بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

تحلیل کامل تلویزیون سونی اولد A90J تولید 2021

۱۴۰۰/۱/۱۸

در این سونی تلویزیون های فوق العاده ای را روانه بازار می کند شکی نیست. تلویزیون اولد A90J یکی از تلویزیون های اولد 2021 این شرکت است که با مشخصاتی فوق العاده کارا وارد بازار شده است. سونی تلویزیون تولید می کند و تلویزیون برای چه استفاده هایی به کار گرفته می شود همیشه مد نظر این شرکت بوده است. شما از تلویزیون چه استفاده هایی می کنید. برای نمایش فیلم، بازی، تصاویر سریع مانند تصاویر فوتبال و مسابقه های رالی، تصاویر HDR و یا بازی های HDR  از تلویزیون استفاده می شود. شاید تلویزیون برای استفاده به عنوان مانیتور با کار گرفته شود. سونی در این تلویزیون هر ویژگی مثبتی را اتخاذ کرده است. در تلویزیون A90J به نسبت تلویزیون سونی A8H از ویژگی هایی بارزتر استفاده شده است که اصلا قابل مقایسه با آن نیست.

قیمت تلویزیون سونی 65 اینچ A90J

خیلی واضح بگوییم که قیمت این تلویزیون به نسبت تلویزیون A8H بیشتر است. این تلویزیون از امکانات بیشتری برخوردار است که مانند بعضی از برند ها فقط تعریف و تمجید نیست. برای نمونه سونی در A90J از پردازنده XR استفاده می کند که از شبکه های عصبی بیشتری برای ارتقای کیفیت تصویر برخوردار است و یا از پورت HDMI 2.1 استفاده کرده است که نه تنها پهنای باند بیشتر دارد بلکه تعداد این پورت ها 2 عدد است و می توان از آن برای کنسول و یا ساندبار استفاده کرد. طراحی، کیفیت تصویر و روشنایی، کیفیت تصویر و کنتراست، قابلیت برای بازی، کیفیت صفحه نمایش و نوع آن، ورودی و خروجی ها و ویژگی های هوشمند در این تلویزیون به چه صورت می باشد؟

فناوری اولد در تلویزیون سونی آ 90 جی

 در این تلویزیون فناوری اولد کار گذاشته شده است. این فناوری فوق العاده است وداما به نسبت استفاده حسسا می باشد. حتما شنیده اید که می گویند تلویزیون های اولد مشکل سوختن صفحه نمایش را دارند. بله یک واقعیت است اما در چه صورت این اتفاق می افتاد؟ اگر شما به مدت بیشتر از 7 ساعت تلویزیون را در یک شبکه روشن نگه دارید، در این صورت آرم و یا لوگوی شبکه به صورت سایه ای بر روی صفحه ای باقی می ماند و یا اگر از تلویزیون اولد برای دوربین مدار بسته استفاده کنید در آن صورت کارایی نمایش آن به مرور زمان کاهش می یابد. آیا شما از آن دسته از کاربران هستید که تلویزیون را اینگونه استفاده می کنید اگر جواب مثبت است از خرید تلویزیون اولد بپرهیزید، چون در نهایت ضرر زیادی را متحمل می شوید.
قطعا تلویزیون با فناوری بالا نیاز به مراقبت هم دارد. تلویزیون با فناوری اولد گرانترین تلویزیون است و این فناوری تا به امروز بالادست نداشته است. 

اولد چگونه کار می کند؟

در تلویزیون اولد از نور پس زمینه استفاده نشده است. در آن از لامپ های LED و یا Mini LED بهره گرفته نشده است. در تلویزیون اولد یک لایه الی وجود دارد که وقتی جریان برق از دو طرف آن عبور می کند، روشن می شود. لایه الی نور ابی را تولید کرده و توسط فیلررنگ به سه رنگ قرمز و سبز و آبی تبدیل می شود. در تلویزیون اولد از آرایش ساب پیکسلی WRGB استفاده شده است. یک پیکسل اضافی رنگ سفید و یا نور را انتشار می دهد و کمکی برای ساب پیکسل های RGB می باشد. این ساب پیکسل یعنی W طول عمر پنل را افزایش و کارایی نمایش رنگ های را هم گسترش می دهد. لایه الی به نسبت استفاده حساس است و هر چه جنبجوش مولکولی در آن بیشتر باشد طول عمری بیشتر خواهد داشت. حالا شما با تصویر ثابت به مدت طولانی ،طول عمر آن را کاهش خواهید داد. به صورت خیلی واضح بگوییم که هیچگاه تلویزیون اینگونه نامتعارف استفاده نمی شود.

صفحه نمایش

صفحه نمایش در تلویزیون سونی از نوع WRGB می باشد. این پنل زمان پاسخگویی کمی دارد و عمق نمایش داده در آن بالا  و برابر با 10 بیت می باشد. این تلویزیون 1.07 بیلیون رنگ را نمایش می دهد. صفحه نمایش در تلویزیون اولد دوجانبه است یعنی هم زاویه دید و هم کنتراست بالایی را دارد. اگر به خاطر داشته باشید تلویزیون های LED که تلویزیون های کیولد و نانوسل را هم شامل می شود یا زاویه دید بالایی را دارند و یا اینکه کنتراست در آن ها بالا می باشد اما اولد هر دو این قابلیت های را در خود جایی داده است. این پنل به خوبی مونتاژ شده است و در آن از شیشه براق برای روپوش پیکسل ها استفاده شده است. براق یا Glossy میزان زیاد از نور را منعکس می کند و تلویزیون با این قابلت در محیط بسیار روشن هم می تواند تصویر مطلوبی را ارائه دهد.

کیفیت تصویر در تلویزیون اولد سونی

اولد بهترین کیفیت تصویر را ارائه می دهد. چرا؟ در تلویزیون اولد هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و یا روشن می شود.پیکسل ها بر روی هم تاثیر نمی گذارند و می توانند به صورت مستقل عمل کنند. با اینگونه کارکرد پیکسل ها در تلویزیون اولدنمایش جزئیات در تلویزیون اولد بسیار زیاد خواهد بود. کیفیت تصویر این تلویزیون 4K است و در صفحه نمایش آن بیشتر از 8 میلیون پیکسل به صورت مجزا جزیئات تصویر را نمایش می دهند.این تلویزیون با پنل WRGB توانسته است تا روشنایی االمان های تصویر را دقیق تر نمایش دهد. سونی در تلویزیون A90J از پردازنده XR استفاده کرده است که با شبکه های عصبی بیشتر میزان ارتقای کیفیت تصویر را در رده ای بالا به نمایش می گذارد. شما می توانید با این تلویزیون تصاویر Full HD و یا HD را در رده یا بالا از کیفیت نمایش دهید. البته باید عنوان کنیم که وقتی تصویر Full HD را با این تلویزیون تماشا می کنید رزولوشن همان 1080 می باشد اما میزان شفافیت و روشنایی افزایش پیدا می کند. این تلویزیون قابلیت نمایش فرمت های دینامیکی چون دالبی ویژن و HDR را دارد و می توان تفاوت بین روشنایی و تاریکی را در این فرمت ها به خوبی مشاهده کرده  و از آن ها لذت برد.

کنتراست تصویر تلویزیون سونی

کنتراست برای نمایش فیلم ها کاربرد دارد. شما زمانی که در یک فضای کم نور به تماشای یک سریال و یا فیلم سینمایی می پردازید می توانید تفاوت ها را دریافت کنید. کنتراست به معنی تمایز است. کنتراست در این تلویزیون بی نهایت است و این یعنی رنگ روشن و تیره و یا رنگ های کم رنگ و پر رنگ بسیار با هم تفاوت دارند. بهترین تلویزیون برای نمایش فیلم، تلویزیون اولد می باشد.

گیمینگ با تلویزیون A90J

تلویزیون های اولد سونی در سال 2020 از پورت HDMI ورژن 2.1  بی بهره بودند. سونی در تلویزیون A90J از این پورت استفاده کرده است و بر خلاف تلویزیون های سامسونگ که از یک پورت 2.1 برخوردار هستند از دو پورت برخوردار می باشد. کنسول بازی مدرنی همچون PS5 و یا Xbox X از این پورت را دارا می باشند. اما این پورت چه کاربردی را دارد؟
این پورت می توان کیفیت تصویر 10K را در نرخ 30 هرتز، کیفیت تصویر 8K را در نرخ 60 هرتز و کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 هرتز انتقال دهد. این تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز است و می توان با آن کیفیت تصویر بازی از PS5 را با نرخ 120 هرتز تماشا کرد. در نتیجه آن تصاویر سریع بسیار روان و شفاف نمایش داده می شوند. 
این تلویزیون از VRR و ALLM بی بهره است ولی زمان پاسخگویی صفحه نمایش آن و فرکانس و پورت HDMI  برای بازی فوق العاده بوده و این کمبود ها را جبران کرده اند. البته تاخیر در انتقال داده در این تلویزیون به خودی خود کم است و شاید لازم نبوده که سونی از ALLM استفاده کند. ALLM یک ویژگی است که در زمان نمایش تصویر بازی، سرعت انتقال داده از پورت ها افزایش پیدا می کند.

ورودی و خروجی های تلویزیون اولد سونی 2021(A90J)

2 پورت HDMI در این تلویزیون ورژن 2.1  و 2 پورت دیگر ورژن 2.0  را دارند. وقتی از تلویزیون برای نمایش تصویر بازی استفاده می کنید یکی از پورت های HDMI ورژن 2.1 را استفاده کرده و پورت دیگر را برای ساندبار استفاده می کنید که دارای ویژگی ARC/eARC می باشد. 2 پورت USB ورژن 2.0  و یک پورت USB ورژن 3.0، پورت شبکه ، دو پورت آنتن، پورت خروجی صدای آنالوگ، پورت اپتیکال و پورت کامپوزیت دیگر پورت های این تلویزیون هستند. 

صدای دالبی اتمس چیست؟

سونی میانه خوبی با دالبی دارد. حتما می دانید که هر وسیله صوتی و تصویری سونی از صدای با کیفیتی برخوردار است. در این تلویزیون از صدای 40 وات با چهار اسپیکر استفاده شده است. در آن 2 ساب ووفر 10 وات برای رنج صدای کم دامنه و 2 اسپیکر 10 وات برای صدای تیز و یا بلند دامنه استفاده شده است. ویژگی های صدای این تلویزیون دالبی دیجیتال، دالبی اتمس، DTS، XR Surround و ... می باشند. این فرمت ها در دستگاه بلوری و کنسول های بازی و یا محتوای با کیفیت وجود دارند و تلویزیون سونی A90J به خوبی ان ها را نمایش و انتشار می دهد.

قابلیت های هوشمند

تلویزیون سونی از سیستم عامل اندروید استفاده می کند. این سیستم عامل سریع است و برنامه های زیادی برای آن در دسترس می باشد. این تلویزیون قابلیت های فراوانی دارد. می توان از Netflix و یا Youtube محتوا HDR را دانلود و تماشا کرد. حافظه داخلی ان همانند دیگر تلویزیون های سونی 16 گیگابایت بوده و دسترسی به محتوای ذخیره شده در آن اسان است. ریموت آن استاندارد و به رنگ نقره ای است. هیچ دکمه انتخاب اپلیکیشن در آن وجود ندارد و از دکمه های جهت یابی برای انتخاب برنامه ها استفاده می شود. مرور گر وب، بلوتوث، پخش از USB و... از قابلیتهای آن می باشد. احتمالا در آینده اندروید با گوگل جایگزین شود که سونی بستر آپدیت این پلتفرم را در تلویزیون A90J قرار داده است.

طراحی و جذابیت تلویزیون اولد سونی A90J

تلویزیون سونی اولد A90J پایه کنار می باشد.تلویزیون های سونی به صورت کلی با طراحی پایه وسط وارد بازار نمی شوند. این تلویزیون حاشیه صفحه نمایش 0.9 سانتیمتر دارد و ضخامت در آن 4.1 سانتیمتر است. وقتی بر روی دیوار نصب شود هیچگونه گپ و یا فاصله ای نداردو چون پورت ها در آن در کناره قاب هستند دسترسی به آن ها آسانتر می باشد. این تلویزیون پایه های دو جانبه دارد و می توان آن ها را بلند و یا کوتاه نصب کرد. پایه ها بر روی میز مماس شده و وجهی زیا دارند. وقتی در کنار آن از ساندبار استفاده می کنید می توانید ارتفع پایه را افزایش دهید. بدنه آن از فلز و پلاستیک است که معمولا قسمت برد الکترونیکی از پلاستیک بوده و پشت پنل از فلز است. رنگ این تلویزیون با حاشیه آن مشکی بوده و جذابیت زیادی را ایجاد می کند. 

 

جمع بندی

امتیاز هایی که کارشناسان تلویزیون به تلویزیون اولد سونی A90J داده اند:(نمره ها در مبنای 10 می باشند)
استفاده ترکیبی: 8.8
نمایش فیلم:9.4
نمایش شو های تلویزیونی:8.2
نمایش تصویر بازی های پخش شونده از تلویزیون:8.6
بازی:9.1
نمایش فیلم های HDR:8.9
نمایش بازی های HDR:8.9
استفاده به عنوان مانیتور:8.5
مشاهده می کنید که تلویزیون سونی اولد 65 اینچ مدل A90J تولید 2021 برای بازی و نمایش فیلم فوق العاده است. البته در زمینه های دیگر بالاترین امتیاز ها را دارد و به صورت کلی تلویزیون بسیار کاربردی و فوق العاده ای است. 

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونتلویزیون اولدتلویزیون پایه کنارتحلیل و بررسی تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha