بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه و بررسی تلویزیون اولد ال جی C1 و تلویزیون اولد ال جی A1

۱۴۰۰/۴/۲۰

اولد یک فناوری پیشرفته در زمینه ارائه تصویر است که اساسا توسط ال جی بنا شده است و فعلا هم در دست این شرکت می باشد. شما اگر تلویزیون های اولد سونی را در بازار مشاهده می کنید باید بدانید که سونی پنل اولد را از ال جی خریداری کرده و در تلویزیون های خود مانند تلویزیون اولد A90J و یا تلویزیون A80J قرار داده است. اولد یک فناوری نه تنها پیشرفته است بلکه ظریف هم می باشد و نسبت به استفاده حساس است. در سال های اخیر تلویزیون های اولد مختلفی توسط ال جی روانه بازار شده است. می گویند که این تلویزیون های مشکل Burn-in دارند اما به وضوح گزارش ها در این زمینه کم بوده است. ال جی در سال 2020 و سال 2021 این مشکل را در تلویزیون های اولد خود برطرف کرده است و برای اینکه ثابت کند که مشکل برطرف شده پنل تلویزیون های خود را به مدت 5 سال گارانتی می کند. به هر حال دو مدل از تلویزیون های اولد ال جی یعنی مدل C1 و مدل A1 را در این نوشته مورد بررسی قرار می دهیم . قبل از اینکه بحث مقایسه و بررسی را باز کنیم باید عنوان کنیم که نه تنها اولد بلکه هر تلویزیونی نسبت به استفاده حساس است وکاربر نباید به صورت مکرر تلویزیون را در یک تصویر به حال خود رها بگذارد. البته در ادامه بیشتراین موضوع را روشن خواهیم کرد. 

 

نامگذاری یا رده بندی تلویزیون های اولد ال جی

تلویزیون های اولد ال جی نامگذاری ساده ای دارند به گونه ای که می توان به راحتی فهمید که کدام یکی کیفیت ورده بالاتری از مشخصات را دارد. تلویزیون های اولد ال جی با حروف و عدد نامگذاری می شوند و در آن ها حرف بیان گر رده و کارایی و عدد بیانگر سال تولید است. برای نمونه در سال 2020 تلویزیون های اولد با ترکیب دو حرف X و حروف آلفبا انگلیسی نامگذاری شدند که X بیانگر سال تولید 2020 بود و مثلا ال جی بایستی از عدد صفر استفاده می کرد اما به جای آن عدد X را برگزید که تا حدی به معنی 10 تایی هم می باشد. ال جی در سال 2021 از حروف الفبای انگلیسی و عدد 1 استفاده کرده است که عدد 1 بیانگر سال تولید 2021 می باشد. رده در تلویزیون های اولد به این صورت است که هر چه از طرف خواندن حروف انگلیسی پیش می رویم کیفیت و کارایی تلویزیون بیشتر می شود. برای نمونه تلویزیون B1 به نسبت  تلویزیون اولد A1 و یا تلویزیون C1 به نسبت تلویزیون اولد B1 کیفیت و کارایی بهتری را دارد. پرچم دار تلویزیون های اولد ال جی مدل G1 می باشد که پنل آن اختصاصی بوده و کارایی نمایش رنگ بهتری را دارد. از تلویزیون اولد G1 هم بالاره تر حالا شاید از نظر طراحی و یا مشخصات فنی تلویزیون اولد Z1 می باشد که کیفیت و رزولوشن آن 8K است. به همر صورت بین دو مدل C1 و A1 مدلی دیگر به نام B1 وجود دارد. در این نوشته ما دو تلویزیون اولد ال جی یعنی C1 و A1 را مورد  مقایسه قرار می دهیم. ظاهرا در اندازه 55 اینچ اختلاف قیمت بین این دو کم بوده و می خواهیم ببینیم که آیا خرید تلویزیون اولد A1 ارزش صرف هزینه را دارد یا با مقداری بودجه بیشتر تلویزیون اولد C1 را خریداری کنیم.

 

جایگاه تلویزیون اولد ال جی C1 و A1

تلویزیون اولد C1 ال جی جایگزین مدل CX شده است. این تلویزیون بی رقیب است و اصلا نمی شود با بعضی از مدل های سامسونگ و یا دیگر برند ها مقایسه شود. تلویزیون اولد C1 پایین تر از مدل G1 و بالاتر از مدل B1 رد میان تلویزیون های اولد ال جی قرار می گیرد و رقیب آن هم تلویزیون A90J سونی است. به نظر می رسد که اولد C1 از تلویزیون سونی هم کیفیت بالاتری را با اختلافی کم داشته باشد. اولد A1 هم با قابلیت هایی که دارد از تلویزیون اولد B1 پایینتر می نشیند و می توان گفت که بالاتر از تلویزیون های نانوسل ال جی و یا تلویزیون های LED معمولی و برخی از تلویزیون های کیولد سامسونگ قرار می گیرد. 

 

 صفحه نمایش اولد از نوع WRGB

باید عنوان کنیم که هر دو تلویزیون یعنی مدل C1 و یا A1 دارای پنل WRGB هستند. این تلویزیون ها با پنل اولد می توانند 10 بیت نمایش رنگ داشته باشن. این میزان از عمق نمایش داده در تلویزیون می تواند 1.07 بیلیون رنگ را نمایش دهد اما خوب با توجه به این گزینه هایی دیگر درگیر هستند همیشه درصدی از این رنگ ها نمایش داده می شوند. زمان پاسخگویی در هر دو تلویزیون کم است و چون هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و روشن می شود در آن واکنش صفحه نمایش نسبت به فریم های ارسالی به تلویزیون سریع می باشد. 

 

 فناوری اولد یا نورپردازی ارگانیکی

اولد یک فناوری است که در آن برای نوردهی پیکسل ها از لامپ LED استفاده نمی کند و به جای آن لایه آلی اینکار را انجام می دهد. مولکول های در لایه آلی روشن شده و هر پیسکل مستقیم خود نور را می گیرد و انتشار می دهد. در این نوع از فناوری هر پیکسل بدون تاثیر پذیری از پیکسل دیگر خاموش و روشن می شود و این یعنی اینکه تاریکی عمیق و یا کنتراست بی نهایت شکل می گیرد. این فناوری مدرن است و تا به حال فناوری بالارده تر از آن وارد بازار نشده است. 

 

کنتراست بی نهایت با تلویزیون اولد

در میان کل تلویزیون های موجود در بازار، تلویزیون اولد دارای بیشترین کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق است. اولد برای نمایش فیلم های سینمایی در محیط کم نور و یا نمایش فیلم های با دامنه تاریکی فوق العاده است. به صورت کلی این تلویزیون تمایز زیادی را در دامنه رنگی خاکستری تا مشکی را ارائه می دهد و می تواند از بهترین های موجود در بازار باشد. 

 

فرکانس تصویر، تفاوت تلویزیون اولد C1 و تلویزیون اولد A1

کم کم از این تیتر به بعد تفاوت دو تلویزیون اولد ال جی C1 و A1 آشکار می شود. تلویزیون اولد A1 دارای فرکانس تصویر استاندارد یعنی 60 هرتز و تلویزیون اولد C1 هم دارای بالاترین میزان فرکانس یعنی 120 هرتز است. این تلویزیون ها در این زمینه متفاوت هستند. محتوای موجود در بازار بیشتر نرخ فریم 24 فریم را دارند البته از نرخ فریم 25 تا 60 فریم هم موجود می باشد. معمولا تلویزیون با نرخ نوسازی یا فرکانس تصویر 120 هرتز راحتی می تواند نویز و بلور تصویر 24 فریمی را بردارد چراکه در آن هر فریم 5 بر بازنمایش می شود اما تلویزیون 60 هرتزی این روند را شکسته انجام می دهد و در آن 12 فریم 3 بار و 12 فریم دیگر 2 بار بازنمایش می شوند. 120 هرتز فرکانسی است که بر تمام نرخ فریم ها بخش پذیر بوده و آن ها را با ضریب معینی باز نمایش می کند. نتیجه اینکه تلویزیون اولد C1 می تواند به خوبی نویز، بلور ، Stuuter و یا Judger تصویر را بردارد.  

 

تاخیر در انتقال داده در پورت ها  و کارایی بهتر تلویزیون اولد C1

معمولا محتوا یا از روی آنتن پخش می شوند و یا اینکه از طریق کابل به تلویزیون انتقال داده شده و تلویزیون نیز آن ها را نمایش می دهد. بنابراین ورژن و یا سرعت انتقال داده پورت ها از اهمیت زیادی برخوردار است. تاخیر انتقال داده در تلویزیون C1 بسیار کم است و از این نظر این تلویزیون فوق العاده است. یکی از برتری های تلویزیون C1 به نسبت تلویزیون اولد A1 همین موضوع می باشد.

 

 ویژگی VRR برتری تلویزیون اولد C1 بر مدل A1

VRR یا Variable Refresh rate به معنی همسانی فرکانس است. زمانی که فرکانس تلویزیون و کارت گرافیک کامپیوتر و یا کنسول بازی یکی شوند در این صورت نویز به حداقل ممکن می رسد و تصویر سریع و یا تصویر بازی با کارایی بیشتر و بهتری نمایش داده می شود.

 

 صدای فراگیر و پر توان تر در تلویزیون اولد C1

صدای تلویزیون اولد A1 برابر با 20 وات است و مشخصاتی هماند تلویزیون های نانوسل و یا تلویزیون های ال ای دی معمولی دارد. تلویزیون اولد C1 دارای میزان صدای 40 وات است و در آن از ساب ووفر و اسپیکر برای پخش صدا استفاده شده است. هر دو تلویزیون دارای پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی هستند که تلویزیون اولد C1 کیفیت بهتری را در زمان حتی پخش صدا بر روی ساندبار ها ارائه می دهد. تلویزیون اولد C1 ال جی از دالبی دیجیتال  و DTS پشتیبانی  و همچنین دالبی اتمس پشتیبانی می کند اما تلویزیون اولد A1 قابلیت پشتیبانی از دالبی اتمس را ندارد. دالبی دیجیتال و DTS بیشتر رایج هستند و دالبی اتمس هم در بعضی از محتوا وجود دارد. 

 

 طراحی منحصر به فرد، بیشترین پسند با تلویزیون اولد C1

تلویزیون اولد ضخامت کلی کم و همچنین میزان ضخامت پنل کمی را دارد. در تلویزیون اولد C1 میزان ضخامت قاب 4.7 سانتیمتر و در تلویزیون اولد A1 برابر با 4.8 سانتیمتر است. در هر صورت  تفاوت زیادی در این زمینه بین این دو تلویزیون وجود ندارد. میزان حاشیه پنل در تلویزیون اولد A1 برابر با 1 سانتیمتر و در تلویزیون اولد C1 برابر با 0.9 سانتیمتر است. حاشیه که در تلویزیون Bezel نامیده می شود تاثیر زیادی در افزایش کارایی نمایش دارد و اختلاف 0.1 سانتیمتر هم تاثیر خود را می گذارد. پایه در تلویزیون اولد C1 کشیده بوده تلویزیون اولد C1 در رده تلویزیون های پایه وسط قرار می گیرد و تلویزیون اولد A1 هم پایه کنار می باشد. تصاویری از این دو تلویزیون را در زیر آورده ایم.

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور تقریبا پایاپا برای هر دو مدل

ال جی در هر دو تلویزیون از صفحه نمایش براق استفاده کرده است. هر دو تلویزیون می توانند در محیط پر نور بیشترین کارایی را داشته باشند و نور محیط را منعکس کنند. شما می توانید بدون اینکه نور زیاد محیط بر کیفیت و روشنایی تصویر تاثیر بگذارد جذاب ترین تصاویر را با این تلویزیون ها تماشا کنید. 

 

زاویه دید، اولد در این زمینه بی نظیر بوده است

معمولا تلویزیون های با آرایش پیکسلی افقی یعنی IPS دارای زاویه دید بالا و تلویزیون های با آرایش پیکسلی VA یا عمودی زاویه دید متوسط دارند. اولد یک تلویزیون با پنل WRGB است که از هیچکدام از این ارایش ها تبعیت نمی کند. این تلویزیون خود به خودی دارای زاویه دید بالا است و شما می توانید از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوبی از این تلویزیون ها را تماشا کنید. 

 

ورودی و خروجی ها و کارایی بهتری تلویزیون اولد C1 نسبت به تلویزیون اولد A1

تلویزیون اولد ال جی A1 دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0  و تلویزیون اولد ال جی C1  دارای 4 پورت HDMI می باشد که هر چهار عدد ان ورژن 2.1 را دارند. تلویزیون اولد ال جی C1 از این نظر بر تلویزیون های سامسونگ کیولد و نئوکیولد بالارده برتری دارد چراکه این تلویزیون ها دارای یک پورت HDMI ورژن 2.1 می باشند و در زمانی که کنسول به تلویزیون با این پورت وصل است واقعا برای ساندبار باید چکار کرد!!!!!
این تلویزیون ها در دیگر پورت ها مشترک می باشند. مکان قرار گیری پورت ها در کناره ها و در قسمت پشت تلویزیون می باشد. که در هر صورت دسترسی به آن ها آسان است.

 

قابلیت های هوشمند، همسان و برابر

هر دو تلویزیون خروجی سال 2021 می باشند و در زمینه قابلیت های هوشمند، ورژن سیستم عامل WebOS و همچنین ریموت کنترل یکی می باشند. 
در این پلتفورم جستجوی صوتی و قابلیت های الکسا و گوگل اسیستنت به خوبی اجرا شده و ویژگی Game Optimizer هم به جهت تنظیمات بازی ویژگی جدید در آن  محسوب می شود. به هر صورت ریموت این تلویزیون ها نسبت به سال قبل تغییراتی را متحمل شده است و هم خوش طرح تر و هم ارگونومیکی تر می باشد. ریموت MR21 در این تلویزیون ها قابلیت NFC را دارد و شما می توانید ریموت را به گوشی نزدیک کنید و محتوا را به اشتراک بگذارید.

 

آیا تلویزیون اولد A1 ارزش صرف هزینه را دارد؟

در حال حاضر تلویزیون اولد C1 دارای قیمتی برابر با 32 واحد است و تلویزیون اولد A1 هم باید قیمتی در حدود 31 واحد داشته باشد. با این اختلاف قیمت و این تفاوت هایی که بین این دو تلویزیون وجود دارد خرید تلویزیون اولد A1 توصیه نمی شود.

تلویزیون 65 اینچ ال جی اولد C1 فورکی 4K اسمارت مدل 65C1

 

تلویزیون 55 اینچ ال جی اولد C1 فورکی 4K اسمارت مدل 55C1

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون اولد مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha