بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN900A و تلویزیون سامسونگ QN90A

۱۴۰۰/۱۱/۳۰

تلویزیون سامسونگ QN900A از تلویزیون های 8K و تلویزیون سامسونگ QN90A از تلویزیون های 4k تولید 2021 می باشند. شاید برای شما جای سوال باشد که کدام تلویزیون ارزش خرید بالایی را دارد و یا اینکه آیا خرید تلویزیون 8K بهتر است و یا به خرید تلویزیون 4K بسنده کنیم. در این نوشته این دو تلویزیون مورد بررسی قرار می گیرند. در این نوشته علاوه بر مقایسه دو تلویزیون رده بالای سامسونگ، دو رزولوشن 4K و 8K  نیز مورد بحث می باشند. 

 

مقایسه تلویزیون QN90A و تلویزیون QN900A(خلاصه)

با اینکه هر دو تلویزیون از نوع مینی ال ای دی Mini LED می باشند و هر دو می توانند کیفیت و روشنایی فوق العاده ای را ارائه دهند. اما روشنایی تصویر در تلویزیون سامسونگ QN90A بیشتر می باشد. هر دو تلویزیون از یک پنل یعنی VA با لایه افزایش زاویه دید استفاده می کنند اما کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق با تلویزیون QN90A به نسبت تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN900A بهتر ارائه می باشد. قیمت تلویزیون سامسونگ QN90A بیشتر بوده و معمولا گران ترین تلویزیون سامسونگ در سال 2021 می باشد. 

 

نامگذاری تلویزیون های سامسونگ نئوکیولد 2021

در سال 2021 ، تلویزیون های سامسونگ نئو برای اولین بار وارد بازار شدند. وقتی در شماره مدل یک تلویزیون سامسونگ از حروف QN استفاده می شود به این معنی است که تلویزیون Mini LED و یا نئوکیولد می باشد. بعد از آن از یک عدد و صفر استفاده می شود که عدد سری را نشان می دهد برای نمونه QN8 یک تلویزیون سری 8 نئوکیولد و QN9 یک تلویزیون سری 9 نئوکیولد می باشد. بعد از آن از صفر و یا دو عدد صرف استفاده می شود. بعد از ان هم از یک تک حرفی استفاده می شود. حرف A برای معین کردن زمان تولید 2021 در نامگذاری تلویزیون های 2021 سامسونگ به کار برده شد. اگر بین حرف A و QN یک عدد 3 رقمی باشد یعنی تلویزیون رزولوشن 8K و اگر دو رقمی باشد یعنی تلویزیون صفحه نمایش با رزولوشن 4K را دارا می باشد. همانند تلویزیون های QN90A و QN900A

 

محدوده اندازه صفحه نمایش

تلویزیون سامسونگ 8K یعنی کیو ان 900 آ دارای اندازه های 65 اینچ، 75 اینچ و 85 اینچ است اا رنج اندازه پنل در تلویزیون QN90A گسترده تر می باشد به گونه ای که این تلویزیون در اندازه های 43 اینچ، 50 اینچ، 55 اینچ، 65 اینچ، 75 اینچ، 85 اینچ و 98 اینچ موجود می باشد.

 

قیمت تلویزیون سامسونگ نئوکیولد 

طبیعی است که همیشه یک تلویزیون با فناوری جدید تر و کاربردی تر با قیمت بیشتری به فروش می رسد از این رو قیمت تلویزیون سامسونگ QN900A به نسبت قیمت تلویزیون سامسونگ QN90A بیشتر می باشد. تلویزیون QN900A جایگزین تلویزیون سامسونگ Q900TS شده است و بسیاری از ویژگی های آن را دارد. رقیب این تلویزیون می تواند تلویزیون کیوند ال جی QNed99 و یا تلویزیون سونی Z9J باشد. تلویزیون QN90A جایگزین تلویزیون کیولد Q90T شده است و رقیب آن هم تلویزیون ال جی کیوند QNed 90 و یا تلویزیون سونی X95J می باشد. 

 

طراحی و نمای ظاهری تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ

هر دو تلویزیون پایه وسط هستند و یک پایه فلزی به خوبی در وسط تلویزیون، می تواند وزن را نگه دارد و از لرزش تلویزیون جلوگیری کند. هر چند هر دو بسیار شبیه می باشند اما خوب تفاوت هایی را با هم دارند. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90A دارای میزان حاشیه پنل 0.9 سانتیمتر و تلویزیون QN900A دارای حاشیه 0.2  سانتیمتر می باشد. میزان ضخامت تلویزیون QN900A برابر با 1.2 سانیتمتر و در تلویزیون QN90A برابر با 2.7 سانتیمتر می باشد و این نشان می دهد که تلویزیون 8K سامسونگ باریک تر طراحی شده است. هر دو تلویزیون مدیریت کابل را دارند و از شلوغی کابل ها از طراف تلویزیون جلوگیری می شود. تلویزیون سامسونگ 4K یعنی کیو ان 90 آ دارای پورت ها در کناره قاب تلویزیون است ولی تلویزیون 8k سامسونگ دارای وان کانکت می باشد که بر روی پایه در قسمت پشت تلویزیون قرار می گیرد. هر دو تلویزیون را می توان با براکت به دیوار وصل کرد. در زمینه طراحی می توان گفت که هر دو جذاب می باشند و با اختلافی کم تلویزیون 8K نئو کیولد سامسونگ QN900A بیشتر خودنمایی می کند. 

 

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A

 

 

تلویزیون نئوکیولد سامسونگ 2021

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A

 

 

تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN900A و QN90A

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A

 

کیفیت تصویر و آنچه در کیفیت تصویر تاثیر می گذارد

گزینه های زیادی در تلویزیون وجود دارند که کیفیت تصویر را تحت تاثیر خود قرار می دهند. رزولوشن، روشنایی، نوع پنل، پورت HDMI و ورژن آن، قابلیت های فنی و پردازنده و خود محتوایی که قرار است با تلویزیون نمایش داده شوددر خروجی تلویزیون موثر می باشند. در اینجا ما به این ویژگی های موجود در تلویزیون می پردازیم

 

کنتراست تصویر

می دانید که کنتراست به تمایز بین روشن و تاریکی است حالا در مودر رنگ ها هم بدین صورت می باشد. هر چه کنتراست بیشتر باشد در نهایت رنگ ها با اختلاف بیشتری نمایش داده می شوند که در دامنه تیره و روشن بیشتر خود را نشان می دهد. هر دو تلویزیون از پنل VA استفاده می کنند و هر دو هم لایه افزایش زاویه دید  یعنی Ultra Viewing Angle را دارند از طرفی دیگر هر دو تلویزیون Mini LED می باشند. حالا کدام یکی کنتراست بیشتری را دارد؟
در تلویزیون از تاریکی منطقه ای Local Dimming برای افزایش کنتراست استفاده می شود و هر دو از تاریکی منطقه ای استفاده می کنند. تلویزیون QN90A هم بدون تاریکی منطقه ای و هم با تاریکی منطقه ای دارای کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق بیشتری به نسبت تلویزیون سامسونگ QN900A می باشد. 

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A( تلویزیون QN90A دارای کنتراست ذاتی و یا کنتراست ارتقای بهتری می باشد)

 

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A( تلویزیون QN90A دارای رنگ مشکی عمیق بهتری می باشد)

 

روشنایی تصویر

  ما باید روشنایی را طبقه بندی کنیم. روشنایی برای محتوای SDR یا استاندارد و برای محتوای دینامیکی HDR متفاوت می باشد. در زمینه روشنایی تلویزیون QN90A پیشگام است. این تلویزیون دارای روشنایی 1088 نیت برای محتوای SDR و روشنایی 1841 نیت برای محتوای HDR می باشد. تلویزیون QN900A هم روشنایی بالایی را دارد به گونه ای که روشنایی آن برای محتوای SDR برابر با 844 نیت و برای محتوای HDR برابر با 1440 نیت است. در اینجا مشخض است که شفافیت تصویر و نمایش جزئیات بیشتر با تلویزیون 4K سامسونگ نئوکیولد یعنی یعنی مدل QN90A می باشد. 

 روشنایی تصویر برای محتوای روی آنتن یا استاندارد در تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ 2021

 

روشنایی برای محتوایی دینامیکی  در تلویزیون 8K سامسونگ QN900A و تلویزیون سامسونگ 4K مدل QN90A

 

 

زاویه دید، کدام تلویزیون از کناره ها کیفیت تصویر بهتری را می دهد؟

تلویزیون های سامسونگ به استثنای تلویزیون سری 8 کیولد و نئوکیولد از پنل VA استفاده می کنند. برای نمونه پنل در تلویزیون کیولد Q80A و تلویزیون نئوکیولد QN85A از نوع IPS می باشد. در بعضی از تلویزیون های سامسونگ با پنل VA از لایه افزایش زاویه دید به نام Ultra Viewing Angle استفاده می شود که زاویه دید را افزایش می دهند و تا حدودی از کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق می کاهند. هر دو تلویزیون که در این نوشته مورد بررسی هستند این لایه را دارند. شما می توانید از کناره ها هم از کیفیت تصویر بهرمند باشید. معمولا زمانی که با تلویزیون باز گروهی را انجام می دهید و یا در تعداد زیاد می خواهید به تماشای تلویزیون بنشینید، زاویه دید اهمیت زیادی را پیدا می کند. 

 

انعکاس نور از صفحه نمایش 

شیشه صفحه نمایش طوری ساخته می شود تا کاربر راحتی را در زمان تماشای تصویر حس کند. در هر دو تلویزیون از یک نوع شیشه صفحه نمایش یعنی شیشه براق Glossy استفاده شده است. زمانی که شما در محیط پر نور به تماشای تلویزیون می پردازید، روشنایی تلویزیون بیشتر بوده و یا نور محیط مانع دید شما نمی شود و تصویر به خوبی توسط شما دیده می شود. 

 

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A ( تا حدی تلویزیون QN90A سامسونگ نسبت به محیط روشن تر جذاب تر می باشد)

 

کیفیت رنگ تصویر

از آنجا که هر دو تلویزیون دارای صفحه نمایش RGB هستند بنابراین هر دو عمق نمایش رنگ یکسانی را دارند. در این تلویزیونها 16.7 میلیون رنگ با درصد بالایی نمایش داده می شود. تلویزیون ها در زمان ورود به بازار کالیبره می شوند. تلویزیون QN90A قبل از کالیبراسیون کیفیت رنگی بهتر دارد اما بعد از کالیبراسیون کیفیت و عمق رنگ هر دو تلویزیون برابر خواهد بود. به صورت کلی عمق رنگ در تلویزیون QN90A سامسونگ بالاتر در نظر گرفته می شود و این شاید به دلیل برخورداری پیکسل ها از روشنایی بیشتر باشد. 

 

 

 سمت راست تلویزیون سامسونگ QN90A و سمت چپ تلویزیون سامسونگ QN900A( تلویزیون 4K سامسونگ QN90A کیفیت رنگ بهتری را دارد)

 

این نوشته در ادامه تکمیل می شود.

 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد تلویزیون 120 هرتز مقایسه تلویزیون نئوکیولد مقایسه تلویزیون سامسونگ QN90A
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha