بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تلویزیون اولد ال جی CX بهترین تلویزیون 2020

۱۳۹۹/۱۰/۱۴

تلویزیون اولد CX محصول 2020 شرکت ال جی می باشد. این تلویزیون بالارده ترین تلویزیون ال جی می باشد که تا به حال وارد بازار شده است. این تلویزیون نه تنها در میان تلویزیون های ال جی بلکه در میان تمام تلویزیون ها اولد ، آخرین تکنولوژی را دارا می باشد. در تلویزیون اولد CX ال جی ویژگی های قابلی وجود دارد و ما در این نوشته به آن می پردازیم.

 

(در این نوشته سعی شده است تا از جانبداری و یا طرفداری از برند و مدل تلویزیون خود داری شود و مشخصات و کارایی واقعی تلویزیون توصیف شود.)

ال جی تلویزیون های خود را با نام (حرف و عدد) روانه بازار می کند. برای نمونه تلویزیون اولد  C9 و یا تلویزیون اولد  CX( به این تلویزیون در زبان انگلیسی C10 هم می گویند چون بعد از تلویزیون C9 روانه بازار شده است) از تلویزیون های ال جی هستند. در تلویزیون های اولد از حرف و اعداد به ترتیب استفاده شده است و حرف بعدی و یا عدد بزرگتر کیفیت و کارایی و رده بالایی تلویزیون را نشان می دهد. تلویزیون C9 از تلویزیون C8 بالاتر رده تر و تلویزیون C8 هم از تلویزیون B8 بالارده تر می باشد. به هر حال ما در این نوشته به توصیف آخرین تلویزیون اولد ال جی  یعنی مدل CX یا C10 می پردازیم.  در سال 2021 تلویزیون جایگزین CX مدل C1 و در سال 2022 هم تلویزیون اولد ال جی C2 با قابلیت های فوق العاده تر جایگزین آن می شود. هر تلویزیونی به صورت ترکیبی برای انوع کاربری ها استفاده می شود. در زیر امتیازاتی که تلویزیون اولد ال جی CX به دست آورده ست را ارائه داده ایم:

 

امتیاز هایی که تلویزیون اولد CX برای کاربری ها متفاوت کسب کرده است.

 

 

برای نمونه در زیر نحوه امتیاز دهی توسط کارشناسان را آورده ایم برای استفاده ترکیی، تلویزیون اولد ال جی CX امتیاز 8.8 را کسب کرده است و این امتیاز میانگین انواعی از امتیاز ها برای کاربری ها مختلف می باشد. در تصویر زیر مشاهده میکنید که به صورت کلی تلویزیون اولد ال جی مدل CX روشنایی صفحه نمایش کمتری را دارد و برای تصاویر HDR مثلا تلویزیون اولد C9 نسبته به این تلویزیون بهتر عمل می کند. از طرفی تلویزیون اولد نسبت به استفاده حساس است. اما خوب مزیت های این تلویزیون بیشتر بوده و برای همه کاربری ها هم بدین صورت می باشد. 

 

 

 

 

تلویزیون اولد CX چه اندازه های پنلی را دارد؟

 تلویزیون اولد ال جی مدل CX در اندازه 48 اینچ، 55 اینچ، 65 اینچ و 77 اینچ  در اختیار کاربران قرار گرفته است. معمولا کاربران می توانند بر حسب اندازه و یا فضای مورد نظر، یکی از این اندازه های صفحه نمایش را انتخاب کنند. معمولا در یک مدل، هر اندازه ای با اندازه دیگر از نظر مشخصات متفاوت می شود اما اندازه های تلویزیون اولد CX ال جی، هیچ گونه تفاوتی را با هم ندارند.

 

 

نوع نور پردازی در تلویزیون اولد ال جی مدل CX

 در تلویزیون اولد CX همانند دیگر تلویزیون های اولد ال جی از نور پس زمینه استفاده نشده است. این تلویزیون از یک لایه ارگانیکی Organic film برای نور پردازی استفاده می کند. در آن جریان از لایه آلی عبور می کند و روشن می شود . این لایه نور آبی را انتشار می دهد و نور آبی پس از عبور از فیلتر رنگ، به نور آبی، سبز و قرمز تبدیل می شود. این سه رنگ در تلویزیون، رنگ های پایه RGB و یا Red ، Blue و Green نامیده می شوند.  ال جی در تلویزیون های اولد برای ایجاد روشنایی بیشتر صفحه نمایش از ساب پیکسل W یا White هم استفاده می کند که به صفحه نمایش اولد WRGB می گویند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که نور پس زمینه در تلویزیون اولد وجود ندارد و به همین واسطه ضخامت این تلویزیون ها بسیار کم می باشد.

 

 

 

 

 

 

نمایش رنگ سیاه عمیق در تلویزیون اولد ال جی مدل CX

قبل از اینکه در مورد تلویزیون اولد و نمایش رنگ سیاه عمیق آن صحبت کنیم اجازه بدهید در مورد کاربرد رنگ سیاه عمیق در تلویزیون مطالبی را ارائه بدهیم. 

رنگ سیاه عمیق به کاربرد و کارایی پیکسل ها گفته می شود و در اصل رنگ سیاه عمیق وجود ندارد. هر وقت نور از یک منبع منتشر نشود و آن منبع به کلی خاموش باشد، تاریکی مطلق ایجاد می شود که به آن نمایش رنگ سیاه عمیق می گویند. در تلویزیون ها رنگ سیاه عمیق اگر به خوبی ارائه شود یعنی اینکه پیکسل ها می توانند در زمانی که باید روشن شوند و یا در زمانی که باید خاموش شوند، کارایی بالایی را به نمایش می گذارند. تلویزیون و یا پیکسل می تواند در صورتی که نیازی به نور نباشد کاملا تاریک شده و نور را عبور ندهد. در تلویزیون های موجود در بازار دو نوع از صفحه نمایش وجود دارد که VA و IPS نام دارند.  صفحه نمایش VA آرایش پیکسلی عمودی دارد و در آن نور دقت بیشتری را دارد و به این معنی که پیکسل ها اجازه نمی دهند که در مواقعی که لازم نیست نور انتشار یابد. اما در پنل IPS با توجه به آرایش پیکسلی افقی که دارد نور بیشتری را از کناره های پیکسل به بیرون نفوذ می کند و مقداری دقت پیکسل ها در به دام انداختن نور کمتر است. به همین دلیل صفحه نمایش VA در نمایش رنگ سیاه عمیق بهتر عمل می کند. 

 

 

 

 

کاربرد نمایش رنگ سیاه عمیق در تلویزیون به صورت کلی

در تلویزیون های نمایش رنگ سیاه عمیق برای تماشای فیلم های سینمایی و سریال ها در فضای کم نور و محیطی سینمایی کاربرد دارد. برای نمونه فرض کنید که شما در یک فضای کم نور به تماشای یک فیلم می پردازید که در آن فریم های تیره و یا تاریک بسیاری را  وجود دارد. تلویزیون با قابلیت نمایش رنگ سیاه عمیق بیشتر، می تواند جزئیات بیشتری را از تصویر نمایش دهد. 

در تلویزیون اولد ال جی مدل CX هر پیکسل به صورت مجزا عمل می کند و می تواند روشن و یا خاموش شود. در این تلویزیون پیکسل های بر روی هم تاثیری نمی گذارند یعنی روشنایی یک پیکسل در تاریک پیکسل دیگر تاثیری ندارد و موجب روشن شدن آن نمی شود. ال جی در تلویزیون اولد CX و دیگر تلویزیون های اولد از فناوری Pixel Level Dimming استفاده می کند. این فناوری شبیه به فناوری FALD یا Full Array Local Dimming می باشد. هر چه زون ها و یا منطقه ها در تلویزیون بیشتر باشد رنگ سیاه عمیق بهتر ارائه می شود. برای نمونه در تلویزیون اولد با کیفیت تصویر 4K تعداد 8 میلیون زون وجود دارد و مثلا در تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T از 12 منطقه و یا زون مجزا استفاده شده است که به آن Full Array Local Dimming 12X می گویند. 

می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر تنها تلویزیونی که رنگ سیاه عمیق را به خوبی نمایش می دهد و می تواند در یک محیط سینمایی کارایی و کاربرد فوق العاده ای را به نمایش بگذارد، تلویزیون اولد می باشد و تلویزیون اولد CX بالارده ترین تلویزیون اولد ال جی در سال 2020 و شاید 2021 می باشد.

 

 

 

 

روشنایی صفحه نمایش در تلویزیون اولد CX

 روشنایی صفحه نمایش در تلویزیون، همانند نمایش رنگ سیاه عمیق کاربرد خاص خود را دارد. در تلویزیون اولد ال جی CX روشنایی صفحه نمایش بالا می باشد، چون هر پیکسل به صورت مجزا نور خود را انتشار می دهد و نور در واحد سطح کمتری ارائه می شود آلودگی نوری ایجاد نمی شود. دقت نور پردازی در بیشینه خود خواهد بود. این تلویزیون دو نوع روشنایی را می تواند محقق کند. 

روشنایی صفحه نمایش اولد CX برای تصاویر SDR: این تلویزیون دارای روشنایی 321 کاندلا بر متر مربع برای تصاویر SDR یا Standard Dynamic Range است

روشنایی صفحه نمایش اولد برای تصاویر HDR: این تلویزیون دارای روشنایی 685 کاندلا بر متر مربع برای تصاویر HDR یا High Dynamic Range است.

روشنایی صفحه نمایش برای نمایش تصاویر با کیفیت بسیار موثر است به گونه ای که اگر صفحه نمایش تلویزیون از روشنایی بالایی برخوردار نباشد نمی تواند بعضی از فرمت ها را پشتیبانی کند. برای پشتیبانی از فرمت های HDR  به روشنایی بیشتری در صفحه نمایش نیاز است. روشنایی صفحه نمایش در تلویزیون اولد ال جی CX به نسبت مدل سال قبل یعنی تلویزیون اولد ال جی C9 مقداری کمتر است که دلیل آن را بیان می کنیم.

 

مشخصات فنی برد الکترونیکی( پردازنده، پورت ها) در تلویزیون ال جی CX

 در تلویزیون اولد ال جی مدل CX از پردازنده هوشمند a9 نسل سوم استفاده شده است. این پردازنده دارای کیفیت نمایش و پردازش سریع داده های صوتی و تصویری و در حال حاضر برترین پردازنده در بازار تلویزیون می باشد. این پردازنده هوشمند بوده و به صورت اتوماتیک بهترین تصویر را متناسب با نور محیط نمایش می دهد. فرکانس تصویر در این تلویزیون 120 هر تز می باشد که این میزان فرکانس هم بالاترین مقدار در تلویزیون ها می باشد. در تلویزیون ال جی اولد CX از پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده شده است که به نسبت ورژن 2.0 پهنای باند بیشتری را دارد. 

 

زمان پاسخگویی در تلویزیون اولد CX

 به مدت زمانی که یک پیکسل تغییر رنگ می دهد و یا خاموش و روشن می شود زمان پاسخگویی می گویند. هر چه زمان پاسخگویی کمتر باشد کیفیت تصویر بهتر ارائه می شود. در تلویزیون اولد ال جی CX زمان پاسخگویی یا Response Time برابر با 1.7 میلی ثانیه است که این میزان حتی در مانیتور های گیمینگ هم نایاب است. این تلویزیون با این قابلیت برای تماشا و نمایش تصاویر پر سرعت مانند بازی های مدرن بسیار کاربردی است.

 

نویز و بلور در تصویر تلویزیون اولد CX

در تلویزیون ها، نویز و بلور در تصاویر سریع با Motion Rate کاهش می یابد . در تلویزیون، فریم هایی در فریم های اصلی قرار داده می شود تا تصویر به بهترین نحو ممکن ارائه شود. در این تلویزیون برای اینکه نویز و بلور تصویر کاهش یابد از ویژگی دیگری به نام اتخاذ فریم مشکی استفاده شده است. این ویژگی BFI یا Black Frame Insertion نام دارد. با این ویژگی نویز و بلور بسیار کاهش یافته و می تواند سریعترین تصاویر کنسول های بازی حتی Xbox1 و یا جدید ترین کنسول بازی را نمایش دهد و جذابیت نمایش فوق العاده ای را ایجاد کند.

 

 

 

 

طراحی تلویزیون اولد CX ال جی

این تلویزیون بسیار جذاب و زیبا می باشد. به واسطه اینکه این تلویزیون از نور پس زمینه LED استفاده نمی کنید می توان گفت که میزان ضخامت تلویزیون به میزان قابل توجهی کم می باشد. این تلویزیون حاشیه صفحه نمایش کمی را دارد و در آن Bezel برابر با 0.9 سانتیمتر است. این تلویزیون دارای حداکثر ضخامت 4.9 سانتیمتر است. در این تلویزیون از فلز و پلاستیک برای ساخت آن استفاده شده است. قسمت نزدیک به پنل از فلز و قسمت های در برگیرنده برد الکترونیکی از پلاستیک فشرده می باشد. جایی که ورودی و خروجی های تلویزیون قرار دارد از پلاستیک ساخته شده است. پورت های این تلویزیون در کناره تلویزیون واقع شده اند  در پشت تلویزیون هم پورت هایی موجود می باشد. این تلویزیون پایه وسط می باشد و پایه ان برخلاف روال معمول عریض بوده و باید میز تلویزیون بزرگی برای ان در نظر گرفته شود. پایه آن با میز مماس می شود و زیاد به طرف جلو نیست. شما می توانید هر ساندباری را در کنار این تلویزیون استفاده کنید. خوشبختانه به واسطه طراحی جذابی که دارد در زمان نصب بر روی دیوار زیاد برجسته نمی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

کارایی تلویزیون اولد ال جی CX در انواعی از محیط ها

تلویزیون می تواند بست به میزان نور محیط کارایی متفاوت را داشته باشد. تلویزیون اولد CX در فضای روشن و یا کم نور چه کاربردی را دارد. این تلویزیون از صفحه نمایش WRGB استفاده می کند. این نوع از صفحه نمایش کارایی بالایی در نمایش رنگ های غنی دارد. در این تلویزیون چون هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و روشن می شود میزان کنتراست در رده بالایی نمایش داده می شود. تلویزیون اولد CX برای نمایش فیلم های سینمایی و یا نمایش فیلم و تصویر در فضای کم نور بیشترین جذابیت را ایجاد می کند. در این تلویزیون صفحه نمایش Glossy است. به همین واسطه میزان زیادی از نور محیط را بازتاب داده و بر روی صفحه نمایش پخش نمی شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تلویزیون اولد CX برای هر نوع فضایی بالاترین کاربرد را دارد.

 

 

جمع بندی

تلویزیون های اولد ال جی از بهترین تلویزیون های موجود در بازار می باشند که در میان آنها تلویزیون اولد ال جی مدل CX بالارده ترین می باشد. با توجه به مشخصاتی که این تلویزیون دارد می تواند سریعترین و با کیفیت ترین تصاویر را پردازش کند و نمایشی فوق العاده به اجرا بگذارد. این تلویزیون معمولا قیمت بالایی را دارد. با توجه به اینکه اندازه 48 اینچ را هم دارا می باشد می توان آن را با هزینه پایینتر نسبت به اندازه های 55 تا 77 اینچ خریداری کرد. تلویزیون اولد ال جی مدل CX با تلویزیون اولد C1 در سال 2021 جایگزین می شود و تلویزیون اولد ال جی C1 نیز با تلویزیون اولد ال جی C2 جایگزین خواهد شد که تلویزیون C2 ال جی با پنل Evo می باشد و روشنایی آن به اندازه 20 درصد بیشتر از مدل C1 و CX خواهد بود.

 

 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تلویزیون اولد تحلیل و بررسی تلویزیون بهترین تلویزیون تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha