بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60A و تلویزیون ال جی اولد A1

۱۴۰۰/۷/۲۴

می دانید که سامسونگ تلویزیون های کیولد و نئوکیولد را روانه بازار کرده است و ال جی از آن طرف از تلویزیون های اولد و کیوند و همچنین نانوسل خود رونمایی کرده است . به هر صورت سال 2021 را با تلویزیون های متنوعی داریم سپری می کنیم. در میان تلویزیون های سامسونگ مدل Q60A، یک تلویزیون کیولد پر فروش بوده و در میان تلویزیون های ال جی مدل A1 از تلویزیون های اولد بسیار کاربر پسند بوده است. هم تلویزیون سامسونگ Q60A و هم تلویزیون ال جی A1 در سری کیولدی و اولدی میان رده می باشند که می توان آن ها را با قیمت مقرون به صرفه ای تهیه کرد. در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون را مورد بررسی قرار دهیم. 

 

مقایسه صفحه نمایش RGB و WRGB

تلویزیون کیولد Q60A دارای پنل RGB بوده و تلویزیون اولد ال جی A1 دارای پنل WRGB می باشد. ال جی برای اینکه روشنایی در تلویزیون های اولد افزایش پیدا کند از ساب پیکسل اضافی در ساختار پنل تلویزیون های اولد استفاده کرده است. عمق نمایش رنگ در تلویزیون اولد A1 برابر با 10 بیت و در تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A برابر با 8 بیت است. پنل 10 بیتی می تواند 1.07 بیلیون رنگ و پنل 8 بیتی می تواند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد. از آنجا که نمایش به صورت 100 درصدی نیست و هرکدام درصدی از این رنگ ها را نمایش می دهند اما میزان نمایش رنگ در تلویزیون اولد A1 با پنل WRGB بیشتر می باشد. از طرفی اگر زمان پاسخگویی پنل را در نیز در نظر بگیریم باید بگوییم که تلویزیون A1 قابلیت واکنش گر بودن بیشتری را دارد و برای تصاویر سریع کاربردی تر می باشد. 

نوع صفحه نمایش در تلویزیون ال جی A1 و تلویزیون Q60A سامسونگ

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

مقایسه نورپردازی LED و OLED

 سامسونگ در همه تلویزیون های خود از نورپردازی LED استفاده می کند و تلویزیون Q60A هم بدین صورت می باشد. تلویزیون اولد A1 دیگر از نورپردازی LED استفاده نمی کند و نوع نورپردازی آن ارگانیکی است. هر کدام مزیت و معایب خود را دارند. مثلا میزان روشنایی برای محتوای SDR یا همان محتوای روی انتن برای تلویزیون کیو 60 آ بیشتر می باشد و در محتوای HDR تقریبا یک میزان روشنایی را ایجاد می کنند. نورپردازی ارگانیکی بیشترین میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی را به دنبال دارد. 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی، نمایش فیلم ها با کدام تلویزیون جذاب تر است.

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که به تماشای فیلم زیاد علاقه دارید باید تلویزیون ال جی A1 را انتخاب کنید. این تلویزیون دارای کنتراست بی نهایت است و تمایز بین روشن و تیره در آن زیاد می باشد. رنگ مشکی عمیق در تلویزیون A1 نیز بیشتر است و در اطراف اشیای نورانی هاله تشکیل نمی شود. باید عنوان کنیم که تلویزیون سامسونگ Q60A هم به واسطه پنل VA کنتراست بالایی را دارد و می تواند کاربردی باشد اما به نسبت A1 در رده پایین تر قرار می گیرد و برای این نوع کاربردی امتیاز کمتری را کسب می کند. 

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

کدام تلویزیون زاویه دید بیشتری را دارد؟

تلویزیون ال جی A1 با پنل WRGB دارای زاویه دید بالایی است. این تلویزیون را می توان از هر زاویه ای تماشا کرد. معمولا زاویه دید برای زمانی کاربرد دارد که از تلویزیون به عنوان مانیتور، استفاده برای خانواده پر جمعیت و یا بازی های گروهی کاربرد دارد. تلویزیون سامسونگ کیو60 آ نیز زاویه دید دارد اما به اندازه A1 نیست  بیشترین کیفیت تصویر ان از روبه رو می باشد. 

 

فرمت های دینامیکی با تلویزیون اولد A1 و تلویزیون کیولد Q60A

 معمولا تلویزیونی می تواند از همه فرمت های دینامیکی پشتیبانی کند که یک سری از قابلیت های مدنظر مانند روشنایی بالا و یا عمق بیت پنل زیادی را داشته باشد. سامسونگ نه تنها در تلویزیون Q60A بلکه در همه تلویزیون های خود از پنل 8 بیتی استفاده می کند و می تواند از فرمت های HDR10+ و فرمت های پایین تر آن پشتیبانی کند. تلویزیون اولد ال جی A1 از فرمت دالبی ویژن وفرمت های پایین تر پشتیبانی می  کند. باید بگوییم که نه تلویزیون A1 از HDR10+ و نه تلویزیون Q60A از دالبی ویژن پشتیبانی می کند. شما شاید در زمان دانلود این فرمت ها به مشکلی برخورید، مثلا فرمت دالبی ویژن را دانلود کنید که تلویزیون Q60A پشتیبانی نمی کند و همچنین....

فرمت های دینامیکی HDR10+ دارای روشنایی 1000 تا 4000 نیت می باشند ولی فرمت دالبی ویژن دارای میزان روشنایی 1000 تا 4000 است که می تواند تا 10000 نیت هم روشنایی داشته باشد. با این حال در این زمینه تفاوت زیادی وجود ندارد. اگر شما فرمت دالبی را با تلویزیون A1 تماشا کنید قطعا تصویر جذاب تری را شاهد خواهید بود. 

 

فرکانس تصویر و پشتیبانی از فرمت های موجود

هر دو تلویزیون دارای یک میزان فرکانس تصویر هستند. هر دو تصویر را در ثانیه 60 بار بروز رسانی می کنند بنابراین نرخ نوسازی و یا فرکانس 60 هرتز را دارند. این دو تلویزیون می توانند از فرمت های موجود به خوبی پشتیبانی کنند. پردازنده در هر دو تلویزیون فوق العاده بوده و مگاهرتز بالایی را دارد اما درتلویزیون A1 هوشمند تر بوده می تواند قابلیت ارتقای کیفیت تصویر هوشمند تری را داشته باشد. 

 

نور محیط چه تاثیر در کیفیت تصویر این تلویزیون ها ایجاد می کند.

این یک واقعیت است که تلویزیون کیولد Q60A باید روشنایی بیشتری را مخصوصا برای محتوای روی آنتن داشته باشد اما فقط روشنایی تلویزیون نمی تواند کارایی آن را در محیط روشن محک بزند. نوع شیشه به کاررفته در تلویزیون می تواند اهمیت زیادی را داشته باشد. شیشه پنل تلویزیون A1 براق بوده و می تواند بیشتر نور محیط را منعکس کند اما شیشه پنل تلویزیون Q60A نمیه براق است و فقط درصدی را منعکس می کند. در میان این دو تلویزیون مدل A1 برای محیط روشن کاربردی تر می باشد. خوب شاید زمانی می خواهید تلویزیون را محیط کم نور تماشا کنید باید عنوان کرد که هر دو تلویزیون کارایی فوق العاده ای در محیط کم نور دارند اما تلویزیون A1 کارایی بهتری را دارد.

 

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

طراحی و نمای ظاهری در تلویزیون های مورد مقایسه در این نوشته

هر دو تلویزیون طراحی پایه کنار می باشند. تلویزیون A1 اولین تلویزیون اولد با طراحی پایه کنار است. این یک واقعیت است که پایه کنار بودن تلویزیون برای زمانی که شما در جلو تلویزیون از ساندبار استفاده می کنید یک امتیاز به حساب می آید. تلویزیون Q60A این قابلیت را دارد که ارتفاع آن روی میز تنظیم شود یعنی شما می توانید پایه را کوتاه و یا بلند ببندید اما A1 این قابلیت را ندارد. میزان حداکثر ضخامت تلویزیون A1 مربوط به قسمت وسط به پایین تلویزیون می باشد و برابر با 4.7 سانتیمتر است اما حداکثر ضخامت تلویزیون Q60A برابر با 4 سانتیمتر است و در قسمت بالایی به اندازه 1 سانتیمتر ضخامت و تلویزیون اولد در قسمت بالایی تنها 3 میلی متر ضخامت دارد. کیفیت ساخت در هر دو تلویزیون بالای می باشد و میزان حاشیه پنل در تلویزیون A1 برابر با 1 و در تلویزیون Q60A برابر با 0.9 سانتیمتر است. هر دو تلویزیون قاب و رنگ فریم مشکی را دارند.

 

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

 

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

 

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

 

مقایسه کیفیت صدای تلویزیون سامسونگ و ال جی

هر دو تلویزیون دارای سیستم صوتی 2 کاناله هستند و توان صوتی 20 وات را دارند. قابلیت های صوتی در تلویزیون Q60A می تواند جذاب تر باشد. مثلا این تلویزیون دارای کیوسمفونی و یا SpaceFit می باشد که همه جابنه صدا را می تواند جلوه دهد. از ان طرف تلویزیون ال جی هم قابلیت WiSA را دارد که همانند کیو سمفونی می باشد و ال جی در آن از قابلیت Surround استفاده کرده است. در این زمینه نمی توان گفت که کدام یک برتر بوده چون هر دو از فرمت های دالبی دیجیتال و DTS پشتیبانی می کنند.

 

ورودی و خروجی و ورژن پورت های تلویزیون سامسونگ و ال جی

ورژن پورت ها و یا تعداد آن ها در هر دو تلویزیون شبیه هم است. هر دو 3 پورت HDMI و 2 پورت USB را دارند. پورت شبکه و آنتن و اپتیکال در هر دو تلویزیون حضور دارد. پورت ها معمولا در کناره قاب بوده که در صورت نصب بر روی دیوار هم می توانند در دسترس باشند. 

 

قابلیت های هوشمند با WebOS و Tizen

 شاید از آن دسته از کاربران هستید که تا به امروز از ال جی و WebOS استفاده کرده اید و یا به صورت برعکس بوده و آشنایی با آن ندارید. واقعیت آن است که خیلی راحت می تواند این دو سیستم عامل را یاد گرفت و هر دو هم سریع هستند و هم قابلیت های فوق العاده ای را دارند. ریموت تلویزیون Q60A خورشیدی است شما را از خرید باطری بی نیاز می کند اما ریموت ال جی MR21 بوده و به باطری نیاز دارد. کارایی هر دو ریموت فوق العاده بوده و هر دو مجیک یا هوشمند می باشند. 

 

ریموت کنترل تلویزیون ال جی و سامسونگ

سمت راست تلویزیون اولد A1 ال جی و سمت چپ تلویزیون سامسونگ Q60A

جمع بندی : در آخر کدام تلویزیون را بخریم

تلویزیون A1 ال جی برای تماشای فیلم کارایی بهتری را ارائه می دهد و تازه این تلویزیون زاویه دید بالاف کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیق بالایی را دارد. تلویزیون A1 چه در محیط روشن و چه در محیط کم نور می تواند کارایی بالایی را به نمایش بگذارد. از آن طرف تلویزیون Q60A با دو فناوری Dual LED و Qled می تواند بسیار کاربردی باشد. معمولا تلویزیون اولد ال جی A1 گرانتر بوده و قیمت بیشتری دارد. خرید تلویزیون سامسونگ و یا خرید تلویزیون ال جی می تواند یک تجربه باشد اما این تجربه اگر با مطالعه باشد در نهایت به انتخابی ختم می شود که مورد رضایت همه خواهد بود. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون اولد و کیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون اولد تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون دوآل ال ای دی تلویزیون کیولد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha