بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60A و تلویزیون ال جی Nano80

۱۴۰۰/۷/۵

سامسونگ و ال جی بدون شک رقابت زیادی را در تولید تلویزیون دارند. هر شرکت از فناوری و قابلیت های ویژه ای در تلویزیون های خود استفاده می کند. اما کدام برند توانسته است در زمینه صدا و تصویر بهتر عمل کند به مدل تلویزیون مربوط می شود. شاید یک تلویزیون از ال جی کارایی بهتری را ارائه دهد و در بعضی از زمینه ها پیشگام تر باشد. در این نوشته تلویزیون سامسونگ Q60A را با تلویزیون ال جی Nano80 مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم و دلایل برتری هر کدام را مشخص می کنیم.

 

صفحه نمایش در تلویزیون Q60A و تلویزیون Nano80

 مهمترین گزینه در تفاوت میان دو تلویزیون می تواند تفاوت در صفحه نمایش آنها باشد. تلویزیون Q60A از پنل VA و تلویزیون Nano80 از پنل IPS استفاده می کند. این دو نوع پنل در همه تلویزیون ها مورد استفاده قرار می گیرند. واقعیت آن است که همه تلویزیون های سامسونگ تا به امروز از پنل VA استفاده کرده اند هرچند تلویزیون سامسونگ Q80A دارای پنل ADS می باشد. تلویزیون های ال جی در بیشتر مدل ها دارای پنل IPS و در بعضی از مدل ها هم دارای پنل VA می باشند. اما چرا پنل و نوع آن، تفاوت ایجاد می کند.

 

پنل VA و IPS تفاوت در تلویزیون Q60A و Nano80

 تلویزیون Q60A با پنل VA کنتراست بالایی را دارد و از آن طرف تلویزیون Nano80 دارای زاویه دید بالا می باشد. شما اگر تمایل داشته باشید تا بیشتر از روبه رو به تلویزیون تماشا کنید و یا تماشای فیلم ها سینمایی را در برنامه داشته باشید قطعا تلویزیون Q60A کاراتر خواهد بود اما اگر تمایل داشته باشید تا از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوبی را دریافت کنید قطعا تلویزیون nano80 می تواند مورد رضایت تر باشد. 

 

تفاوت پنل IPS با پنل VA

 

زاویه دید یا کنتراست در تلویزیون های مورد بررسی

 زاویه دید برای زمانی کاربرد دارد که از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده شود و اینکه بازی های گروهی با تلویزیون نمایش داده شود. همچنین زاویه دید برای یک خانواده پر جمعیت می تواند کاربردی باشد چراکه شما از هر طرف کیفیت تصویر و روشنایی مطلوبی را خواهید داشت و نیازی به رزرو کردن جا برای تماشای تلویزیون نیست. در این زمینه تلویزیون nano80 می تواند قابل تر باشد.
کنتراست بیشتر برای نمایش فیلم ها کاربرد دارد. معمولا تماشای یک فیلم سینمایی با تلویزیون با کنتراست بالا می تواند جذابیت بیشتری را ایجاد کند. تلویزیون Q60A با پنل VA دارای کنتراست بالا بوده و رنگ مشکی عمیق را به خوبی نمایش می دهد. 

 

نورپردازی Edge در هر دو تلویزیون سامسونگ و ال جی

در هر دو تلویزیون از نورپردازی Edge بهره گرفته شده است. در این تلویزیون ها لامپ های ال ای دی در کناره پنل قرار گرفته اند و می توانند روشنایی لازم را ایجاد کنند. ال جی از فناوری نانوسل و سامسونگ از فناوری کیولد  و دوآل ال ای دی برای ارتقای کیفیت نورپردازی و نمایش رنگ ها غنی استفاده می کند. حالا با این شرایط و قابلیت ها کیفیت رنگ و روشنایی کدام تلویزیون بیشتر می باشد؟

 

مقایسه روشنایی تصویر در تلویزیون Q60A و تلویزیون Nano80

روشنایی تصویر بسیار حیاتی است. معمولا روشنایی تصویر حرف اول را زده و مهمترین عامل تاثیر گذار در نمایش رنگ می باشد. با این که هر دو تلویزیون، یک نوع نور پردازی را استفاده می کنند اما تلویزیون کیولد Q60A دارای روشنایی بیشتر بوده و تقریبا روشنایی ان دو برابر روشنایی تلویزیون nano80 می باشد. 

 

کیفیت رنگ در تلویزیون ال جی یا سامسونگ

نانوسل و کیولد و یا دوآل ال ای دی هر دو کیفیت رنگ را افزایش می دهند. اما سامسونگ Q60A دارای دو فناوری کیولد و دوآل ال ای دی بوده و تلویزیون ال جی nano80 تنها یک فناوری نانوسل را دارد. در واقع نانوسل و کیولد را می تواند یکی در نظر گرفت اما درصد تاثیر ان ها روی نمایش رنگ تلویزیون متفاوت می باشد و به نظر می رسد کیولد کارایی بیشتری را داشته باشد. در تلویزیون Q60A چه بعد از کالیبراسیون  چه قبل از ان، کیفیت نمایش رنگ بهتر می باشد. در زمینه رنگ های شفاف و غنی کارایی تلویزیون Q60A بیشتر می باشد.

 

کیفیت رنگ در تلویزیون nano80 و تلویزیون Q60A

 

کارایی تلویزیون برای نمایش تصاویر سریع و استفاده حرفه ای

 استفاده حرفه ای تلویزیون به معنی نمایش تصاویر سریع و یا تصاویر بازی می باشد. معمولا بازی ها، ویژگی های رده بالایی از تلویزیون را لازم دارند. نرخ نوسازی در هر دو تلویزیون 60 هرتز می باشد و صفحه نمایش در هر دو مدل میزان زمان پاسخگویی مشابهی را دارد هر چند شاید مقداری IPS در تلویزیون  Nano80 کاراتر باشد. میزان زمان تاخیر در انتقال داده در پورت های هر دو تلویزیون یکی بوده و هر دو از پورت HDMI ورژن 2.0 برخوردار می باشند. 

 

ورودی و خروجی ها

تلویزیون Q60A دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0 و 2 پورت USB می باشد. تلویزیون Nano80 هم دارای 4 پورت HDMI ورژن 2.0 و 2 پورت USB  را دارد. هر دو تلویزیون دارای پورت شبکه، آنتن، اپتیکال و کانال بازگشت صوتی می باشند. قابلیت ARC در هر دو تلویزیون وجود دارد و می تواند برای انتقال صدا بر روی ساندبار ها بسیار کاربردی باشد.

 

صدای و سیستم صوتی در تلویزیونQ60A و تلویزیون nano80 به چه صورت می باشد. 

در هر دو تلویزیون صدا برابر با 20 وات است و در هر دو مورد دو اسپیکر 10 واتی صدا را انتشار می دهد. هر دو دارای پورت اپتیکال و HDMI ARC برای انتقال صدا به روی ساندبار ها می باشند. تلویزیون Q60A دارای قابلیت Q – Symphony  می باشد یعنی در زمان پخش صدای تلویزیون با ساندبار، صدا از تلویزیون نیز پخش شده و وجهی همه جانبه و فراگیر را به صدا می بخشد. با اینکه هر دو تلویزیون یک توان صوتی و یا سیستم صوتی 2.0 کاناله را دارند اما انتظار می رود که تلویزیون Q60A کاراتر باشد.

 

امکانات و قابلیت های هوشمند در تلویزیون Q60A و تلویزیون نانوسل ال جی Nano80

شاید کاربران با یکی از سیستم عامل های تایزن و یا WebOS راحتر باشند. واقعیت آن است که هر دو دارای سرعت و کاربرد فوق العاده ای هستند. مزیتی که WebOS به نسبت تایزن دارد این است که می توان هم با منو کار کرد و هم تصویر را تماشا کرد. هر دو میانبر هایی در دسترس داشته و دارای منویی اختصاصی برای بازی می باشند. سامسونگ در تلویزیون Q60A با سیستم عامل تایزن دارای Game Bar است و ال جی هم در تلویزیون nano80 با سیستم عامل WebOS دارای منوی Game Optimizer می باشد. به هر حال هر دو کاربردی بوده اما در ریموت کنترل تفاوت هایی را دارند. تلویزیون Q60A دارای ریموت کنترل خورشیدی بوده و با نور افتاب شارژ می شود اما تلویزیون Nano80 از ان طرف دارای ریموت کنترلی است که قابلیتی به نام مادون قرمز و یا NFC دارد. شما می توانید گوشی را به ریموت کنترل نزدیک کنید و محتوای ان را به اشتراک بگذارید. مدل ریموت کنترل تلویزیون Q60A با شماره TM2180E بوده و ریموت ال جی هم MR21 می باشد. 

تفاوت ریموت کنترل ال جی و سامسونگ

 

شباهت و تفاوت تلویزیون سامسونگ Q60A و تلویزیون ال جی Nano80

 اگر زاویه دید برای شما مهم است و می خواهید از هر زاویه ای کیفیت تصویر مطلوبی را داشته باشید قطعا تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 گزینه خوبی است. برای نمونه بازی های گروهی و یا یک خانواده پر جمعیت شاید نیاز  به زاویه دید باشد که تلویزیون نانو80 آن را دارد. اما اگر روشنایی تصویر، کیفیت رنگ و یا کنتراست برایتان حائز اهمیت است قطعا بهترین گزینه همان تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A می باشد. تلویزیون سامسونگ Q60A هم از نظر طراحی و هم از نظر صدا و تصویر می تواند تلویزیون نانوسل ال جی nano80 را به چالش بکشد. بهتر است قبل از انتخاب تلویزیون، اطلاعاتی در زمینه مشخصات تلویزیون داشته باشید. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون Nano80 تلویزیون نانوسل تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha