثبت و یک خصوصیت منفی را به کارایی تلویزیون ببخشد. اولا می توان کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق را افزایش دهد و دوم اینکه این نوع از پنل زاویه دید کمی را موجب می شود. از آنجا که هر دو یک پنل، یعنی VA را استفاده می کنند تفاوتی را در این زمینه ندارند ولی تلویزیون QN90A دارای لایه ای برای افزایش زاویه دید است که Ultra Viewing Angle نام دارد. هر چند این لایه تاثیر زیادی در افزایش زاویه دید تلویزیون QN90A نگذاشته است اما مقداری از کنتراست ذاتی را کاهش داده است. کنتراست ذاتی پنل به کنتراستی می گویند که بدون تاریکی منطقه ای ایجاد می شود. 

 

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی ممکن است متفاوت باشد حتی اگر پنل موجود در تلویزیون ها هم از یک نوع باشند. زمان پاسخگویی پنل در تلویزیون Qn90A کمتر بوده و جذابیت بیشتر در زمان تماشای تصاویر پر سرعت با این تلویزیون به دست می اید. البته تلویزیون Q90T میزان زمتن پاسخگویی کمی دارد و می توان گفت در این زمینه با اختلافی کم تلویزیون QN90A پرچم دار است. 

 

عمق نمایش داده در هر دو تلویزیون 8 بیت بوده و از FRC هم استفاده می کنند. با عمق 8 بیت میزان 16.7 میلیون رنگ نمایش داده می شود اما FRC عمق نمایش را به 10 بیت افزایش می دهد. با عمق 10 بیت میزان 1.07 بیلیون رنگقابل نمایش خواهد بود. پنل در تلویزیون ها می تواند درصدی از این رنگ ها را نمایش دهد چون گزینه های دیگری نیز مانند نورپردازی تاثیر گذارند. با این حال نمایش رنگ در تلویزیون سامسونگ نئوکیولد یعنی QN90A به نسبت بیشتر می باشد. 

 

نورپردازی و روشنایی تصویر

سامسونگ در همه تلویزیون های خود از نورپردازی Edge استفاده می کند اما تلویزیون های بالارده کیولد و یا نئوکیولد دارای نورپردازی مستقیم هستند. در اینجا هر دو تلویزیون دارای نورپردازی Direct هستند اما در اندازه و تعداد لامپ های ال ای دی متفاوت می باشند. تلویزیون نئوکیولد دارای لامپ های مینی LED است که اندازه آن ها 1 چهلم اندازه یک لامپ ال ای دی می باشد. تعداد لامپ های مینی ال ای دی در برد نورپردازی تلویزیون QN90A بسیار زیاد است. به گفته سامسونگ تعداد این لامپ ها به 30 هراز عدد می رسد. روشنایی تصویر در تلویزیون QN90A به نسبت روشنایی تصویر در تلویزیون Q90T بیشتر می باشد. 

 

 فرمت های دینامیکی

سامسونگ از فرمت های HDR پشتیبانی می کند اما میانه ای با دالبی ندارد. بالارده ترین فرمتی که در تلویزیون های سامسونگ قابل پشتیبانی است فرمت HDR10+ می باشد. روشنایی تلویزیون لازمه فرمت های دینامیکی می باشد. فرمت های تصویر یا SDR و یا HDR می باشند که تصاویر HDR به روشنایی بیشتری نیاز دارند. روشنایی تصویر برای محتوای SDR در تلویزیون QN90A برابر با 1428 کاندلا بر متر مربع و برای محتوای HDR برابر با 1800 کاندلا بر متر مربع می باشد. به همین صورت تلویزیون Q90T دارای روشنایی 602 کاندلا برمتر مربع برای محتوای SDR و روشنایی 1162 کاندلا بر متر مربع برای محتوای HDR می باشد. خوب محتوای HDR دارای روشنایی 1000 تا 4000 کاندلا بر متر مربع می باشند. در نتیجه میزان نمایش جزئیات اینگونه محتوا با تلویزیون نئوکیولد QN90A بیشتر می باشد. 

 

زاویه دید صفحه نمایش

هر دو تلویزیون از پنل VA استفاده می کنند و زاویه دید کم هم ویژگی این نوع از پنل است. سامسونگ در تلویزیون QN90A از لایه ای برای افزایش زاویه دید استفاده کرده است که تاثیر آنچنانی را نگذاشته است و زاویه دید آن به مانند تلویزیون Q90T می باشد. در زمینه زاویه دید تفاوتی با هم ندارند. این تلویزیون بیشترین کیفیت تصویر را از روبه رو انتشار می دهند. 

 

 کارایی تلویزیون در محیط روشن و کم نور

از آنجا این تلویزیون ها از پنل VA استفاده می کنند و تاریکی منطقه ای را نیز دارند می تواند در محیط  کم نور قابلیت بالایی را به نمایش بگذارند. هر دو تلویزیون جذابیت زیادی را برای نمایش فیلم ها  ایجاد می کنند. با اختلافی کم در زمینه کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق تلویزیون QN90A جلوتر می باشد.
 برای اینکه تلویزیون در محیط روشن قابل باشد و کارایی بالایی را داشته باشد بایستی هم روشنایی تلویزیون زیاد باشد و هم شیشه پنل نور محیط را منعکس کند. در زمینه روشنایی تصویر تلویزیون QN90A بهتر عمل می کند اما شیشه تلویزیون Q90T روشنایی بیشتری زا محیط را منعکس می کند. به هر صورت این تلویزیون در هر محیطی کارایی بالا را به نمایش می گذارند. 

 

پردازنده کوانتوم یا نئوکوانتوم

سامسونگ در تلویزیون Q90T از پردازنده کوانتومی و در تلویزیون QN90A از پردازنده نئوکوانتومی استفاده می کند. نئو به معنی جدید است و سامسونگ در ان از شبکه های عصبی بیشتری استفاده کرده است که می تواند هر المانی متحرک و ثابت از تصویر را مورد فوکوس قرار دهد. 

 

فرکانس تصویر 120 هرتز 

هر دو دارای فرکانس تصویر 120 هرتز می باشند. در واقع این نوع از فرکانس هر نوع محتوایی را پشتیبانی کرده و نویز برداری ویژه ای را روی آن ها انجام می دهد. از آنجا که محتوای با نرخ فریم 120 فریم روبه فراوانی هستند می توان گفت که تلویزیون های سامسونگ بالارده از کاربردی ترین ها برای دستگاه های بلوری و یا کنسول های بازی مدرن خواهند بود. 

 

کارایی برای نمایش تصاویر پر سرعت

تصویر بازی و یا تصاویر پر سرعت به ویژگی هایی مانند زمان پاسخگویی کم صفحه نمایش، فرکانس تصویر بالا و معمولا 120 هرتز، قابلیت ALLM، تاخیر در انتقال داده کم، قابلیت VRR، ویژگی Free Synce و... لازم دارند که خوشبختانه در این تلویزیون همه این گزینه موجود بوده و تصویر بازی بدون نویز و بلور به صورت کاربردی نمایش داده می شود.

 

تاخیر انتقال داده در پورت ها

تاخیر در انتقال داده به پورت های HDMI مربوط می شود. معمولا این پورت ها داده ها را با نرخی مشخص انتقال می دهند. در تلویزیون سامسونگ از ویژگی به بنام ALLM در تنظیمات استفاده شده است که می توان آن را فعال کرد. زمانی که این گزینه فعال شود تاخیر در انتقال داده یا Input Lag کاهش پیدا کرده و گیمر فورا نتیجه عملکرد خود را در تصویر مشاهده می کند. در هر دو تلویزیون تاخیر در انتقال داده کم است و تلویزیون QN90A با اختلافی خیلی کم بهتر عمل می کند.

 

ورودی و خروجی ها

هر دو تلویزیون دارای 4 پورت HDMI می باشند که یکی از آن ها ورژن 2.1 و 3 عدد دیگر ورژن 2.0 را دارند. 2 پورت USB هم در هر دو تلویزیون وجود دارد. آنچه می تواند جلب توجه کند، نبود پورت کامپوننت و کامپوزیت در تلویزیون های سامسونگ می باشد که برای استفاده از آن ها باید از تبدیل HDMI به این پورت ها استفاده کرد.

 

 پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی

معمولا در هر تلویزیون از قابلیت بازگشت صوتی استفاده می شود. قابلیت بازگشت صوتی بر دو نوع ARC و eARC می باشد. این قابلیت را بر روی پورت HDMI پیاده می کنند. در هر دو تلویزیون قابلیت بازگشت صوتی از نوع HDMI eARC می باشد. این پورت برای انتقال صدا به ساندبار ها  به کار می رود. البته در این تلویزیون ها از پورت اپتیکال نیز به همین منظور استفاده می شود اما کارایی eARC بیشتر بوده و با پهنای باند 37 مگابایتی به اندازه 78 برابر پورت Optical کارایی دارد. 

 

 صدا و سیستم صوتی

صدا در هر دو تلویزیون برابر با 60 وات است و سیستم صوتی که پیاده می کنند 4.2.2 کاناله می باشد. هر دو تلویزیون از اسپیکر و ساب ووفر برای انتقال صدا بهره می گیرند. ویژگی های صوتی در هر دو یکی بوده و از صدای متناسب و یا کیوسمفونی هم برخوردار می باشند. صدا 
 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونمقایسه تلویزیون Q90Tتلویزیون گیمینگتلویزیون نئو کیولدمقایسه تلویزیون نئوکیولدمقایسه تلویزیون سامسونگ QN90Aتلویزیون کیولدتلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha