بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سونی X9500H و تلویزیون سامسونگ Q80T

۱۳۹۹/۱۲/۴

سونی و سامسونگ تلویزیون های زیادی را روانه بازار کرده اند و اغلب با انتخاب یکی از این دو برند سردرگم می شویم. بهتر است به جای اینکه برند را ملاک انتخاب قرار دهیم، ویژگی های موجود در تلویزیون را بازنگری کنیم. اینکه سونی و یا سامسونگ دو برند معتبر و فوق العاده پر طرفدار و پرمخاطب هستند شکی نیست. نمی توان به طور قطع گفت که یکی بر دیگری برتری دارد. در این نوشته ما تلویزیون کیولد Q80T سامسونگ و تلویزیون X9500H سونی را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار می دهیم. اگر هدف انتخاب یکی از این تلویزیون باشد، این نوشته می تواند بسیار مفید باشد. در اینجا ما این دو تلویزیون به صورتی واقع گرایانه و بدون جانبداری از برندی معرفی می کنیم و تفاوت ها و شباهت ها را ارائه خواهیم داد. طراحی، کیفیت تصویر، قابلیت و کارایی برای گیمینگ، نور پردازی، تاریکی منطقه ای،  نوع صفحه نمایش، نمایش فیلم ها، پورت ها، قابلیت های هوشمند و... در تلویزیون Q80T و X9500H به چه صورت است. 

طراحی و کیفیت ساخت

هر دو تلویزیون فوق العاده شیک و جذاب هستند اما شاید شما یکی از آن ها را بر دیگری ترجیح دهید. تلویزیون کیولد سامسونگ Q80T طراحی پایه وسط را دارد. در آن پایه ترکیبی از پلاستیک و فلز می باشد. این پایه به خوبی وزن تلویزیون را نگه می دارد و از لرزش زیاد آن جلوگیری می کند. یک میز با عرض کم برای قرار دادن این تلویزیون کفایت می کند. در آن پایه فضای زیای را اشغال نمی کند و می توان در کنار آن از ساندبار استفاده کرد.
 تلویزیون X9500H سونی پایه کنار می باشد. پایه ها در این تلویزیون باریک بوده و تماما از فلز ساخته شده اند. با وجود اینکه باریک هستند اما وزن تلویزیون را به خوبی نگه می دارند. در این تلویزیون پایه ها V شکل بوده و دو موقعیتی می توانند در تلویزیون قرار گیرند. شما اگر میز تلویزیون با عرض کم دارید می توانید پایه ها را نزدیک به هم نصب کنید  و یا اگرمی خواهید که تلویزیون را بر روی میز بزرگتر بگذارید، پایه ها را در کناره ها نصب کنید که جذابیت بیشتری را ایجاد می کند. تلویزیون سونی X9500H با طراحی پایه کنار، سازگاری بیشتری با ساندبار ها داشته و اگر شما در جلوی آن ساندبار را قرار دهید نمایش ظاهر آن بر هم ریخته نمی شود.


حاشیه صفحه نمایش می تواند علاوه بر ایجاد زیبایی بر تمرکز کاربر بیفزاید. در هر دو تلویزیون مورد برسی در این نوشته حاشیه صفحه نمایش که Border هم نامیده می شود برابر با 0.9 سانتیمتر است. این میزان از حاشیه جذابیت زیادی را ایجاد می کند. البته کناره صفحه نمایش یا فریم آن در تلویزیون سامسونگ Q80T مقداری شیب دار است که سامسونگ از آن به عنوان Boundless Design نام می برد، اما در تلویزیون سونی  X9500H لبه صاف و یک دست است.


بدنه هر دو تلویزیون از پلاستیک ساخته شده است. تلویزیون سامسونگ Q80T دارای مدیریت کابل بر روی بدنه است، یعنی شیار هایی برای هدایت کابل ها به سمت پایه و در نهایت سوار شدن آن ها بر روی پایه وجود دارد. تلویزیون سونی دارای مدیریت کابل بر روی پایه است و کابل ها بر روی پایه با یک گیره وصل می شوند. بدنه یا قسمت پشت تلویزیون سامسونگ Q80T یک دست و صاف است، اما در تلویزیون سونی طرح دار می باشد.


ضخامت تلویزیون درمدل Q80T برابر با 5.6 سانتیمتر و در تلویزیون X9500H برابر با 6.9 می باشد. هر دو تلویزیون معمولا باریک در نظر گرفته می شوند، اما تلویزیون سامسونگ Q80T ضخامت کمتری را دارد. زمانی که این تلویزیون ها بر روی دیوار نصب شوند، به راحتی می توان به پورت ها دسترسی داشت چون پورت ها در کناره ها قرار گرفته اند. تلویزیون سامسونگ Q80T با براکت vesa 200*200 و تلویزیون سونی X9500H با براکت Vesa 300*300 به دیوار نصب می شود. 

 

کیفیت تصویر در تلویزیون Q80T و X9500H

در هر دو تلویزیون کیفیت تصویر 4K است. این نوع از رزولوشن امروزه در بیشتری تلویزیون ها وجود دارد. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون 8 میلیون پیکسل را دارد. هر دو تلویزیون رنگ های RGB را نمایش می دهند و از لحاظ تعداد و تراکم پیکسلی شبیه هم هستند. تلویزیون سونی X9500H از ویژگی هایی برای نمایش رنگ ها استفاده می کند در حالی که سامسونگ روش و ویژگی دیگری را در پیش گرفته است. در هر دو تلویزیون نمایش رنگ ها در تصویر به صورتی غنی و کاربردی ارائه می شود. تصویر با ویژگی هایی چون کنتراست، نمایش دامنه رنگی، نمایش رنگ مشکی و المان های تیره و..در ارتباط است.

کنتراست تصویر

کنتراست به تفاوت بین روشن و تیره گفته می شود. کنتراست تصویر می تواند نمایش تصویر را دگرگون کند. این ویژگی بیشتری برای نمایش فیلم ها کاربرد دارد. زمانی که شما به تماشای فیلم ها می پردازید می توانید جزئیات بیشتر با تفاوت و تمایز بیشتر تماشا کنید. کنتراست تصویر در تلویزیون X9500H برابر با 3170:1  و در تلویزیون Q80T برابر با 3042:1 می باشد. هر دو تلویزیون از فناوری تاریکی منطقه ای برخوردارند و این ویژگی موجب افزایش کنتراست در تلویزیون می شود. کنتراست در تلویزیون X9500H با تاریکی منطقه ای 3819:1 و در تلویزیون Q80T برابر با 4225:1 می شود. ما در اینجا کنتراست بدون تاریکی منطقه ای را در نظر می گیریم که با اختلافی کم کنتراست در تلویزیون سونی X9500H بیشتر است.

 

نورپردازی

در تلویزیون سونی X9500H و تلویزیون سامسونگ Q80T از نور پردازی Direct استفاده شده است. این نوع از نورپردازی روشنایی زیادی برای برای پیکسل ها فراهم می کند. در این تلویزیون ها لامپ های LED در سراسر برد LED با فاصله یکسان پخش شده اند.  بر روی این نوع نور پردازی می توان فناوری تاریکی منطقه ای را پیاده کرد و هر دو برند در این تلویزیون ها از آن استفاده کرده اند. 

تاریکی منطقه ای افزایش کنتراست و روشنایی

 در هر دو تلویزیون از تاریکی منطقه ای یا Local Dimming استفاده شده است. این فناوری هم خود درجه بندی دارد. در هر دو مورد از فناوری Full Array Local Dimming بهره گرفته شده است. FALD به این معنی است که تمام لامپ های LED در گروه ها شرکت دارند. در تلویزیون سونی X9500H سونی تعداد گروه های لامپ LED بیشتر از تعداد گروه ها در تلویزیون سامسونگ Q80T است. این فناوری در تلویزیون سونی X9500H عملکرد بیشتر و بهتری را دارد.( هر چه تعداد گروه های LED بر روی برد LED بیشتر باشد، کیفیت و کارایی نمایش و کنتراست و نمایش رنگ مشکی مطلق در تلویزیون بیشتر است.) تلویزیون Q80T در اندازه بیشتر از 55 اینچ دارای 12 گروه (Full array 12X و در اندازه کمتر از 55 اینچ دارای 8 گروه Full Array 8X) است. تلویزیون سونی X9500H در اندازه 55 اینچ و بیشتر دارای 32 گروه لامپ LED  می باشد. 

نمایش محتوای HDR و SDR

در تلویزیون به صورت کلی دو نوع محتوا نمایش داده می شود. محتوای HDR که کیفیت بالا و روشنایی زیادی را دارند و برای نمایش  آنها بر روی تلویزیون هم باید روشنایی صفحه نمایش زیاد باشد. محتوای SDR که محتوای استاندارد هم نامگذاری شده اند به محتوای کلی می گویند که به نسبت HDR کیفیت کمتر و ویژگی هایی میان رده را در تلویزیون برای نمایش لازم دارند. هر دو نوع محتوا به روشنایی وابسته هستند. روشنایی تلویزیون Q80T برای محتوای SDR برابر با 407 و برای محتوای HDR برابر با 702 کاندلا بر متر مربع می باشد. در تلویزیون سونی X9500H روشنایی برای SDR برابر 565 و برای محتوای HDR برابر با 980 کاندلا بر متر مربع است. تلویزیون X9500H سونی برای محتوای HDR بهتر عمل می کند و روشنایی صفحه نمایش بیشتری را دارد.

یکدست عمل کردن صفحه نمایش

 همانطور که می دانید صفحه نمایش باید در همه قسمت ها به درستی رنگ ها یا تصویر را نمایش دهد. صفحه نمایش تلویزیون چون اندازه بزرگی دارد اغلب در بعضی از قسمت ها ناهماهنگی در نمایش تصویر به وجود می آید. شاید یک قسمت از صفحه نمایش کیفیت کارایی بیشتری نسبت به قسمت دیگر داشته باشد. تلویزیون X9500H سونی در این زمینه با اختلافی کم به نسبت تلویزیون سامسونگ Q80T بهتر عمل می کند. این ویژگی را با نمایش رنگ خاکستری یکنواخت می سنجند. اگر فریم خاکستری در تمام صفحه نمایش یک دست باشد نشان از کارایی بالا را دارد. هر دوی این تلویزیون ها امتیاز خوب در تست ها را به دست آورده اند.

نمایش مشکی مطلق

در تلویزیون ها پارامتری وجود دارد که در بیشتر موارد کارایی تلویزیون را نشان می دهد. مشکی مطلق! این ویژگی به کنتراست و فناوری Dimming یا تاریکی منطقه ای و نوع صفحه نمایش برمیگردد. این دو تلویزیون از یک نوع پنل استفاده می کنند. چون فناوری تاریکی منطقه ای و کنتراست در تلویزیون سونی X9500H بهتر است، در این تلویزیون نمایش مشکی مطلق، بهتر صورت می گیرد. مشکی مطلق برای نمایش فیلم ها در فضای سینمایی کاربرد دارد به گونه ای کاربر می تواند جزئیات دامنه رنگی تیره را بهتر مشاهده کند.

 

زاویه دید در تلویزیون Q80T و X9500H سونی

هر دو تلویزیون از پنل VA استفاده می کنند. یکی از ویژگی ها ذاتی این نوع از پنل زاویه دید کم است. پنل VA کنتراست و نمایش مشکی را در رده ای بالا ارائه می دهد. سونی و سامسونگ در این تلویزیون از لایه ای استفاده کرده اند که متناسب با آن زاویه دید افزایش می یابد. سونی و سامسونگ در این تلویزیون ها از لایه ای برای افزایش زاویه دید استفاده کرده اند، اما این لایه کارایی و کاربرد بیشتر در تلویزیون سونی X9500H داشته است. زاویه دید مقداری در تلویزیون سونی X9500H بیشتر است. به صورت کلی تلویزیون های سونی که از این لایه استفاده می کنند به عنوان X- Wide Viewing Angle و تلویزیون های سامسونگ با Wide Viewing Angle معرفی می شوند.

انعکاس نور از صفحه نمایش

صفحه نمایش ها از شیشه ساخته می شوند. در اینجا منظور همان شیشه مشکی پنل است. این قسمت از تلویزیون هم می تواند کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهد. تلویزیون سونی X9500H و یا تلویزیون Q80T چه کارایی را خواهند داشت؟ اگر تلویزیون بیشتر نور تابیده شده بر روی خود را منعکس کند به آن Glossy یا کریستالی می گویند و کیفیت بهتری را خواهد داشت. از طرفی اگر تلویزیون نور تابشی به صفحه نمایش را منعکس نکند و آن را بر صفحه نمایش پخش کند، کیفیت تصویر مطلوب نمی باشد و نمی توان جزئیات را مشاهده کرد، در این صورت گفته می شود که صفحه نمایش Glossy نیست. تلویزیون Q80T  بیشتر نور را منعکس می کند و می تواند در محیط روشن هم حتی روبه روی پنجره استفاده شود. تلویزیون سونی X9500H نور کمتری را منعکس می کند و بهتر است روبه روی پنجره از آن استفاده نشود.

نمایش متون و یا تکست

متن یا تکست در صفحه نمایش معمولا متحرک است. زمانی که که متن ثابت باشد همانند تصویر می توان آن را مشاهده کرد اما در صورت حرکت به چه صورت در تلویزیون های X9500H و Q80T نمایش داده می شود؟ دراین تلویزیون ها از یک فریم تیره برای نمایش بهتر متون متحرک استفاده می شود. تلویزیون Q80T کارایی بهتری برای نمایش متن و یا تکست متحرک در صفحه نمایش دارد. 

صدا در تلویزیون سونی X9500H و تلویزیون سامسونگ Q80T

توان صوتی اولین پارمتری است که باید مورد ارزیابی قرار داده شود. صدا در تلویزیون سونی X9500H برابر با 30 وات است. این میزان از صدا با دو اسپیکر 10 وات در قسمت زیر تلویزیون و دو اسپیکر Midrange با توان 5 وات در بالای تلویزیون در کناره صفحه نمایش ارائه می شود. در تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T صدا 2.2.2 کاناله است و در آن از 4 اسپیکر 10 وات و 2 ساب ووفر 10 وات استفاده شده است. 
ویژگی های صوتی در این تلویزیون تقریبا شبیه هم است. سونی از اسپیکر های X- Balance   و Bass Reflex استفاده می کند از طرفی سامسونگ از ساب ووفر برای برخورداری از صدای 40 تا 100 هرتز استفاده کرده است. هر دو ویژگی در جهت بهبود کیفیت صدا می باشند. در زیر ریز ویژگی های صوتی این دو تلویزیون را آورده ایم

گیمینگ با تلویزیون X9500H و تلویزیون Q80T

یکی از کاربری های تلویزیون استفاده برای گیمینگ میباشد. کدام تلویزیون برای گیمینگ حرفه ای تر است؟
تلویزیون کیولد Q80T سامسونگ
چرا؟
تلویزیون سامسونگ کیولد Q80T از بهترین تلویزیون ها برای بازی است. این تلویزیون نه تنها از تلویزیون سونی X9500H بهتر است بلکه به نسبت بسیاری از تلویزیون های رده بالای موجود در بازار برتری دارد. در تلویزیون سونی X9500H فرکانس تصویر 120 هرتز است و میزان فرکانس تصویر هم برای تلویزیون Q80T برابر 120 هرتز است، پس تا به اینجا این دو تلویزیون یکی  هستند. تلویزیون سامسونگ Q80T دارای پورت HDMI 2.1 و ویژگی VRR می باشد که این قابلیت ها در تلویزیون سونی X9500H وجود ندارد. تازه زمان پاسخگویی در تلویزیون Q80T کمتر است و این خود برتری Q80T می باشد.

پورت HDMI 2.1

مشاهده می کنید که هر دو تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز را به صورت Native دارند. پورت HDMI 2.1 دارای پهنای باند 48 GB است و می تواند کیفیت 4K را در نرخ نوسازی 120 هرتز انتقال دهد. اگر تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز را داشته باشد می توان از کیفیت 4K با نرخ 120 هرتز برخوردار بود. در تلویزیون سونی ورژن پورت های HDMI برابر با 2.0 می باشد که پهنای باند 18GB را دارند. این پورت ها نمی توانند کیفیت 4K را در نرخ 120 انتقال دهند بلکه آن را در نرخ 60 فریم در ثانیه انتقال می دهند. در نتیجه تلویزیون حتی اگر فرکانس 120 هرتز را داشته باشد باز نمی توان محتوای کنسول بازی و یا دستگاه بلوری با کیفیت 4K  در نرخ 120 تماشا کرد بلکه آن را در نرخ 60 هرتز تماشا می کنیم.
هر دو تلویزیون از کنسول های جدید و قدیمی پشتیبانی می کنند اما تلویزیون Q80T به صورتی فوق العاده بوده و قابلیت بسیار بیشتر دارد. 

ویژگی VRR

VRR به معنی نرخ فرکانس متغیر است. زمانی که شما با تلویزیون بازی می کنید، فرکانس تصویر در تلویزیون با فرکانس منبع همسان می شود و نویز و بلور از تصویر برداشته میشود، مخصوصا زمانی که سرعت تصویر بالا باشد. برای زمانی که کامپیوتر را به تلویزیون وصل می کنید و یا با کنسول بازی ، بازی را بر روی تلویزیون نمایش می دهید، کارت گرافیک با فرکانس تلویزیون هماهنگ شده و از آن پشتیبانی می کند. این ویژگی فقط در تلویزیون Q80T سامسونگ وجود دارد.

زمان پاسخگویی

 این پارامتر و یا ویژگی به صفحه نمایش مربوط می شود و دقت و سرعت عمل پیکسل ها را بیان می کند. در این تلویزیون ها زمان پاسخگویی به چه صورت است؟ هر چند در هر دو تلویزیون زمان پاسخگویی کم است اما در تلویزیون سامسونگ Q80T زمان پاسخگویی بسیار کمتر از زمان پاسخگویی در تلویزیون سونی X9500H است.

پورت ها قابلیت های هوشمند

بیشتر کارایی تلویزیون به پورت ها محدود می شود. در هر دو تلویزیون از 4 پورت HDMI و 2 پورت USB استفاده شده است. در تلویزیون Q80T سامسونگ یک پورت HDMI  ورژن 2.1  وجود دارد که کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 هرتز ممکن می کند. تلویزیون سونی X9500H این پورت را ندارد ورژن همه پورت ها در آن 2.0 می باشد که پهنای باند 18 گیگابایت را دارند. در تلویزیون Q80T ورژن هر دو پورت USB از نوع 2.0 می باشد  ولی یکی از پورت های USB در تلویزیون X9500H ورژن 3.0  می باشد. هر دو تلویزیون دارای پورت HDMI با ویژگی ARC/eARC هستند، این پورت های پهنای باند 37/1 مگابایتی برای صدای دیجیتال را دارند و زمانی که در کنار تلویزیون از ساندبار استفاده شود، کیفیت صدایی فوق العاده ای را ممکن می کنند. در هر دو مدل از تلویزیون های X9500H و Q80T، پورت ها در قسمت کنارتلویزیون قرار گرفته اند و دسترسی به ان ها اسان می باشد. 

صدا

در این تلویزیون ها صدا بسیار با کیفیت ارائه می شود. توان صوتی در تلویزیون سونی X9500H برابر با 30 وات است. این تلویزیون دو اسپیکر اصلی در زیر تلویزیون و دو اسپیکر Mid Range را در بغل صفحه نمایش و قسمت بالایی دارد. این ویژگی صدا را به صورتی همه جانبه و فراگیر انتشار می دهد. 
تلویزیون سامسونگ Q60T صدای 2.2.2 کاناله را دارد. این تلویزیون توان صوتی 60 وات را دارد. شاید با تلویزیون Q60T نیاز به ساندبار نباشد. اما در صورت لزوم می توان از این تلویزیون صدایی با کیفیت را بر روی ساندبار ها انتشار داد
هر دو تلویزیون X9500H و Q80T دارای پورت HDMI ARC و HDMI eARC هستند. این تلویزیون ها صدایی 5.1 کاناله را برای انتشار از طریق ساندبار و یا اسپیکر های اکسترنال فراهم می کنند. هر دو تلویزیون از دالبی اتمس، دالبی ترو اچ دی و دالبی دیجیتال پشتیبانی می کند. تلویزیون X9500H از DTS:X و DTS: HD پشتیبانی می کند ولی تلویزیون Q80T این ویژگی ها را ندارد. 

 قابلیت های هوشمند

سونی X9500H با اندروید و سامسونگ Q80T با تایزن، بستر نرم افزاری و امکانات هوشمند را در اختیار کاربر می گذارد. هر دو سیستم عامل فوق العاده بوده و طرفداران زیادی را دارند. در بیشتر قابلیت ها همچون استفاده اسان تایزن بهتر از اندروید عمل می کند اما به لحاظ دسترسی به برنامه ها اندروید مقدم تر است. هر دو تلویزیون ریموت کنترل کاربردی را دارند که در تلویزیون سامسونگ Q80T ریموت کنترل دکمه کمتری دارد و بیشتر از اسکرول استفاده می شود. هر دو تلویزیون کاربران آیفون و اندروید را پوشش می دهند و از Alexa و گوگل اسیستنت پشتیبانی می کنند. سونی جستجوی صوتی را با Voice Assistant و سامسونگ آن را با BixBy فراهم کرده است. اقلام همراه

 

جمع بندی

در این نوشته تفاوت ها و شباهت های موجود در تلویزیون X9500H و تلویزیون Q80T را ارائه دادیم. هر تلویزیون برای یک نوع از کاربری امتیازاتی را به خود اختصاص می دهد. کارشناسان این تلویزیون ها را بررسی کرده و برای هر نوع از کاربری امتیازاتی را برای این تلویزیون های ثبت کرده اند که در مبنای عدد 10 می باشند. قطع به یقین هیچ تلویزیونی امتیاز 10 را کسب نمی کند. 
تلویزیون Q80T برای بازی یا گیمینگ فوق العاده است. تلویزیون سونی X9500H برای تماشای فیلم ها کاربرد ایده آل تری را دارد. تلویزیون Q80T در فضای روشن کارایی بالایی را دارد و نور محیط تاثیری در ارائه کیفیت ندارد . صفحه نمایش تلویزیون Q80T براق است و بیشتر نور را منعکس می کند. بهتر است تلویزیون X9500H در محیط بسیار روشن و یا روبه روی منبع نور مانند پنجره استفاده و یا نصب نشود. 
برای پشتیبانی از کنسول های بازی مدرن مانند PS5 و یا Xbox X، تلویزیون کیولد Q80T فوق العاده است و می توانید از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز لذت ببرید. هرچند تلویزیون سونی X9500H از این کنسول ها پشتیبانی می کند اما 4K را فقط در نرخ 60 هرتز نمایش می دهد چون پورت HDMI 2.1 را ندارد با وصف اینکه فرکانس آن 120 هرتز می باشد. 
طراحی هر دو شیک و خواستنی است. تلویزیون Q80T به میز تلویزیون کوچکتر نیاز دارد در حالی برای تلویزیون سونی باید به فکر یک میز عریض تر باشید. حاشیه صفحه نمایش در هر دو یکی است اما ضخامت تلویزیون Q80T کمتر است.  اگر به فکر ساندبار نیستید که در کنار تلویزیون استفاده کنید، تلویزیون Q80T با صدای 60 وات و با کیفیت بالا می تواند هزینه خرید ساندبار را به جیبتان برگرداند.
 

تلویزیون 65 اینچ سونی X9500H مدل 65X9500H

تلویزیون 55 اینچ سامسونگ کیولدQ80T مدل 55Q80T

تلویزیون 65 اینچ سامسونگ کیو ال ای دی فورکی اسمارت مدل 65Q80T

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سونی و سامسونگ تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha