بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

ساندبار چیست؟

۱۴۰۰/۴/۱۸

سیستم های صوتی انواعی مختلف دارند و هر کدام می توانند برای یک نوع کارایی بهترین انتخاب باشند. سیستم های صوتی از یک اسپیکر تا یک مجموعه را شامل می شوند. از مهمترین سیستم های صوتی می توان به شیک ها، سینما خانگی ها و ساندبار ها اشاره کرد. این سه نوع سیستم صوتی هر کدام کاربردی خاص دارند. شیک ها بیشتر برای مهمانی ها و مجالس، سینما خانگی ها هم در کنار تلویزیون و یا به صورت مجزا استفاده می شوند. اما ساندبار ها امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده و به موجب نوع طراحی و قابلیتی که از خود به نمایش می گذارند در رده اول انتخاب کاربران هستند. در این نوشته به سیستم صوتی یعنی ساندبار(Soundbar) می پردازیم. 

 

ساندبار (Soundbar) چیست؟

ساندبار یک سیستم صوتی است که از یک مجموعه اسپیکر تشکیل شده است. در عبارت Soundbar، کلمه Sound به معنی صدا و Bar به معنی میله است. شاید شما فکر کنید میله چه ربطی به ساندبار دارد. در ساندبار یک مجموعه از اسپیکر ها بر روی یک میله نصب شده و روی آن ها را یک مکعب می پوشاند، به همین دلیل به آن ساندبار می گویند. اگر همراه ساندبار، ساب ووفر هم وجود داشته باشد که کیفیت صدای مطلوب تری دریافت می شود. ساندبار یک مجموعه منسجم یا کمپکت است و همین امر آن را به یکی از سیستم های صوتی پر مخاطب تبدیل کرده است.

 

ساندبار چه کیفیتی از صدا را ارائه می دهد؟

ساندبار ها انواعی مختلف دارند اما به صورت کلی کیفیتی مطلوب از صدا را انتشار می دهند. بسته به اینکه تعداد اسپیکر های ساندبار چقدر باشد و یا در ساندبار چه پورت هایی موجود باشد، طبیعتا کیفیت صدا نیز متفاوت خواهد بود. برای نمونه یک ساندبار 2.1 کاناله به نسبت یک ساندبار 2.0 کاناله کیفیت صدای مطلوب تری را ارائه می دهد.  به صورت کلی ساندبار ها امروزه می توانند رزولوشن 24 بیتی / 96 کیلوهرتزی را منتشر کنند. معمولا ساندباری که به همراه آن ساب ووفر وجود دارد می تواند فرمت های دالبی دیجیتال و DTS را پشتیبانی کند و حتی بعضی از آن ها از دالبی اتمس هم پشتیبانی می کنند.

 

بیشترین کاربرد و کارایی ساندبار چیست؟

هر سیستم صوتی برای یک استفاده بیشترین کاربرد را دارد و ساندبار هم بیشترین کارایی را برای استفاده در کنار تلویزیون دارد. در واقع اساس کار ساندبار تقویت و ارتقای توان صوتی تلویزیون است. طبیعی است تلویزیون ها با ضخامت قابی که دارند از صدای کمی برخوردار می باشند. شما برای این صدای بیشتری را در تلویزیون ایجاد کنید باید از اسپیکر های بیشتر و یا بزرگتر استفاده کنید که در این صورت تلویزیون بسیار ضخیم  می شود و جلوه ظاهری خود را از دست می دهد. در تلویزیون های معمولا صدا 20 وات است هر چند تلویزیون هایی با صدای 30 وات تا 80 وات موجود می باشد. تلویزیون هایسسن تورنادو مدل A73F دارای توان 100 وات است که ضخامت بالایی هم دارد. اما شرکت های سازنده تلویزیون برای تقویت صدای تلویزیون های خود ساندبار ها را پیشنهاد می دهند که دلایل آن را در تیتر های بعدی بیان می کنیم.

 

ساندبار از چه فرمت های صوتی پشتیبانی می کند؟

ساندبار ها از همه فرمت های صوتی رایج پشتیبانی می کنند. معمولا هر فرمتی که تلویزیون پشتیبانی کند توسط ساندبار هم پشتیبانی می شود. فرمت های رایج مانند MP3، MP4 ، WAV و... با ساندبار های به خوبی انتشار داده می شوند. معمولا اکثر ساندبار ها از فرمت هایی چون دالبی دیجیتال و یا DTS و بعضی از آن ها  حتی از دالبی اتمس پشتیبانی می کنند. دالبی اتمس از دالبی دیجیتال و DTS کیفیت بهتر و بیشتری را دارد اما کمتر معمول است و بیشتر در اکثر محتوا فرمت های دالبی دیجیتال و DTS وجود دارند. 

 

ساندبار تا چه حدی صدای 3 بعدی را می تواند ایجاد کند؟

بسته به این که در ساندبار از چه سیستم صوتی استفاده شده باشد، کیفیت صدای متفاوت خواهد بود. صدای 3 بعدی به صدایی همه جانبه گفته می شود که اسپیکر های متعدد در یک مجموعه ارائه می دهند. یک ساندبار 2.1 کاناله به نسبت یک ساندبار 3.1 کاناله طبیعتا صدای 3 بعدی کمتری را می تواند ایجاد کند. بعضی از ساندبار ها این قابلیت را دارند تا اسپیکر های دیگر را نیز پشتیبانی کنند. شما می توانید 2 اسپیکر دیگر را به مجموعه اضافه کنید و آن ها را در قسمت پشت مبله یعنی روبه روی تلویزیون قرار دهید به گونه ای که شمتا در بین تلویزیون و اسپیکر های رسیور باشید؛ با این نوع چینش صدای 3 بعدی جذابی ایجاد خواهد شد. 

 

ساندبار بهتر است یا سینما خانگی

این سوال جوابی مبهم دو دو پهلو دارد. ساندبار به لحاظ طراحی و جذابیت که بهتر از سینما خانگی بوده و در آن شکی نیست. ساندبار ها تعداد اسپیکر های محدودی دارند و چون به صورت یکپارچه هستند نمی توانند صدای 3 بعدی و همه جانبه را مانند سینماخانگی ها ارائه دهند. هر چند ساندبار را می تواند با دو اسپیکر دیگر همراهی کرد اما خوب به صورت کلی سینما خانیگ می تواند کیفیت صدای بهتری را ارائه دهد. سینما خانگی به مانند ساندبار ها یکدست و یکپارچه نیست و یعنی برای اتصال تک تک اسپیکر ها به سیم اتصال نیاز است که شلوغی را در اطراف تلویزیون ایجاد می کند. خوب در این زمینه یا باید مقداری صدای با کیفیت تر را با این شلوغی انتخاب کرد و یا ساندبار با طراحی جمع و جور را برگزید.

 

چرا ساندبار های محبوبیت زیادی پیدا کرده اند؟

ساندبار ها به واسطه طراحی شیک و کمپکتی که دارند از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند. شما می توانید به راحتی یکی از آن ها در جلو تلویزیون خود استفاده کنید بدون اینکه فضای زیادی را اشغال کند و یا مانع دید کاربری شود. ساندبار ها امروزه با قابلیت پشتیبانی از اسپیکر های رسیور توانسته اند صدای 5.1 کاناله را انتشار دهند و تا حدی از نظر کیفیت صدا با سینما خانگی برابری کنند.

 

آیا ساندبار را می توان ارتقای توان صوتی داد.

بله، می توان بعضی از ساندبار ها را ارتقای توان صوتی دارد. برای این منظور می توان دو عدد اسپیکر رسیور را به مجموعه اضافه کرد و صدایی همه جانبه را با آن انتشار داد. یک ساندبار 2.1 کاناله با این قابلیت به صورت 4.1 کاناله و یک ساندبار 3.1 کاناله هم به صورت 5.1 کاناله صدا را انتشار خواهد داد.

 

آیا به ساندبار اسپیکر جانبی دیگر وصل می شود؟

بله، بعضی از ساندبار ها این قابلیت را دارند. معمولا در مشخصات ساندبار در وب سایت شرکت سازنده به نحوه و یا قابلیت اتصال اسپیکر های جانبی اشاره می شود. معمولا ساندبار هایی که از پورت HDMI برخودار هستند می توانند این قابلیت را داشته باشند. 

 

آیا می توان ساندبار را با ریموت کنترل تلویزیون و یا گوشی تلفن همراه تنظیم کرد؟

بعضی از ساندبار ها را می توان با گوشی تلفن هوشمند کنترل و تنظیم کرد. معمولا بیشتر ساندبار ها دارای ریموت کنترل هستند وبا ریموت کنترل تلویزیون نیز قابل تنظیم می باشند. 

 

چگونه ساندبار را به تلویزیون وصل کنیم؟

برای اتصال ساندبار به تلویزیون 3 راه حل وجود دارد. اگر تلویزیون دارای بلوتوث باشد می تواند به راحتی از طریق بلوتوث به ساندبار وصل شود. در ساندبار از پورت اپتیکال و یا HDMI ARC استفاده شده است. البته ساندبار سامسونگ T450 که فقط اپتیکال دارند و ساندبار سامسونگ T650 دارای اپتیکال و HDMI ARC و همچنین ساندبار ال جی SN5Y  نیز دارای HDMI ARC و اپتیکال می باشد. معمولا برای اتصال ساندبار به تلویزیون فقط قسمت بار به تلویزیون وصل می شود.در قسمت پشتی تلویزیون پورت یا خروجی اپتیکال مشخص شده است و پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی نیز به HDMI ARC و یا ARC مشخص شده است. 

 

آیا هر ساندباری را می توان به تلویزیون وصل کرد؟

برند تلویزیون و یا برند ساندبار در پشتیبانی آن ها مهم نیست، شما می توانید ساندبار ال جی را برای تلویزیون سامسونگ به کار ببرید. آنچه در پشتیبانی ساندبار و تلویزیون مهم است پورت ها می باشند. امروزه همه تلویزیون ها دارای پورت HDMI ARC و یا اپتیکال می باشند اما همه ساندبار ها پورت HDMI ARC را ندارند.

 

برای اتصال ساندبار به تلویزیون از کدام پورت( ورودی و خروجی) استفاده کنیم؟

این سوال خیلی مهم است و جواب آن کاربردی می باشد. برای اتصال تلویزیون به ساندبار همانطور که در بالا اشاره کردیم 3 راه وجود دارد. بلوتوث که کیفیت به نسبت پایین تری را ارائه می دهد. پورت اپتیکال هم به نسبت پورت HDMI ARC پهنای باند کمتری را داشته و در نتیجه تا جایی که امکان دارد باید از پورت HDMI ARC استفاده کرد. هر دو پورت می توانند از دالبی دیجیتال و DTS در رنج 5.1 کاناله پشتیبانی کنند اما خوب کیفیت و دامنه صوتی در ARC بیشتر است. 

 

مواردی که در اتصال ساندبار به تلویزیون با پورت اپتیکال باید توجه کرد.

در زمانی که شما برای اتصال ساندبار به تلویزیون از پورت اپتیکال استفاده کرده اید بایستی طول کابل خیلی کم باشد و بیشتر بودن طول در کاهش کیفیت صدا سهمی خواهد داشت و از طرفی نباید کابل با زاویه تند تا شود که در همچین شرایطی کیفیت صدای مطلوب را نمی توان دریافت کرد.

 

اهمیت ساب ووفر در ساندبار

ساب ووفر همانطور که از نام آن پیدا است صدای Woofer را انتشار می دهد. در واقع صدای ووفر همان صدای غرش مانند و یا بم مانند می باشد. ساب ووفر از یک اسپیکر بزرگ تشکیل شده است که صدای 40 تا 100 هرتز را قابل شنیدن می کند. ساندبار با ساب ووفر کیفیت صدا را دوبرابر می کند. ساب ووفر خود صدا را انتشار نمی دهد یعنی اگر شما گوش خود را به ساب ووفر نزدیک کنید نمی توانید ریتم موسیقی و یا دیالوگ را از آن بشنوید بلکه فقط تپش و بیس و یا ساب صدای را خواهید شنید. 

 

ساب ووفر چوبی  و یا ساب ووفر پلاستیکی، کدام یکی بهتر می باشد؟

ساب ووفر ها بیشتر از چوب ساخته می شوند. چوب به نسبت پلاستیک کیفیت صدای مطلوب تری را فراهم می کند اما هر چند شرکت های سازنده، آن ها را ضد خورندگی و یا ضد رطوبت می کنند اما خوب چوب در این زمینه مقداری حساس بوده و شاید در صورت استفاده نادرست در گذر زمان خراب شود که البته قابل تعمیر بوده ولی شاید نتوان آن طراحی اورجینال را روی آن پیاده کرد. 

 

اهمیت حفره پشت ساب ووفر در ساندبار

ساب ووفر ها برای اینکه ساب دقیقی را ایجاد کنند  بایستی در قسمت پشتی از یک حفره برخوردار باشند. حفره صدا را صاف می کند شما اگر در زمان پخش صدا دست را جلوی حفره ساب ووفر بگذارید به خوبی فشار بادی را احساس می کنید که جهتی به طرف بیرون دارد. حفره برای سلامت اسپیکر و کل مجمعه ووفر و افزایش کیفیت صدا می باشد. 

 

نحوه اتصال ساب ووفر به مجموعه ساندبار

ساب ووفر ها با سیم و یا بدون سیم به مجموعه ساندبار وصل می شوند. در بیشتر موارد ساب ووفر ها بیسیم هستند. شما فقط کابل برق را به ساب ووفر وصل می کنید و ساب ووفر هم با وای فای به صورت اتوماتیک به مجموعه وصل می شود. 

 

نحوه چینش و یا قرار گیری اسپیکر های ساندبار 

چینش اصولی ساندبار با این صورت است که بار در جلو تلویزیون و یا اگر تلویزیون به دیوار وصل باشد در پایین تلویزیون قرار می گیرد. ساب ووفر را می توان در هر جایی از اتاق قرار داد ولی بیشتر در کنار میز تلویزیون قرار داده می شود. 

 قیمت و خرید ساندبار ال جی 400 وات مدل SN5Y

 قیمت و خرید ساندبار سامسونگ 200 وات T450 مدل HW-T450

قیمت و خرید ساندبار سامسونگ 340 وات T650 مدل HW-T650

 قیمت و خرید ساندبار سامسونگ 300 وات A450 مدل HW-A450

قیمت و خرید ساندبار سامسونگ 450 وات 3.1 کاناله 2021 مدل HW-A650

برچسب هاراهنمای خریدمقایسهسیستم صوتیمقایسه سیستم صوتیمقایسه ساندبارراهنمای خرید ساندبارراهنمای خرید سیستم صوتیساندبار
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha