بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

شباهت و تفاوت تلویزیون های اولد ال جی CX و C1

۱۴۰۰/۲/۱۹

ال جی در سال 2021 تلویزیون اولد C1 را روانه بازار کرده است و این تلویزیون جایگزین تلویزیون اولد CX شده است. در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون اولد را مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم. از آنجا که تلویزیون اولد ال جی C1 با قیمتی بیشتر در اختیار کاربران و یا خریداران قرار می گیرد، چه برتری های به نسبت  تلویزیون ال جی CX باید داشته باشد.
کیفیت تصویر تلویزیون، نوع صفحه نمایش و نورپردازی، پشتیبانی از رزولوشن های موجود، نرخ نوسازی، کاربری گیمینگ، کاربری تلویزیون برای نمایش فیلم ها و شوها، کارایی تلویزیون در محیط روشن و کم نور، ورودی و خروجی های تلویزیون، میزان توان صدا و ویژگی های آن ، طراحی، تلویزیون هایی که یا این دو غول ال جی رقابت ی کنند و جایگاه در رده بندی کیفیت و کارای در این نوشته مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. 

 

جایگاه تلویزیون های اولد ال جی 2021 و 2020 مدل های CX و C1

 ال جی تلویزیون های خود را بسیار با کیفیت روانه بازار می کند. بازار رقابتی به گونه ای بوده است تا همیشه در تلویزیون های یک شرکت هم تفاوت هایی در کارایی و قیمت عرضه وجود داشته باشد. همه کاربران که نمی توانند تلویزیون های گران قیمت را خریداری کنند و از طرفی خریدار با توجه به میزان هزینه ای که در نظرگرفته است، تلویزیون را خریداری می کند. تلویزیون اولد ال جی C1 جایگزین تلویزیون CX است. این تلویزیون در سال 2021 با ویژگی های هوشمند جدید و قابلیت های فوق العاده برای بازی روانه بازار شده است. به صورت کلی زیاد تفاوتی با تلویزیون ماقبل خود یعنی CX ندارد. اگر کاربر، زیاد به ویژگی های هوشمند و یا کاربری گیمینگ اهمیت ندهد، می توان گفت که تلویزیون اولد CX هنوز بهترین گزینه در سال 2021 خواهد بود. اما این تلویزیون ها چه جایگاهی را در بازار دارند؟
تلویزیون های اولد زیادی در بازار وجود ندارند و تلویزیون های بالارده ال جی رقیب این تلویزیون ها خواهند بود. تلویزیون اولد ال جی GX بالاتر از مدل CX و تلویزیون اولد ال جی G1 بالاتر از تلویزیون C1 قرار می گیرد. تلویزیون های اولد BX در رده این پایین تر از CX و تلویزیون های A1 و B1 در رده ای پایین تر از تلویزیون اولد ال جی C1 قرار می گیرند. تلویزیون سامسونگ QN90A رقیب تلویزیون اولد 2021 ال جی یعنی OLED C1 و تلویزیون اولد سونی A8H رقیب تلویزیون OLED CX ال جی خواهد بود.

 

نوع صفحه نمایش و نور پردازی آن

 در تلویزیون  های اولد ال جی از آرایش پیکسلی WRGB در صفحه نمایش استفاده شده است. در تلویزیون های ال ای دی(LED) و کیو ال ای دی (QLED) آرایش پیکسلی صفحه نمایش به صورت RGB است. وجود یک ساب پیکسل اضافی(W or White Subpixcel) که نور سفید را انتشار می دهد مهمترین دلیل و تفاوت آرایش پیکسلی در پنل اولد می باشد. با وجود ساب پیکسل W می توان گفت که ساب پیکسل های دیگر روشنایی و رنگ خود را به خوبی و با کارایی بالایی انتشار می دهند. هر پیکسل از 4 ساب پیکسل تشکیل شده است و این آرایه در سراسر پنل تکرار می شود. نباید این آرایش را با آرایش RGBW اشتباه گرفت که تفاوت های زیادی را با هم دارند. در تلویزیون اولد از نورپردازی LED استفاده نشده است و چیزی به عنوان برد نور پس زمینه وجود ندارد. در این تلویزیون از نورپردازی ارگانیکی بهره گرفته شده است. یک لایه آلی نور آبی را تولید کرده و این نور را هر کدام از پیکسل های WRGB با طیفی مشخص انتشار می دهند. از آنجا که در تلویزیون اولد هر پیکسل می تواند به خودی خود خاموش و روشن شود کارایی نمایش ، کنتراست و دامنه روشنایی زیاد می باشد. صفحه نمایش تلویزیون اولد  CX روشن تر از روشنایی صفحه نمایش تلویزیون اولد C1 می باشد اما این تفاوت ها زیاد چشمگیر نیستند.

 

محتوای دینامیکی و فرمت های پشتیبانی شونده

فرمت های HDR به فرمت هایی می گویند که داده های زیادی را در تصویر دارند و کیفیت و کارایی نمایش آن ها فوق العاده است. این گونه محتوا مجزا هستند و کیفیت نمایش جزئیات در آن ها بالا است، بنابراین 4K HDR بسیار با کیفیت تر از 4K  در شرایط یکسان می باشد. فرمت های دالبی ویژگی و HDR10 با این تلویزیون ها پشتیبانی می شوند و جدا از آن ها فرمت دالبی ویژن IQ نیز با این تلویزیون ها به خوبی نمایش داده می شود. IQ به معنی هوشمند بودن عملکرد اتخاذ روشنایی است به این صورت که تلویزیون به صورت اتوماتیک روشنایی تصویر را در صورت لزوم افزایش می دهد. تلویزیون CX با تفاوت 50 کاندلا بر متر مربع روشنایی، برای محتوای SDR و HDR بهتر عمل می کند. 
فرمت هایی از تصویر در بازار وجود دارند که این تلویون های می توانند آن ها را نمایش دهند. تلویزیون های اولد ال جی کیفیت تصویر 4K را دارند و یعنی در صفحه نمایش آن ها 8 میلیون پیکسل وجود دارد بنابراین بالارده ترین رزولوشنی که با این تلویزیون ها نمایش داده می شود کیفیت 4K می باشد. در این تلویزیون ها از فرکانس تصویر 120 هرتز استفاده شده است و  پورت HDMI ورژن 2.1 حضور دارد. کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز کیفیت تصویر Full HD در نرخ 120 هرتز با این تلویزیون ها نمایش داده می شود. کیفیت هایی که فریم ریت پایین تر دارند مانند 24 فریم و 60 فریم هم با فرکانس 120 هرتز به صورت فوق العاده و بدون نویز نمایش داده می شوند هر چند این نرخ های فریم به ورژن 2.1 از HDMI نیاز ندارند. کنسول های بازی و دستگاه بلوری نرخ فریم 120 فریم از 4K را تولید می کنند که این دو غول ال جی به خوبی از عهده آن ها بر آمده و آن ها را بسیار شفاف و جذاب نمایش خواهند داد.

 

کارایی در محیط روشن و کم نور

 هر تلویزیون بسته به نوع صفحه نمایشی که دارد برای یک محیط روشن و یا کم نور می تواند قابلیتی متفاوت داشته باشد. در تلویزیون اولد از نورپردازی ارگانیکی استفاده شده است که هر پیکسل مجزا عمل می کند، بنابراین کنتراست  و روشنای در این تلویزیون باید بالا باشد. تلویزیون های اولد کنتراست بی نهایت را دارند و رنگ مشکی عمیق بسیار کاربردی و ایده آل نمایش داده می شود. هر دو مدل یعنی CX و C1 برای نمایش فیلم ها فوق العاده بوده و بالادست ندارند. کارایی این تلویزیون ها در فضار روشن و یا نمایش شوها  نیز بالا می باشد. به صورت کلی تلویزیون اولد روشنایی تلویزیون بالارده LED و یا QLED و یا Neo QLED را ندارد البته با توجه به انتظاراتی که از آن می شود. 

 

صفحه نمایش و شیشه آن در تلویزیون اولد ال جی CX و تلویزیون اولد C1

 خود شیشه صفحه نمایش و یا تلق آن در ارائه تصویر نقش اساسی دارد. شیشه این این تلویزیون ها دقیقا یکی بوده و شفاف است. زمانی که این تلویزیون ها در محیط شفاف و روشن مورد استفاده واقع می شوند تمام نور محیط تابیده شده به آن را منعکس می کنند. به نوع شیشه صفحه نمایش این تلویزیون ها Glossy می گویند. نور محیط می تواند مانع دریافت تصویر توسط کاربر شود اما این تلویزیون می توانند حتی روبه روی پنجره هم نصب شوند.

 

ورودی و خروجی یا پورت ها

هر دو تلویزیون ورودی و خروجی های یکسان با ورژن مشابه دارند. در هر دو از 4 پورت HDMI ورژن ، 3 پورت USB، پورت شبکه، پورت آنتن، پورت اپتیکال، خروجی صدای آنالوگ و.. قرار گرفته است. پورت ها بیشتر در کناره قاب می باشند استفاده از آن ها آسان می باشد.

 

صدا و ویژگی های صوتی

توان صوتی هر دو تلویزیون 40 وات است. در این تلویزیون ها از دو اسپیکر 10 وات و دو ساب ووفر 10 وات بهره گرفته شده است بنابراین سیستم صوتی 2.2 کاناله دارند. ویژگی های صوتی چون پشتیبانی از فرمت های دالبی اتمس، دالبی دیجیتال، دالبی ترو اچ دی که بسیار رایج هستند با این تلویزیون ها امکان پذیر است. ال جی در آن ها از پورت HDMI  با ویژگی ARC/eARC استفاده کرده است که می توانند صدای دیجیتال از تلویزیون به ساندبار را با پهنای باند 37 مگابایت انتقال دهند. زمانی که شما از این پورت برای صدا استفاده می کنید می توانید تلویزیون و ساندبار را با یک ریموت کنترل کنید و با روشن شدن تلویزیون ساندبار هم روشن می شود. ویژگی های صوتی منحصر به فرد مانند اتخاذ صدا با توجه با ژانر محتوا و... جذابیت زیاد را ایجاد خواهد کرد.

 

کاربری گیمینگ

از تاپ ترین و مورد نیاز ترین ویژگی ها در تلویزیون برای کارایی بازی فرکانس تصویر 120 هرتز، پورت HDMI ورژن 2.1، ویژگی VRR، قابلیت پشتیبانی از Free Synce ، زمان پاسخگویی پایین و شرعت بالای انتقال داد در پورت ها می باشند و این تلویزیون همه این ویژگی ها را دارند. تلویزیون اولد C1 در این زمینه بالارده تر از تلویزیون اولد CX قرار می گیرد و ویژگی Free Synce و VRR را با دامنه تفاوت بیشتری ارائه می دهد.

 

طراحی در تلویزیون اولد ال جی CX و تلویزیون اولد ال جی C1

 این تلویزیون ها بسیار به هم شبیه هستند. در واقع هر دو از یک پایه عریض برای نگهداری تلویزیون استفاده می کنند. پایه در هر دو دارای رنگ مشابهی است و به نسبت پایه تلویزیون اولد C9 مقداری تیره تر می باشد. میزان حاشیه صفحه نمایش در هر دو 0.9 سانتیمتر است و ضخامت قاب هم در بیشترین مقدار خود در تلویزیون اولد CX برابر با 4.9 سانتیمتر و در تلویزیون اولد C1 برابر با 4.7 سانتیمتر می باشد. پشت پنل از فلز و قسمت برد از پلاستیک ساخته شده است. به صورت کلی خوش طرح هستند و علی رغم اینکه پنل ظریفی دارند اما مقاوم ساخته شده اند. 

 

جمع بندی

هر دو تلویزیون مورد بررسی در این نوشته فوق العاده بوده  و می توانند در بازار تلویزیون رقیبان بسیار کمی داشته باشند. تلویزیون اولد CX دارای یک مقدار روشنایی بیشتر به نسبت تلویزیون اولد C1 می باشد. تلویزیون اولد C1 دارای قابلیت  و کارایی بیشتر برای کاربری گیمینگ است چراکه سرعت انتقال داده در پورت های آن بیشتر است. در دیگر زمینه ها تقریبا به مانند هم عمل می کنند و تفاوت در آن ها چشمگیر نیست. ویژگی هوشمند در تلویزیون اولد C1 با ورژن جدید تری از WebOS پیاده شده است و ریموت کنترل آن جدید و خوش طرح تر و ارگونومیکی تر است. بر روی ریموت میانبر هایی وجود دارد که قبلا این میانبر ها در منوی تلویزیون بود. قابلیت Game Optimizer در تلویزیون اولد C1 جذابیت خاص خود را دارد و دامنه تنظیمات آن گسترده تر می باشد.
 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون اولد مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha