بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و مقایسه کامل HDMI ARC و HDMI eARC

۱۳۹۹/۱۱/۱۸

در تلویزیون از پورت های مختلفی استفاده شده است که لازم است کاربرد آن ها را بدانیم. در بعضی از موارد برای یک کاربری و یک کاربرد تلویزیون، یک پورت می تواند بسیار تعیین کننده باشد.  ما در این نوشته دو پورت یا دو ورودی و خروجی بسیار کاربردی در تلویزیون را مورد بررسی قرار می دهیم. پورت HDMI ARC و پورت HDMI eARC چه کاربرد هایی در تلویزیون را دارند. نبود یکی از این پورت ها در تلویزیون چه تاثیر در کیفیت تصویر و صدا دارد؟

پورت ها در تلویزیون

ورودی و خروجی های تلویزیون کدام هستند؟ در تلویزیون پورت کامپوزیت وجود دارد که مطمئنا آن را می شناسید اما شاید اسم آن را نمی دانسته اید. این پورت دارای 3 فیش ( قرمز- زرد و سفید) است. این فیش ها یا سوکت ها، صدا و تصویر را انتقال می دهند. 2 فیش (قرمز و سفید) برای انتقال صدا و پورت زرد  برای انتقال ویدیو به کار می رود.  در تلویزیون پورت کامپوننت وجود دارد که این پورت دارای چهار سوکت یا 4 فیش است. سوکت های (آبی - قرمز - سبز) برای انتقال داده های ویدیویی و پورت زرد و سفید برای انتقال صدا به صورت آنالوگ به کار می روند.  در بیشتر موارد می توان از سوکت های کامپوزیت در پورت کامپوننت استفاده کرد.

در تلویزیون پورت اپتیکال Optical وجود دارد که فقط صدا را به صورت دیجیتال انتقال می دهد. این پورت در بسیاری از ساندبارها و سینما خانگی AV و DV ها وجود دارد. این پورت دو نقطه ضعف دارد یکی اینکه وقتی که کابل بیشتر از 10 متر طول داشته باشد کیفیت صدا پایین می آید و دوم اینکه اگر با زاویه تا شود، صدا را به خوبی انتقال نمی دهد. این کابل تقریبا مثل شلنگ آب عمل می کند. یکی دیگر از پورت های موجود در تلویزیون پورت RF و یا پورت LAN است. در تلویزیون از پورت HDMI انواع مختلف استفاده می شود که در این نوشته ما پورت HDMI با ویژگی بازگشت صوتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پورت HDMI ARC چیست و چه کاربردی دارد؟

در تلویزیون ها از پورت HDMI ARC استفاده می شود. HDMI به معنی High  Definition  Multimedia Interface Audio Return Channel است و برای انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتال به کار می رود. این پورت هم قابلیت ارسال و هم قابلیت پذیرش داده را دارد. این پورت دارای ورژن 2.0b است. صدا در این پورت به صورت دیجیتال انتقال می یابد اما از چه صدایی پشتیبانی می کند؟ در این پورت صدای دالبی دیجیتال پلاس و Ultra surround انتقال داده می شود، یا به عبارتی صدای فشرده شده را انتقال می دهد. با این پورت می توان صدای 5.1 کاناله را پخش کرد و از صدای آن لذت برد. 

پورت HDMI ARC چیست و چه کاربردی دارد؟

اما HDMI ARC چه پهنای باندی را دارد؟

در  ورودی و یا خروجی HDMI ARC داده ها با سرعت 1 مگابایت بر ثانیه ارسال می شوند و داده های ارسال فشرده شده هستند.  در اینجا منظور داده های صوتی به صورت دیجیتال است. 

چه کابل HDMI از این پورت HDMI ARC پشتیبانی می کنند؟

هنگام خرید کابل به ورژن پورت HDMI در تلویزیون دقت کنید. معمولا در مشخصات و بروشور تلویزیون مشخص شده است که ورژن پورت HDMI چند است. اگر نتوانستید به آن دسترسی پیدا کنید، به وب سایت شرکت سازنده مراجعه کرده و در قسمت مشخصات( Specs) در مورد آن آورده شده است. هر کابل ورژن جدید از پورت ورژن قدیم پشتیبانی می کند، اما برعکس آن صدق نمی کند، هر چند شاید صدا و تصویر پخش شود اما آنچنان کیفیتی را نخواهد داشت.

پورت HDMI eARC چیست؟ 

می توان گفت که پورت HDMI eARC ورژن ارتقا یافته پورت HDMI ARC است. دقیقا همان کارایی پورت HDMI ARC را دارد، اما پیشرفته تر است. eARC به معنی Enhanced Audio Return Channel است. در این پورت صدای 7.1 کاناله انتقال می یابد.  این پورت صدای غیر فشرده را انتقال می دهد و یا دریافت می کند. آیا تا به حال به صدای 7.1 کاناله گوش داده اید؟ صدای 7.1 کاناله صدایی غیر فشرده است که در آن صدا به صورت 3 بعدی انتشار می یابد. صدای غیر فشرده Dolby Atmos - Dolby True HD و DTS-HD به صورتی کاربردی انتشار می یابند. دستگاه های بلوری و یا کنسول های بازی و یا بعضی از سیستم های صوتی از این صدا پشتیبانی می کنند.

مقایسه دو پورت HDMI eARC و HDMI ARC

پورت HDMI eARC دارای پهنای باند 37 مگابایت در ثانیه است، صدای غیر فشرده 7.1 کاناله را انتقال می دهد. فرمت های دالبی اتمس- دالبی ترو اچ دی و دی تی اس اچ دی را پشتیبانی می کند.

پورت HDMI ARC دارای پهنای باند 1 مگابایت در ثانیه است است، که صدای 5.1 کاناله انتقال می دهد. فرمت دالبی دیجیتال پلاس و Ultra surround را انتقال می دهد.

کابل HDMI High Speed از هر دو پورت پشتیبانی می کند.

در جدول زیر می توانید تفاوت های HDMI ARC با HDMI eARC را بهتر دریابید. 

تفاوت های HDMI ARC با HDMI eARC

در جدول بالا پورت Toslink همان پورت Optical است.

 

تاثیر این پورت ها در ارائه بازی

بازی زیاد به ARC ارتباط پیدا نمی کند هر چند شاید در بعضی از بازی صدای بسیار با کیفیت همچون دالبی اتمس باشد، که در چنین صورتی می توانند موثر واقع شوند. برای بازی باید ورژن 2.1 از HDMI را مدنظر داشت. هر چند پورت HDMI ورژن 2.0b می تواند موثر واقع شود اما بهترین ورژن پورت HDMI برای بازی، 2.1 می باشد. این پورت پهنای باند بیشتر را دارد و می تواند  کیفیت تصویر 4K را در نرخ فریم 120 هرتز انتقال دهد و یا نمایش دهد. البته اگر تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز را داشته باشد. زمانی که یک بازی با پورت HDMI 2.0b انتقال داده می شود.، تصویر آن با نرخ فریم حداکثر 60 فریم در ثانیه نمایش داده می شود.

بهترین تلویزیون برای گیمینگ در سال 2021

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha