بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

SPL چیست و چه مقداری از آن در سیستم صوتی ایده آل است؟

۱۴۰۰/۴/۱۸

ساندبار به عنوان یک سیستم صوتی تقویت کننده صدای تلویزیون استفاده فراوانی را دارد.  یکی از مشخصه های ساندبار SPL می باشد که به عنوان شاخصی برای کیفیت و میزان بلند بودن صدای اسپیکر در نظر گرفته می شود. هر سیستم صوتی و یا هر اسپیکر میزان SPL مشخصی را دارد. در این نوشته به این ویژگی در سیستم هاص صوتی پرداخته  ساندبار های مختلف را بر این اساس رده بندی می کنیم. 

 

SPL چیست؟

SPL کوتاه شده عبارت Sound pressure Level است و میزان بلندی صدا را بیان می کند. این پارامتر برای هر اسپیکری وجود داشته و معمولا با دستگاه های صدا سنج اندازه گیری می شود. بسته به این میزان فاصله از مرکز پخش کننده صدا چقدر باشد، میزان SPL متفاوت خواهد بود. واحد اندازه گیری SPL  با دسیبل  db بیان می شود. 

 

میزان SPL چقدر باشد ایده آل است؟

معمولا SPL می تواند مقدار 86 تا 88 دسیبل را داشته باشد که بیشتر بودن میزان SPL به معنی صدای بلندی است که اسپیکر می تواند با کارایی بالا انتشار دهد. میزان SPL برابر با 90 دسیبل و یا رنجی در این محدوده ایده آل در نظر گرفته می شود. 

 تفاوت وات (Watt) و SPL در سیستم صوتی

وات به میزان انرژی گفته می شود که یک اسپیکر در زمان انتشار صدا تولید می کند و SPL هم به میزان فشار صدا پخش شده اطلاق می شود. به هر صورت نباید این دو را با هم اشتباه برداشت کنیم چراکه یک اسپیکر و یا سیستم صوتی با توان 300 وات اگر میزان SPL برابر با 87 دسیبل را داشته باشد و اسپیکر دیگری با توان هوان 300 وات بتواند میزان SPL برابر با 90 دسیبل داشته باشد، قطعا اسپیکر دوم کاراتر بوده و توانسته در همان توان 300 واتی میزان فشار صدای بیشتری را ایجاد کند. 

 

 تفاوت SPL پیوسته و SPL لحظه ای

  به صورت کلی برای بیان توان صوتی ساندبار و یا هر سیستم صوتی دیگری از چند روش استفاده می شود که باید نسبت به آن ها آگاه بود. معمولا شرکت های سازنده از توان صوتی RMS استفاده می کنند و RMS به عنوان توان صوتی ایده ال در نظر گرفته می شود. بنابراین وقتی توان صوتی برابر با 200 وات است یعنی سیستم صوتی در بهترین شرایط می تواند 200 وات انرژی را تولید کند و این میزان می تواند در بعضی مواقع هم بیشتر باشد. اگر توان توان صوتی برحسب PW یا Peak Watt بیان شود به این معنی است که توان صوتی در بیشترین مقدار است و همیشه کمتر از آن ارائه و منتشر می شود. اما آنچه در در بیان صدا مهم است SPL می باشد که به دو صورت SPL پیوشته و یا لحظه ای بیان می شود.

 SPL پیوسته به این معنی است که فشار صدای تولید شده همیشه در این رنج بوده و شاید در بعضی از مواقع از آن هم بیشتر شود ولی فشار صدای لحظه ای در بیشترین مقدار است و همیشگی نبوده و اکثرا با مقداری کمتر از آن توسط اسپیکر انتشار می یابد.

 

 

 

برچسب ها راهنمای خرید مقایسه سیستم صوتی مقایسه سیستم صوتی مقایسه ساندبار راهنمای خرید ساندبار راهنمای خرید سیستم صوتی ساندبار
امیر عباس
1401/4/20
خیلی خیلی خیلی مفید بود دست شما درد نکنه🥰🥰🥰🥰
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha