بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی تلویزیون اولد ال جی B1 مدل LG Oled B1

۱۴۰۰/۶/۱۱

اولد یک فناوری مدرن در تلویزیون است و اساس به شرکت ال جی تعلق دارد. شما اگر تلویزیون اولد از برند های دیگر را مشاهده می کنید باید بدانید که این برند ها و یا شرکت های تولید پنل WRGB و یا فناوری اولد را از ال جی خریداری کرده اند. ال جی هر ساله تلویزیون های زیادی را روانه بازار می کند و در میان آن ها تلویزیون های اولد نیز وجود دارد. آنچه در بازار به فراوانی یافت می شود سری C و سری B از رنج اولد می باشد. در این نوشته می خواهیم تلویزیون اولد B1 را مورد بررسی قرار دهیم و می خواهیی دریابیم که چه تفاوت هایی با تلویزیون اولد C1 و یا با تلویزیون اولد A1 دارد. این نوششته می تواند در انتخاب بهترین تلویزیون با توجه به هزینه در نظر گرفته شده از سوی کاربر موثر باشد.

 

نامگذاری تلویزیون های اولد ال جی و یا دیکد شماره مدل آنها

تلویزیون های اولد ال جی با یک حرف الفبای انگلیسی و یک عدد نامگذاری می شوند. عدد بیانگر سال تولید و حرف انگلیسی هم بیانگر رده تلویزیون اولد می باشد. برای نمونه در سال 2019 ما تلویزیون اولد C9 را داشتیم که حرف 9 یعنی تولید سال 2019 و حرف C بیانگر رده تلویزیون است. در حرف الفبای انگلیسی هرچه به طرف جلوتر می رویم رده تلویزیون و کارایی و یا کیفیت تلویزیون افزایش پیدا می کند. برای نمونه تلویزیون C از تلویزیون B کیفیت  و کارایی بهتر و بیشتری را باید ارائه دهد. در سال 2020 تلویزیون های اولد متفاوت نامگذاری شدند. از حرف X به جای عدد استفاده شد. تلویزیون CX یعنی تولید 2020 و سری C و همچنین تلویزیون BX یعنی تلویزیون 2020 و سری B.اما در سال 2021 از حروف انگلیسی و عدد 1 استفاده شده است که عدد 1 بیانگر سال تولید 2021 می باشد. در این نوشته تلویزیون B1 را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

دیکد تلویزیون های اولد ال جی

دیکد تلویزیون های اولد ال جی

 

 

جایگاه تلویزیون اولد ال جی B1

 یکی از غول های کنتراست و کیفیت، تلویزیون اولد B1 می باشد. این تلویزیون از نظر کارایی و کیفیت بسیار به تلویزیون C1 شبیه است و کیفیت و کارایی بیشتری به نسبت تلویزیون اولد A1 دارد. اگر بخواهیم این تلویزیون را رده بندی کنیم باید بگوییم که رقیب آن تلویزیون اولد سونی A80J می باشد. البته نمی توان تلویزیون اولد را با تلویزیون Qled مقایسه کرد چراکه دو فناوری جدا از هم می باشند. بهتر است تلویزیون های کیولد با تلویزیون های نانوسل مقایسه شوند چراکه فناوری در آن تقریبا یک کارایی را انجام می دهد. 

 

صفحه نمایش تلویزیون اولد B1

 همانند دیگر تلویزیون های اولد، صفحه نمایش این تلویزیون از نوع WRGB است. شما با این پنل عمق نمایش رنگ 10 بیتی را دارید که می تواند 1.07 بیلیون رنگ را با کارایی بالا نمایش دهد. این پنل هم زاویه دید بالایی را دارد و هم می تواند کنتراست بی نهایت را به نمایش بگذارد. هیچ پنلی نمی توانند به مانند آن رنگ مشکی عمیق را نمایش دهد  و جذابیت را در نمایش فیلم های سینمایی ایجاد کند.  اما پنل اولد عمق نمایش رنگ، زمان پاسخگویی و زاویه دید را به صورت بهینه ارائه می کند و هیچ تلویزیونی به مانند آن نمی باشد. 

تفاوت لایه های تلویزیون اول و ال ای دی

تفاوت ساختار تلویزیون اولد و ال ای دی

 

فناوری اولد در تلویزیون B1 ال جی

این تلویزیون از نورپردازی ارگانیکی استفاده می کند و می تواند هر پیکسل را به صورت مجزا خاموش و یا روشن کند. در این تلویزیون شاید میزان روشنایی به اندازه روشنایی تلویزیون های کیولد سامسونگ بالارده نباشد اما کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق  کنتراست را در رده ای بالا ارائه می کند. این فناوری بالاترین در رنج تلویزیون می باشد.

 

لازم نیست نگران پیکسل سوختگی و یا Burn-in در تلویزیون اولد B1 باشید. 

بسیاری از کاربران  به خاطر پیکسل سوختگی از خرید تلویزیون اولد منصرف می شوند. اما واقعیت آن است که اگر تلویزیون درست استفاده شود هیچ وقت تلویزیون دچار همچین وضعیتی نمی شود. شما اگر تلویزیون را به مدت 1 ماه و 7 روز هفته در یک شبکه تماشا کنید و شبکه یک ارم و یا لوگو داشته باشد، در این صورت محل لوگو پیکسل ها دق گرفته می شوند و کارایی نمایش رنگ آن ها کاهش پیدا می کند، اما چه کاربری اینگونه از تلویزیون استفاده می کند!
نکته: تلویزیون اولد نباید برای استفاده برای دوربین مدار بسته استفاده شود. شما اگر تلویزیون را به درستی استفاده کنید هیچ وقت پیکسل سوختگی و یا Burn-in برای تلویزیون به وجود نمی اید. تا به امروز موارد در رابطه با پیکسل سوختگی اولد مشاهده نشده است و این یعنی در صورت استفاده بهینه و درست از تلویزیون می تواند از نهایت کارایی این فناوری استفاده کرد. 

 

پردازنده در تلویزیون اولد B1

ال جی در این تلویزیون از پردازنده آلفا 7 نسل چهارم استفاده کرده است. این پردازنده شبکه عصبی فوق العاده ای دارد و با سرعت و دقت بالایی تصویر را پیدازش می کند. این پردازنده با مگاهرتز بالا می باشد. هم قابلیت ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از نرخ فریم متغییر را برای کاربران فراهم می کند. یکی از تفاوت های این تلویزیون با تلویزیون اولد C1 در هیمن پردازنده می باشد که در تلویزیون اولد C1 پردازنده، آلفا 9 نسل چهارم می باشد اینکه شاید تفاوت زیادی را ایجاد نکند.

 

بهترین تلویزیون برای نمایش فیلم، تلویزیون اولد B1 ال جی

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که می خواهید با تلویزیون زیاد فیلم تماشا کنید باید بگوییم که بهترین تلویزیون، تلویزیون با فناوری اولد  و پنل WRGB خواهد بود. کنتراست بی نهایت این تلویزیون و همچنین نمایش رنگ مشکی عمیق بیشترین جذابیت را ایجاد می کند. اما خوب شما که همیشه در فیلم را تماشا نمی کنید و ساید در فضای روشن به تماشای شو ها و برنامه های تلویزیونی بپردازید.

 

نمایش مشکی عمیق و جذابیت نمایش فیلم های سینمایی با تلویزیون اولد B1

نمایش مشکی عمیق و جذابیت نمایش فیلم های سینمایی با تلویزیون اولد B1

 

بهترین تلویزیون برای نمایش برنامه ها و شو ها در محیط روشن با پنل براق، مدل B1 ال جی

 خیلی مهم است که پنل تلویزیون از چه جنسی باشد. معمولا تلویزیون ها یا پنل نیمه براق دارند و یا از پنل براق استفاده می کنند. تلویزیون اولد B1 از پنل براق استفاده می کند. این پنل چگونه کارایی را دارد. در واقع این نوع از پنل می تواند 100 درصد نور محیط را منعکس کند. شما اگر با تلویزیون B1 ال جی در یک محیط بسیار روشن به تماشای برنامه بنشینید، کیفیت تصویرمطلوبی را دریافت می کنید. معمولا نور محیط مزاحمتی در نمایش تصویر و انچه کاربر دریافت می کندف ایجاد خواهد کرد.شما می توانید  با این تلویزیون در هر محیط با هر میزان روشنایی ، بهترین کیفیت تصویر را دریافت کنید حتی اگر تلویزیون را روبه روی منبع نور یعنی پنجره نصب کرده باشید. 

 

نمایش و پشتیبانی از هر فرمتی از تصویر به استثنای فرمت HDR10+  با تلویزیون B1

تلویزیون B1 ال جی هر فرمتی را پشتیبانی می کند. این تلویزیون نرخ فریم 120 و پایین تر را به خوبی نمایش می دهد. فرمت های دینامیکی هم مانند دالبی ویژن و HDR را نمایش می دهد. البته دالبی ویژن کیفیت بهتر و بیشتری به نسبت HDr10+ دارد. شما می توانید این فرمت ها را دانلود کرده و با این تلویزیون نمایش دهید و از دیدن ان ها لذت ببرید. ال جی از Tonmapping در این تلویزیون استفاده می کند و می تواند جذابیت بالایی در نمایش رنگ ها ایجاد کند. 

 

کارایی فنی تلویزیون اولد ال جی B1 و نمایش تصاویر بازی

بالاترین فرکانس تصویر یعنی 120 هرتز در این تلویزیون تصویر را پردازش می کند. این یعنی شما می توانید تصویر با نهایت شفافیت را با این تلویزیون تماشا کنید. این تلویزیون صفحه نمایش 10 بیتی WRGB را دارد که زمان پاسخگویی آن در حدود میلی ثانیه است و برای کاربران حرفه ای فوق العاده است. در این تلویزیون شما پورت HDMI 2.1 را دارید و این یعنی می تواند نرخ فریم 120 فریم را به تلویزیون انتقال دهد و تلویزیون هم آن را با نرخ 120 هرتز نمایش دهد، با این قابلیت شما از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز برخوردار خواهید بود. تلویزیون B1 دارای VRR است که می تواند فرکانس تصویر تلویزیون را با فرکانس کارت گرافیک کنسول همسان کند و جذابیت زیادی را برای کاربران حرفه ای با ارمغان بیاورد. از طرفی G Synce و free Synce را دارد و می تواند بهترین تلویزیون برای بازی و نمایش محتوای بلوری باشد. کنسول های بازی PS5 و یا Xbox X با این تلویزیون بهترین کارایی و نمایش را خواهند داشت. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون اولد ال جی B1

 در این تلویزیون از 4 پورت HDMI بهره گرفته شده است. 2 پورت از ان های یعنی شماره 3 و 4 دارای ورژن 2.1 و دیگر پورت های آن ورژن 2 را دارند. اینکه پورت HDMI چه ورژن را داشته باشد بسیار مهم است. این تلویزیون 3 پورت USB و پورت آنتن، شبکه، اپتیکال و ... را دارد. در یکی از پورت های HDMI از قابلیت بازگشت صوتی استفاده شده است وبا HDMI eARC نامگذاری شده است. شما اگر می خواهید صوتی تلویزیون را بر روی ساندبار ها و یا اسپیکر های جانبی پخش کنید باید از این پورت استفاده کنید و اگر ساندبار پورت HDMI نداشت آنگاه پورت اپتیکال دیگر گزینه خواهد بود. HDMI eARC به نسبت Optical پهنای باند بیشتری را دارد و کیفیت بهتری را ارائه می کند. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون اولد B1

ورودی و خروجی های تلویزیون اولد B1

 

کیفیت صدای تلویزیون اولد ال جی B1 با سیستم صوتی 2.1 کاناله 40 وات

در این تلویزیون صدا نیز همانند تصویر بسیار با کیفیت است. در واقع این تلویزیون صدای 2.1 کاناله دارد. در آن از یک ساب ووفر 20 وات استفاده شده است که شما را از صدای 40 تا 100 هرتز برخوردار می کند. هر کدام از دیگر اسپیکر های آن صدای 10 وات دارند. صدای این تلویزیون با ویژگی Oled Surround به صورت همه جانبه ارائه می شود که برای اولین بار است که ال جی از ان استفاده می کند. شما در این تلویزیون قابلیت WiSA را دارید که می تواند صدای را به صورت بیسیم بر روی اسپیکر های با این قابلیت انتشار می دهد و صدای همه جانبه ای را ایجاد می کند. فرمت های صوتی مانند دالبی اتمس و یا دالبی دیجیتال و DTS با این تلویزیون دیکد شده و صدایی جذاب را ایجاد می کنند. باید عنوان کنیم که تلویزیون اولد B1 هم در صدا و هم در تصویر بهترین می باشد. 

 

طراحی و نمای ظاهری تلویزیون اولد B1

 این تلویزیون دارای طراحی پایه وسط است. رنگ پایه آن خاکستری پلاتینیومی است و به نسبت پایه در تلویزیون اولد C1 عرض کمتری دارد و روی میز تلویزیون با عرض کمتر جا می شود. این تلویزیون به اندازه 2 اینچ از میز تلویزیون فاصله می گیرد و فضایی مناسب برای ساندبار ها فراهم می کند. میزان حاشیه صفحه نمایش در آن به مانند تلویزیون اولد C1 برابر با 0.9 سانتیمتر است و میزان حداکثر ضامت آن 4.8 سانتیمتر است ولی پنل آن ضخامت بسیار کم یعنی میلیمتری دارد. کیفیت ساخت در این تلویزیون بالا است و پشت پنل فلزی ولی قسمت برد الکترونیکی پلاستیکی می باشد. تلویزیون اولد B1 هم بر روی میز و هم بر روی دیوار قابل نصب می باشد. 

 

 طراحی و جذابیت تلویزیون اولد B1

 طراحی و جذابیت تلویزیون اولد B1

 

قابلیت های هوشمند در تلویزیون اولد ال جی B1 با ریموت کنترل هوشمند Mr21 و سیستم عامل WebOS ورژن 6.0

WebOS در این تلویزیون نقش آفرینی می کند. هم استفاده آسانی دارد و هم اینکه می تواند سریع باشد. شما وقتی با منوی آن کار می کنید می توانید تصویر را نیز تماشا کنید. این تلویزیون تنظیمات گسترده ای برای بازی دارد. موقع بازی شما باید به تنظیمات Game Optimizer رفته و در آن جا ALLM و یا HGIG را فعال کنید تا بازی روانتر و شفاف تر نمایش داده شود. شما همچنین می توانید با این تلویزیون دستورات صوتی را با جذابیت بالایی ایجاد کنید. با استفاده از پلتفورم Apple Air Play 2 می تواند از کاربران آیفون و اندروید پشتیبانی کند. و اما ریموت کنترل MR21...


این ریموت کنترل مادون قرمز و یا NFC دارد. شما می توانید گوشی خود را به ریموت نزدیک کنید با آن محتوای داخل گوشی را بر روی تلویزیون تماشا کنید و از صفحه نمایش بزرگتر و اولد لذت ببرید. این ریموت به نسب مدل MR20 طراحی ارگونومیکی تر دارد و دکمه های ان خوش دست در است و تازه میان بر هایی در قسمت پایین دارد که دسترسی به ویدیو استریم ها را آسانتر و سریع تر می کند. 

ریموت کنترل MR21 با قابلیت NFC و سیستم عامل WebOS

ریموت کنترل MR21 با قابلیت NFC و سیستم عامل WebOS

 

 سخن آخر

 تلویزیون اولد B1 تفاوتی زیاد با تلویزیون اولد C1 ال جی ندارد. این دو تلویزیون تنها در نوع پردازنده  مقداری هم در طراحی با هم متمایز می باشند. هر چند ال جی تفاوت دو پردازنده را اعلام نکرده است اما به توجه به کیفیتی که ارائه می دهند نباید تفاوت زیادی را با هم داشته باشند. تلویزیون B1 پایه کوتاه تر دارد و به اندازه 2 اینچ از میز تلویزیون بلند و یا ارتفاع دارد اما تلویزیون C1 به میز تلویزیون نزدیک تر بوده و پایه عریض تری دارد.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تلویزیون اولد تحلیل و بررسی تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha