بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون اولد ال جی C1 و تلویزیون سامسونگ QN90A

۱۴۰۰/۵/۳

بدون شک تلویزیون اولد ال جی C1 از برترین تلویزیون های ال جی می باشد  در بازار هم در بالاترین رده قرار می گیرد. سامسونگ در سال 2021 از تلویزیون های مینی ال ای دی خود رونمایی کرده و آن ها را تحت عنوان نئوکیولد یعنی کیولد جدید در اختیار کاربران قرار داده است. سامسونگ ادعا می کند که با این تلویزیون ها می تواند با تلویزیون های اولد ال جی رقابت کند. باید بگوییم که هیچ تلویزیونی نمی تواند در همه زمینه ها برتر باشد و از این رو ویژگی هایی که دارند و یا قابلیت هایی که به نمایش می گذارند را باید با هم مقایسه کرد. در این نوشته تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90A و تلویزیون اولد ال جی C1 را مورد بررسی کامل قرار می دهیم و تفاوت ها و کارایی هر کدام را بیان می کنیم

 

نئوکیولد چیست؟ 

نئو به معنی جدید است و کیولد هم به همان فناوری کوانتوم دات می گویند که چند سالی است سامسونگ و هایسنس از آن استفاده می کنند. سامسونگ در نئوکیولد از لامپ های LED با اندازه کوچکتر و با تعداد بیشتر در برد LED استفاده می کند و به همین دلیل روشنایی این تلویزیون ها زیاد بوده و تاریکی منطقه ای و یا کنتراست فوق العاده ای را ایجاد می کنند. در واقع در تلویزیون نئوکیولد از پردازنده نئوکوانتوم استفاده شده است که ادعا می شود سامسونگ در آن از شبکه عصبی بیشتر به جهت پدازش دقیق تر تصویر استفاده کرده است اما به نظر من همان پردازنده کوانتوم 4K سال قبل است. مهمترین تفاوت یک تلویزیون نئوکیولد با تلویزیون کیولد می تواند برد LED و پردازنده و همچنین طراحی ظریف تر در تلویزیون نئوکیولد باشد. در تلویزیون نئوکیولد از صفحه نمایش RGB استفاده شده است و در دسته تلویزیون های LED قرار می گیرد که البته باید از این پس تلویزیون نئوکیولد را تلویزیون مینی ال ای دی عنوان کرد.

 

اولد چیست؟

اولد یک فناوری ابداع شده توسط شرکت ال جی است. ال جی بنیانگذار این فناوری است. هر شرکتی که تلویزیون اولد دارد آن را از ال جی خریداری کرده است البته در اینجا منظور پنل می باشد. پنل در تلویزیون اولد WRGB می باشد و در آرایش پیکسلی آن از یک ساب پیکسل اضافی استفاده شده است. تلویزیون اولد از نورپردازی LED و یا Mini LED استفاده  نمی کند و بلکه نورپردازی آن ارگانیکی و یا OLED می باشد. در تلویزیون اولد هر پیکسل نور را از خود دارد و می تواند به خودی خود روشن و خاموش شود. تفاوت تلویزیون کیولد و اولد به نورپس زمینه و نوع پنل مربوط می شود و دیگر ویژگی ها ممکن است در هر تلویزیون متفاوت باشند.

 

صفحه نمایش WRGB در تلویزیون اولد و صفحه نمایش RGB در تلویزیون C1

تلویزیون سامسونگ نئوکیولد از پنل VA استفاده می کند. این پنل میزان کنتراست بالایی را دارد و می تواند رنگ مشکی عمیق را به خوبی ارائه دهد. تلویزیون اولد ال جی C1 ازپنل WRGB استفاده می کند که زاویه دید بالا و کنتراست بی نهایت را دارد. پنل در تلویزیون اولد 10 بیتی است و عمق نمایش رنگ بالایی را دارد. از طرفی می توان گفت که زمان پاسخگویی در پنل اولد بسیار کم است و می تواند به نسبت Qn90A کارایی بهتری در این زمینه برای نمایش تصویر پر سرعت داشته باشد. 

 

نورپردازی و روشنایی تصویر ، تلویزیون C1 با Blue Layer و QN90A با نور پس زمینه Mini LED

تلویزیون نئوکیولد QN90A در دسته تلویزیون های LED قرار می گیرد و نورپردازی Mini LED را دارد. این تلویزیون در برد LED بیشتر از 30 هزار لامپ دارد که اندازه هر کدام از آن ها یکچهلم اندازه یک لامپ LED است که در تلویزیون های کیولد وجود دارد. اولد C1 ال جی از نورپردازی ارگانیکی استفاده می کند و در آن از لامپ ال ای دی استفاده نشده است. روشنایی در تلویزیون نئوکیولد سامسونگ بیشتر از روشنایی تلویزیون اولد ال جی است. 

 

پشتیبانی از محتوای دینامیکی، دالبی ویژن با ال جی C1 و HDR10+ با سامسونگ QN90A

 محتوایHDR به محتوایی می گویند که داده های زیادی را برای نمایش دارند و برای نمایش آن داده ها به روشنایی نیاز دارند. روشنایی در تلویزیون Qn90A بیشتر بوده و اینگونه محتوا با این تلویزیون جذابیت بیشتری را دارند. روشنایی  برای محتوای HDR در تلویزیون سامسونگ نئوکیولد برابر با 1800 کاندلا بر متر مربع و در تلویزیون اولد ال جی برابر با 639 کاندلا بر متر مربع می باشد. سامسونگ از فرمت HDR10+ پشتیبانی می کند و ال جی هم از همه فرمت های HDR به استثنای HDR10+ پشتیبانی می کند. دالبی ویژن بالاترین فرمت HDR است که توسط تلویزیون اولد ال جی C1 پشتیبانی می شود

 

کنتراست بی نهایت در تلویزیون اولد C1

کنتراست می تواند جذابیت نمایش تصویر را افزایش دهد. کنتراست به تمایز بین روشن و تاریکی می گویند و هر چه بیشتر باشد کیفیت نمایش تصویر هم در رده ای بالاتر خواهد بود. تلویزیون اولد ال جی C1 دارای کنتراست بی نهایت است و در آن رنگ مشکی مطلق قابل نمایش است. در اولد ال جی C1 چون هر پیکسل به خودی خود روشن و خاموش می شود و بر پیکسل های دیگر تاثیر نمی گذارد کنتراست بی نهایت محقق شده است. تلویزیون QN90A دارای کنتراست 3510:1 بدون فناوری تاریکی منطقه ای است.اگر تاریکی منطقه یا اعمال شود میزان کنتراست به 26534:1 افزایش پیدا می کند که نشان می دهد مینی ال ای دی و یا نئوکیولد چقدر پیشرفته به نسبت کیولد می باشد. 

 

 

مقایسه تلویزیون اولد و نئوکیولد

سمت راست تلویزیون ال جی C1 و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN90A

 

 فرکانس تصویر 120 هرتز در تلویزیون C1 و QN90A

هر دو تلویزیون کنتراست تصویر برابر با 120 هرتز را دارند. تصویر در این تلویزیون ها 120 بار بازنمایش می شود تا نویز و بلور در تصویر حذف شود. معمولا در تلویزیون فرکانس تصویر 60 هرتز استاندارد در نظر گرفته می شود. فرکانس تصویر 120 هرتز به نسبت دیگر فرکانس کارایی بهتر دارد. محتوای موجود در بازار با نرخ فریم 24 و 25 و یا 30 فریم تولید شده اند که نرخ 120 هرتز به خوبی می تواند آن ها را پشتیبانی کند. در هر دو تلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر وجود دارد که با افزایش روشنایی اعمال می شود.

 

کارایی برای نمایش تصویر بازی و پشتیبانی از کنسول های مدرن

سامسونگ در تلویزیون QN90A از  یک پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده کرده است و تلویزیون اولد ال جی هر چهار پورت HDMI را با ورژن 2.1 دارد. این پورت می تواند کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 هرتز قابل نمایش سازد. ال جی و سامسونگ در این تلویزیون ها از ویژگی VRR و یا G synce استفاده کرده اند. با این ویژگی ها که در هر دو تلویزیون وجود دارد تصاویر پر سرعت و همچنین تصاویر کنسول های بازی به خوبی و با کارایی بالا در نرخ 120 هرتز و کیفیت 4k نمایش داده می شوند.

 

کارایی در محیط روشن و کم نور

شیشه صفحه نمایش در هر دو تلویزیون از نوع براق (Glossy) است. میزان زیادی از نور محیط توسط این تلویزیون ها منعکس می شود. هر چه شیشه تلویزیون نور بیشتری را منعکس کند کارایی نمایش در محیط پر نور بیشتر خواهد بود. هر دو تلویزیون در این زمینه فوق العاده اند و تلویزیون اولد ال جی به نسبت تلویزیون QN90A کارایی بیشتری را دارد.  این تلویزیون ها برای محیط کم نور هم کارایی بالا را دارند چون از کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق برخوردار می باشند. 

 

زاویه دید در کدام تلویزیون بیشتر می باشد؟

زاویه دید در تلویزیون اولد ال جی C1 با پنل WRGB بیشتر از زاویه دید در تلویزیون نئوکیولد سامسونگ Qn90A با پنل VA می باشد. تلویزیون اولد ال جی را می توان از هر زاویه ای تماشا کرد بدون اینکه کارایی و کیفیت نمایش رنگ و روشنایی کاهش یابد اما تلویزیون سامسونگ بیشتر از روبه رو کیفیت تصویر بالا را دارد. 

 

ورودی و خروجی ها

 

توان صوتی و کیفیت صدا

توان صوتی در تلویزیون اولد C1 برابر با 40 وات است و سیستم صوتی آن 2.2 کاناله است. این میزان از توان صوتی به صورت RMS است و می تواند صدای بهینه در نظر گرفته شود. ال جی در تلویزیون C1 از دالبی اتمس و دالبی دیجیتال و همچنین DTS پشتیبانی می کند که صدای همه جانبه و فراگیری با آن پخش می شود. سامسونگ هم در تلویزیون نئوکیولد QN90A از صدای 60 وات با سیستم صوتی 4.2.2 استفاده کرده است و به جای دالبی اتمس از OTS + پشتیبانی می کند که تقریبا شبیه به دالبی اتمس می شود. دالبی دیجیتال و DTS هم صدایی فراگیر بوده که در بیشتر محتوا وجود دارند و با این تلویزیون به خوبی منتشر می شوند. 

 

تفاوت سامسونگ QN90A و ال جی C1 از نظر طراحی

باید بگوییم که هر دو تلویزیون کیفیت ساخت بالایی را دارند. در هر دو از پلاستیک و فلز برای ساخت و تولید استفاده شده است. میزان حاشیه پنل در هر دو تلویزیون 0.9 سانتیمتر است و میزان حداکثر ضخامت در تلویزیون اولد برابر با 4.7 سانتیمتر و برای تلویزیون نئوکیولد QN90A برابر با 2.7 سانتیمتر است. تلویزیون نئوکیولد QN90A دارای طراحی AirSlim است که سامسونگ جدیدا در تلویزیون های 2021 پیاده کرده است. هر دو تلویزیون پایه وسط می باشند اما پایه در تلویزیون اولد C1 ال جی عریض تر می باشد. 

 

 

سمت راست تلویزیون ال جی C1 و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN90A

 

 

سمت راست تلویزیون ال جی C1 و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN90A

 

 

 

سمت راست تلویزیون ال جی C1 و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN90A

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون اولد و کیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون اولد مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد مقایسه تلویزیون نئوکیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ QN90A تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha