بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون هایسنس U7G

۱۴۰۰/۱۰/۴

با اینکه تلویزیون های زیادی در بازار وجود دارد هنوز تفاوت و شباهت آن ها را نمی دانیم. به نظر انتخابی بهتر است که مقایسه حداقل اجمالی صورت گرفته باشد. تلویزیون ها از برند های متفاوتی وارد بازار می شوند و متاسفانه کاربران با مشخصات فنی و کیفی ان ها آشنایی ندارند و بلکه بیشتر روی شرکت سازنده و یا برند آن تمرکز دارند. ال جی در سال 2021 تلویزیون نانوسل Nano90 را روانه بازار کرده است و هایسنس هم تلویزیون U7G را در میان انواعی دیگر از تلویزیون ها و مدل های مختلف دارد. در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون را مورد مقایسه قرار دهیم. کدام تلویزیون بهتر است و یا تفاوت و شباهت این دو تلویزیون چیست؟

 

نگاهی مختصر به تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون هایسنس U7G

 تلویزیون ال جی nano90 دارای پنل IPS است و تلویزیون U7G دارای پنل VA می باشد. با توجه به نوع پنل در این تلویزیون ها می توان گفت که تلویزیون نانوسل ال جی نانو90 برای تماشای برنامه ها از کناره ها زاویه دید بالایی را دارد و تلویزیون هایسنس هم با کنتراست بیشتر کیفیت تصویر فوق العاده ای را از روبه رو نمایش می دهد. در ادامه به تک تک جزئیات در این دو تلویزیون می پردازیم.

 

 نوع صفحه نمایش در تلویزیون ال جی  و هایسنس

بد نیست بدانید که هایسنس تا سال 2020 در تلویزیون های  خود از پنل IPS استفاده می کرد ولی اخیرا به استفاده از پنل IPS روی آورده است و این نشان می دهد که زاویه دید می تواند برای کاربر کاربردی باشد. تلویزیون U7G دارای پنل VA است و دارای عمق نمایش رنگ 8 بیت می باشد. تلویزیون نانو90 هم دارای پنل IPS است و می تواند با همان عمق نمایش داده 8 بیتی رنگ ها را نمایش دهد. آنچه در این دو تلویزیون تفاوت و تمایز است نوع پنل می باشد. با این که عمق نمایش داده و رنگ های قابل نمایش یکسان می باشند اما تلویزیون نانوسل نانو  90 می تواند از کناره ها هم کیفیت تصویر داشته باشد اما میزان کنتراست و نمایش مشکی در آن به اندازه تلویزیون هایسنس U7G نیست. در ادامه به ریز جزئیات در این  رابطه می پردازیم.

نمایش رنگ های تصویر و عمق فوکوس

عمق نمایش رنگ در هر دو تلویزیون یکی است و هر دو تلویزیون از آرایش ساب پیکسلی BGR استفاده می کنند. میزان نویز و بلور در هر دو تلویزیون به یک میزان کاهش پیدا می کند. گزینه های زیادی در نمایش رنگ ها تاثیر دارند که صفحه نمایش یکی از آن ها می باشد. در اینجه با توجه به آرایش ساب پیکسل های پنل هر دو تلویزیون می توانند درصد بالایی از رنگ های NTSC را نمایش دهند. اما گزینه های دیگر مانند روشنایی و یا پردازنده و ... در عمق فوکوس رنگ ها تاثیر می گذارند.

 

روشنایی تصویر در کدام تلویزیون بیشتر می باشد؟

روشنایی در تلویزیون هایسنس U7G بیشتر می باشد. این تلویزیون از لامپ های LED بیشتری در پشت نور پس زمینه استفاده می کند و می تواند بسیار کاربردی تصویر را نمایش دهد. با اینکه در تلویزیون نانو90 هم آرایش لامپ های ال ای دی به صورت مستقیم است و آن تلویزیون هم فناوری تاریکی منطقه ای هم دارد اما روشنایی تصویر آن کمتر از روشنایی تلویزیون هایسنس 2021 مدل U7G می باشد. با توجه به روشنایی می توان گفت که دقت رنگ در تلویزیون یولد هایسنس U7G بیشتر می باشد. 

زاویه دید و کاربرد آن

 شما اگر تعداد افراد خانواده زیادی را دارید و یا اگر از تلویزیون برای نمایش بازی هی گروهی استفاده می کنید و یا اینکه اگر از تلویزیون به عنوان مانتیور بهره می گیرد قطعا زاویه دید به کارتان می اید. اما زاویه دید چیست. زاویه دید به زاویه ای گفته می شود که اگر با آن زاویه به تصویر تماشا شود کیفیت تصویر محفوظ بماند. هرچه این زاویه بیشتر باشد می گوییم تلویزیون زاویه دید بالایی را دارد. در میان انواع پنل نوع IPS دارای بیشترین زاویه دید است و زاویه دید مختصا به نوع پنل در تلویزیون مربوط می شود. حالا زاویه دید در تلویزیون نانو90 بیشتر از زاویه دید در تلویزیون هایسنس U7G می باشد. تلویزیون ها معمولا زاویه دید 178 درجه دارند ولی در بیشتر موارد واقعی نیست. کاربران بیشتر تلویزیون را از روبه رو تماشا می کنند ولی شاید کاربرانی باشند که بخواهند مثلا از آشپزخانه هم همان تصویر با کیفیت را داشته باشند. 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی در تلویزیون های Nano90 و U7G

کنتراست و نمایش رنگ مشکی هم به نوع پنل و هم به نورپردازی مربوط می شوند. برای نمونه تلویزیون با پنل VA قطعا میزان کنتراست بیشتری را به نسبت یک تلویزیون IPS دارد. کنتراستی که با پنل ایجاد می شود را کنتراست ذاتی یا طبیعی تلویزیون می گویند. تلویزیون U7G چون از پنل VA استفاده می کند کنتراست بالایی را دارد. اما روشنایی چگونه کنتراست را افزایش می دهد. در تلویزیون های ال ای دی از ارایش لامپ های LED استفاده می شود و فناوری به نام تاریکی منطقه ای Local Dimming بر روی آن ها اعمال می شود. تاریکی منطقه ای در تلویزیون هایسنس U7G قوی تر است و گروه هایی بیشتر از لامپ های ال ای دی را پوشش می دهد. میزان کنتراست این تلویزیون ها از روبه  آورده شده است.


نمایش رنگ مشکی هم وابسته به روشنایی و نوع پنل است. در این زمینه هم نوع پنل می تواند کاربردی باشد. پنل VA دارای نمایش رنگ مشکی عمیق بیشتر است. شما اگر به تماشای فیلم ها می پردازید به راحتی می تواند مرز بین روشن و تیره را مشاهده کنید. دیگر در اطراف اشیای سفید رنگ، هاله تشکیل نمی شود و همین گزینه تماشای فیلم ها را با جذابیت بیشتری همراه می کند.

کیفیت تصویر 4K UHD با فرکانس 120 هرتز در دو تلویزیون

باید بدانید که هر تلویزیون 4K نمی تواند کیفیت تصویر یکسانی را داشته باشد. امروزه دوربین ها می توانند 4K را در نرخ 24، 25، 30 و 60 فریم برداشت می کنند. ایا تلویزیون می تواند همه نرخ فریم ها را نمایش دهد. این قابلیت یعنی توانایی تلویزیون در نمایش تصاویر 4K بستگی به یک سری از قابلیت ها دارد. هر دو تلویزیون ال جی و هایسنس دارای نرخ 120 هرتز می باشند و بستر برای نمایش حداکثر نرخ فریم 4K فراهم است ولی آیا می توانند نرخ 120 فریم را نمایش دهند؟ بله در این تلویزیون ها از دو پورت HDMI 2.1 استفاده شده است که این پورت ها می توانند نرخ 120 فریم 4K را نمایش دهند. در نتیجه می توان گفت تلویزیون U7G هایسنس و تلویزیون Nano90 ال جی از بهترین های بازار می باشند چراکه انواعی از محتوا را پشتیبانی می کنند. جالب تر آنکه قابلیت ارتقای کیفیت در هر دو تلویزیون وجود دارد و می تواند فرمت های با رزولوشن پایین تر را با کیفیت بالاتری به نسبت منبع تماشا کرد.  

 

 صدا و کیفیت ان در تلویزیون ال جی Nano90 و تلویزیون هایسنس U7G

 در این تلویزیون ها صدا بسیار با کیفیت ارائه می شود. تلویزیون نانوسل ال جی دارای صدای 40 وات است که 20 وات آن با اسپیکر های 10 وات و 20 وات دیگر با یک ساب ووفر ارائه می شود. تلویزیون هایسنس U7G دارای صدای 20 وات می باشد. باید عنوان کنیم که میزان همه جانبه و فراگیر بودن صدا در هر دو تلویزیون یکی است اما خوب توان صوتی در تلویزیون نانوسل Nano90 ال جی 20 وات بیشتر می باشد. 

 

مقایسه WebOS و Android

تلویزیون هایسنس U7G دارای سیستم عامل اندروید است و ال جی از WebOS استفاده می کند. باید عنوان کنیم که استفاده از هر دو سیستم عامل آسان است ولی میزان برنامه های برای اندروید بیشتر می باشد. ال جی با اینکه منوی فارسی ندارد اما آیکون های تصویری راهکار و استفاده را برای کاربر آسان تر کرده است. ریموت تلویزیون ال جی Nano90 از نظر اندازه بزرگتر بوده و قابلیت های گسترده تری را دارد که می توان به NFC اشاره کرد. 

 

طراحی در تلویزیون هایسنسU7 و ال جی Nano90

 هر دو تلویزیون دارای طراحی پایه کنار می باشند. این تلویزیون ها پایه های V شکل دارند که در کناره های تلویزیون نصب می شوند. رنگ پایه و حاشیه پایینی تلویزیون U7G نقره ای می باشد ولی تلویزیون نانو90 دارای پایه های تیتانیومی می باشد  حاشیه پایینی هم به همان رنگ است. در دو تلویزیون دارای میزان حاشیه صفحه نمایش و یا Bezel برابر با 1 سانتیمتر می باشند و میزان ضخامت در تلویزیون U7G بیشتر می باشد. ضخامت تلویزیون نانو90 برابر با 4.7 سانتیمتر است و یکدست می باشد. ضخامت تلویزیون U7G برابر با 9.6 سانتیمتر در بیشترین مقدار و ضخامت آن یکدست نیست یعنی قسمت بالاتر دارای میزان ضخامت کمتری می باشد. 

 

جمع بندی

تلویزیون هایسنس U7G در سال 2021 تولید شده است و یکی از تلویزیون های میان رده این شرکت است. تلویزیون نانوسل بالارده شرکت ال جی می باشد. میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی و یا روشنایی در تلویزیون هایسنس U7 بیشتر می باشد اما تلویزیون ال جی nano90 مدل 2021 زاویه دید بیشتری را دارد. کاربر می تواند قیمت این تلویزیون ها را داشته باشد و تصمیم بگیرد که کدام یکی را انتخاب کند.

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونمقایسهمقایسه تلویزیونتلویزیون پایه کنارتلویزیون گیمینگتلویزیون ال ای دیتلویزیون نانوسلتلویزیون فورکی 4K
محمود نوری
1400/10/7
سلام
ببخشید تلویزیون برای نمایش فیلم باید چه قابلیت های برتری را داشته باشد؟
با تشکر
مژگان
1400/10/7
سلام
مشه بفرمایید که آیا این تلویزیون ها بازی را پشتیبانی می کنند، ما PS4 داریم و کارایی این تلویزیون های برای این کنسول چطوره؟
با تشکر از زحماتتون
فرهاد دشتی
1400/10/7
سلام
آیا این تلویزیون هایی که شما با هم مقایسه کردین قابلیت VRR رو دارند چون تصاویر سریع در تلویزیون موجب ایجاد نویز و بلور میشه و معمولا با VRR این اتفاق نمی افتد.
غلام علی جعفری
1400/10/7
سلام
من از شما تلویزیون Nano90 خریدم و خیلی تلویزیونی خوبی هستش، فقط خواستم ببینم آیا محافظ صفحه بزارم کیفیت تصویر کم نمیشه
با تشکر جناب مهندس فتاحی
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha