بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی تلویزیون شیائومی Q1 کیولد مدل Xiaomi MI Q1

۱۴۰۰/۵/۱۰

تلویزیون شیائومی Q1 یکی از شاهکارهای شرکت شیائومی می باشد که به طور قطع می تواند با تلویزیون های برند های دیگر رقابت کند. شیائومی در این تلویزیون از ویژگی هایی استفاده کرده است که تلویزیون های کیولد سامسونگ بالارده و تلویزیون های ال جی نانوسل را به چالش می کشد. شیائومی قبل تر تلویزیون های MI 4S و Mi 4X  را در اختیار کاربران قرار داد و بسیار پر فروش بودند. در سال 2021 ما تلویزیون شیائومی Mi P1 و تلویزیون Mi Q1 را خواهیم داشت. در این نوشته ما تلویزیون شیائومی Q1 رامورد بحث و بررسی قرار می دهیم. 

 

قیمت تلویزیون شیائومی 75 اینچ Q1 مدل Xiaomi MI Q1

 

تلویزیون شیائومی Q1 در یک نگاه

شیائومی شرکتی نوپا در زمینه تولید تلویزیون می باشد. این شرکت چند سالی است که گوشی موبایل را تولید می کند و به وضوح جایگاهی بالامرتبه در این زمینه دارد. شیائومی یک سری تلویزیون LED را در اختیار کاربران قرار داد که مدل 4S و 4X را شامل می شوند. این دو سری به هم شبیه می باشند و ما مقایسه ای از این دو مدل را در نوشته های قبلی ارائه داده ایم و شما به رجوع به لینک زیر می توانید تفاوت ها و شباهت های آن دو را مطالعه کنید. اما تلویزیون Q1 از فناوری کوانتوم دات استفاده می کند و خلوص رنگ فوق العاده ای دارد. این تلویزیون دارای پورت HDMI ورژن 2.1 است و فرکانس 120 هرتزی آن شما را از کیفیت تصویر 4K درنرخ 120 هرتز بهرمند می کند. این تلویزیون جدا از کارایی فنی فوق العاده ای که دارد دارای طرحی زیبا بوده و یک عروسک به تمام معنا است. در حال حاضر این تلویزیون فقط در اندازه 75 اینچ موجود است و شاید در اندازه های دیگر هم در اختیار کاربران قرار بگیرد.

 

پنل تلویزیون شیائومی Q1

 شیائومی در تلویزیون های قبلی خود از پنل IPS استفاده می کرده است بنابراین تلویزیون Mi 4S  و Mi 4X دارای پنل IPS می باشند و شیائومی آن را از ال جی  خریداری کرده است. اما این شرکت در تلویزیون شیائومی MI Q1 از پنلی با کنتراست بالا استفاده کرده است که با توجه به کنتراستی که ارائه می دهد احتمال می رود پنل آن VA باشد. هنوز به اینکه تلویزیون Q1 چه پنلی دارد اشاره نشده است اما خوب مشخصاتی از آن در دسترس می باشد. میزان عمق نمایش داده در این تلویزیون برابر با 8 بیت می باشد و با قابلیت FRC به 10 بیت نیز می رسد. هر تلویزیون می تواند میزان عمق رنگ را با درصدی ارائه دهد که تلویزیون Q1 درصد بالایی را با توجه به نورپردازی مستقیم و فناوری کوانتوم دات به خود اختصاص داده است. 

 

کنتراست و رنگ مشکی و نمایش فیلم با تلویزیون Q1 شیائومی

کنتراست به تفاوت و تمایز بین رنگ های روشن و تیره گفته می شود. در واقع هر چه کنتراست بیشتر باشد تفاوت بیشتر شده  جذابیت نمایش تصویر هم زیاد می شود. رنگ مشکی خود بحثی جدا است اما می تواند با کنتراست در یک رابطه مستقیم قرار گیرد. در تلویزیون MI Q1 از نورپردازی مستقیم استفاده استفاده شده است و تاریکی منطقه ای را به جهت افزایش عمق رنگ مشکی و کنتراست را دارد. فیلم های سینمایی با این تلویزیون جذابیت زیادی را خواهند داشت و یا تلویزیون در فضای کم نور فوق العاده خواهد بود.

 

نورپردازی و روشنایی تصویر در تلویزیون MI Q1 شیائومی

در میان انواع نورپردازی که در تلویزیون استفاده می شود، نورپردازی Edge بیشترین کارایی را دارد. در این تلویزیون از لامپ های LED در برد ال ای دی به صورت ماتریکسی استفاده شده است. تلویزیون MI Q1 دارای تاریکی منطقه ای است و در آن لامپ های به صورت گروهی خاموش و روشن می شوند. در جایی که تصویر تیره است لامپ ها خاموش می شوند و در جایی که تصویر روشن است لامپ ها روشن می شوند. روشنایی تصویر در این تلویزیون بالابوده و در این تلویزیون از فرمت های دینامیکی مانند دالبی ویژن و HDR پشتیبانی می شود.

 

تلویزیون شیائومی Q1 چگونه کاربردی در محیط روشن و کم نور دارد؟

برای اینکه تلویزیون در محیط روشن و کم نور قابلیت بالا را داشته باشد بایستی شیشه پنل و نورپردازی و صفحه نمایش منحصر به فرد باشند. نورپردازی در این تلویزیون قوی بوده و از نوع مستقیم با فناوری تاریکی منطقه ای است. این تلویزیون  از پنل با کنتراست بالا بهره می برد. اما شیشه پنل از کدام نوع می باشد؟
در تلویزیون Q1 شیائومی از پنل نیمه براق استفاده شده است. این تلویزیون می تواند تا حدودی نصف نور محیط را منعکس کند. هر چه تلویزیون نوربیشتری از محیط را منعکس کند کارایی آن در محیط پرنور بیشتر خواهد بود. تلویزیون Q1 شیائومی در هر دو نوع از محیط بهترین کارایی را به نمایش می گذارد. 

 

تلویزیون Q1 با بالاترین میزان فرکانس یعنی 120 هرتز

محتوایی که در بازار وجود دارد با نرخ فریم 24، 25، 30 و 60 فریم براشت و یا فیلم برداری شده اند. بیشترین فراوانی محتوا مروبط به نرخ فریم 24 می باشد. البته محتوای 30 و 60 فریم هم روبه افزایش می باشند. تلویزیون MI Q1 شیائومی دارای نرخ نوسازی 120 هرتز است. 24 فریم به تلویزیون 120 هرتز به صورت 5 برابر نمایش داده می شود. 30 فریم به صورت 4 برابر و 60 فریم هم به صورت دوبرابر نمایش داده می شوند.  اگر نرخ نوسازی تصویر تلویزیون بر نرخ فریم بخش پذیر باشد تصویر به خوبی ارائه می شود. در این تلویزیون هر فریم تصویر 120 با باز نمایش شده و نویز و بلور از تصویر حذف می شود. با توجه به دارا بودن پورت HDMI ورژن 2.1 کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز ب خوبی نمایش داده می شود. 

 

پورت HDMI ورژن 2.1 و بهرمندی کاربر از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز

اگر تلویزیون نرخ نوسازی 120 هرتز را داشته باشد ولی ورژن پورت HDMI در آن 2.0 باشد کاربر کیفیت تصویر 4K را در نرخ 60 هرتز تماشا می کند. تلویزیون هایسنس U8QF و تلویزیون سونی X9500H از این دسته از تلویزیون ها می باشند. تلویزیون شیائومی MI Q1 با دارا بودن HDMI ورژن 2.1  شمار از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز بهرمند می کند. 

 

 کارایی تلویزیون Q1 شیائومی برای گیمینگ

هر ویژگی که تلویزیون برای نمایش بهتر تصویر پر سرعت و یا تصویر بازی لازم داشته باشد در مدل Q1 شیائومی وجود دارد. این تلویزیون از پورت HDMI ورژن 2.1 برخوردار است که کنسول های بازی مانند PS5 و Xbox X هم دارا می باشند و می توانند کیفیت تصویر 4K در رنخ 120 هرتز را با این تلویزیون نمایش دهند. تلویزیون MI Q1 دارای فرکانس تصویر 120 هرتز است و قابلیت هایی مانند VRR را دارد. در این تلویزیون فرکانس تصویر بازی هرچقدر باشد با فرکانس تصویر تلویزیون با ویژگی VRR یکی می شود. میزان تاخیر در انتقال داده در پورت ها و همچنین زمان پاسخگویی پنل کم است و کاربر می تواند این تلویزیون را یکی از برترین تلویزیون ها برای بازی در نظر داشته باشد. 

ورودی و خروجی در تلویزیون شیائومی MI Q1

 

صدای 30 وات ساب ووفر دار تلویزیون Q1 شیائومی 2021

صدا در تلویزیون می تواند تاثیر زیادی در جذابیت کلی داشته باشد. شیائومی علاوه بر کارایی بالا و تصویر جذاب از صدایی فوق العاده ای استفاده کرده است. صدا 20 وات است و در آن سیستم صوتی چند کاناله است. این تلویزیون از پورت HDMI eARC برخوردار است و می تواند صدای دالبی اتمس، دالبی دیجیتال و DTS را از ساندبار ها پخش کند. خود تلویزیون از این فرمت های صوتی پشتیبانی کرده و قابلیت و ویژگی چند بعدی صدا را دارد. 

 

 قابلیت های هوشمند در تلویزیون شیائومی Q1

 

 

راهنمای ست کردن ریموت کنترل تلویزیون شیائومی

تلویزیون شیائومی Q1 دارای ریموت کنترلی همانند مدل های 4S می باشد. شما برای اینکه ریموت را ست کنید باید دکمه دایره پایین تر از دکمه های جهت یابی را با دکمه لوگوی MI همزمان بزنید. در زمان روشن کردن تلویزیون با دکمه زیر صفحه نمایش تصویر ریموت کنترل بر روی پنل ظاهر می شود و در این لحظه باید ریموت را نزدیک به تلویزیو گرفته و آن را ست کنید. 

 

جذابیت و طراحی تلویزیون شیائومی

 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha