بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون اولد ال جی C1 و تلویزیون سامسونگ QN85A

۱۴۰۰/۸/۲۸

به نظر می رسد رقابت ال جی و سامسونگ تمام شدنی نیست و این دو شرکت کره ای پیوسته تلویزیون های با کیفیتی را روانه بازار می کنند. شما با توجه به دانشی که از تلویزیون دارید می توانید تلویزیون مورد نظر خود را انتخاب کنید اما واقعیت آن است که اگر تعصب و یا برند پسندی را کنار بگذاریم می توانیم بهترین تلویزیون را انتخاب کنیم. هر شرکت 3 سری تلویزیون دارد که شامل پایین رده، میانرده و بالارده می شوند. در اینجا ما دو تلویزیون بالارده از شرکت ال جی و سامسونگ را مورد مقایسه قرار می دهید و در ادامه هم دلیل اینکه چرا ما این دو را مقایسه کرده این را بیان می کنیم. تلویزیون C1 ال جی و تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN85A از بهترین های سامسونگ می باشند البته ال جی تلویزیون G1 را بالارده تر از C1 تولید کرده است که در نوشته های دیگر به آن پرداخته ایم.

اولد یا نئوکیولد

ال جی از فناوری اولد استفاده می کند و باید بدانید که هر شرکت دیگری که تلویزیون اولد را دارد آن را از ال جی خریداری کرده است. کیولد هم برای شرکت سامسونگ است که در برند های دیگر مانند سونی و هایسنس و یا تی سی ال  هم وجود دارد ولی ممکن است نامگذاری ان متفاوت باشد. برای نمونه تلویزیون های هایسنس با فناوری کوانتوم دات با ULED نامگذاری شده اند. سامسونگ در سال 2021 از تلوزیون های خود با فناوری نئوکیولد رونمایی کرده است. نئوکیولد همان کیولد است اما ارتقا یافته است. سامسونگ در تلویزیون های نئوکیولد از نورپردازی مینی ال ای دی استفاده کرده است که هم اندازه کوچکتری دارند و هم تعداد آن ها بیشتر می باشد واز طرفی دیگر در آن ها از پردازنده نئوکوانتوم بهره گرفته است که توانایی بالایی در نمایش جزئیات با مگاهرتز بالا دارد. خوب اولد و کیولد چه تفاوت هایی را با هم دارند. در واقع اولد نورپردازی آلی یا ارگانیکی است یعنی تلویزیون اولد نورپردازی ال ای دی ندارد  و در آن هر پیکسل می تواند به صورت مجزا خاموش و روشن شود. معمولا به واسطه حذف نورپردازی ال ای دی طراحی تلویزیون های اولد باریک تر می باشد. تلویزیون اولد کنتراست بی نهایت دارد و رنگ مشکی را به خوبی نمایش می دهد که برای نمایش فیلم ها فوق العاده است از آن طرف روشنایی تصویر در تلویزیون نئوکیولد بیشتر بوده و برای شو ها و برنامه های تلویزیونی مناسب تر است. شما بسته به نیاز خود می توانید اولد و یا نئوکیولد را انتخاب کنید.

 

صفحه نمایش RGB یاWRGB 

 ال جی برای اینکه روشنایی در تلویزیون های اولد افزایش دهد از ساب پیکسل W استفاده کرده است. در تلویزیون اولد هر پیسکل به 4 قسمت یا 4 ساب پیکسل تبدیل شده است که عمق نمایش رنگ را افزایش داده است. صفحه نمایش RGB تعداد 3 ساب پیکسل دارد. عمق نمایش رنگ در تلویزیون اولد برابر با 10 بیت و در تلویزیون نئوکیولد برابر با 8 بیت می باشد. در اینجا مشخص است که پنل WRGB کاربردی تر می باشد.

زاویه دید تلویزیون C1 یا تلویزیون QN85A

 خوب اینکه ما چرا این دو تلویزیون را مقایسه قرار داده ایم  نوع صفحه نمایش می باشد. تلویزیون C1 دارای زاویه دید بالا بوده و از آن طرف تلویزیون نئوکیولد QN85A دارای زاویه دید بالا است. واقعیت آن است که سامسونگ در سری 8 تلویزیون های کیولد سال 2021 از پنل IPS استفاده کرده است. با اینکه هر دو زاویه دید بالایی را دارند اما زاویه دید در تلویزیون C1 ال جی بیشتر می باشد. به هر حال زاویه دید بالا کارابر را از کیفیت و روشنایی تصویر از کناره ها بهرمند می کند و شما می توانید از هر زاویه ای کیفیت تصویر مطلوبی را داشته باشید.

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی، جذابیت نمایش فیلم ها ال جی C1 یا نئوی سامسونگ QN85A

کنتراست به تمایز بین روشن و تیره گرفته می شود. هرچه این تمایز بیشتر باشد می گویند که کنتراست بالا می باشد. در تلویزیون اولد چون هر پیکسل مجزا عمل می کند، کنتراست و نمایش رنگ مشکی فوق العاده است تلویزیون اولد برای نمایش فیلم ها در محیط کم نور و یا به صورت کلی برای نمایش محتوای سینمایی فوق العاده جذابیت را ایجاد می کند. از آن طرف تلویزیون QN85A هم از نورپردازی mini LED استفاده می کند که این نوع از نورپردازی با فناوری تاریکی منطقه ای جهت افزایش کنتراست همراه است. هر چند هر دو می تواند رنگ مشکی و یا کنتراست بالایی را داشته باشند اما در این زمینه اولد C1 بالاتر می باشد.

روشنایی  و شفافیت تصویر

شما زمانی روشنایی تصویر را لازم دارید که در یک محیط روشن به تماشای تلویزیون بپردازید. واقعیت آن است که روشنایی در تلویزیون نئوکیولد بیشتر است. روشنایی را به دو دسته تقسیم بندی می کنید، روشنایی برای محتوای SDR و روشنایی برای محتوای HDR می تواند متفاوت باشد. میزان روشنایی تلویزیون نئوکیولد QN85A به واسطه MINI LED های بیشتر بالا می باشد و این یک واقعیت است که روشنایی تلویزیون ال ای دی از اولد بیشتر می باشد. 

 

شیشه صفحه نمایش تلویزیون، تاثیر گذار در کارایی تلویزیون در محیط پر نور

 برای محیط پر نور علاوه بر اینکه روشنایی تلویزیون باید زیاد باشد، بایستی شیشه صفحه نمایش هم کارایی بالایی در انعکاس نورمحیط داشته باشد. در هر دو تلویزیون از پنل Glossy یا براق استفاده شده است که درصد بالایی از نورمحیط را منعکس می کنند و کارایی بالایی برای محیط پر نور دارند. زمانی که شما تلویزیون را روبه روی پنجره نصب کنید باز هم می توانید کیفیت مطلوبی را دریافت کنید. 

کیفیت رنگ تصویر در تلویزیون اولد C1 و تلویزیون QN85A

 هر دو تلویزیون از کیفیت رنگ بالایی برخوردار می باشند و می توان گفت اگر ما شرایط قبل و بعد از کالیبراسیون را در نظر بگیریم باید عنوان کنیم که در زمینه نمایش رنگ ها با هم یکسان می باشند. با توجه به این که عمق نماش رنگ در تلویزیون C1  بیشتر است، رنگ های بیشتری را نمایش می دهد اما عمق نمایش رنگ برابر می باشد. 

 

کارایی فنی و نمایش تصاویر سریع، گیمینگ با تلویزیون های سامسونگ و ال جی

120 هرتز فرکانس تصویری است که در هر دو تلویزیون وجود دارد. در هر دو از پورت HDMI ورژن 2.1  استفاده شده است اما تعداد در تلویزیون C1 بیشتر است. برای زمانی که شما دستگاه بلوری را در کنار کنسول بازی استفاده کنید اولد ال جی C1 کاربردی تر می باشد چراکه تلویزیون QN85A تنها یک پورت HDMI ورژن 2.1 را دارد. قابلیت هایی مانند Free Synce  و یا G Synce و همچنین VRR در هر دو تلویزیون موجود می باشد. زمان پاسخگویی پنل کم بوده و تاخیر در انتقال داده در پورت ها برابر می باشد. هر دو تلویزیون جذابیت یکسانی در نمایش تصاویر گیمینگ دارند.

 

قابلیت های هوشمند با تایزن یا WebOS

 این دو سیستم عامل کاربردی بوده و هر دو استفاده آسانی را دارند. WebOS منوی فارسی ندارد ولی تایزن دارای منوی فارسی است. WebOS دارای یک نوار منویی در پایین پنل است که دارای آیکون های جذاب و مشخص است که در استفاده از آن دچار مشکل نمی شوید. هر دو از تلفن های هوشمند با هر نوع سیستم عاملی پشتیبانی می کنند. جستجوی صوتی و اشتراک محتوا به راحتی امکان پذیر بوده و هر دو دارای ریموت کنترل هوشمند می باشند.

طراحی در تلویزیون C1 یا Qn85A

 هر دو تلویزیون طراحی باریکی را دارند. تلویزیون اولد C1 در قسمت بالایی دارای 7 میلی تر ضخامت  و در قسمت پایین داری ضخامت 4.7 سانتیمتر می باشد. تلویزیون Qn85A در بیشترین حالت دارای ضخامت 2.7 سانتیمتر است که از طراحی AirSlim برخوردار می باشد. هر دو دارای سیستم هدایت کابل ها هستند و بر روی میز و یا بر روی دیوار جذابیت زیادی را دارند تلویزیونC1 پایه عریضی دارد و برای ان میز تلویزیون با عرض زیاد را باید تهیه کرد اما پایه تلویزیون Qn85A کوتاه تر است و بر روی میز با عرض کم هم قابل استفاده می باشد. 


 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون اولد تلویزیون نئو کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha