بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

3 روش برای ارتقای صدای تلویزیون

۱۴۰۰/۶/۸

تلویزیون ها معمولا نمی توانند صدایی بیشتر از یک حدی داشته باشند. معمولا تلویزیون با طراحی باریک پسندیده است و از طرفی صدای بلند تر با اسپیکر بزرگتر و حجیم تر فراهم می شود. این دو مقوله یعنی صدای بلند تر و تلویزیون با طراحی باریک تر معمولا با هم نمی گنجند، از این رو شرکت های تولید کننده تلویزیون از قابلیت هایی برای ارتقای کیفیت و توان صوتی تلویزیون های خود استفاده می کنند. ما در این نوشته به ان ها می پردازیم و نحوه کار با ان ها را بیان می کنیم.

 

افزایش توان صوتی تلویزیون و روش های آن

معمولا روش های زیادی برای ارتقای توان صوتی تلویزیون وجود دارد. شما می توانید در کنار تلویزیون از اسپیکر های جانبی، سینما خانگی و یا ساندبار استفاده کنید. در هر تلویزیون از دو پورت به نام HDMI ARC و اپتیکال استفاده می شود. این پورت ها وظیفه انتقال صدا به دیگر سیستم های صوتی را دارند. شما بسته با نیاز خود از کدام سیستم صوتی در کنار تلویزیون استفاده می کنید.

 

ارتقای صدا با سینماخانگی در کنار تلویزیون

سینما خانگی از سیستم صوتی چند کاناله برخوردار است. معمولا چند اسپیکر در کنار هم قرار می گیرند و صدای تلویزیون را پخش می کنند. نکته اینجاست که این بلندگو ها با سیم به هم و یا به تلویزیون وصل می شوند. شما بایستی هر اسپیکر را در مکانی از اتاق قرار دهید تا ب سیستم صوتی همه جانبه دست پیدا کنید. معمولا سینما خانگی ها می توانند سیستم صوتی 5.1 کاناله و یا 7.1 کاناله را ایجاد کنند. کیفیت و توان صوتی با سینما خانگی زیاد است ولی یک هرج و مرج و شلوغی در اطراف تلویزیون را ایجاد می کند.

 

ارتقای صدای تلویزیون با ساندبار

اساسا ساندبار برای تلویزیون ساخته شده است. هر چند باید ساندبار با تلویزیون استفاده شود اما می توان آن را به صورتی جداگانه استفاده کرد. شاید استفاده از ساندبار بدون تلویزیون یک مقداری نا معقول باشد چراکه قسمت بار آن طول زیادی دارد و یک مقداری....! ساندبار از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت بار در جلوی تلویزیون استفاده می شود و قسمت ساب ووفر هم می تواند در هر جایی از اتاق قرار داده شود ولی آن هم در کنار میز تلویزیون جذابیت بیشتری را دارد. ساب ووفر تنها یک کابل اتصال دارد و آن هم کابل برق است. صدا از بار و یا از تلویزیون به ساب ووفر به صورت بیسیم انتقال پیدا کرده و پخش می شود. ساندبار ها هم می توانند چند کاناله باشند. ساندبار ال جی مدل SN5Y با سیستم صوتی 2.1 کاناله دارای یک ساب ووفر و دو مجموعه اسپیکر در قسمت بار است. ساندبار 3.1.2 کاناله هم چند اسپیکر و یک ساب ووفر دارد و چون به صورت سه تایی بیان شده است یک اسپیکر مرکزی هم دارا می باشد. به هر صورت بعضی از ساندبار ها قابل ارتقا می باشند و می توانند از اسپیکر های دریافت کننده پشتیبانی کنند. شما در مشخصات ساندبار و قابلیت های آن می تواند این گزینه یعنی ارتقا با دیگر اسپیکر ها را بیابید. ساندبار به نسبت سینما خانگی جمع جور تر است اما شاید نتواند صدای همه جانبه تری را ارائه دهد.

 

ارتقای صدای تلویزیون با ویژگی های مدرن در تلویزیون

جدا از ساندبار و سینما خانگی و یا وصل اسپیکر جانبی با سیم به تلویزیون روشی دیگر وجود دارد که امروزه چند شرکت جا افتاده از ان استفاده می کنند. این ویژگی ها می توانند صدای تلویزیون را به صورت بی سیم بر روی اسپیکر های جانبی پخش کنند. در نتیجه آن هم محیط شلوغ نمی شود و هم می توان به سیستم صوتی همه جانبه و چند کاناله سینما خانگی را ایجاد کرد. شرکت فیلیپس در تلویزیون های خود از Play-Fi و شرکت ال جی WiSA و همچنین شرکت سامسونگ از Q Symphony استفاده می کند. 

 

Play-Fi در تلویزیون فیلیپس

Play-Fi نام یک قابلیت در تلویزیون فیلیپس است که می تواند صدای دالبی دیجیتال و DTS را در سیستم صوتی 5.1 کاناله به صورت انتقال دیجیتال داده های صوتی بر روی چند اسپیکر فراهم کند. این قابلیت می تواند 8 اسپیکر را پشتیبانی کند بنابراین می توان سیستم صوتی 7.1 کاناله را با آن راه اندازی کرد. انتقال صدا از تلویزیون به مجموعه اسپیکر ها به صورت بیسیم می باشد. اسپیکر ها بایستی دارای بلوتوث باشند. تلویزیون اولد فیلیپس 935 مدل Philips Oled935 دارای قابلیت Play-Fi می باشد.

Play-Fi در تلویزیون فیلیپس

WiSA در تلویزیون ال جی

ال جی در تلویزیون های نانوسل ویا تلویزیون های اولد از قابلیت WiSA استفاده کرده است. شما در مشخصات این تلویزیون ها به WiSA Ready برمی خورید که به این معنی است که تلویزیون می تواند از این قابلیت پشتیبانی کند اما به دانگل نیاز دارد. شما اگر دانگل را برای تلویزیون خریداری کنید می توانید صدای تلویزیون را بر روی اسپیکر ها به صورت بیسیم پخش کنید البته اسپیکر ها هم باید دارای WiSA باشند. WISA به معنی Wireless Speaker Audio است و نشان از پخش صدا به صورت بیسیم دارد.  تلویزیون اولد C1 ال جی با توان صوتی 40 وات و سیستم صوتی 2.2 کاناله یکی از تلویزیون های ال جی است که قابلیت WiSA را به صورت WiSA Ready دارد

 

WiSA در تلویزیون ال جی

Q Symphony در تلویزیون سامسونگ

سامسونگ در تلویزیون های بالارده خود مانند تلویزیون های کیولد و نئوکیولد از Q Symphony استفاده می کند. این قابلیت کمک می کند تا در زمان پخش صدا با ساندبار ها، صدا از تلویزیون هم پخش شود جنبه ای 3 بعدی داشته باشد. سامسونگ نام این ویژگی را 1+1=2 نهاده است. شما اگر در کنار تلویزیون کیولد سامسونگ Q70A از ساندبار Q70T استفاده کنید صدای مجموعه با توان 20 وات بعلاوه 330 وات خواهد بود که در نهایت صدای 350 وات ارائه می شود. کیوسمفونی در تلویزیون های سامسونگ رنج و اندازه کیفیت دارد. تلویزیون سامسونگ Q70A از تلویزیون های کیولد سامسونگ می باشد که از این قابلیت برخوردار است.

 

Q Symphony در تلویزیون سامسونگ

جمع بندی

 هر کاربری در کنار تصویر با کیفیتف یک صدای همه جانبه را انتظار دارد. گیمرها از جمله کاربرانی هستند که بسیار به صدا اهمیت می دهند. می توان با یک مجموعه اسپیکر و چند قابلیت ساده، صدای تلویزیون را پر توان و فراگیر کرد. روش های بالا امروزه بر روی هر تلویزیونی پیاده می شوند. هر ساندبار از هر برندی می تواند با دیگر برند های تلویزیونی همسان شود و شما باید پورت ها و قابلیت ها را مدنظر داشته باشید نه برند های هم نوع.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون راهنمای خرید ساندبار راهنمای خرید سیستم صوتی ساندبار
Javad eshaghi
1401/9/14
سلام. وقت بخیر. من جواد اسحاقی هستم از مشهد. لطفا اسم یک دانگل بیسیم را برایم بنویسید که صدای تلویزیون را زیاد کند و مرورگر وب هم داشته باشد و اینترنت را بطور بیسیم از مودم بگیرد و به تلویزیون منتقل کند. اسم و مدل این دانگل را به شماره موبایل ۰۹۳۸۴۹۲۸۱۶۸ پیامک بزنید. با تشکر فراوان. جواد اسحاقی از مشهد.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha