بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

بهترین تلویزیون برای گیمینگ در سال 2021

۱۳۹۹/۱۱/۲

هر تلویزیونی برای یک کاربری کارایی ویژه ای را به نمایش می گذارد. در واقع امکانات موجود در تلویزیون کاربری تلویزیون را تعیین می کند. تلویزیون ها می توانند برای نمایش تصاویر بازی پخش شده از آنتن، تصاویر شو ها، تصاویر فیلم های سینمایی، تصاویر پر سرعت مانند تصاویر کنسول های بازی و دستگاه های گیمینگ و... قابلیت های متفاوتی را داشته باشند. در این نوشته ما کاربری و یا کارایی تلویزیون را برای بازی بررسی می کنیم و در ادامه برترین تلویزیون ها برای نمایش تصاویر کنسول بازی مانند XBOX و PS5 و تصاویر پرسرعت را معرفی می کنیم.

اولین ویژگی که در تلویزیون برای بازی لازم است، پورت HDMI

در تلویزیون های برای اینکه تصویر بازی( منظور تصاویر است که از دستگاه گیمینگ انتشار می یابد و یا پخش می شود) را به خوبی نمایش دهند باید یک سری از ویژگی ها را داشته باشند. خوب این ویژگی ها کدام هستند؟ در تلویزیون های یکی از مهمترین لازمه ها در این زمینه پورت HDMI می باشد. در تلویزیون ها انواعی از ورژن های HDMI وجود دارد اما خوب ورژن جدید تر بهتر است. در تلویزیون بیشتر ورژن 2.0 را مشاهده کرده ایم. برند ها مختلف در سال 2020 از پورت HDMI  ورژن 2.1 استفاده کردند اما تعداد آن ها کم بود. یعنی اگر در تلویزیونی  3 عدد پورت HDMI وجود داشت، تنها 1 یا نهایتا 2 عدد از آن ها ورژن 2.1 را داشتند. باید بگوییم که ال جی در تلویزیون های اولد 2020 و سامسونگ در تلویزیون های کیولد 2020 توانسته بود کاربران حرفه ای را تا حدی راضی نگه دارند. پورت HDMI و ورژن آن مهم است چون امکاناتی دیگر را به همراه دارد. برای نمونه تلویزیونی که دارای پورت HDMI 2.1  است لازما دارای ویژگی VRR است که در ادامه آن را توضیح می دهیم. 

تفاوت پورت HDMI 2.0 و HDMI 2.1

طبیعی است که هر ورژن از سخت افزار و نرم افزاری با ورژن قبلی خود تفاوت دارد و همین تفاوت موجب بهبود یک سری از کارایی ها می شود. به صورتی ساده باید بگوییم که پورت HDMI 2.0 دارای پهنای باند 40 گیگا هرتز در حالی که پهنای باند در پورت HDMI 2.1 برابر با 48 گیگا هرتز می باشد.  بنابراین پورت HDMI 2.1 می تواند داده های بیشتری را انتقال دهد.
پورت HDMI 2.1 می تواند کیفیت تصویر 4K را در 120 هرتز انتقال دهد. این به چه معنی است. شاید یک تلویزیون 4K را خریداری کرده اید و به گمان خود دارید از تصویر 4K آن فیض می برید، خیر اینطور نیست! در تلویزیون های 4K که در آن ها پورت HDMI 2.0 وجود دارد، شما کیفیت تصویر 4K را در 60 فریم بر ثانیه تماشا می کنید و یعنی نیمی از جزئیات موجود در تصویر را نمی توانید ببینید. سردرگم نشوید.
اولا محتوای 4K کم است و باید آن ها را دانلود کرده و یا مثلا از کنسول های بازی و یا دستگاه های بلوری آن ها را بر روی تلویزیون تماشا کنید. در مورد شبکه های داخلی که هنوز HD هم نشدند چه برسد به اینکه شما آن ها را با کیفیت 4K تماشا کنید. منظور ما در اینجا کیفیت تصویر 4K واقعی است و منظور محتوایی است که به صورت 4K وجود دارد.
شما یک دستگاه بازی مانند XBOX X و یا PS5 را دارید و بازی که آن ارائه می دهد 4K با فرکانس تصویر 120 هرتز است. حالا شما این تصویر را بر روی یک تلویزیون با پورت HDMI 2.0 تماشا می کنید. کلی هزینه کرده اید و یک دستگاه PS5 را خریداری کرده اید به این امید و شور و هیجان که دارید کیفیت تصویر 4k را تماشا می کنید. دراصل هر کیفیتی را باید با آخرین فرکانس تصویر تماشا کرد.شاید یک کاربر عادی نتواند تفاوت ها را تشخیص دهد اما به طور قطع تفاوت ها زیاد است. وقتی تعداد فریم بیشتری در واحد زمان ( یک ثانیه) نمایش داده می شود یعنی اینکه میزان بلور، نویز، تاری ، Judger و Stuter در تصویر عملا وجود ندارد. 

تلویزیون من کدام کنسول های بازی را پشتیبانی می کند.

خوب باید عنوان کنیم که تلویزیون های با پورت HDMI 2.0 و فرکانس تصویر 60 هرتز یا 50 هرتز می توانند کنسول های بازی XBOX1 و PS4 و پایین تر را پشتیبانی کنند. پورت HDMI 2.0 برای کیفیت تصویر 4K با فرکانس تصویر 60 هرتز کفایت می کند اما اگر تصویر 4K در فرکانس تصویر بالا یعنی 120 هرتز باشد میزان رزولوشن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. و برای کیفیت تصویر 8K باید بگوییم که اصلا پشتیبانی نمی شود!!  یکی از لازمه های پشتیبانی از کنسول های بازی XBOX و PS5 وجود پورت HDMI 2.1 در تلویزیون است.

دومین ویژگی که در تلویزیون برای بازی لازم است، قابلیت VRR

VRR یا Variable Refresh Rate یک ویژگی جهتی در زمینه ارتقای کیفیت و کاهش نویز و بلور در تصویر است. در تلویزیون هایی که دارای VRR هستند می توانند فرکانس تصویر را با فرکانس تلویزیون همسان کنند و تصویری شفاف  را ارائه بدهند. همانطور که در ادامه نوشته اشاره ای کردیم، تلویزیون های با پورت HDMI 2.1 دارای VRR هستند اما برعکس آن همیشه درست نیست.

سومین ویژگی که در تلویزیون برای بازی لازم است، زمان پاسخگویی Response Time

زمان پاسخگویی به مدت زمانی که طول می کشد تا یک پیکسل خاموش و روشن شود و یا از انتشار یک رنگ، رنگ دیگری را انتشار دهد گفته می شود. هر چه زمان پاسخگویی کم باشد تلویزیون می تواند برای بازی و نمایش تصاویر کنسول های بازی نهایت کارایی را داشته باشد. زمان پاسخگویی برحس میلی ثانیه بیان می شود. صفحه نمایش تعیین می کند که زمان پاسخگویی چقدر باشد. معمولا صفحه نمایش های 8 بیتی زمان پاسخگویی کم و صفحه نمایش های 10 بیتی زمان پاسخگویی بسیار کم دارند.

چهارمین ویژگی که در تلویزیون برای بازی لازم است، کمترین تاخیر در انتقال داده Low Input Lag

تاخیر در انتقال داده به پورت ها مرتبط می شود. مسلما پورت HDMI 2.1 دارای تاخیر بسیار کمی می باشد و بعد از آن پورت HDMI 2.0b و بعد از آن هم پورت HDMI 2.0a قرار می گیرد. البته در مشخصات تلویزیون اشاره نمی شود که نوع HDMI کدام است اما اشاره می شود که  تلویزیون دارای Low Input Lag است یا خیر.

بهترین تلویزیون های  2021 برای گیمینگ 

خوشبختانه در سال 2021 تلویزیون های با مشخصاتی فوق العاده کارا روانه بازار شده اند. در این تلویزیون اکثرا از 4 عدد پورت HDMI 2.1 استفاده شده است. در این تلویزیون ها از قابلیت هایی چون VRR استفاده شده و یا دارا می باشند. در این تلویزیون ها از صفحه نمایش با زمان پاسخگویی کم، پردازنده قوی با فرکانس بالا (120 هرتز)، کمترین زمان در انتقال داده  و پشتیبانی از G-synce یا G- Free Synce استفاده شده است. تلویزیون های نئو کیوند ال جی ( Qned90 و Qned99)، تلویزیون های اولد ال جی (Oled C1، Oled Evo G1، Oled B1)، تلویزیون های اولد سونی( Oled A90J و Oled A80J)، تلویزیون های نئو کیولد سامسونگ(Qn900A،QN800A،QN95A) بهترین تلویزیون ها برای گیمینگ می باشند.

تلویزیون اولد ال جی OLED C1

 

صفحه نمایش:OLED محدوده اندازه صفحه نمایش: 83 اینچ - 77 اینچ- 65 اینچ - 55 اینچ - 48 اینچ کیفیت تصویر: 4K نور پردازی: Organic LED پورت HDMI: ورژن 2.1  VRR: دارد زاویه دید:  IPS گسترده 178 درجه

تلویزیون اولد ال جی OLED EVO G1

صفحه نمایش:OLED EVO محدوده اندازه صفحه نمایش:  77 اینچ- 65 اینچ - 55 اینچ  کیفیت تصویر: 4K نور پردازی: Organic LED پورت HDMI: ورژن 2.1  VRR: دارد زاویه دید:  IPS گسترده 178 درجه

تلویزیون کیوند ال جی QNED99

صفحه نمایش:LCD محدوده اندازه صفحه نمایش: 75 اینچ - 86 اینچ کیفیت تصویر: 8K نور پردازی: Mini LED پورت HDMI: ورژن 2.1  VRR: دارد  زاویه دید:  IPS گسترده 178 درجه

تلویزیون کیوند ال جی QNED90

محدوده اندازه صفحه نمایش: 75 اینچ - 86 اینچ کیفیت تصویر: 4K نور پردازی: Mini LED پورت HDMI: ورژن 2.1 VRR: دارد زاویه دید:  IPS گسترده 178 درجه

تلویزیون اولد ال جی CX بهترین تلویزیون 2020

رونمایی از تلویزیون های سونی 2021: هر آنچه باید بدانید

رونمایی از تلویزیون های سامسونگ 2021: هر آنچه باید بدانید

رونمایی از تلویزیون های ال جی 2021: هر آنچه باید بدانید

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونتحلیل و بررسی تلویزیونبهترین تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha