بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ AU7000 و تلویزیون سامسونگ TU7000

۱۴۰۰/۳/۱۰

تلویزیون های 2021 سامسونگ رونمایی شده و بعضی از مدل های این شرکت وارد بازار شده اند. این شرکت کره ای برای نامگذاری تلویزیون های خود از الگو و روشی خاص استفاده می کند که درک آن ساده بوده و می توان فهمید که کدام یکی به نسبت دیگری جدیدتر می باشد. تلویزیون سامسونگ AU7000 به عنوان جایگزینی برای تلویزیون TU7000 به حساب آمده و یکی سری ویژگی های متفاوت با آن را دارد. در این نوشته ما این دو تلویزیون سامسونگ یعنی تلویزیون تی یو 7000  و آ یو 7000 را مورد بررسی قرار داده و تفاوت تلویزیون AU7000 با TU7000 و شباهت  تلویزیون TU7000 و  AU7000  را ارائه می دهیم.

 

 

تفاوت تلویزیون AU7000 با TU7000

 

تفاوت تلویزیون سامسونگ AU7000 و TU7000 در طراحی و نمای ظاهری

تلویزیون های سامسونگ مخصوصا مدل های 2020 و 2021 طراحی زیبا و منسجمی را دارند. این دو تلویزیون با طراحی باریک و حاشیه کم صفحه نمایش تولید شده اند به همین دلیل به نوع طراحی آن ها Boundlees Design و یا Three- Sided Bezel می گویند. این نوع طراحی به این صورت است که تلویزیون از 3 طرف دارای حاشیه کمی برای صفحه نمایش و در قسمت پایین یعنی جایی که لوگوی سامسونگ قرار می گیرد میزان حاشیه مقداری بیشتر است. هر دو تلویزیون از پلاستیک فشرده ساخته شده و دارای مدیریت کابل هستند. در پشت قاب این تلویزیون ها از شیار هایی استفاده شده است که  می توان کابل های اتصال را روی آن ها گذاشته تا از شلوغی اطراف تلویزیون جلوگیری شود. پایه ها در آن ها به صورت کشویی می باشد و برای نصب آن ها به پیچ نیازی نیست که جمع کردن تلویزیون و پیاده کردن آن را راحت تر می کند. این تلویزیون دارای پورت هایی در کناره قاب بوده و در زمان نصب بر روی دیوار می توان به راحتی به آن ها دسترسی داشت. تلویزیون TU7000 سامسونگ مقداری حاشیه صفحه نمایش کمتری را به نسبت مدل AU7000 دارد. پایه  ها در هر دو تلویزیون رنگ خاکستری تیتانیومی دارند. در تلویزیون سال 2020 یعنی تی یو 7000 پایه دارای انتهای گرد بوده ولی در تلویزیون آیو 7000 دارای طراحی صاف است. قاب تلویزیون مشکی و رنگ فریم جلویی آن خاکستری تیتانیومی یعنی همرنگ پایه می باشد. به صورت کلی هر دو مدل جذاب هستند و آنچه زیاد در تفاوت طراحی جلوه می کند شکل پایه ها می باشد. 

 

نوع صفحه نمایش و رزولوشن، TU7000 vs AU7000

سامسونگ به استثنای یک تلویزیون خاص، در همه تلویزیون های خود از صفحه نمایش با آرایش پیکسلی عمودی استفاده می کند. صفحه نمایش VA مختص تلویزیون های سامسونگ است. این پنل دارای کنتراست بالا و میزان نمایش رنگ فوق العاده ای می باشد. یکی از ویژگی هایی که این پنل دارد، زاویه دید کم است. شما وقتی از کناره به صفحه نمایش تماشا کنید، کیفیت تصویر و روشنایی که از روبه رو داشتید رو دریافت نمی کنید و البته این زمانی است که زاویه تماشا زیاد باشد. 


رزولوشن هر دو تلویزیون 4K بوده و تراکم پیکسلی بالایی دارند. هر دو تلویزیون دارای صفحه نمایش با عمق نمایش داده 8 بیت می باشند که می توانند درصد بالایی از رنگ های NTFC یا آنالوگ را نمایش دهند. این تلویزیون ها تصویری شفاف و کاربردی را ارائه داده  و فرمت و یا نرخ فریم تولیدی از فرستنده های را به خوبی بر روی پنل ظاهر می کنند. در این تلویزیون ها، نرخ فریم 24 فریم و 60 فریم قابل پشتیبانی  و نمایش است، تلویزیون AU7000 در زمینه پشتیبانی از نرخ فریم تفاوت هایی با تلویزیون TU7000 دارد.


سامسونگ در تلویزیون AU7000 از ویژگی قابل توجهی استفاده کرده است تا تلویزیون بتواند نرخ فریم 120 فریم را که از کنسول های بازی و یا دستگاه بلوری تولید می شود را نمایش دهد. این قابلیت Motion Excelerator نام دارد و می تواند تصویر120 فریم در ثانیه را در تلویزیون AU7000 با نرخ نوسازی 50 هرتز نمایش دهد بدون اینکه در تصویر نویز و یا بلور به وجود آید. تلویزیون TU7000 این ویژگی را ندارد. نتیجه اینکه تلویزیون AU7000 برای نرخ فریم بیشتر از 60 فریم در ثانیه کارایی بالاتری را به نمایش می گذارد.

 

فرکانس تصویر و پردازنده کریستال 4K در تلویزیون های سامسونگ سری 7

فرکانس تصویر در تلویزیون  مهم بوده و کاربران تلویزیون زیاد به آن توجه نمی کنند. هر دو تلویزیون نرخ نوسازی و یا فرکانس 50 هرتز را دارند. احتمالا در مشخصات تلویزیون های سامسونگ به عبارت Motion Rate بر می خورید. این پارامتر برای بیان میزان شفافیت و روان بودن تصویر است. وقتی فرکانس تصویر 50 هرتز است این پارامتر برابر با 100 می باشد. در واقع هر فریم تصویر با فریمی کپی همراه می شود تا تصویر بدون نویز تر باشد. در بیشتر موارد جنبه تبلیغی داشته و به منظور برجسته کردن و بیشتر جلوه دادن فرکانس از آن استفاده می شود و یا در مشخصات به آن اشاره می شود. 


پردازنده در هر دو تلویزیون یکی بوده و همان کریستال 4K سال 2020 می باشد. سامسونگ به صراحت اعلام کرده که تغییری در چیپست این پردازنده ایجاد نکرده است. البته سامسونگ تلویزیون های نئوکیولد خود را با پردازنده نئوکوانتومی با شبکه عصبی بیشتر روانه بازار کرده است. قابلیت ارتقای کیفیت تصویر و یا برجسته نمایش دادن جزئیات تصویر با این پردازنده به خوبی نمایش داده می شود. شما می تواینید در این تلویزیون تصاویر Full HD و HD را با کیفیت بالا و روشنایی زیادی تماشا کنید. البته ارتقای کیفیت تصویر با افزایش روشنایی همراه است که همان ویژگی Active HDR آن را اعمال می کند. 

 

روشنایی و نور پردازی در تلویزیون AU7000 و TU7000

در هر دو تلویزیون سامسونگ از روشنایی LED  برای نمایش رنگ های RGB در پیکسل ها استفاده شده است. نوع نور پردازی در هر دو تلویزیون Edge می باشد و لامپ های LED در کناره تلویزیون قرار دارند. معمولا برای نمایش رنگ مشکی عمیق و یا افزایش کنتراست از فناوری تاریکی منطقه ای استفاده می شود ولی هیچکدام از این تلویزیون ها این ویژگی را ندارند و همان اتخاذ فریم مشکی یا BFI را به کار می برند که UHD Dimming هم نام دارد. روشنایی در هر دو تلویزیون شبیه هم بوده و تقریبا برابر با 360 نیت است. کنتراست بالا و روشنایی نسبتا بالا از ویژگی هایی هر دو تلویزیون می باشد.

 

فرمت های دینامیکی HDR و SDR

فرمت های دینامیکی دارای روشنایی و کیفیت بالایی می باشند. فرمت SDR همان فرمت های استانداردی هستند که از روس آنتن پخش می شوند. فرمت HDR دارای روشنایی بیشتر و جزئیات بیشتری هستند. HDR به معنی High Dynamic Range است. این فرمت ها امروزه فراوان می باشند. می توان محتوای 4K HDR را از میانبر هایی مانند نتفلیکس و یوتیوب دانلود کرده و تماشا کرد. روشنایی که این تلویزیون ها ارائه می دهند برای محتوایی HDR و فرمت های HDR10+ و HLG مناسب می باشد.

 

 کیفیت صدا و قابلیت های پشتیبانی شونده

صدا در این تلویزیون 20 وات است. این میزان از توان صوتی با دو اسپیکر ارائه می شود. هر اسپیکر توان صوتی 10 وات را دارد. صدای این تلویزیون ویژگی هایی منحصر به فرد دارد. دالبی دیجیتال و DTS فرمت هایی هستند که با این تلویزیون ها پشتیبانی می شوند. هر کدام از این تلویزیون کیفیت صدای مطلوبی را دارند ولی در این زمینه تلویزیون AU7000 قابلیت بهتر با ویژگی Q Symphony ارائه می دهد  که در تلویزیون TU7000 وجود ندارند
Q Symphony  در تلویزیون قابلیتی فوق العاده دارد. این ویژگی کمک می کند تا صدای تلویزیون و ساندبار با هم پخش شود. زمانی که شما از ساندبار برای پخش صدای تلویزیون استفاده می کنید می توانید  صدای تلویزیون و ساندبار را با هم بشنوید. با فرض اینکه شما در کنار تلویزیون TU7000 سامسونگ از ساندبار T650 ویا در کنار تلویزیون سامسونگ AU7000 از ساندبار A650 استفاده می کنید می توانید صدای سه بعدی و همه جانبه را با این تلویزیون ها تجربه کنید.

 

ویژگی ARC/eARC در تلویزیون TU7000 و تلویزیون AU7000

امروزه درپورت های HDMI از ویژگی بازگشت صوتی استفاده می شود. ARC دارای پهنای باند 1 مگابایت و eARC دارای پهنای باند 37 مگابایت است. می توان پی برد که کیفیت صدای HDMI eARC از کیفیت صدای HDMI ARC بیشتر است و هر دوی این پورت های از پورت اپتیکال کیفیت صدای بیشتری را انتقال می دهند. 

 

ورودی و خروجی های مورد نیاز

ورژن پورت های HDMI و USB در هر دو تلویزیون یکی بوده و تلویزیون AU7000 دارای یک پورت HDMI بیشتر می باشد. هیچکدام از این تلویزیون ها پورت کامپوزیت و کامپوننت را ندارند. پورت ها در آن ها در کناره قاب بوده و دسترسی به ان ها آسان می باشد. 

 

قابلیت های هوشمند و سیستم عامل تایزن

تلویزیون سامسونگ AU7000 دارای تایزن 6.0 و تلویزیون TU7000 دارای تایزن 5.5 می باشد. تایزن سیستم عاملی فوق العاده بوده و می تواند از کاربران آیفون واندروید پشتیبانی کند. این تلویزیون ها از نظر ویژگی ههای هوشمند شبیه بوده و تلویزیون AU7000 قابلیت هایی بهتر و متمرکز تر دارد. تلویزیون AU7000 دارای ویژگی Game Bar است که به نسبت ویژگی Game Mode در تلویزیون TU7000 قابلیت های بیشتر دارد و برای بازی تنظیمات بیشتری در نظر گرفته شده است.   

 

جمع بندی

طبیعتا تلویزیون جایگزین باید امکانات بیشتر داشته باشد و معمولا با قیمتی بیشتر به بازار عرضه می شود. تلویزیون AU7000 دارای ورژن بالاتری از تایزن، قابلیت کیوسمفونی Q Symphony، پایه های V شکل صاف  و قابلیت motion Exeleratore می باشد . حالا قیمت بالاتری این تلویزیون به نسبت تلویزیون سامسونگ TU7000 برای این ویژگی هایی می باشد که ارائه دادیم. در نهایت انتخاب با خریدار است.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار تلویزیون کریستال 4K تلویزیون ال ای دی تلویزیون فورکی 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha