بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل کامل تلویزیون سامسونگ کیولد Q70T

۱۳۹۹/۱۱/۱۲

تلویزیون سامسونگ Q70T یکی از تلویزیون های کیولد است که در سال 2020 تولید و در اختیار کاربران قرار گرفته است. قبل از خرید تلویزیون دانستن یک سری از ویژگی های می تواند در انتخاب بهتر کمک کننده باشد. تلویزیون Q70T بعد از تلویزیون Q60T تولید شده و دومین تلویزیون سری QT می باشد. اما آیا خرید این تلویزیون توصیه می شود یا نه، در این نوشته ما تلویزیون Q70T را مورد بررسی قرار می دهیم و امید داریم موثر واقع شود.

نام گذاری تلویزیون کیولد سامسونگ Q70T

 سامسونگ در سال 2020 تلویزیون های کیولد را با حروف QT و عدد در بین حرف های Q و T نامگذاری کرد. نامگذاری در تلویزیون های سامسونگ و یا شماره مدل آنها گویای یک سری از ویژگی ها و مشخصات موجود در تلویزیون است. در تلویزیون Q70T حرف Q به معنی کیولد است. کیولد یک فناوری است که موجب بهبود نمایش رنگ ها در تلویزیون می شود. در این تلویزیون عدد 70 بیانگر سری مدل می باشد و می تواند رده تلویزیون در سری را بیان کند. هر چه عدد در بین دو حرف Q و T بیشتر باشد نمایانگر برتری در بعضی از ویژگی ها است. حرف T بیانگر سال تولید تلویزیون است که در این جا حرف T برای سال 2020 تعریف شده است. همانطور که می دانید در سال 2019 حرف R نشانگر سال تولید 2019 بود و تلویزیون Q70R را هم در سری QR داشتیم.

اندازه صفحه نمایش در تلویزیون Q70T

قطعا اندازه صفحه نمایش بسیار مهم است با فرض اینکه شما تلویزیون Q70T را انتخاب کرده اید  و متناسب با فضایی که دارید می خواهید اندازه ای از صفحه نمایش را برگزینید. خوشبختانه تلویزیون کیولد سامسونگ Q70T در اندازه های مختلف تولید شده است و به نظر می رسد این مدل بتواند برای هر فضایی با هر متراژی به کار گرفته شود. تلویزیون را باید با توجه به فاصله ای که به تماشا می نشینید مورد ارزیابی قرار دهید. البته کیفیت تصویر هم مهم است. مثلا تلویزیون 4K را باید از فاصله ای نزدیک تر تماشا کرد تا همه جزئیات توسط کاربر مشاهده شود. در زیر ما دو دیاگرام را آورده ایم که می توانید با استفاده از آن ها اندازه مناسب را انتخاب کنید. 

تلویزیون 75 اینچ سامسونگ Q70T

تلویزیون 65 اینچ سامسونگ Q70T

تلویزیون 55 اینچ سامسونگ Q70T

 

طراحی در تلویزیون Q70T سامسونگ

طراحی ویژگی از تلویزیون است که همیشه به صورتی برجسته جلوه می کند. همه بلا استثنا طراحی شیک و خواستنی را دوست دارند و می پسندند. هر چند کیفیت تصویر و صدا هم بالا باشد اگر طراحی مناسب و جذاب نباشد چنگی به دل نمی زند. همیشه در طراحی کاربران ضخامت تلویزیون را ارزیابی می کنند. طبیعی است که ضخامت کمتر در تلویزیون می تواند جذابیت نمایش تصویر را افزایش دهد. خوب ضخامت در تلویزیون Q70T به چه صورت است. این تلویزیون دارای 6.1 سانتیمتر ضخامت و دارای 0.9 سانتیمتر حاشیه صفحه نمایش است. طراحی شیک و خوش تراش از ویژگی های موجود در ان است.  تلویزیون Q70T پایه وسط می باشد و برای آن باید میز تلویزیون عریض را اتخاب کرد. معمولا تلویزیون های پایه وسط برای استفاده ساندبار انعطاف بیشتری را دارند و به راحتی می توان به همراه آنها از ساندبار استفاده کرد. پایه ها بسیار خوش فرم و معمولا باریک هستند. میزان ووبل Wooble در تلویزیون را باید جدی گرفت. پایه های این تلویزیون کمترین میزان Wooble را برای تلویزیون ممکن می کنند، یعنی تلویزیون به طرف جلو و عقب کمتر حرکت می کند (تعادل تلویزیون با پایه V شکل بیشتر است). پورت ها به راحتی قابل دسترسی هستند که 2 پورت HDMI  و 2 پورت USB در بغل تلویزیون و 1 پورت HDMI ، 1 پورت USB ، ورودی  کامپوزیت ، پروت LAN ، خروجی صدای دیجیتال در قسمت پشت تلویزیون قرار دارند.

نور پردازی در تلویزیون Q70T سامسونگ

سامسونگ در تلویزیون Q70T از نورپردازی Edge استفاده کرده است. این نوع نورپردازی لامپ های LED را در کناره های صفحه نمایش برای نوردهی استفاده می کند یعنی لامپ های LED در کناره ها قرار می گیرند. سامسونگ از یک تکنولوژی مدرن نور پردازی در تلویزیون Q70T  استفاده می کند که Dual LED نام دارد. Dual LED دو لامپ LED هستند که در یک نقطه استفاده می شوند. یکی از لامپ ها نور سفید برفی و دیگری نور زرد را انتشار می دهد. این نوع از فناوری می تواند رنگ ها را دقیق تر نمایش دهد و تصویر با رنج نمایش رنگ بیشتری را فراهم آورد . این فناوری اخیرا در تلویزیون های 2020 سامسونگ کیولد و بعضی از تلویزیون های سری TU استفاده می شود. این تلویزیون فناوری Local Dimming ندارد اما به لطف پنل VA کنتراست و نمایش رنگ سیاه عمیق را در رده بالایی نمایش می دهد. میزان روشنایی صفحه نمایش برحسب کاندلا بر متر مربع بیان می شود که در تلویزیون کیولد سامسونگ Q70T برابر با 500 کاندلا بر متر مربع می باشد. 

صفحه نمایش در تلویزیون کیولد Q70T

 صفحه نمایش در این تلویزیون عمق نمایش داده 8 بیت را دارد که اگر FRC را حساب کنیم عمق نمایش داده در آن 10 بیت می باشد معمولا در این تلویزیون 16.7 میلیون تا 1 بیلیون رنگ با درصد بالایی نمایش داده می شود. صفحه نمایش VA یا Vertical Alignment در این تلویزیون آرایش پیکسل عمودی را دارد. یکی از ویژگی های بارز این نوع صفحه نمایش ارائه رنگ سیاه عمیق و کنتراست بالا می باشد. اما این ویژگی ها یعنی رنگ سیاه عمیق و کنتراست بالا چه کاربردی را دارند؟

فرض کنید در یک فضای کم نور و یا یک فضای سینمایی می خواهید یک فیلم را تماشا کنید. در این صورت یک سری انتظارات را باید از تلویزیون داشت اولا تفاوت هایی باید بین المان های تیره و کمتر تیره در تصویر وجود داشته باشد. برای نمونه بتوان تمایز بین رنگ های تیره و دامنه رنگی خاکستری تا مشکی مطلق را تشخیص داد. به هر حال فریم های تیره هم جزیئات زیادی را در خود دارند. کنتراست تصویر به تفاوت بین مشکی و روشن یا سفید گفته می شود. هر چه تفاوت بین این دو بیشتر باشد مرز بین سفید و روشن به خوبی مشخص خواهد بود. 

زاویه دید در تلویزیون Q70T

صفحه نمایش VA معمولا زاویه دید کمی را دارد به این معنی که از کناره ها اگر به تلویزیون تماشا شود روشنایی صفحه نمایش و یا قسمتی از دامنه رنگی را نمی توان به خوبی مشاهده کرد. اما خوشبختا سامسونگ در تلویزیون Q70T از یک لایه استفاده کرده است که زاویه دید را تقریبا همانند تلویزیون های با صفحه نمایش IPS افزایش داده است. زاویه دید در این تلویزیون چه افقی و چه عمودی 178 درجه می باشد. بنابراین این تلویزیون چه از روبه رو و چه از کناره ها می تواند کیفیت تصویر ثابت و فوق العاده ای را نمایش دهد. 

پشتیبانی از فرمت های دینامیکی

به صورت کلی دو نوع فرمت تصویر را می توان با تلویزیون نمایش داد. تصویر استاتیکی و تصویر دینامیکی هر کدام ویژگی هایی را در تلویزیون لازم دارند.  در پردازش استاتیکی تصویر یک بار داده ها توسط پردازنده پردازش می شود و فریم های بعدی مطابق همان داده ها پردازش می شوند، اما در پردازش دینامیکی پیوسته داده ها باید توسط پردازنده مورد پردازش قرار گیرند، در نتیجه پردازنده کارا، روشنایی صفحه نمایش بالا، فرکانس تصویر بالا برای نمایش تصاویر دینامیکی لازم است. تصاویر استاتیکی یا Standard Dynamic Range به روشنایی کمتری از صفحه نمایش نیاز دارند اما در عوض تصاویر دینامیکی High Dynamic Range به روشنایی بیشتری برای نمایش حداکثر جزئیات نیاز دارند. در هر صورت در تلویزیون Q70T با روشنایی 500 کاندلا بر متر مربع نمی تواند برای نمایش تصاویر HDR آنچنان کارایی فوق العاده ای داشته باشد اما  در این تلویزیون از فرمت های HDR و HLG و حتی HDR10+ هم پشتیبانی می شود. 

گیرنده دیجیتال و تیونر دوبل در تلویزیون Q70T سامسونگ

تلویزیون کیولد Q70T دارای گیرنده دیجیتال است. در این تلویزیون از ATSC و NTSC بهره گرفته شده است و از طرفی دارای قابلیت QAM یا quadrature amplitude modulation می باشد. در این تلویزیون کانال ها و شبکه های دیجیتالی چه از طریق آنتن و چه از طریق کابل نمایش داده می شوند. دارای گیرنده دیجیتال سرخود است که به صورت Built In است و نیازی به دستگاه جانبی ندارد.  از تلویزیون سامسونگ Q70T از تیونر دوبل یا Dual Tuner برخورداراست. با این قابلیت می توانید همزمان دو شبکه را تماشا کنید. برای نمونه می تواند برنامه در یک شبکه را بر روی فلاش مموری ذخیره کنید و در همان زمان به تماشای یک شبکه دیگر بنشینید و بعدا ان برنامه را که ذخیره کرده اید تماشا کنید. 

تصویر در تلویزیون Q70T

در این تلویزیون کیفیت تصویر 4K است. شاید این فکر داشته باشید که کیفیت تصویر 4K در هر تلویزیونی یکی است اما در واقع اینطور نیست. سامسونگ در تلویزیون کیولد Q70T از پردازنده کوانتوم 4K برای نمایش تصاویر استفاده می کند که نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز صفحه نمایش را پشتیبانی می کند. در این تلویزیون در هر ثانیه 120 فریم پردازش می شود اما سامسونگ با به کارگیری Motion rate برابر با 240 فریم در ثانیه می تواند میزان نویز و بلور در تصویر را کم کند و در نهایت تصویری روان و شفاف ارائه شود. قابلیت ارتقای کیفیت تصویر در این تلویزیون تماشای تصاویر غیر 4K را با کیفیت بالاتر فراهم می کند. مثلا می توان تصویر Full HD را با کیفیتی بیشتر تماش  کرد. با توجه به صفحه نمایش VA و میزان نرخ نوسازی بالا یعنی 120 هررتز و فناوری Dual LED بدون شک تصویری فوق العاده با کیفیت از این تلویزیون نمایش داده می شود 

صدا در تلویزیون Q70T

تصویر در این تلویزیون با صدای 20 وات همراه است. معمولا در بیشتر تلویزیون های از صدای 20 وات استفاده می شود. این میزان از صدا با دو عدد اسپیکر ارائه می شود که در کناره های تلویزیون قرار گرفته اند. انتظار بر این است که صدای 20 وات برای کاربر کافی باشد اما در صورت نیاز به صدایی بیشتر می توان از خروجی صوتی دیجیتال استفاده کرد که که پورت ان در پشت تلویزیون قرار گرفته است. این تلویزیون دارای کانال بازگشت صوتی نیز می باشد که کاربردی بوده و معمولا صدا را انتقال می دهد. در این تلویزیون از Adaptive Sound برای اتخاذ صدا با صدای محیط استفاده شده است که صدای دیالوگ را برجسته تر از صدای زمینه می کند. 

کاربری بازی در تلویزیون Q70T

اگر می خواهید با تلویزیون بازی ها را پخش و تماشا کنید و تصاویر کنسول بازی را را بهترین نحو ممکن اجرا کنید قطعا تلویزیون Q70T کارساز خواهد بود. در تلویزیون 3 ویژگی می توانند تعیین کنند که ایا بازی های پشتیبانی می شوند یا نه، یا اصلا کاربری بازی به چه صورت است، این ویژگی ها عبارت اند از:

زمان پاسخگویی صفحه نمایش: معمولا هر چه زمان پاسخگویی کمتر باشد کاربری تلویزیون برای بازی بهتر است. زمان پاسخگویی به مدت زمانی گفته می شود که یک پیکسل می تواند خاموش و یا روشن شود و یا به مدت زمانی گفته می شود که یک پیکسل تغیبر رنگ دهد. این ویژگی زمانی اهمیت پیدا می کند که وقتی دکمه کنسول بازی را فشار داده اید و می خواهید فورا نتیجه را در تلویزیون مشاهده کنید و برای واکنش بعدی آماده شوید. هر حرکتی را فورا در صفحه نمایش مشاهده می کنید البته ویژگی هایی دیگر در این امر دخیل هستند که در زیر انها را نیز بررسی می کنیم.

فرکانس تصویر: به طور قطع فرکانس بیشتر در تلویزیون به معنی تصویر روان و شفاف است. تصاویر بازی ها معمولا فرکانس بالایی را دارند و به تصاویر پر سرعت شهرت دارند. فرکانس تصویر 120 هرتز در تلویزیون بیشترین فرکانس می باشد اما خوب بعضی از مانیتور های گیمین با پنل TN فرکانس تصویر 144 هرتز را نیز دارند. تلویزیون Q70T با فرکانس تصویر 120 هرتز برای بازی بسیار کارا می باشد.

کمترین میزان تاخیر در انتقال داده: تاخیر در انتقال داده به پورت ها مربوط می شود، هر چه تاخیر کمتر باشد برای نمایش تصاویر پرسرعت و یا تصاویر بازی بهتر است در تلویزیون سامسونگ Q70T از  3 پورت HDMI ورژن 2.0 , 1 عدد پورت HDMI ورژن 2.1 استفاده شده است. پورت HDMI ورژن 2.1 پهنای باند 48 گیگابایت و پورت HDMI ورژن 2.0 پهنای باند 40 گیگابایت را دارد. معمولا HDMI ورژن 2.1 برای بازی بهتر جواب می دهد اما خوب پورت های HDMI  ورژن 2.0 هم ایده آل هستند.  

قابلیت Low Latency Mode: در تلویزیون Q70T از ویژگی Game Mode و Game Mode + استفاده شده است این ویژگی به این صورت است که زمانی که می خواهید با تلویزیون تصویر کنسول بازی را پخش کنید، در تنظیمات تلویزیون ویژگی Game Mode + را انتخاب می کنید. در این صورت میزان کارایی تلویزیون برای نمایش تصویر بازی افزایش می یابد و تصویر بازی بدون تاری یا Judger و یا Stuter نمایش داده می شود.

قابلیت VRR: این ویژگی فرکانس تصویر از کنسول بازی را با فرکانس تصویر تلویزیون همسان می کند . حالا فرض کنید که فرکانس تصویر در کنسول بازی بیشتر از 120 هرتز باشد. در این صورت وقتی تلویزیون آن تصویر را نمایش دهد میزان روان بودن تصویر کاهش می یابد و تصویر به صورتی ناموزون منتشر می شود، اما تلویزیون Q70T فرکانس ها را همسان می کند و با استفاده از ویژگی Variable Refresh Rate تصویری شفاف  و بدون نویز و روانی را بر روی صفحه نمایش ظاهر می کند.

قابلیت های هوشمند در تلویزیون Q70T

تلویزیون Q70T دارای رابط کاربری تایزن است. این سیستم عامل در بین کاربران سامسونگ بسیار محبوب است. خوبی آن سرعت بالا و پشتیبانی از دیگر سیستم عامل ها مانند IOS و اندروید  و حتی WebOS ال جی است. در این تلویزیون می توان محتوا را به اشتراک گذاشت و یا صفحه نمایش گوشی ها را بر روی صفحه نمایش تلویزیون آورد که به آن Screen Mirroring می گویند. ابتدا باید برنامه را بر روی گوشی دانلود و نصب کرده و پس از ان با استفاده از وای فای مستقیم به تلویزیون لینک شد. از BixBy پشتیبانی می کند که یک نوع از جستجوی صوتی است. مرورگر وب و بلوتوث و ..  در آن به صورت پیش فرض وجود دارد. 

مقایسه و تحلیل کامل تلویزیون LED سامسونگ TU8000 و تلویزیون Dual LED سامسونگ TU8500

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha