بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون سونی X90J

۱۴۰۰/۴/۴

تلویزیون سونی X90J جایگزین مدل X9000H شده است، از طرفی سامسونگ هم تلویزیون های 2021 خود را روانه بازار کرده و تلویزیون سامسونگ Q70A جایگزین تلویزیون کیولد سال قبل یعنی Q70T شده است. این دو تلویزیون از جنبه هایی بسیار شبیه به هم هستند. ما در این  نوشته تفاوت ها و شباهت ها را آورده ایم که کمک می کند تا بهترین گزینه البته با توجه به نیاز کاربر انتخاب شود. 

 

 

صفحه نمایش VA و قابلیت های آن

صفحه نمایش در هر دو مدل از سامسونگ و سونی VA می باشد و این تلویزیون در این زمینه وجهی مشترک دارند. با این که در هر دو آرایش پیکسلی عمودی است اما تلویزیون سامسونگ کیولد یعنی Q70A کاربردی تر عمل می کند و در تیتر های پایینتر دلایل آن را بیان می کنیم. این پنل زاویه دید کمی دارد ولی بهترین کیفیت و نمایش را از روبه رو ایجاد می کند. اگر شما بیشتر از روبه رو به تلویزیون تماشا می کنید قطعا تلویزیون سامسونگ Q70A و تلویزیون سونی X90J از گزینه های انتخابی هستند که می توان روی آن ها حساب کرد. 

 

صفحه نمایش VA و قابلیت های آن

 

رزولوشن تصویر 4K در هر دو تلویزیون سونی و سامسونگ

رزولوشن تصویر به تعداد پیکسل هایی می گویند که در صفحه نمایش عمل ارائه تصویر را انجام می دهند. در هر دو رزولوشن تصویر 4K است که به آن 2160P هم می گویند. در این تلویزیون ها تصویر بسیار پر جزئیات ارائه می شود و در زمینه رزولوشن تفاوت زیادی با هم ندارند. 

 

فرکانس تصویر و پردازنده

در هر دو مورد که ما در این نوشته مقایسه کرده ایم، فرکانس تصویر برابر با 120 هرتز است و این تلویزیون های می توانند هر گونه محتوایی در بازار را پشتیبانی کنند. خوب طبیعی است که بیشترین فراوانی را نرخ فریم 24 و 25 فریم در ثانیه دارند و البته نباید از فرمت های 30 و 60 فریم هم غافل باشیم. نرخ فریم 120 هرتز هم به لطف دستگاه های بلوری و یا کنسول های مدرنی چون PS5 و یا Xbox X رو به فراوانی می باشند. پس تلویزیونی جامع است که هم درگاهی برای ورود این فرمت ها داشته باشد و هم از فرکانسی برخوردار باشد تا این فرمت های را ارائه دهد. 


تلویزیون سامسونگ Q70A  و تلویزیون سونی X9000H ، هر دو دارای نرخ فرکانس 120 هرتز می باشند و در تلویزیون سامسونگ کیولد از 1 پورت 2.1 استفاده شده است و تلویزیون سونی هم 2 پورت HDMI از این ورژن را دارد. می توان گفت در این زمینه تفاوتی با هم ندارند و می توانند هر فرمتی را نمایش دهند به گونه ای که نویز و بلور را به حداقل برسانند. اما آنچه نویز و بلور و یا تاری تصویر را بر می دارد، پردازنده می باشد.


 پردازنده در تلویزیون سونی XR است، اگر جنبه تبلیغ نداشته باشد و سونی درست فرمایش کند در این پردازنده از شبکه عصبی بیشتری استفاده شده است و به نسبت پردازنده X1 قطعا کارایی بهتری را خواهد داشت که در تلویزیون های 2020 استفاده می شد. اگر جنبه تبلیغ هم داشته باشد که همان پردازنده X1 است که فقط نام آن تغییر کرده است. سامسونگ هم در تلویزیون های کیولد 2021 خود که Q70A یکی از آن ها می باشد، پردازنده کوانتومی قبلی را استفاده می کند.( سامسونگ در تلویزیون های نئوکیولد خود از پردازنده نئو کوانتوم استفاده می کند که هنوز مشخص نیست که چه قابلیت را دارد)


 در پردازنده تلویزیون مگاهرتز بسیار مهم است که تلویزیون سونی X90J دارای 1600 مگاهرتز است و پردازنده سامسونگ هم 1500 مگاهرتز می باشد. در این تلویزیون ها هر فریم تصویر 120 بار نمایش داده می شود تا در هر مرحله نویز برطرف شود. با توجه به مشخصاتی که در پردازنده ها دیده می شود می توان گفت که این تلویزیون ها از نظر فرکانس و پردازنده تقریبا تفاوتی را ندارند. 

 

 

نورپردازی و روشنایی تصویر

سامسونگ در Q70A همانند مدل سال قبل یعنی تلویزیون کیولد Q70T از نورپردازی Edge استفاده می کند.  X90H سونی هم نورپردازی مستقیم را دارد و در آن از تاریکی منطقه ای هم استفاده شده است که خود موجب بهبودی بعضی از قابلیت ها و جنبه های نمایش می شود. روشنایی تصویر در اینجا مد نظر است و تلویزیون سونی برای تمام محتوا چه SDR وچه HDR روشنایی بیشتری به نسبت تلویزیون کیولد سامسونگ دارد. روشنایی در تلویزیون بر حسب نیت و یا کاندلا بر متر مربع بیان می شود. 

 

 

کنتراست و نمایش مشکی عمیق

X90J سونی و Q70A سامسونگ ، هر دو از یک پنل استفاده می کنند. آنچه در این دو تلویزیون تفاوت ایجاد می کند و به کنتراست و نمایش رنگ مشکی مربوط می شود، نورپردازی است. سونی با نورپردازی مستقیم روشنایی بیشتری را تولید می کند و در مورد آن در بالا توضیح دادیم. تاریکی منطقه ای خود موجب افزایش کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق می شود. در تلویزیون سونی میزان کنتراست برابر با 5600:1 است و در تلویزیون سامسونگ برابر با 7398:1 است. سونی X90J با تاریکی منطقه ای کنتراست برابر با 6221:1 را خواهد داشت. 


تلویزیون سامسونگ کیولد Q70A دارای کنتراست طبیعی بیشتری بوده و می توان تمایز بین روشنایی و مشکی را به خوبی نمایش دهد. با اینکه تاریکی منطقه ای ندارد اما نمایش رنگ مشکی را هم کارا نمایش می دهد. تلویزیون Q70A برای نمایش تصاویر در محیط کم نور و یا نمایش فیلم های با فریم های تره بهتر از تلویزیون سونی عمل می کند. 

 

 

فناوری های ارتقا دهنده نمایش رنگ

برای اینکه رنگ در تلویزیون به خوبی نمایش داده شود معمولا از فناوری هایی بر روی نورپردازی استفاده شده است. سامسونگ Q70A دارای دو فناوری برای ارتقای رنگ و سونی X90J هم دارای یک فناوری در این زمینه می باشد. در تلویزیون کیولد سامسونگ از فناوری Dual LeD و QLED همزمان بهره گرفته شده است. Dual LED به معنی LED دوتایی است و هر لامپ آن یک نور را انتشار می دهد. یک لامپ نور سفید برفی و دیگری نور زرد را منتظر می کند. این فناوری موجب تمایز بین رنگ های کم رنگ و پر رنگ در یک دامنه در تصویر می شود. کیولد هم بر پایه نورپردازی نقطه کوانتومی باشد و موجب شده تا هر رنگ با درجه اشباعیت بیشتری نمایش داده شود. در تلویزیون سونی X90J از فناوری Triluminos بهره گرفته شده است که شبیه کیولد است اما صفحه آن نازک تر می باشد. این سونی هم همیشه محافظه کارانه عمل کرده و زیاد اجازه نمی دهد ما به سر و راز فناوری موجود در تلویزیون های آن پی ببریم 

 

عمق نمایش رنگ 

عمق نمایش رنگ(Color Gamut) خود ویژگی جدا در تلویزیون است معمولا تلویزیون را باید کالیبره کرد . هر تلویزیون زمانی که از کارخانه خارج شده خود یک سری تنظیمات پیش فرض دارد اما اگر به صورتی کالیبره شود می تواند قابلیت بسیار متفاوتی را ارائه دهد.  با اینکه سامسونگ دو فناوری دول ال ای دی و کیو ال ای دی دارد اما سونی با همان فناوری Triluminos خود چه قبل از کالیبراسیون و چه بعد از آن ، نمایش رنگ بهتری را دارد. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون دارای عمق نمایش داده یکسان یعنی 8 بیت است که تازه با FRC یا frame Rate Control به 10 بیت میرسد. حالا تلویزیون هر عمق نمایش رنگی داشته باشد چون گزینه هایی دیگر در زمینه کارایی کلی تاثیر گذارند، همیشه این رنگ هابا درصدی متفاوت نمایش داده می شوند. یعنی هیچ تلویزیون 16.7 میلیون رنگ 8 بیتی و یا 1.07 بیلیون رنگ 10 بیتی را نمایش نمی دهد.

 

 

زاویه دید و کیفیت از کناره ها

هر دو تلویزیون با پنل VA وارد بازار شده اند و در آن ها زاویه دید کم است . این تلویزیون ها بیشترین کیفیت تصویر را از روبه رو دارند. شما وقتی از کناره ها به این تلویزیون ها تماشا می کنید کیفیت تصویر و یا روشنایی آن کاهش می یابد. شاید اینگونه فکر کنید که کسی تلویزیون را از کناره ها تماشا نمی کند اما خوب تلویزیون با زاویه دید بالا می تواند زمانی که به عنوان مانیتور استفاده شود و یا زمانی که برای یک خانواده پر جمعیت به کار برده شود اهمیت خود را پیدا می کند. 

 

کارایی برای محیط روشن و تاریک

هر دو تلویزیون تقریبا برای محیط روشن، شبیه عمل می کنند اما در محیط کم نور سامسونگ کارایی بهتری را دارد. این تلویزیون با اینکه تاریکی منطقه ای ندارد اما کنتراست طبیعی آن از کنتراست با تاریکی منطقه ای تلویزیون سونی X90J بیشتر است. 

 

قابلیت برای نمایش تصاویر پرسرعت و یا تصاویر گیمینگ

هم تلویزیون سونی X90J و هم تلویزیون سامسونگ Q70A از غول های موجود در بازار برای تصاویر پر سرعت می باشند. هر دو فرکانس تصویر 120 هرتز و پورت HDMI ورژن 2.1 را دارند. نرخ نوسازی 120 هرتز بیشترین کارایی را برای تصاویر فراوان 24 فریم در ثانیه دارد چراکه در آن هر فریم 5 بار نمایش داده می شود ولی اگر فرکانس تصویر 60 هرتز بود 12 فریم 2 بار و 12 فریم دیگر 3 بار نمایش داده می شدند که یک ناهماهنگی جزئی به وجود می آمد.  سونی X9000J در حال حاضر از VRR و یا Free Synce پشتیبانی نمی کند ولی در آینده با FirWare آپدیت شده و شاید این قابلیت ها به دامنه نرم افزاری آن اضافه شود. تلویزیون سامسونگ Q70A برای تصاویر سریع و یا هماهنگی با کارت گرافیک کنسول های بازی بهتر عمل می کند. 

 

فرمت های پشتیبانی شونده 

به صورت کلی دو نوع فرمت اصلی در بازار وجود دارد. یکی از آن ها SDR می باشد که همان محتوایی است که از روی آنتن توسط تلویزیون نمایش داده می شوند و تلویزیون Q70A در این زمینه بهتر عمل می کند. دیگری فرمت HDR است که برای نمایش به روشنایی زیادی نیاز است. تلویزیون سونی X90J با روشنایی بیشتر قابلیتی بهتر برای تصاویر 4K HDR دارد. X90J سونی از دالبی ویژن و HDR و تلویزیون سامسونگ Q70A از فرمت HDR10+ پشتیبانی می کند تلویزیون سونی X9000J از دالبی ویژن در 120 هرتز و یا فرمت 1440 در نرخ 120 هرتز پشتیبانی نمی کند. 

 

کیفیت صدا و توان صوتی 

توان صوتی در هر دو تلویزیون برابر با 20 وات است. تلویزیون سامسونگ Q70A دارای دو اسپیکر 10 وات است  که Full Range می باشند. اما تلویزیون سونی 4 اسپیکر دارد که دوتایی در کنار هم قرار گرفته اند. 2 اسپیکر Full Range با توان 5 وات و 2 اسپیکر Tweeter با توان5 وات سیستم صوتی این تلویزیون را تشکیل می دهند. سونی از دالبی اتمس و دالبی دیجیتال پشتیبانی می کند و سامسونگ هم از دالبی دیجیتال و OTS پشتیبانی می کند که OTS همان دالبی اتمس می باشد. 

 

سیستم عامل و قابلیت های هوشمند

تلویزیون سامسونگ Q70A از تایزن و تلویزیون سونی X90J از گوگل تی وی به عنوان سیستم عامل و پیاده کردن ویژگی های هوشمند استفاده می کند. هر چند Google TV دسترسی به برنامه هایی بیشتر دارد اما از نظر انعطاف پذیری فرقی با هم نداشته و سیستم عامل های دیگر مانند IOS و یا  Andriod پشتیبانی می کنند. سامسونگ دارای ریموت جدید است که با نور محیط شارژ می شود و دارای درگاه USB سری C است که با برق شارژ می شود. سونی هم دارای ریموت کنترل با دکمه های شبنما می باشد به گونه ای که در تاریکی راحت می توان مکان دکمه ها را پیدا کرد.

 

 

طراحی و جذابیت ظاهری

تلویزیون سونی X90J دارای طراحی پایه کنار است؛ این تلویزیون پایه هایی V شکل در کناره های دارد و برای بستن پایه نیازی به پیچ برای وصل کردن نیست و به صورت کشویی می باشند. در این تلویزیون پایه ها در یک موقعیت نصب میشوند و نمی توان ان ها را نزدیک به هم و یا دور از هم بست بنابراین برای آن باید میز تلویزیون بزرگ در نظر گرفته شود. 


تلویزیون سامسونگ Q70A دارای دو پایه مسطح است که در وسط تلویزیون با فاصله ای کم نصب می شوند و روی آن ها یک صفحه قرار می گیرد و تلویزیون به صورت پایه وسط جلوه می کند و بهتر است که این تلویزیون را پایه وسط در نظر بگیریم. 


از روبه رو تلویزیون X90J سونی زیبا تر به نظر می رسد چون حاشیه پنل کمتری را دارد. در تلویزیون Q70A میزان حاشیه برابر با 1.2 سانتیمتر و در تلویزیون X90J سونی برابر با 1 سانتیمتر می باشد. میزان ضخامت در تلویزیون سامسونگ Q70A برابر با 2.8 سانتیمتر و در تلویزیون سونی X9000J برابر با 7.1 سانتیمتر می  باشد.


تلویزیون سونی X90J بر روی پایه ها از یک گیره برای مدیریت کابل ها استفاده می کند اما تلویزیون سامسونگ بر روی بدنه شیار هایی را برای هیدایت کابل ها دارد که در هر صورت در هر دو تلویزیون از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری می شود. 

 

 

 


ریز جمع بندی

تلویزیون سامسونگ Q70A با تلویزیون X90J شباهت زیادی را دارد. کنتراست در تلویزیون Q70A به نسبت تلویزیون X90J بیشتر است اما روشنایی تلویزیون سونی X90J بیشتر می باشد. برای تصاویر سریع تلویزیون سامسونگ به نسبت با توجه به دارای بودن VRR و Free Synce کارایی بهتری را دارد.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون سونی و سامسونگ تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون Q70A تلویزیون گیمینگ تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha