بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی کامل تلویزیون نانوسل ال جی SM8600

۱۳۹۹/۱۱/۲۲

تلویزیون ال جی SM8600 یک تلویزیون میان رده است که در سری SM یعنی سری نانوسل سال 2019 تولید شده است. این تلویزیون بعد از تلویزیون SM8100 و SM8500 روانه بازار شده است و به مراتب ویژگی های قابل تر و بارزتری به نسبت این تلویزیون ها دارد. در این نوشته ما تلویزیون SM8600 ال جی را مورد بررسی کامل قرار می دهیم.

تلویزیون ال جی سری SM

همانطور که می دانید هر ساله ال جی تلویزیون هایی را روانه بازار می کند. هر تلویزیونی می تواند ویژگی های منحصر به فرد داشته باشد ومی تواند با مدل های هم برند خود و یا مدل هایی از برند های دیگر رقابتی را ایجاد کند. سری SM ال جی بعد از سری SK تولید شده و همانند سری SK دارای فناوری نانوسل است. البته در نامگذاری تلویزیون های ال جی 2018 و 2019 حرف S در شماره مدل بیانگر حضور فناوری نانوسل است. اما نانوسل چیست؟

نانوسل، منحصر به فرد در ارتقای کیفیت رنگ ها

در اصل نانوسل یک صفحه نانو کریستال است که در آن ذرات بسیار ریزی نور را تصفیه می کنند. مطمئنا هر فناوری در تلویزیون یک ویژگی از تصویر را ارتقا می دهد. در تلویزیون نانوسل هم با وجود این فناوری کیفیت نمایش رنگ ها ارتقا یافته است. اما چگونه؟
این صفحه در بین نور پس زمینه قرار می گیرد و نور را شدت می بخشد . پیکسل ها نور بیشتررا با فوکوس بیشتر دریافت می کنند و می توانند داده های رنگی را بهتر نمایش دهند. خوب شما فرض کنید یک گستره رنگی در تصویر وجود دارد اما تلویزیون نمی تواند آن را نمایش دهد، در این صورت با فناوری نانوسل در تلویزیون این گستره رنگی قابل نمایش می شود. نانوسل پیک یا نقطه اوج نمایش را افزایش می دهد و کمک می کند تا رنگ ها در بالاترین سطح خود نمایش داده شوند و البته همزمان افزایش برد رنگ ها دامنه نیز افزایش می یابد.

طراحی

طراحی برای همه کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. شکل ظاهری هر وسیله ای برای ما مهم است حالا که تلویزیون بیشتر از هر وسیله الکترونیکی دیگر در معضر دید افراد است. تلویزیون چه روشن باشد و چه خاموش تاثیری در ایجاد جذابیت فضا دارد و می تواند به کاربران روحیه ببخشد. مطمئنا یک تلویزیون با ضخامت بسیار زیاد چنگی به دل نمی زند حتی اگر کیفیت صدا و تصویر فوق العاده ای هم داشته باشد.
برای تلویزیون محدودیت هایی وجود دارد. مثلا می توان تلویزیون را با ضخامت زیاد تولید کرد و در آن از اسپیکر های بزرگ استفاده کرد که در این صورت خواهانی نخواهد داشت. از طرفی صدای بیشتر در تلویزیون با اسپیکر بزرگتر ممکن می شود.در نتیجه آن نمی توان صدای تلویزیون بیشتر از یک حد و حدودی انتظار داشت و برای صدا بیشتر باید در کنار آن از ساندبار استفاده کرد. 
تلویزیون SM8600 دارای طراحی زیبا و کار آمد به تمام معنا است. این تلویزیون طراحی پایه وسط را دارد و پایه آن از پلاستیک ساخته شده است. فریم آن فلزی است و پشت تلویزیون هم از فلز مرغوب ساخته شده است. این تلویزیون بسیار جذاب است. پایه قوسی شکل آن به میز عریض نیاز ندارد اما به نظر باید میز تلویزیون پهن را برای آن در نظر گرفت. این تلویزیون باریک و با ضخامت کم تولید شده است و زمانی که بر روی دیوار نصب می شود زیاد برجسته نمی باشد. در این تلویزیون حاشیه صفحه نمایش برابر با 1.2 سانتیمتر است و حداکثر ضحامت تلویزیون هم 6.4 سانتیمتر می باشد. بر روی پایه آن از مدیریت کابل استفاده شده است یعنی می توان کابل ها را بر روی پایه سوار کرد. برای این تلویزیون برای نصب بر روی دیوار باید از براکت 300 در 300 استفاده کرد. در زیر تصاویری از نمای ظاهری تلویزیون ال جی نانوسل SM8600 را آورده ایم:

صفحه نمایش IPS

 در تلویزیون های ال جی از دو نوع از صفحه نمایش استفاده می شود. معمولا تلویزیون هایی که اندازه صفحه نمایش آن ها 40 اینچ، 50 اینچ،60 اینچ، 70 اینچ و یا 82 اینچ است از صفحه نمایش VA استفاده می کنند و بقیه اندازه ها با صفحه نمایش IPS روانه بازار می شوند. تلویزیون SM8600 در همه اندازه های پنل دارای نوع صفحه نمایش IPS است.

IPS

این پنل به پنل Premium نیز معروف است و بسیاری از شرکت های دیگر چه در تلویزیون و چه در گوشی های تلفن همراه از آن استفاده می کنند. IPS  یا In-Plane Switching آرایش پیکسل های افقی دارد و این نوع آرایش مقداری از انتشار نور از روبه روی جلوگیری کرده و در عوض نور را از کناره ها انتشار می دهند. در پنل IPS زاویه دید بالا می باشد یعنی می توان از کناره ها به تلویزیون تماشا کرد بدون اینکه رنگ ها ناپدید شوند و یا روشنایی صفحه نمایش کاهش یابد. تلویزیون SM8600 با پنل IPS زاویه دید بالایی را دارد و اگر تعداد افراد خانواده زیاد است می تواند گزینه مناسبی باشد چراکه همه از یک کیفیت تصویر مطلوب برخوردار خواهند بود. البته صفحه نمایش IPS تا حدودی ضد ضربه هم می باشد. در این نوع پنل زمانی که با فشار انگشت دست بر روی صفحه نمایش وارد می شود صفحه نمایش پیکسلت نمی شود  و تا حدودی هم یم تواند ضربات را تحمل کند.

 کیفیت تصویر در تلویزیون SM8600

زمانی که صحبت از کیفیت تصویر می شود باید ویژگی و یا گزینه های زیادی را در نظر گرفت. برای نمونه تصویر به کنتراست، روشنایی، نمایش رنگ ها در دامنه خود، نویز و بلور و.... مربوط می شود. در تلویزیون SM8600 ال جی این ویژگی ها با چه قابلیتی نمایش داده می شوند. 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی

کنتراست در این تلویزیون در سطحی متوسط است. در آن میزان کنتراست در ایده آل ترین حالت ممکن برابر با 1:1176 است. کنتراست به تفاوت روشن و تاریک گفته می شود و هر چه مرز بین سفید و روشن بیشتر باشد به معنی کنتراست بالاتر است. هر چه کنتراست بیشتر باشد می توان تفاوت و تمایز بین المان های تصویر را به خوبی تشخیص داد. اما نمایش رنگ سیاه عمیق به چه صورت است؟ در این تلویزیون رنگ سیاه در حدی متوسط نمایش داده می شود. رنگ سیاه زمانی که به خوبی نمایش داده شود جذابیت زیادی را در کاربران ایجاد می کند.  در واقع کنتراست و نمایش رنگ سیاه عمیق به نور پس زمینه و فناوری Dimming وابسته هستند که در زیر آن را ارائه می دهیم.

حداکثر تفاوت مشکی و سفید یعنی کنتراست در تلویزیون Sm8600 برابر با 1:1176 می باشد.

تصویری از رنگ سیاه یکنواخت در تلویزیون Sm8600 ال جی

نور پس زمینه و فناوری Local Dimming

در تلویزیون ال جی SM8600 نور پس زمینه از نوع edge است.  در تلویزیون ها از دو نوع نور پس زمینه استفاده می شود. نور پس زمینه edge که در آن لامپ های LED در کناره ها به صورت خطی قررا می گیرند و نور پس زمینه Direct که در آن لامپ های LED به صورت پراکنده و با فاصله یکسان قرار می گیرند. نور پس زمینه Direct به نسبت نور پس زمینه Edge نور بیشتری را تولید می کند. معمولا بر روی نور پس زمینه فناوری Dimming اعمال می شود.

فناوری Dimming در تلویزیون Sm8600 از نوع Local Dimming است. این فناوری برای نمایش بهتر رنگ مشکی و افزایش کنتراست اعمال می شود. در تلویزیون SM8600 ال جی چون نور پس زمینه edge است این فناوری نتوانسته کارایی نمایش را آنچنان بهتر کند همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم نمایش رنگ سیاه عمیق و یا کنتراست در رنجی متوسط است.

یک نواختی در رنگ مشکی

قبل از اینکه این ویژگی را در این تلویزیون بررسی کنیم به کاربر آن می پردازیم. یک دست بودن رنگ مشکی به معنی افزایش نمایش جزئیات در دامنه رنگی تیره در فضای کم نور سینمایی است. زمانی که شما در یک فضای کم نور به تماشای فیلم می نشینید هر چه نمایش رنگ مشکی یک دست تر باشد جذابیت بیشتری در کاربر ایجاد می شود. در این تلویزیون نور پس زمینه edge است و رنگ مشکی چنان یک دست نیست و نقطه های روشنی در صفحه نمایش به وجود می اید و رنگ مشکی به رنگ ابی و یا خاکستری متمایل می شود، با فعال کردن Local Dimming  قسمت مرکزی صفحه نمایش تا حدودی یک دست می شود و کناره ها به رنگ مشکی متمایل می شوند.

نمایش رنگ مشکی بدون Local Dimming

 

نمایش رنگ مشکی با Local Dimming

روشنایی صفحه نمایش برای انواع محتوا

ما در اینجا محتوا را به دو دسته تقسیم می کنیم. محتوای SDR یا Standard Dynamic Range و محتوای HDR یا High Dynamic Range معمولا در تلویزیون نمایش داده می شوند. تلویزیون برای نمایش این دو نوع از محتوا قابلیت های یکسانی را نخواهد داشت. برای نمونه برای محتوای SDR به روشنایی کمتری از صفحه نمایش نیاز است چون این نوع از محتوا روشنایی کمی را دارد. اما برای محتوای HDR بیاد روشنایی صفحه نمایش بالا باشد. در تلویزیون SM8600 میزان روشنایی برای محتوای SDR برابر با 253 کاندلا بر متر مربع و برای محتوای HDR براب با 308 کاندلا بر متر مربع است. تلویزیون SM8600 چون از صفحه نمایش IPS استفاده می کند و از طرفی نور پس زمینه Edge دارد، روشنایی تصویر را در حدی متوسط ایجاد می کند.

یکنواختی در رنگ خاکستری

در تلویزیون صفحه نمایش هر چه یک دست تر تصویر را نمایش دهد، بهتر است. معمولا یک دست بودن صفحه نمایش را با رنگ خاکستری تست می کنند. در این تلویزیون در مراکز صفحه نمایش رنگ خاکستر یکدست است ما در کناره های چپ و راست تصویر خاکستری به رنگ مشکی متمایل می شود. این خصوصیت ممکن است برای بعضی از کاربران جالب نباشد. 

زاویه دید و روشنایی

شاید در منزل تعداد افراد زیاد است و شما هم می خواهید به تماشای یک برنامه تلویزیونی بنشینید. با تلویزیون SM8600 همه افراد خانواده می توانند تصویر با کیفیت یکسان را دریافت کنند و  دیگر لازم نیست که برای رزرو جا زمان صرف کنید. این تلویزیون با توجه به دارا بودن پنل IPS زاویه دید بالایی را دارد و می تواند از هر زاویه ای از کیفیت تصویر مطلوبی برخوردار بود. زاویه دید و روشنایی در این تلویزیون در دیاگرام زیرآورده شده است.

انعکاس نور از صفحه نمایش

زمانی که تلویزیون در یک فضای پر نور مورد استفاده قرار می گیرد، نور محیط می تواند کارایی نمایش تصویر تلویزیون را تحت تاثیر خود قرار دهد. برای نمونه شما شاید تصویر و روشنایی لامپ را در صفحه نمایش تلویزیون دیده باشید. زمانی که تلویزیون روبه روی پنجره است ، در یک روز آفتابی نمی توانید کیفیت تصویر مطلوب تلویزیون را دریافت کنید. هر چه انعکاس صفحه نمایش بیشتری باشد، تصویر بهتر نمایش داده میشود. در تلویزیون SM8600 ال جی این قابلیت به خوبی پیاده شده است و میزان انعکاس در آن بالا است و نور تابشی بر روی صفحه نمایش به صورت نقطه ای منعکس می شود، نتیجه نور محیط تاثیری آنچنان بر کیفیت تصویر ایجاد نمی کند.

رنج نمایش رنگ در تلویزیون SM8600

 در این تلویزیون صفحه نمایش عمق نمایش داده یا Bit Depth برابر با 8 بیت دارد که با FRC یا Frame Rate Control تا 10 بیت افزایش عمق نمایش داده را خواهد داشت. این تلویزیون می تواند رنگ های زیادی را با درصد بالایی نمایش دهد. در صفحه نمایش تلویزیون SM8600 تا 16.7 میلیون رنگ با درصد بیشتر از 68 درصد نمایش داده میشود. 

قابلیت ارتقای کیفیت تصویر

 در تلویزیون SM8600 ارتقای کیفیت تصویر با 4K Upscaler و Ultra Luminance صورت می گیرد. این ویژگی ها بسیار کاربردی هستند و می توانند شور و هیجان ویژه ای را در کاربر ایجاد کنند. قطعا لذت بخش خواهد زمانی که یک فیلم قدیمی را با با قابلیتی مدن تماشا می کنید. تلویزیون SM8600 ال جی کیفیت 480 pمانند آنچه در DVD ها پخش می شود و محتوای 760P مانند محتوای کابلی را با امتیاز 8 ارتقای کیفیت می دهد. محتوای 1080p و محتوای 4K را امتیاز 9 و 10 به ترتیب ارتقای کیفیت داده می شوند. آنچه واضح است این است که این تلویزیون محتوای با کیفیت و روزلوشن بالاتر را بهتر ارتقای کیفیت می دهد. 

زمان پاسخگویی

زمانی پاسخگویی برای تصاویر پر سرعت و یا تصاویر بازی کاربرد دارد. این پارامتر بر حسب میلی ثانیه بیان می شود. هر چه زمان پاسخگویی کمتر باشد به معنی افزایش کارایی صفحه نمایش است که می تواند به تغییرات فورا واکنش نشان دهد. در این تلویزیون زمان پاسخگویی 12.4 میلی ثانیه است که بسیار کم است و ایده آل در نظر گرفته می شود.

ایمنی در تلویزیون SM8600 ال جی

 مطمئنا در تلویزیون ایمنی مهم است. اما ایمنی از چه نوع؟ اولا نمی توان صفحه نمایش تلویزیون را به صورتی قوی ضد ضربه کرد. از طرفی تلویزیون یک وسیله ظریف و شکستنی است. ساختار تلویزیون به گونه ای است که مراعات لازم داد. خوب ایمنی در تلویزیون به چه صورت است. بعضی از تلویزیون ها خود به خود می سوزند یعنی برد آن ها سوخته می شود و باید آن را تعویض کرد و یا اگر صفحه نمایش دچار مشکل شود باید آن را کنار گذاشت و عملا تلویزیون بلا استفاده می شود. در تلویزیون SM8600 ال جی ایمنی امتیاز 10 از 10 را کسب کرده است. یعنی نه برد LED آن می سوزد و صفحه نمایش آن کارایی نمایش تصویر را از دست می دهد. 

کاهش نویز و بلور در تصویر

در این تلویزیون از ویژگی BFI استفاده شده است که می تواند نویز و بلور در تصویر را کاهش دهد. زمانی که یک نوشته در صفحه نمیاش از چپ به راست حرکت می کند یک نویز و بلور اجازه نمی دهد تا کاربر بتواند به درستی آن را بخواند. در تلویزیون SM8600 از این قابلیت استفاده شده است و میزات نویز و بلور به حداقل ممکن رسیده است. کاربران می توان اینگونه تصاویر را به خوبی تماشا کنند. این ویژگی Blcak Fram Insertion به معنی اتخاذ فریم مشکی در فریم های سریع است که متناسب با آن Judger  و Stuter در تصویر کاهش می یابد.

تلویزیون ال جی SM8600 از چه رزولوشن هایی پشتیبانی می کند؟

این تلویزیون دارای پردازنده هوشمند a7 نسل دوم است و از طرفی صفحه نمایش 8 بیتی دارد که تا 16.7 میلیون رنگ را نمایش می دهد. حالا در این تلویزیون چه رزولوشن هایی قابل پشتیبانی هستند؟
در تلویزیون ال جی SM8600 تصویر Full HD در نرخ 60 هرتز و 120 هرتز  و تصویر 1440 در نرخ 60 هرتز و 120 هرتز نمایش داده می شود. تصویر 4K در نرخ 60 هرتز نمایش داده می شود اما تصویر 4K در نرخ 120 هرتز نمایش داده نمی شود.( چرا تلویزیون ال جی فرکانس تصویر 120 هتز را دارد ولی از کیفیت تصویر 4K در نرخ فریم 120 هرتز پشتیبانی نمی کند؟)

پورت ها در تلویزیون ال جی SM8600

در این تلویزیون همه پورت های کاربردی حضور دارند. برای نمونه پورت HDMI و پورت USB و دیگر پورت ها به صورت کاربردی در این تلویزیون قرار گرفته اند. در این تلویزیون ورژن پورت HDMI برابر با 2.0B است که پهنای باند 18 گیگابایت را دارد و کیفیت تصویر 4K را در نرخ 60 هرتز انتقال می دهد.با همین دلیل است که کیفیت تصویر 4K در تلویزیون ال جی DM8600 در نرخ فریم 120 هرتز نمایش داده نمیشود.

تاخیر در انتقال داده یا Input Lag

به مدت زمانی که طول می کشد تا یک داده از کنسول بازی و یا هر منبع دیگری به تلویزیون انتقال یابد، تاخیر در انتقال داده می گویند. هر چه این زمان کمتر باشد کارایی نمایش بهتر است و کاربر می توان نتیجه هر واکنش را در تلویزیون فورا مشاهده کند. زمان تاخیر یا Input Lag در این تلویزیون برابر با 14 میلی ثانیه است که بازی های مدرن را به خوبی نمایش می دهد.

کیفیت صدا 

صدا در این تلویزیون 20 وات است. جهت انتشار صدا در بلندگو های این تلویزیون روبه پایین یا Down Firing است. ال جی در تلویزیون SM8600 از صدایی همه جانبه و فراگیر استفاده کرده است. در آن یکی از پورت های HDMI قابلیت ARC یا Audio Return Chanel را دارد که به کانال بازگشت صوتی شهرت دارد. این پورت می تواند صدای تلویزیون را بر روی ساندبار ها انتقال دهد که به مراتب کاربردی بهتر و بیشتر از پورت Optical دارد. 

امکانات هوشمند

سیستم عامل WebOS به مدت یک دهه است که توسط ال جی در تلویزیون ها استفاده می شود. در این تلویزیون برای بازکردن صفحه یوتیوب تنها 2 ثانیه طول می کشد که نشان از سرعت بالا را دارد. البته به هوراه تلویزیون SM8600 از ریموت کنترل هوشمند استفاده شده است که می توان با آن در میان صفحه به جستجو پرداخت مب توان با گوشی به تلویزیون وصل شد و با استفاده از گوشی تایپ را بر روروی مرورگر تلویزیون انجام داد. البته ال جی برای انتقال و یا اشتراک داده و یا صفحه نمیاش گوشی از اپلیکیشن های چون Screen Share استفاده کرده است که لازم است بر روی گوشی نصب شوند. 
اقلام همراه تلویزیون را در تصویر زیر اورده ایم:

جمع بندی:.......

بهترین تلویزیون برای گیمینگ در سال 2021

مقایسه و تحلیل کامل تلویزیون UN7000 ال جی و تلویزیون TU7000 سامسونگ

انواع صفحه نمایش در تلویزیون های موجود در بازار

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha