بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی B1 و تلویزیون سامسونگ Q80A

۱۴۰۰/۹/۱۶

در این نوشته می خواهیم دو تلویزیون از ال جی و سامسونگ را مورد مقایسه و بررسی کامل قرار دهیم. تلویزیون ال جی اولد B1 و تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A این دو تلویزیون می باشند. اما چرا این دو تلویزیون با هم مقایسه می شوند به این دلیل است که رنج قیمتی نزدیک به هم دارند و همچنین زاویه دید بالایی را به خود اختصاص داده اند. البته آرایش پیکسلی و نوع پنل در تلویزیون اولد به صورت کلی به تلویزیون های ال ای دی متفاوت است اما زاویه دید بالایی را دارد، از طرفی تلویزیون سامسونگ Q80A دارای پنل IPS است که تنها تلویزیون سامسونگ است که در رنج کیولد با این نوع پنل وارد بازار شده است. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ یعنی مدل QN85A هم پنل IPS را دارد که هدف ما در این نوشته نیست.

 

محدوده اندازه صفحه نمایش

اگر انتخاب شما بین تلویزیون B1 و Q80A است باید عنوان کرد که تلویزیون B1 سه اندازه صفحه نمایش دارد. این تلویزیون در اندازه های 55 اینچ، 65 اینچ  77 اینچ تولید شده است. تلویزیون Q80A در اندازه های 55 اینچ، 65 اینچ، 75 اینچ و 85 اینچ تولید شده که رنج گسترده تر را دارد. 

 

نگاهی کلی به تلویزیون های B1 و Q80A

 با اینکه اولد  و کیولد به صورت کلی تفاوت هایی را دارند اما مدل Q80A بسیار شبیه به روش کار ال جی می باشد. در این تلویزیون از پنل IPS استفاده شده است که زاویه دید بالایی را دارد. اولد هم به همین صورت با پنل WRGB دارای زاویه دید بالا است. مقداری روشنایی تصویر برای محتوا در تلویزیون های کیولد بیشتر است و اینجا هم صدق می کند یعنی روشنایی تصویر در تلویزیون Q80A بیشتر است. در میان کل تلویزیون های موجود در بازار هیچ تلویزیونی کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق تلویزیون اولد را ندارد. می توان گفت با این که هر دو تلویزیون زاویه دید بالایی را دارند اما تلویزیون اولد B1 دارای کنتراست بیشتر و نمایش رنگ مشکی عمیق تر، عمق رنگ بیشتر و زمان پاسخگویی کمتر و از آن طرف تلویزیون Q80A دارای روشنایی بیشتری می باشد. 

 

مقایسه تلویزیون در فروشگاه دنیس کالا

صفحه نمایش RGB در تلویزیون Q80A و صفحه نمایش WRGB در تلویزیون B1

 تلویزیون های اولد به صورت کلی از پنل WRGB و تلویزیون های ال ای دی از پنل RGB استفاده می کنند. تلویزیون های کیولد، یولد، ایکسلد و... همه و همه تلویزیون LED به حساب می آیند چراکه دارای نور پس زمینه LED می باشند. اما اولد دارای صفحه نمایش با 4 ساب پیکسل است که W یا ساب پیکسل سفید نور را منتشر می کند و روشنایی و شفافیت تصویر را افزایش می دهد. می دانید که تلویزیون های ال ای دی W را ندارند  برای این منظور از نور پردازی LED استفاده می کنند. با توجه به اینکه هر سا ب پیکسل در دامنه رنگی خود دارای 256 رنگ می باشد عمق نمایش رنگ در تلویزیون اولد یعنی مدل B1 برابر با 10 بیت و در تلویزیون Q80A سامسونگ برابر با 8 بیت است. تلویزیون B1 دارای توانایی نمایش 1.07 بیلیون رنگ   و تلویزیون سامسونگ  دارای توانایی نمایش رنگ 16.7 میلیون رنگ می باشد. تا به اینجا مشخص است که تلویزیون B1 می تواند رنگ های بیشتری را نمایش دهد. معمولا برای نمایش رنگ های تصویر از استانداردی به نام NTSC استفاده می شود که تلویزیون B1 درصد بیشتری از نمایش رنگ های NTSC را به خود اختصاص می دهد.

نوع صفحه نمایش در تلویزیون های اولد و کیولد Q80A و B1 در بانه، دنیس کالا

سمت راست تلویزیون B1 و سمت چپ تلویزیون Q80A

 

زمان پاسخگویی پنل ، کمتر بودن آن مناسب تر برای محتوای سریع

 شاید می پرسید که دیگر زمان پاسخگویی در تلویزیون چیست؟ زمان پاسخگویی در تلویزیون به پنل و واکنش گر بودن آن مربوط می شود. در تلویزیون های اولد چون هر پیکسل به خودی خود کار می کند زمان پاسخگویی کمتر از میلی ثانیه است و می تواند به نسبت محتوای سریع واکنش گر باشد و با کارایی بهتر و بدون نویز تر تصویر را نمایش دهد. هر چند زمان پاسخگویی در تلویزیون Q80A با توجه به پنل IPS کم است اما این مدت زمان در تلویزیون اولد بسیار کمتر می باشد زمان پاسخگویی به مدت زمانی که پیکسل خاموش و روشن می شود و یا تغییر رنگ می دهد گفته می شود.

 

رزولوشن تصویر، فرکانس تصویر، پشتیبانی از محتوای موجود

در هر دو تلویزیون از فرکانس تصویر 120 هرتز استفاده شده است و هر دو رزولوشن تصویر 4K را دارند. چون هر دو مدل دارای پورت HDMI ورژن 2.1 می باشند شما می توانید از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز نیز بهرمند شوید. محتوای موجود در بازار اکثرا 24 فریم بر ثانیه هستند اما محتوا با نرخ فریم 30 و 60 و یا 120 فریم هم برداشت می شوند. شما اگر الان از گوشی های امروزی استفاده می کنید مشاهده می کنید که میتوانند کیفیت 4K با نرخ 30 و 60 را فیلم برداری کنند و یا بازی هایی هستند که نرخ فریم 120 فریم را دارند که هر دو تلویزیون به خوبی این فرمت ها را پشتیبانی می کنند. بنابراین در این دو تلویزیون هر نوع محتوا با هر کیفیت و روشنایی پشتبانی می شود. 

 

اولد یا کیولد، B1 یا Q80A

 در میان این دو تلویزیون علاوه بر نوع صفحه نمایش دو فناوری موجود در آن ها مهمترین دلیل تفاوت می باشد. تلویزیون B1 از اولد و تلویزیون Q80A از کیولد استفاده می کند. میزان روشنایی در این دو تلویزیون متفاوت است. از آنجا که تلویزیون B1 از OLED استفاده می کند میزان روشنایی تصویر به نسبت کمتری در مقابل تلویزیون Q80A دارد. محتوای SDR و HDR با هر دو تلویزیون پشتیبانی می شوند. تلویزیون B1 از دالبی ویژن پشتیبانی می کند ولی تلویزیون Q80A به جای آن از HDR10+ پشتیبانی می کند. البته تلویزیون سامسونگ می تواند دالبی را از نظر تئوری نمایش دهد اما سامسونگ با آن شرکت قرار داد همکاری ندارد به همین دلیل شما اگر محتوای دالبی ویژن را دانلود کنید تلویزیون Q80A آن را پشتیبانی نمی کند. محتوای HDR می توانند تا 4000 نیت روشنایی را داشته باشند که در هر دو تلویزیون با روش Bit Mapping داده های روشن تر از تلویزیون نمایش داده می شوند. تفاوت تلویزیون Qled با تلویزیون LED در یک لایه با ذرات کریستالی است که در بین نور پس زمینه و صفحه پیکسلی قرار می گیرد اما تلویزیون اولد نور پس زمینه ال ای دی ندارد و از لایه ارگانیکی برای روشنایی استفاده می کند دلیل باریک بودن پنل آن به همین دلیل می باشد. 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی، تماشای فیلم با کدام تلویزیون جذاب تر است.

 شاید فکر کرده باشید که چرا فیلم ها در محیط کم نور نمایش داده می شوند. شما در سینما هم فیلم را در محیط تاریک یا کم نور تماشا می کنید. معمولا وقتی نور محیط کم باشد کاربر راحت تر می تواند تفاوت فریم ها  و یا رنگ ها را مشاهده کند. به تفاوت میان روشن و تیره در تلویزیون و یا در تصویر کنتراست می گویند که تلویزیون B1 دارای کنتراست بی نهایت می باشد. تلویزیون Q80A چون از پنل IPS استفاده می کند به نسبت دیگر تلویزیون های سامسونگ کنتراست بسیار کمتری را دارد در حالی کنتراست آن به نسبت اولد B1 بسیار کمتر می باشد.  رنگ مشکی عمیق و تمایز بین خاکستری و تیره در تلویزیون B1 نیز بیشتر از مدل Q80A است. تماشای فیلم ها با تلویزیون B1 جذابیت بسیار بیشتر را دارد.

قیمت تلویزیون در بانه، دنیس کالا، کنتراست تلویزیون ال جی و سامسونگ

سمت راست تلویزیون B1 و سمت چپ تلویزیون Q80A

 

خرید تلویزیون از بانه، تلویزیون Q80A و تلویزیون B1

سمت راست تلویزیون B1 و سمت چپ تلویزیون Q80A

زاویه دید در کدام تلویزیون بیشتر است. 

 تلویزیون Q80A به نسبت همه تلویزیون های سامسونگ دارای زاویه دید بیشتری است. شما می توانید این تلویزیون را از هر طرف تماشا کنید بدون اینکه کیفیت تصویر کاهش پیدا کند و یا اینکه روشنایی تصویر کاهش یابد . تلویزیون B1 هم زاویه دید بالایی را دارد و زاویه دید آن بیشتر از تلویزیون Q80A می باشد. زاویه دید بالا برای یک خانواده پر جمعیت و یا استفاده گروهی از تلویزیون برای نمایش تصویر بازی ویا استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور می تواند کاربردی باشد. 

 

کارایی فنی تلویزیون ، گیمینگ

با توجه به اینکه هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز هستند و همچنین پورت HDMI ورژن 2.1 را دارند می توان گفت که برای بازی و یا استفاده حرفه ای از تلویزیون فوق العاده می باشند. ویژگی های دیگری مانند VRR و یا G Synce در هر دو تلویزیون پشتیبانی می شود و این ویژگی ها هم به کارایی تلویزیون می افزایند. تلویزیون B1 دارای پورت HDMI ورژن 2.1  بیشتری است زمانی که شما دستگاه کنسول و دستگاه بلوری و یا سیستم صوتی را همزمان به تلویزیون وصل می کنید B1 می تواند در دسترس تر باشد. 

 

صدا و کیفیت ان در تلویزیون های مورد مقایسه

هر دو تلویزیون کیفیت صدای زیادی را دارند. سیستم صوتی در تلویزیون ال جی B1 از نوع 2.1 کاناله است که توان آن 40 وات است. سیستم صوتی در تلویزیون Q80A از نوع 2.2.2 کاناله است و توان صوتی برابر با 60 وات می باشد. این تلویزیون ها هر دو صدا را بسیار با کیفیت انتشار می دهند. اگر در تلویزیون سامسونگ Q80A از قابلیت کیوسمفونی استفاده شده است در تلویزیون B1 ال جی هم از WiSA بهره گرفته شده است. هر دو مدل می توانند صدا را با بلوتوث پخش کنند. در هر دو از پورت اپتیکال و HDMI eARC استفاده شده است که در زمان انتشار صدا با اسپیکر های جانبی می توان از این پورت ها استفاده کرد. 

 

قابلیت های هوشمند با تایزن یا WebOS

 بدن شک هر دو سیستم عامل کارایی بالایی را دارند. WebOS منوی فارسی ندارد ولی استفاده از آن بسیار آسان می باشد. سامسونگ با تایزن منوی فارسی دارد و می تواند برای برخی از کاربران راحتی استفاده را داشته باشد. ریموت در هر دو دارای طراحی ارگونومیکی است.ریموت تلویزیون Q80A دارای سلول خورشیدی است و ریموت تلویزیون ال جی B1 دارای قابلیت NFC می باشد. در دیگر نوشته به ریموت های ال جی و سامسونگ 2021 پرداخته ایم.

 

ریموت کنترل تلویزیون B1 و تلویزیون Q80A، در فروشگاه دنیس کالا

سمت راست تلویزیون B1 و سمت چپ تلویزیون Q80A

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون اولد و کیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Q80A تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل IPS تلویزیون پایه وسط تلویزیون فورکی 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha