بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون سامسونگ Q70A

۱۴۰۰/۱۲/۲۵

ال جی تلویزیون های فوق العاده ای روانه بازار کرده است و در رقابت با سامسونگ هر روز تکنولوژی های جدیدی را در تلویزیون های خود ارائه می دهد. سامسونگ با فناوری کیولد و ال جی با فناوری نانوسل تلویزیون هایی را هر ساله روانه بازار می کنند. در این نوشته ما تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 را با تلویزیون سامسونگ Q70A مقایسه می کنیم، این دو تلویزیون بسیار از هم متفاوت هستند و کاربران بسته به نیاز خود می توانند آن ها را انتخاب کنند. البته نمی توان گفت که کدام یکی بهتر می باشد چراکه برای هر نوع استفاده ای یکی به نسبت دیگری کارایی بهتر را ارائه می دهد. 

 

خلاصه ای از تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون ال جی Nano90

 تلویزیون Nano90 ال جی از پنل IPS استفاده می کند ولی سامسونگ در تلویزیون Q70A از پنل VA بهره می برد هر چند سامسونگ تلویزیون هایی را با پنل IPS دارد که از آن ها می توان به تلویزیون سامسونگ Q80A و QN85A اشاره کرد. به این معنی که به استثنای تلویزیون های کیولد و نئوکیولد سری 8، بقیه تلویزیون های سامسونگ از پنل VA استفاده می کنند. هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز می باشند و از پورت HDMI ورژن 2.1 برخوردار می باشند. ال جی از G Synce پشتیبانی می کند ولی سامسونگ این قابلیت را ندارد. تلویزیون Q70A سامسونگ دارای پایه در وسط است ولی تلویزیون Nano90 پایه کنار می باشد. در ادامه به ریز جزیئات این تلویزیون های می پردازیم.

 

صفحه نمایش مهمترین دلیل تفاوت در تلویزیون Nano90 و Q70A

ال جی در تلویزیون nano90 از پنل IPS و سامسونگ هم در تلویزیون Q70A از پنل VA استفاده کرده است. هر دو تلویزیون در صفحه نمایش خود تعداد 8 میلیون پیکسل را دارند که عمق رنگ در آن ها برابر با 8 بیت می باشد. هر چند زمان پاسخگویی در هر دو تلویزیون تقریبا برابر است اما تفاوت هایی را دارند. آنچه متفاوت است شامل زاویه دید، کنتراست و عمق نمایش رنگ مشکی می شود.

 

کنتراست نمایش رنگ مشکی

کنتراست به تمایز بین رنگ های روشن و کم نور گفته می شود. تلویزیون سامسونگ Q70A با پنل VA کنتراست بالایی را دارد و به خوبی این تمایز را نشان می دهد. از طرفی رنگ مشکی را نیز به خوبی ارائه داده و برای محیط کم نور فوق العاده می شود. بنابراین در زمینه کنتراست و نمایش رنگ مشکی سامسونگ در سطحی بالاتر قرار می گیرد. ال جی هر چند از فناوری تاریکی منطقه ای برای این منظور یعنی افزایش کنتراست استفاده کرده است اما بازهم مقداری کارایی پایین تر در این زمینه دارد. 

 

 

زاویه دید و استفاده دسته جمعی از تلویزیون

 طبیعی است که تلویزیونی با پنل IPS در این زمینه بهتر عمل می کند. تلویزیون ال جی Nano90 می تواند کارایی فوق العاده ای را ارائه دهد. زاویه دید در این تلویزیون زیاد است و از هر طرف می توان کیفیت مطلوب بدون کاهش کیفیت رنگ و روشنایی را مشاهده کرد. گویا پنل IPS ضد ضربه است و این درست است تا حدی می تواند نسبت به واکنش ضربه نقطه ای در صفحه نمایش از خود مقاومت نشان می دهد. 

 

روشنایی تصویر در تلویزیون کیو 70 آ و تلویزیون نانو90 

سامسونگ در تلویزیون Q70A از روشنایی Edge استفاده می کند ولی ال جی روشنایی Direct را به کار برده است. ال جی از تاریکی منطقه ای استفاده کرده است که می تواند روشنایی نیز ارتقا دهد. خوب روشنایی برای محتوای SDR برای هر دو تلویزیون تفاوتی ایجاد نمی کند ولی برای محتوای HDR مقداری روشنایی تلویزیون سامسونگ در بعضی از قسمت های صفحه نمایش بیشتر می باشد. تفاوت در روشنایی این تلویزیون ها کم است و هر چند مقداری سامسونگ بهتر عمل می کند و اما انعکاس نور در تلویزیون ال جی بهتر بوده و کارایی بهتری را ارائه می دهد.

 

کارایی تلویزیون در محیط کم نور و پر نور

نوع شیشه صفحه نمایش در تلویزیون ال جی براق تر بوده و برای محیط پر نور کارایی بهتری را ارائه می دهد. از آنجا که تلویزیون اکثرا در محیط پر نور و یا روشن استفاده می شود تلویزیون ال جی بهتر عمل می کند. تلویزیون سامسونگ برای محیط کم نور فوق العاده است مخصوصا زمانی که به تماشای فیلم های سینمایی در یک فضای کم نور می پردازید جزئیات بیشتری در دامنه رنگی تیره نسیب کاربر می شود. 

 

کیفیت تصویر 4K و دیگر محتوای موجود با تلویزیون نانوسل و کیولد 

هر دو تلویزیون از روشنایی تقریبا یکسانی برخوردار می باشند و تفاوت 100 نیت روشنایی تمایز زیادی را ایجاد نمی کند. تصویر 4K نیاز به روشنایی و دیگر ویژگی هایی موجود در تلویزیون دارد. عمق رنگ در هر دو تقریبا یکی بوده و هر دوتلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را با افزایش روشنایی دارند. با توجه به این که هر دو دارای نرخ نوسازی 120 هرتزی با پورت HDMI ورژن 2.1  می باشند می توانند از محتوای 4K در نرخ 120 فریم هم پشتیبانی کنند. 

 

کیفیت صدا در تلویزیون ال جی nano90 و تلویزیون سامسونگ Q70A

 در هر دو تلویزیون صدا با توان 20 وات انتشار می یابد و در واقع هر دو دارای دو اسپیکر 10 واتی می باشند. اما تلویزیون ال جی Nano90 یک ساب ووفر 20 واتی دارد بنابراین توان صوتی آن 40 وات است و به اندازه 20 وات از تلویزیون Q70A سامسونگ بیشتر می باشد. هر دو تلویزیون فرمت های صوتی رایج و با کیفیت را پشتیبانی می کنند و می توانند بسیار کاربردی باشند. تلویزیون سامسونگ با ویژگی کیوسمفونی صدا را ارتقا می دهد و تلویزیون ال جی هم قابلیت WiSA را برای این منظور دارد. از نظر صدا تلویزیون ال جی Nano90 با سیستم صوتی 2.2 کاناله به نسبت تلویزیون سامسونگ Q70A کارایی بهتری را ارائه می دهد.

 

رابط کاربری تایزن و یا WebOS

تایزن در تلویزیون سامسونگ Q70A و سیستم عامل WebOS در تلویزیون ال جی Nano90 می باشد. هر دو برای تلویزیون طراحی شده اند و بهترین ها می باشند. WebOS یک منوی باریک در پایین پنل دارد که به صورت میانبر عمل می کند یعنی شما می توانید همزمان که با منو کار می کنید می توانید تصویر را نیز تماشا کنید. هر دو سیستم عامل قابلیت نصب برنامه ها را دارند و به خوبی رابطه ای را بین گوشی های تلفن همراه و تلویزیون برقرار می کنند. تلویزیون ال جی nano90 دارای ریموت کنترل خوش دست ارگونومیکی است و از آن طرف تلویزیون سامسونگ Q70A دارای ریموت کنترل خورشیدی است که نیازی به باطری ندارد.  

 

 

 جمع بندی

اگر می خواهید زاویه دید بالایی را داشته باشید و یا تلویزیون برای یک خانواده پر جمعیت خریداری می کنید و یا صدایی بالا از تلویزیون را انتظار دارید، قطعا تلویزیون ال جی Nano90 گزینه ای مناسب خواهد بود. تلویزیون سامسونگ Q70A دارای کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیق است که کیفیت بالایی را از روبه رو ارائه می دهد و برای نمایش فیلم ها در محیط کم نور مناسب می باشد. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون پایه کنار تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل IPS تلویزیون پنل VA تلویزیون پایه وسط مقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha