بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60T و تلویزیون ال جی Nano80

۱۴۰۰/۶/۳

 تلویزیون های نانوسل بایستی با تلویزیون های کیولد مورد مقایسه قرار بگیرند چراکه ان ها از دو فناوری نانوسل و کیولد استفاده می کنند و این دو فناوری تقریبا یک قابلیت را در تلویزیون ارتقای کیفیت می دهند و ان هم نمایش رنگ های غنی می باشد. در این نوشته ما دو تلویزیون رنج نانوسل و کیولد را انتخاب کرده ایم که این دو تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 و تلویزیون کیولد سامسونگ Q60T می باشند. در واقع این دو که ما انتخاب کرده ایم در رنج خود میان رده بوده و قیمت مقرون به صرفه ای هم دارند. این نوشته را تا آخر مطالعه کنید، به طور قطع می تواند در انتخاب بهترین گزینه موثر باشد.

 

صفحه نمایش VA و IPS در تلویزیون های ال جی و سامسونگ

در تلویزیون معمولا یا از پنل VA استفاده می شود و یا پنل IPS به کار گرفته می شود. به هر صورت هر کدام مزیت ها و معایبی هم دارند. تلویزیون Q60T می تواند کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیقی را داشته باشد چراکه پنل VA را دارد. از طرفی تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 با پنل IPS می تواند زاویه دید بالایی داشته باشد. شما می توانید تلویزیون ال جی را از هر زاویه ای تماشا کنید بدون اینکه کیفیت تصویر کاهش پیدا کند اما تلویزیون سامسونگ از روبه رو بهترین کیفیت را می تواند نمایش دهد. 

IPS vs VA

آرایش پیکسلی عمودی در تلویزیون Q60T تصویر سمت راست و آرایش پیکسی افقی در تلویزیون Nano80 تصویر سمت چپ

 

زاویه دید مهمتر است یا کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

زاویه دید برای یک محیط واید و یا یک محیط گسترده به کار می رود. وقتی تعداد افراد خانواده زیاد است و یا می خواهید از هر طرف کیفیت تصویر مطلوبی را دریافت کنید، قطعا تلویزیون Nano80 می تواند گزینه ای مناسب باشد و از طرفی می توان از این تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده کرد. تلویزیون با کنتراست بالا و یا نمایش رنگ مشکی عمیق برای تماشای فیلم ها فوق العاده بوده و جذابیت بیشتری را ایجاد می کند. در نهایت شما باید بین زاویه دید و یا کنتراست یکی را انتخاب کنید. 

black Color in Q60T and nano80

 نمایش رنگ مشکی عمیق در تلویزیون Q60T تصویر سمت راست به نسبت نمایش رنگ مشکی عمیق در تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 تصویر سمت چپ بیشتر می باشد.

 

 

عمق نمایش رنگ در کدام تلویزیون بیشتر است؟

منظور از عمق نمایش رنگ، تعداد رنگ هایی است که یک تلویزیون می تواند نمایش دهد. هر دو تلویزیون دارای عمق 8 بیت بوده و می توانند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهند. هر پیکسل خود می تواند 256 رنگ را نمایش دهد و با این حال همه رنگ های تصویر توسط تلویزیون نمایش داده نمی شوند چراکه گزینه هایی دیگر در نمایش رنگ تاثیر می گذارند. معمولا استانداردی برای نمایش رنگ ها تعریف شده است که NTSC نام دارد. درصدی که تلویزیون Q60T نمایش می دهد بیشتر از رنگ هایی است که تلویزیون Nano80 نمایش می دهد.

عمق نمایش رنگ در تلویزیون کیولد Q60T بیشتر می باشد. تصویر سمت راست برای تلویزیون Q60T و تصویر سمت چپ برای تلویزیون Nano80 می باشد.

 

فناوری نانوسل و یا فناوری کیولد، کدام یک در ارائه تصویر بیشتر کاربردی هستند؟

نانوسل و کیولد هر دو یکی هستند و هدف آن ها هم ارتقای رنگ های غنی می باشد. کیولد یک صفحه کوانتومی دارای ذرات کریستالی است و از آن طرف هم صفحه نانوسل هم بدین صورت است. در واقع نانوسل تمایز بین رنگ ها را افزایش می دهد و رنگ هایی که شانس نمایش را ندارند می تواند برجسته تر در تصویر ظاهر کند اما کیولد در واقع یک دامنه رنگی را اشباع می کند. به هر صورت در این دو تلویزیون کیفیت رنگ تلویزیون Q60T بیشتر است. البته در این تلویزیون از فناوری دیگری به نام Dual LED استفاده شده است که خود تمایز رنگ را افزایش می دهد. از انجا که هر دو تلویزیون از یک نورپردازی استفاده می کند باید کیفیت رنگ بیشتردر تلویزیون Q60T برای این فناوری باشد. 

 

روشنایی تصویر با نورپردازی Edge در هر دو تلویزیون و فناوری Dual LED در تلویزیون سامسونگ Q60T

 هر دو از یک ارایش لامپ LED در برد نورپردازی استفاده می کنند. در تلویزیون Q60T در هر نقطه از دو لامپ LED استفاده شده است که این دو لامپ، یکی نور زرد و دیگری نور سفید برفی را انتشار می دهد. این ویژگی خود روشنایی تصویر را افزایش می دهد. در تلویزیون Q60T میزان روشنایی بیشتر است و این تلویزیون برای محتوای مخصوصا SDR  بسیار کارا می باشد.

 

در محیط روشن و کم نور، این تلویزیون ها چگونه قابلیتی را دارند

 در هر دو تلویزیون از یک نوع نورپردازی استفاده شده است و چون تلویزیون Q60T دارای فناوری Dual LED هم می باشد می تواند روشنایی بالاتری داشته باشد. اما هر دو تلویزیون دارای شیشه پنل نیمه براق هستند که Semi-Glossy هم گفته می شود. میزان نور محیط تا حدی منعکس می شود که خود کارایی نمایش را افزایش می دهد. با این حال هر دو تلویزیون در محیط روشن به یک صورت عمل می کنند اما تلویزیون Q60T به واسطه کنتراست بالایی که دارد می تواند برای محیط کم نور و یا تماشای فیلم ها بهتر عمل کند.

تقریبا می توان گفت که تلویزیون نانوسل ال جی نور بیشتری از محیط را منعکس می کند. تصویر سمت راست برای تلویزیون Q60T و تصویر سمت چپ برای تلویزیون نانوسل ال جی Nan80

 

فرکانس تصویر و نمایش تصاویر پر سرعت

هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 60 هرتز بوده و این میزان در تلویزیون استاندارد در نظر گرفته شده است. محتوای 4K در این تلویزیون با نرخ 60 هرتز نمایش داده می شود. شما می توانید هر محتوایی با این تلویزیون ها نمایش دهید و ان ها را با نرخ 60 هرتز تماشا کنید. تصاویر پر سرعت مانند تصاویر بازی به مشخصاتی در تلویزیون نیاز دارند و در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

زمان پاسخگویی صفحه نمایش

به مدت زمانی که یک پیکسل خاموش و روشن می شود، زمان پاسخگویی می گویند. این مدت زمان در تلویزیون Nano80 کمتر است و می تواند برای تصاویر سریع به نسبت تلویزیون Q60T کاراتر می باشد. 

 

تاخیر در انتقال داده در پورت ها

تاخیر در انتقال پورت هاInput Lag در تلویزیون سامسونگ و تلویزیون ال جی که ما مورد بررسی قرار داده ایم یکی بوده و تقریبا تفاوتی با هم ندارند. شما می توانید در زمان نمایش تصویر بازی در تنظیمات ALLM را فعال کنید تا تاخیر در انتقال پورت کاهش یابد و کاربر و یا گیمر راحت و از بازی لذت ببرد.

 

ورودی و خروجی ها

سامسونگ Q60T دارای 3 پورت HDMI است و ورژن آن ها 2.0 می باشد. این پورت ها می تواند کیفیت تصویر 4K را در نرخ 60 فریم انتقال بدهد. به هر صورت تلویزیون Nano80 هم دارای 4 پورت HDMI است که هر چهار عدد دارای ورژن 2.0 می باشند. در این تلویزیون ها از 2 پورت USB استفاده شده است که برای انتقال داده به کار گرفته می شوند. هر دو از پورت شبکه، پورت کامپوزیت، پورت اپتیکال  و پورت آنتن برخوردار هستند. 

 

 کانال بازگشت صوتی و اپتیکال برای انتقال صدا به ساندبار ها

معمولا یکی از پورت های HDMI دارای قابلیت بازگشت صوتی یعنی ARC است. در هر دو تلویزیون از این قابلیت استفاده شده است. این پورت می تواند صدا را با پهنای باند 1 مگابایت در ثانیه انتقال دهد و به نسبت پورت اپتیکال کاربرد بیشتری را دارد. در هر صورت شما می توانید در صورت لزوم از پورت HDMI ARC به جای اپتیکال استفاده کنید. هر دو صدای دیجیتال را در سیستم صوتی 5.1 کاناله انتقال دهند و می توانند صدایی همه جانبه را بر روی ساندبار ها پخش کنند. البته صدا در هر دو تلویزیون 20 وات است و با دو اسپیکر ارائه می شود.

 

طراحی در تلویزیون Nano80  و تلویزیون Q60T

 تلویزیون Q60T دارای قاب باریک تر بوده و حاشیه پنل آن نیز کمتر است. تلویزیون Nano80 دارای استحکام بیشتری بوده و پشت پنل فلزی می باشد. تلویزیون سامسونگ کیو60 تی دارای مدیریت کابل است و تلویزیون ال جی نانو80 این قابلیت را ندارد. هر دو تلویزیون را می توان بر روی دیوار نصب کرد و پورت های آن کامل در دسترس خواهند بود. در زیر تصاویر این تلویزیون ها را آورده ایم.

 

تلویزیون Q60T سمت راست و تلویزیون Nano80 سمت چپ

 

تلویزیون Q60T سمت راست و تلویزیون Nano80 سمت چپ

 

تلویزیون Q60T سمت راست و تلویزیون Nano80 سمت چپ

 

سخن آخر

تلویزیون سامسونگ Q60T دارای کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق بیشتر بوده و برای نمایش فیلم ها و یا نمایش تصاویر در فضای کم نور فوق العاده است. از طرفی دیگر روشنایی این تلویزیون به نسبت تلویزیون ال جی Nano80 بیشتر است و می تواند به نسبت کارایی بهتری را به نمایش بگذارد. تلویزیون Nano80 دارای زاویه دید بالاتر است و با زمان پاسخگویی کمی که دارد می تواند برای گیمر ها کارایی بهتری داشته باشد. هر دو سیستم عامل های منعطفی دارند و از کاربران اپل و اندروید پشتیبانی می شود. جستجوی صوتی و الکساو اسیستنت با هر دو تلویزیون به یک صورت اجرا می شود.به نظر می رسد که تلویزیون ال جی Nano80 قابلیت های هوشمند را سریعتر اجرا کند و کاربری آسانتری را دارد

 

ریموت کنترل تلویزیون ال جی و سامسونگ

 ریموت تلویزیون Q60T سمت راست و ریموت تلویزیون Nano80 سمت چپ


به هر صورت قیمت تلویزیون هم باید در نظر گرفته شود و معمولا تلویزیون ال جی Nano80 با هزینه ای کمتر می تواند خریداری شود. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Nano80 تلویزیون نانوسل مقایسه تلویزیون کیولد و نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha