بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون های ال جی Nano90 و Qned90

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

تلویزیون ال جی QNED90 از تلویزیون های مینی ال ای دی می باشد که در سال 2021 تولید شده است و در سال 2022 هم به طور فزاینده ای وارد بازار می شود. تلویزیون نانوسل ال جی Nano90 در سال 2020 برای اولین بار تولید شد و ورژن بالاتر آن در سال 2021 هم در اختیار کاربران قرار گرفته است. هر چند تفاوت بین این دو مدل یعنی نانو90 مدل 2021 و 2020 زیاد با هم تفاوتی را نداشتند. در این نوشته می خواهیم تلویزیون Nano90 مدل 2021 ال جی را با تلویزیون Qned90 تولید 2021 مقایسه کنیم. در اینجا رقابت بیشتر بر سر دو نوع پنل IPS و ADS و فناوری نانوسل و مینی ال ای می باشد. اگر می خواهید بیشتر در مورد تلویزیون بدانید و اطلاعات داشته باشید و یا اگر قصد خرید تلویزیون در سال 2022 را دارید این نوشته قطعا کاربردی بوده و اطلاعاتی نایاب را به همراه دارد.

 

کیوند در سال 2021 توسط ال جی معرفی شد

ال جی بیشتر تلویزیون های ال ای دی معمولی  و نانوسل و یا اولد را تولید می کند اما در سال 2021 تلویزیون های مینی ال ای دی را در اختیار کاربران خود قرار داد. این شرکت کره ای در سال 2022 تلویزیون اولد EX را در اختیار کاربران قرار می دهد و به نظر می رسد هیچ شرکتی به اندازه ال جی در این زمینه یعنی تولید فناوری بهتر عمل نکرده است. کیوند یا کیو ان ای دی QNED یک برد نور پس زمینه با لامپ های مینی ال ای دی می باشد. یعنی اندازه این لامپ های به اندازه 1 چهلم لامپ های ال ای دی بوده و تعداد آن ها در واحد سطح هم بیشتر می باشد. نتیجه اینکه روشنایی این نوع تلویزیون بسیار زیاد بوده و فناوری تاریکی منطقه ای را بهتر اجرا می کند. ال جی در سال 2021 تلویزیون QNED90 با رزولوشن 4K و تلویزیون Qned99 با رزولوشن 8K را تولید کرده است که ما در این جا Qned90 مورد بررسی می باشد.

 

نانوسل در سال 2017 توسط ال جی معرفی شد

نانوسل در سال 2017 در تلوزیون های سری SK ال جی گنجانده شد. تلویزیون های سری SM و Nano دارای این فناوری می باشند. این فناوری به صورت یک لایه کریستالی است که در بین نور پس زمینه قرار می گیرد و رنگ ها را ارتقای کیفیت می دهد. به وضوح کیفیت تصویر تلویزیون نانوسل به نسبت یک تلویزیون بدون این فناوری محسوس می باشد. 

 

مقایسه تلویزیون کیوند و نانوسل

کیوند دارای لامپ مینی ال ای است و نانوسل دارای لامپ ال ای دی است. اندازه دیود های نوری در تلویزیون کیوند کوچکتر بوده و تعداد آن ها بیشتر می باشد. هر دو تلویزیون دارای تاریکی منطقه ای هستند اما تلویزیون کیوند بهتر عمل می کند و تمایز بین جزئیات را بهتر نمایش می دهد. خوب در اینجا معلوم است که فناوری کیوند که جدیدا در تلویزیون های ال جی اتخاذ شده است بسیار کاربردی می باشد.

 

صفحه نمایش IPS و یا ADS

 تلویزیون ال جی Qned90 دارای صفحه نمایش ADS است که جدید است و یکی از مشتقات پنل IPS می باشد. این نوع از پنل زاویه دید بیشتری را موجب می شود. هر چند IPS به زاویه دید بالا مشهور است اما زاویه دید در پنل ADS بیشتر بوده و آرایش ساب پیکسل ها مقداری متفاوت می باشد. 

 

زاویه دید در تلویزیون کیوند90  به نسبت مدل Nano90 بیشتر می باشد.

واقعا کاربرد زاویه دید به چه صورت می باشد. زاویه دید برای زمانی است که تلویزیون از کناره ها تماشا شود. زاویه دید برای زمانی که تلویزیون برای ک خانواده پر جمعیت باشد بسیار کاربردی است و یا اگر از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده شود قطعا کارایی خود را نشان می دهد. تلویزیون Qned90 دارای زاویه دید بالایی است و می تواند بسیار مورد رضایت باشد. البته تلویزیون نانو90 هم زاویه دید بالایی را دارد اما به نسبت مدل Qned90 کمتر می باشد. 

 

روشنایی تصویر در کدام تلویزیون ال جی بیشتر است

برای روشنایی هر دو تلویزیون از لامپ های یا دیود های نوری استفاده می کنند. بنابراین هم تلویزیون Qned90 و هم تلویزیون Nano90 در دسته تلویزیون های ال ای دی قرار می گیرند. تلویزیون Qned90 چون دارای اندازه لامپ های ال ای دی کوچکتر است و تعداد این لامپ ها در برد نور پس زمینه آن بیشتر است، به تلویزیون مینی ال ای دی مشهور است. روشنایی در تلویزیون Qned90 برابر با 635 برای محتوای SDR یا استاندارد می باشد. میزان روشنایی برای محتوای HDR در آن برابر با835 کاندلا بر متر مربع می باشد. روشنایی تلویزیون Nan90 به نسبت این تلویزیون کمتر است. در تصویر یزر میزان روشنایی هر دو تلویزیون آورده شده است.

 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

معمولا هر دو تلویزیون از پنل IPS استفاده می کنند و همانطور که اشاره شد ADS هم یک نوع پنل IPS با آرایش پیکسلی افقی می باشد. بنابراین باید کنتراست بالایی را نداشته باشند و این امری طبیعی است. البته تلویزیون Nano90 میزان کنتراست طبیعی و رنگ مشکی را بهتر نمایش می دهد و این خصوصایت پنل IPS است که به نسبت پنل ADS بهتر عمل می کند. اما ال جی در تلویزیون های مورد مقایسه از تاریکی منطقه ای استفاده کرده است. تاریکی منطقه ای در تلویزیون Qned90 بهتر عمل کرده و واضح است به واسطه تعداد بیشتر لامپ های ال ای دی و گروه بندی بیشتر آن ها می باشد. در زیر کنتراست و نمایش رنگ مشکی این دو تلویزیون آورده شده است. کنتراست و نمایش رنگ مشکی برای تماشای فیلم ها می باشد و جذابیت بالایی را ایجاد می کند. 

کیفیت رنگ های تصویر و میزان عمق فوکوس انها

در هر دو تلویزیون از پنل 8 بیتی استفاده شده است و به استثنای تلویزیون های اولد همه تلویزیون دارای عمق پنل 8 بیت می باشند. البته با اعمال ویژگی ERC عمق پنل به 10 بیت افزایش پیدا می کند اما میزان آن دو بیت به صورت مجازی بوده و داده های تصویربازسازی می شوند. به هر صورت تلویزیون Qned90 می تواند رنگ ها را بهتر نمایش دهد چون روشنایی این تلویزیون بیشتر است. جوهر نمایش رنگ در تلویزیون نوردهی می باشد. 

فرکانس تصویر120 هرتز و پشتیبانی از محتوا

هر دو تلویزیون با نرخ 120 هرتز تصویر را نمایش می دهند و هر دو هم دارای امکانات و مشخصات فنی یکسانی می باشند. این تلویزیون های دارای پورت HDMI 2.1 بوده و ویژگی VRR را دارند. هر نوع محتوایی با این تلویزیون ها بدون نویز و بلور نمایش داده می شوند. زمانی که فرمت های با نرخ فریم بالا بر روی تلویزیون ظاهر می شود دیگر Tearing و Flikering در تصویر معنی ندارد و تصویر شفاف و بدون نویز خواهد بود. کنسول های بازی می توانند با این تلویزیون ها هماهنگی بالایی را داشته باشند. 

صدای 40 وات 2.2 کاناله در تلویزیون های ال جی 

هر دو تلویزیون از نظرصدا کاملا شبیه هم بوده و تفاوتی را با هم ندارند. هر دو دارای صدای 40 وات هستند و می توانند صدا را بسیار همه جانبه و فراگیر انتشار دهند. این تلویزیون ها دو اسپیکر 10 وات و یک ساب ووفر 20 وات را دارند. قابلیت پخش صدا با بلوتوث و یا WiSA در هر دو تلویزیون وجود دارد اما شاید باری Wisa نیاز به خرید  قطعه سخت افزاری باشد. 

 

WebOS بهترین سیستم عامل تلویزیون با ریموت جادویی MR21

 شاید فکر کنید اندروید بهترین سیستم عامل است اما برای تلویزیون WebOS از همه سیستم عامل ها بهتر عمل می کند. بدون شک اندروید برای گوشی های تلفن همراه فوق العاده است اما برای تلویزیون زیاد جالب نیست. بسیاری از برند های دیگر احتمالا در سال 2022 به بعد از همین سیستم عامل ال جی در تلویزیون های خود استفاده می کنند. ریموت این تلویزیون بسیار ارگونومیک بوده  قابلیت مادون قرمز دارد. شما می توانید به راحتی با این تلویزیون داده ها را به اشتراک بگذارید و یا تصویر گوشی  را بر روی ان نمایش دهید.

طراحی و نمای ظاهری

تلویزیون Nano90 دارای میزان حاشیه پنل 1 سانتیمتر و تلویزیون Qned90 دارای حاشیه 0.9 سانتیمتر است. میزان ضخات هم در تلویزیون Qned90 کمتر است و در آن میزان ضخامت 3.1 سانتیمتر و در تلویزیون نانو90  برابر با 4.7 سانتیمتر می باشد. هر دو تلویزیو پایه کنار بوده و کیفیت ساخت بالایی را دارند.در زیر تصاویر این دو تلویزیون اورده شده است.

 

جمع بندی

 تلویزیون Qned90 دارای میزان روشنایی بیشتری بوده و از طرفی زاویه دید بالایی را دارد. زمانی که تاریکی منطقه ای یا همان Full Array Local Dimming اعمال شود این تلویزیون Qned90 است که بهتر عمل می کند. هر چند تلویزیون Nano90 فوق العاده است اما تلویزیون Qned90 می تواند کارایی بالاتری را داشته باشد البته اختلاف قیمت این دو تلویزیون در نهایت در انتخاب تاثیر گذار خواهد بود. 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونتلویزیون پایه کنارتلویزیون گیمینگتلویزیون 120 هرتزتلویزیون فورکی 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha