بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون سامسونگ Q90T

۱۴۰۰/۱/۵

ال جی و سامسونگ تلویزیون های 2020 خود را تولید و روانه بازار کرده اند. آنچه می تواند ارتقایی در تلویزیون سال 2021 را ایجاد نقطه ضعف هایی است که این تلویزیون ها از خود به نمایش گذاشته اند. ما در اینجا دو تلویزیون 2020 از شرکت ال جی و سامسونگ را مورد بررسی قرار می دهیم. تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 و تلویزیون کیولد سامسونگ Q90T از جمله این تلویزیون ها می باشند. اما چرا ما این دو تلویزیون را با هم مقایسه می کنیم؟ در این دو تلویزیون ویژگی ها تقریبا نزدیک به هم است و همچنین اختلاف قیمتی که دارند وابسته به ویژگی های موجود می باشد.

 نانوسل یا کیولد

 می توان کفت هر دو یکی هستند. این دو فناوری جدید بوده و ال جی وسامسونگ از آن ها استفاده می کنند. اما هدف از این فناوری ها چیست؟ در واقع هدف آن است که نمایش رنگ ها غنی تر باشد و دامنه بیشتری از رنگ ها نمایش داده شود. نانوسل و کیولد هر دو یک صفحه به ذرات کریستالی هستند که نور را تصفیه کرده و رنگ ها را قابل نمایش می سازند. در یک تصویر رنگ پر رنگ و کم رنگ وجود دارد و این میزان از اشباعیت رنگ را داده های تصویر تعیین می کند. یک گزینه در تلویزیون در نمایش رنگ بیشترین تاثیر را دارد و ان هم نور پردازی است. شما شاید دیده باشید که بیشترین کار روی نورپردازی صورت می گیرد تا رنگ ها در تصویر غنی تر نمایش داده شوند. خلاصه این دو صفحه یعنی کیولد و نانوسل در تلویزیون های ال جی و سامسونگ در بین نور پس زمینه و صفحه پیکسلی قرار می گیرند. نور را نقطه ای کرده و شدت ان را زیاد می کنند. قطعا کیفیت نمایش تصویر و یا رنگ در تلویزیون کیولد و نانوسل بیشتر خواهد بود. 

QLED و NanoCell

 QLED به معنی کیو ال ای دی است. کیو از کلمه کوانتوم  برگرفته شده است و به معنی نور نقطه ای می باشد. NanoCell به معنی ذرات کریستالی در حد نانو می باشد و در اینجا Cell به معنی سلول نیست بلکه به این معنی است که نور به صورت دقیق به پیکسل ها و ساب پیکسل ها می تابد.

محدوده اندازه صفحه نمایش

شما نمی توانید در این دو مدل یعنی Q90T و Nano90 اندازه صفحه نمایش پایین تر از 55 اینچ را بیابید. تلویزیون نانوسل و یا کیولد رده بالا هزینه زیادی برای تولید لازم دارد از این رو اینگونه تلویزیون ها معمولا در اندازه بزرگ تولید می شوند. این تلویزیون ها در اندازه های 55 اینچ – 65 اینچ- 75 – اینچ با هم شبیه هستند. تلویزیون ال جی نانوسل nano90 دارای اندازه 86 اینچ و تلویزیون کیولد سامسونگ Q90T دارای اندازه 85 اینچ می باشد. البته فکر نمی کنیم که اندازه 1 اینچ در انتخاب یکی از آن ها تاثیری را ایجاد کند.

نوع صفحه نمایش

ال جی در تلویزیون Nano90 از صفحه نمایش IPS و سامسونگ هم در تلویزیون Q90T از صفحه نمایش VA استفاده کرده است. پنل IPS معمولا زاویه دید بیشتری را به نسبت پنل VA دارد و پنل VA هم کنتراست بالاتری را به نسبت پنل IPS دارد. سامسونتگ در همه تلویزیون های خود از پنل VA استفاده می کند و هدف آن ارائه کنتراست بیشتر می باشد. ال جی هم زاویه دید را مدنظر داشته و می خواهد که کاربران از هر طرف از تلویزیون کیفیت مطلوبی را دریافت کنند.   سامسونگ در این تلویزیون از لایه افزایش زاویه دید استفاده کرده است که به آن Wide Viewing Angle می گویند. این لایه به خوبی زاویه دید را افزایش دادخ و در ضمن تاثیر در کاهش کنتراست نداشته است. جالب است بدانید که با این ویژگی که سامسونگ در تلویزیون Q90T ایجاد کرده است مقداری زاویه دید به نسبت تلویزیون nano90 با اینکه پنل IPS را دارد بیشتر می باشد. معمولا تلویزیون با زاویه دید بیشتر برای یک فضای واید و یا جمعیت بیشتر افراد خانواده مناسب است. شما که در منزل تعداد افراد زیادی دارید می توانید از هر طرف به تلویزیون تماشا کنید و برای تماشای تلویزیون لازم به رزرو کردن جا برای تماشا نیست. اگر از آن دسته از افرادی هستید که به سریال ها و فیلم های سینمایی تماشا می کنید باید بگوییم که تلویزیون با صفحه نمایش Vax بهتر جواب می دهد و شور و هیجان بیشتری را ایجاد می کند.

کنتراست تصویر، کاربرد برای نمایش فیلم ها در فضای کم نور

کدام تلویزیون کنتراست بیشتری را دارد؟ تلویزیون Q90T میزان کنتراست بیشتر را دارا می باشد. در تلویزیون Q90T از پنل VA و فناوری نورپردازی مستقیم با FALD استفاده شده است. میزان کنتراست در این تلویزیون برابر با 4004:1 بدون فناوری Dimming و با فناوری  Dimming برابر با10528:1 می باشد. کنتراست در تلویزیون ال جی Nano90 برابر با1068:1 و با فناوری تاریکی منطقه ای برابر با 1676:1 می باشد. مشاهده می کنید که تاریکی منطقه ای در تلویزیون سامسونگ کیولد میزان زون بیشتری را دارد و کنتراست را به صورت فوق العاده ای افزایش می دهد. تلویزیون کیو 90 تی  برای نمایش تصاویر و فیلم ها در فضای کم نور جذابیت بیشتری را به نسبت تلویزیون nano90 ال جی ایجاد می کند. کنتراست به معنی تفاوت میان تاریک و روشنایی در فریم تصویر است و هر چه این تفاوت بیشتر باشد جذابیت بیشتر را ایجاد می کند.

روشنایی تصویر

 روشنایی تصویر برای کاربردی شبیه کنتراست دارد اما محیط خود نمایی ان  فرق می کند. روشنایی تصویر برای فضای روشن کاربرد دارد. شما وقتی در یک فضای روشن به تماشای تلویزیون می پردازید روشنایی محیط می توان کیفیت را تحت تاثیر قرار دهد. در تلویزیون Q90T حداکثر روشنایی برابر با 2000 کاندلا بر متر مربع است ولی میزان روشنایی تلویزیون nano90 کمتر می باشد.

محتوای HDR و قابلیت صفحه نمایش برای نمایش آنها

 تلویزیون Q90T و Nano90 هر دو دارای صفحه نمایش 8 بیتی هستند. البته قابلیت FRC یا Frame Rate Control بر روی ان ها پیاده می شود و این میزان از نمایش رنگ به 1.07 بیلیون رنگ با عمق نمایش داده 10 بیت ارتقا می یابد. محتوای HDR به روشنایی صفحه نمایش بیشتری نسبت به فرمت های عادی نیاز دارند. روشنایی تلویزیون Q90T برای محتوای HDR بیشتر می باشد. در تلویزیون Q90T فرمت هایی پون HDR10 و HDR10+ نمایش داده می شوند اما در تلویزیون Nano90 فرمت هایی چون دالبی ویژن و HDR10 و HLG قابل نمایش هستند. دالبی ویژن بالارده ترین فرمت HDR می باشد. هر دو تلویزیون در رابط هوشمند خود میانبر هایی برای دانلود اینگونه محتوا را دارند. شما می توانید در Netflix و یا Disney این کیفیت ها را دانلود و تماشا کنید و از تماشای آن ها لذت ببرید.

انعکاس نور از صفحه نمایش

 شیشه پنل با مات و یا براق می باشد. هر کدام از این ویژگی ها کاربرد خود را دارند. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون از نوع براق است اما در تلویزیون Q90T براق تر می باشد. تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 با پنل Semi Glossy و تلویزیون کیولد سامسونگ Q90T با صفحه نمایش Glossy روانه بازار شده است وقتی در فضای بسیار روشن به تماشای تلویزیون می پردازید تلویزیون Q90T بیشتر نور را منعکس می کند و کیفیت تصویر ثابت می ماند، تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 هم مناسب عمل می کند اما رده ای پایین تر از تلویزیون Q90T سامسونگ می باشد.

ورودی و خروجی ها

نبود یک پورت در تلویزیون ممکن است شما را از کیفیت تصویر مطلوب بی بهره کند بنابرین همیشه در زمان خرید تلویزیون به پورت های تلویزیون توجه داشته باشید. در تلویزیون Q90T یک پورت HDMI 2.1 وجود دارد اما تلویزیون Nano90 دارای 2 پورت HDMI ورژن 2.1  می باشد. هنوز برای ما جای سوال دارد که چرا سامسونگ از یک پورت 2,1 استفاده می کند و وقتی ما کنسول بازی را این پورت به تلویزیون وصل کرده ایم برای وصل ساندبار به کدام پورت باید رجوع کنیم. 
4 ورودی و خروجی HDMI در هر دو تلویزیون وجود دارد. تلویزیون nano90 دارای 3 پورت USB و تلویزیون Q90T تعداد 2 پورت USB دارد سامسونگ در تلویزیون های خود از ورودی و خروجی های کامپوننت و کامپوزیت استفاده نمی کند. در تلویزیون ال جی نانو90 یک پورت کامپوزیت وجود دارد که برای استفاده از آن باید از تبدیل استفاده کرد. پورت انتن- شبکه- اپتیکال و... در این تلویزیون ها مشترک و شبیه هم می باشد.

صدای و سیستم صوتی

هر دو تلویزیون صدای با کیفیتی را دارند. تلویزیون Q90T به اندازه 20 وات توان صوتی بیشتر دارد. در تلویزیون Nano90 صدا 2.2 کاناله می باشد و توان آن 40 وات است. تلویزیون Q90T صدای 4.2.2 کاناله دارد و توان صوتی آن 60 وات می باشد. هر دو ساب ووفر 20 واتی دارند اما تعداد اسپیکر های تویتر در تلویزیون کیو 90 تی بیشتر است. قابلیت ها و ویژگی های صوتی رد هر دو تلویزیون مشترک است. تلویزیون Q90T از کیو سمفونی و تلویزیون Nano90 ال جی از WiSA استفاده می کند هر دو یکی هستند و هدف ایجاد صدایی بیشتر است. برای نمونه در این ویژگی ها شما می توانید صدای تلویزیون را بر روی ساندبار به صورت بیسیم پخش کنید و همزمان صدای تلویزیون هم پخش می شود. ساندبار Q70T  سامسونگ توان 330 وات دارد و با تلویزیون و ویژگی کیو سمفونی میزان توان صدا به 390 وات افزایش می یابد و صدای 3 بعدی را ایجاد می کند. برای تلویزیون Nano90 هم به همین صورت است زمانی که در کنار این تلویزیون از ساندبار SN6Y استفاده می کنید صدای تلویزیون به 460 وات افزایش پیدا میکند.

بازی های کامپیوتری و نمایش آن ها بر روی تلویزیون

قبل از اینکه در مورد ویژگی های این دو تلویزیون برای باز توضیح دهیم باید بگوییم که هر دو تلویزیون برای بازی فوق العاده هستند. 
فرکانس تصویر 120 هرتز، پورت HDMI 2.1، زمان پاسخگویی و تاخیر در انتقال داده کم، ویژگی VRR و.. در هر دو تلویزیون به خوبی پیاده شده است. این دو تلویزیون از کنسول های بازی مدرن پشتیبانی می کنند و تصاویر را با کیفیت 4K در نرخ 120 هرتز نمایش می دهند. این تلویزیون ها می توانند سریعترین تصاویر را بدون نویز و یا بلور نمایش دهند و جذابیت زیادی را برای کاربران حرفه ای اجاد کنند.

طراحی و نمای ظاهری

وقتی به ظاهر این تلویزیون تماشا می کنید اولین چیزی که در ذهن ایجاد می شود طراحی و ویژگی پایه ها می باشد. تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 طراحی پایه کنار و دوتایی و تلویزیون سامسونگ کیولد Q90T طراحی پایه وسط صفحه ای دارد. شما کدام را ترجیح می دهید  یک امر سلیقه ای است. 
میزان حاشیه صفحه نمایش در تلویزیون Q90T برابر با 0.9 سانتیمتر و میزان حاشیه در تلویزیون Nano90 برابر با 1 سانتیمیتر است. ضخامت تلویزیون Q90T برابر با 3.9 سانتیمتر و میزان ضخامت در تلویزیون Nano90 برابر با 4.7 سانتیمتر است. هر دو تلویزیون پورت ها را در کناره قاب دارند و با براکت به دیوار هم وصل می شوند. شما برای تلویزیون Nano90 به میز تلویزیون بزرگتری نیاز خواهید داشت. 

قیمت تلویزیون نانوسل ال جی Nano90

قیمت تلویزیون کیولد سامسونگ Q90T
 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی مقایسه تلویزیون Q90T تلویزیون گیمینگ تلویزیون نانوسل تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
محمود آقو سوقول جیشی
1400/9/7
ب نظرم سامسونگ بهترینه و جواب خودشو پس داده
مدیر
1400/9/9
سلام
به هر صورت کارایی، مشخصات فنی و کیفیت ساخت تلویزیون ها متفاوت بوده و برند زید نمی تواند تاثیر گذار باشد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha