بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

هرتز چیست؟ تفاوت تلویزیون 120 هرتز و 60 هرتز

۱۴۰۰/۱/۲۱

احتمالا در مورد هرتز تلویزیون شنیده اید. یکی از قابلیت های افزایش کیفیت تصویر در تلویزیون فرکانس تصویر می باشد که با هرتز بیان می شود. این پارامتر در تلویزیون بسته به مدل می تواند از 50 تا 120 باشد. تا سال 2021 تلویزیون ها حداکثر 120 هرتز فرکانس تصویر را داشتند اما تلویزیون های سامسونگ 2022 با فرکانس تصویر 144 هرتز وارد بازار می شوند. اما ما در این نوشته جواب سوال هایی از قبیل هرتز چیست؟ تلویزیون 60 هرتز چیست و یا تفاوت تلویزیون 60 هرتز و 120 هرتز را خواهیم داد. 

 

هرتز چیست؟

 زمانی که تصویر در تلویزیون نمایش داده می شود، فریم تصویر در ثانیه به تعداد دفعات زیادی خود را بازسازی می کند. ما تا 7 عدد در ثانیه را با چشم غیر مسلح می توانیم ببینیم اما تعداد آن ها در واحد زمان بیشتر می باشد و ما قادر به دیدن آنها نیستیم. نرخ نوسازی تصویر برحسب هرتز بیان می شود. برای مثال در تلویزیون با فرکانس تصویر 60 هرتز در هر ثانیه تصویر 60 بار خود را بازسازی کرده و در صفحه نمایش ارائه می شود. همچنین در تلویزیون با فرکانس تصویر 120 هرتز در هر ثانیه 120 بار تصویر خود را بازسازی می کند. البته فرکانس تصویر بیشتر به معنی شفاف بودن و روان بودن تصویر است و در این زمینه زمان پاسخگویی هم نقش اساسی دارد. زمان پاسخگویی مشخص می کند که تصویر تا چه حدی شفاف ارائه می شود. از آنجه که همه محتوا دارای فرکانس تصویر یکسان نیستند، تلویزیون برای نمایش ایده ال بایستی خود را با آن ها وفق دهد تا از نویز و بلور جلوگیری شود.

 

نمایش تصویر با نرخ فریم 60 و 30 در تلویزیون با فرکانس تصویر 120 هرتز

در این حالت فرکانس تصویر تلویزیون زیاد است و تلویزیون یا میزان فرکانس را کاهش می دهد و یا اینکه فریم هایی را در فریم های اصلی تصویر منبع اتخاذ می کند که در بیشتر موارد این فریم ها کپی از فریم قبل و بعد می باشند. در این صورت تصویر به خوبی نمایش داده می شود. بنابراین شما زمانی که یک تصویر از منبع را بر روی تلویزیون 120 هرتز نمایش می دهیدف تصویر بسیار شفاف خواهد بود. بنابراین برای نمایش تصویر منبع 30 و 60 فریم با تلویزیون با فرکانس 60 هرتز و 120 هرتز تفاوتی ایجاد نمی کند.

 

نمایش تصویر با نرخ فریم 24 فریم در ثانیه با تلویزیون 120 هرتز و یا 60 هرتز

در اینجا فرکانس تصویر 120 هرتز می تواند برتی قابل توجهی داشته باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیمف تلویزیون باید با نرخ فریم منبع خود را وفق دهد. در فرکانس تصویر 120 هرتز و نرخ فریم منبع این امکان وجود دارد و تلویزیون می تواند در میان فریم ها 5 برابر فریم دیگر را قرار دهد یعنی به صورت 5*24  خواهد بود. اما برای فرکانس تصویر 60 هرتز به جه صورت خواهد بود.
برای فرکانس تصویر 60 هرتز، تلویزیون  فریم را دو برابر و 3 برابر در میان فریم های دیگر قرار می دهد. 12 فریم از 24 فریم را 2 برابر و 12 فریم دیگر را 3 برابر می کند تا با فرکانس تصویر60 هرتز همسان شود که به آن Pull Down می گویند. در اینجا چون پنل ها به صورت دو دسته نمایش داده می شوند مقداری بلور در تلویزیون به وجود می اید که شما قادر به دیدن انها نخواهید بود و به همین دلیل فرکانس 120 هرتز بر فرکانس 60 هرتز برتری دارد. 

 

نمایش تصویر 120 فریم در تلویزیون 120 هرتز و 60 هرتز به چه صورت است.

تصویر 120 فریم در ثانیه که از یک منبع مانند کنسول بازی و یا دستنگاه بلوری ارسال می شود و توسط تلویزیون نمایش داده می شود به چه صورت است. در تلویزیون با نرخ نوسازی تصویر 60 هرتز این تصویر با نویز و بلور نمایش داده می شود اما تلویزیون با نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز آن را به خوبی نمایش می دهد. البته برای اینکه تصویر 120 فریم در ثانیه با تلویزیون 120 هرتز به صورت شفاف و بدون نویز ارائه شود، پورت HDMI ورژن 2.1 لازم است. اگر در تلویزیون این پورت موجود نباشد میزان فریم 60 عدد در ثانیه به تلویزیون می رسد و درست مانند آن است که تصویر 60 فریم با تلویزیون 60 هرتز نمایش داده شود.

 

گول شرکت های سازنده تلویزیون را نخورید

زمانی که شما می خواهید با تلویزیون تصاویر بازی و یا تصاویر پر سرعت را نمایش دهید باید فرکانس تلویزیون ویک سری دیگر از قابلیت ها را در نظر بگیرید. حتما در مورد Motion rate و یا MotionFlow XR و یا X Motion Clarity و... شنیده اید. این ویژگی در مشخصات فنی تلویزیون وجود دارد و معمولا 2 برابر نرخ نوسازی تصویر است. این فقط برای بیان این است که تلویزیون فرکانس تصویر بالا را دارد. حالا تلویزیون با نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز باید Motion Rate برابر با 240 فریم در ثانیه را داشته باشد.

 

هرتز تصویر و Motion Interpolation

در تلویزیون برای اینکه تصویر شفاف باشد از ویژگی دیگری به نام Motion Interpolation و یا Soap Opera Effect استفاده می شود. تلویزیون با فرکانس 60 هرتز می توان محتوای 30 فریم در ثانیه را بازتولید کند ولی تلویزیون با فرکانس 120 هرتز می توان محتوای با نرخ فریم 60 و 30 فریم در ثانیه بازتولید کند که در نهایت تصویر روانتر خواهد بود.

 

اتخاذ فریم مشکی برای خوانایی متون متحرک یا BFI در تلویزیون

در تلویزیون برای اینکه متن به خوبی توسط کاربر دیده شود از اتخاذ فریم مشکی Black Frame Insertion استفاده می شود. این قابلیت یک فریم مشکی است که در میان فریم های دیگر نمایش داده می شود اما چون زمان آهن کم است ما متوجه آن نمی شویم ولی در نهایت خوانایی را افزایش می دهد. در تلویزیون های LED این ویژگی با خاموش شدن لامپ های LED در قسمتی از فریم ایجاد می شوداما تلویزیون های اولد که نور پس زمینه را برای این منظور ندارند از اتخاذ فریم مشکی و بدون نور در فریم های اراسالی از فرستنده استفاده می شود. فرکانس تصویر 120 هرتز این قابلیت را بهتر از فرکانس تصویر 60 هرتز پشتیبانی می کند چون زمان آن کمتر می باشد. مثلا در یک ثانیه 120 فریم نمایش داده شود زمان کمتری به نسبت 60 فریم در ثانیه، فریم ها ثابت می مانند.

 

نرخ فرکانس متغیر(Variable Refresh Rate) چیست؟

 بعضی از محتوا در زمان ارسال به تلویزیون نرخ ثابتی را ندارند. برای نمونه ممکن در زمان بازی با کنسول میزان فرکانس کاهش و یا افزایش یابد. تلویزیونی که از VRR پشتیبانی می کند می توان فرکانس تلویزیون را با فرکانس کنسول هماهنگ کند. برای نمونه زمانی که نرخ فریم ارسالی از کنسول به تلویزیون کم است آنگاه فرکانس تلویزیون هم کاهش می یابد و برعکس آن هم درست است. انواعی از نرخ فرکانس متغیر وجود دارد که  AMD's FreeSync, NVIDIA's G-SYNC و  HDMI Forum  از مهمترین آن ها می باشند. VRR در تلویزیون های با پورت HDMI 2.1 و فرکانس تصویر 120 هرتز در حال رشد است.

 

تفاوت تلویزیون 120 هرتز و 60 هرتز

در واقع هرتز به نوسان گفته می شود در مورد تلویزیون، هرتز و فرکانس تصویر یک معنی را می دهند. معمولا یک تلویزیون 120 هرتز محتوای بیشتری را پشتیبانی می کند و از طرفی برای بازی و یا تصاویر سریع بهتر می باشد. تلویزیون 60 هرتز و یا فرکانس 60 هرتز در تلویزیون به صورت استاندارد در تلویزیون شناخته می شود. اما 120 هرتز بالاترین فرکانس در تلویزیون نیست. در سال 2022 تلویزیون هایی از سامسونگ با فرکانس 144 هرتز وارد بازار می شوند و تلویزیون کیودی اولد سامسونگ QS95B و یا QN90B از این تلویزیون های 144 هرتز می باشند که سریعترین تلویزیون های موجود در بازار خواهند بود.  

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تلویزیون 120 هرتز تلویزیون 60 هرتز تلویزیون 144 هرتز
امیر
1400/5/27
مقایسه و بررسی بسیار خوبی بود.ممنون
مدیر
1400/5/27

سلام
متشکریم
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha