بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی UN7000 تلویزیون سامسونگ TU7000

۱۳۹۹/۱۱/۳

هر ساله تلویزیون های زیادی وارد بازار می شود و کاربران یا خریداران در انتخاب بهترین تلویزیون( متناسب با مقدار هزینه ای که در نظر گرفته اند)، دچار شک و تردید می شوند. اما کدام تلویزیون بهتر است؛ سوالی است که معیاری های زیادی را می طلبد تا به آن پاسخ دهیم. در هر تلویزیون یک ویژگی بارز وجود دارد و هیچ تلویزیونی هم کامل نبود و نقاط قوت و ضعفی را دارد. نقاط ضعف و یا نقاط قوت یک تلویزیون دلیل اصلی رقابتی است که این تلویزیون ها ایجاد می کنند. کاربران باید متناسب با بودجه در نظر گرفته و یا شرایط و نوع استفاده تلویزیون را انتخاب کنند. در این نوشته ما دو تلویزیون ال جی و سامسونگ یعنی UN7000 و TU7000 را مورد بررسی قرار می دهیم.

کلیه اطلاعات و داده های این نوشته متناسب با وب سایت شرکت سازنده بوده و سعی شده است تحلیلی کامل ارائه شود.

اندازه صفحه نمایش

حتما یک فضا را دارید و می خواهید که در آن فضا از تلویزیون استفاده کنید. برای نمونه فضای هال پذیرایی بیشترین کاربرد را دارد و تلویزیون ها بیشتر در آن فضا استفاده می شوند. اندازه صفحه نمایش باید متناسب با فضا و کیفیت تصویر انتخاب شود. تلویزیون 65 اینچ را می توان از فاصله ای دور تر تماشا کرد و کیفیت تصویر مطلوبی را دریافت کرد در حالی که برای یک تلویزیون 55 اینچ فاصله از تلویزیون باید کمتر باشد تا همان کیفیت تصویر توسط بیننده و یا تماشا کننده دریافت شود. کیفیت تصویر هم همانند اندازه صفحه نمایش است ولی! رابطه ای معکوس دارد. یعنی هر چه تلویزیون از رزولوشن بیشتری برخوردار باشد باید از فاصله ای نزدیک تر به آن تماشا کرد تا جزئیات بیشتری از تصویر مشاهده شود( در قسمت کیفیت تصویر آن را توضیح می دهیم)

خوشبختانه تلویزیون های UN7000 و TU7000 اندازه های مشابهی را دارند. این دو مدل از ال جی و سامسونگ  اندازه ها به صورت زیر است:

اندازه پنل در تلویزیون UN7000 ال جی: 43 اینچ- 50 اینچ- 55 اینچ - 60 اینچ - 65 اینچ - 75 اینچ  | اندازه پنل در تلویزیون TU7000 سامسونگ: 43 اینچ- 50 اینچ- 55 اینچ - 58 اینچ - 65 اینچ - 70 اینچ - 75 اینچ

شما می توانید اندازه پنل را در این رنج وسیع انتخاب کنید. در زیر ما دو دیاگرام را ارائه می دهیم که کمک می کند تا بهترین اندازه پنل را انتخاب کنید. البته تلویزیون ال جی UN7000 اندازه صفحه نمایش 70 اینچ را ندارد، از طرفی تلویزیون TU7000 دارای اندازه صفحه نمایش 58 اینچ است که در این رنج تلویزیون UN7000 ال جی اندازه پنل 60 اینچ را دارد. هر دو مدل اندازه 49 اینچ را ندارند و تلویزیون های 50 اینچ را به جای آن اندازه صفحه نمایش روانه بازار کرده اند:

فاصله تماشای تلویزیون نسبت به اندازه صفحه نمایش(رابطه مستقیم) تلویزیون با اندازه پنل بزرگتر برای فضای بزرگتر

 

فاصله تماشای تلویزیون به نسبت کیفیت و رزولوشن تصویر ( رزولوشن بالاتر را باید از فاصله ای نزدیک تر تماشا کرد)

نوع صفحه نمایش

نوع صفحه نمایش گزینه ای کاربردی در انتخاب تلویزیون است. این گزینه و یا ویژگی را کاربران توجهی نمی کنند. در اصل در تلویزیون ها از دو نوع صفحه نمایش استفاده می شود. صفحه نمایش VA و صفحه نمایش IPS.  در صفحه نمایش VA آرایش پیکسل ها عمودی است و کنتراست تصویر و یا روشنایی صفحه نمایش از روبه رو فوق العاده است. در عوض صفحه نمایش IPS آرایش پیکسلی افقی دارد که در آن زاویه دید بالا است و از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوبی دریافت می شود. صفحه نمایش IPS تا حدودی ضد ضربه هم است. البته در اینجا باید بگوییم که کیفیت تصویر در تلویزیون با صفحه نمایش VA از روبه رو زیاد و از کناره ها کم است و تازه ضد ضربه هم نیست و در تلویزیون با صفحه نمایش IPS کیفیت تصویر از کناره ها هم همانند کیفیت تصویر از روبه رو است و ضد ضربه است. حالا کدام را انتخاب می کنید؟ تلویزیون سامسونگ TU7000 با صفحه نمایش VA یا تلویزیون ال جی UN7000 با صفحه نمایش IPS !؟

زاویه دید در تلویزیون با صفحه نمایش VA و تلویزیون با صفحه نمایش IPS

برای خانواده های کم جمعیت  و یا فضایی که واید نیست تلویزیون سامسونگ TU7000 بهتر است، چون همیشه از روبه رو شانس تماشا کردن تلویزیون را دارید و نیازی به رزرو جا و مکان برای تماشای تلویزیون نیستید. اما اگر تعداد افراد خانواده زیاد باشد و همه هم مشتاق تماشای فیلم و سریال و یا تماشای فوتبال، باید همه سعی کنند که مکان دقیقا روبه روی تلویزیون را به تماشا بنشینند. در تلویزیون UN7000 ال جی زاویه دید بالا است لازم نیست همیشه از روبه رو تصویر تماشا شود. حتی از گوشه ها با زاویه 178 درجه می توان کیفیت تصویر مطلوب را دریافت کرد. 

طراحی

تلویزیون UN7000 و تلویزیون TU7000 هردو پایه کنار هستند. اما در تلویزیون سامسونگ TU7000 پایه ها گرد هستند . حاشیه صفحه نمایش یا Bezel در هر دو تقریبا یکی است.  طراحی در هر دو تلویزیون خوش تراش است و در ساخت آن ها دقت و ظرافت زیادی به کار رفته است. در تلویزیون TU7000 سامسونگ قسمت دور صفحه نمایش(فریم) به اندازه 2 میلیمتر به طرف داخل( به طرف صفحه نمایش) شیب دارد :

طراحی در تلویزیون TU7000

طراحی در تلویزیون UN7000

کیفیت تصویر

می توان گفت که کیفیت تصویر در هر تلویزیونی را باید قبل از هر گزینه  و ویژگی دیگر مورد توجه قرار داد. لطفا به کیفیت تصویر تلویزیون اهمیت دهید! چرا؟ در تلویزیون های 2019، 2020 و یا 2021 کیفیت تصویر 4K می باشد، اما آیا کیفیت تصویر در هر تلویزیون یکسان ارائه می شود. مثلا تلویزیونی که فرکانس تصویر 60 هرتز را دارد تصویر 4K را همانند تلویزیون با فرکانس تصویر 120 هرتز ارائه می دهد، قطعا خیر. در هردو تلویزیون مورد بحث این نوشته کیفیت تصویر 4K است که در صفحه نمایش این تلویزیون 8 میلیون پیکسل وجود دارد و تصویر را با رزولوشن 2160*3840 پیکسل ارائه می دهند. پس تا به اینجا شبیه هم هستند. تلویزیون ال جی از نورپردازی Direct و سامسونگ از نورپردازی Edge استفاده می کند !!!!

نور پس زمینه Direct نور بیشتری را تولید می کنند و رنگ های بیشتری توسطه پیکسل ها شانس نمایش را دارند. نور پسزمینه Direct می تواند دارای فناوری FALD یا Full Array Local Dimming باشد ولی تلویزیون های با نور پس زمینه Edge فقط دارای Frame Dimming هستند. البته این تلویزیون های فناوری Dimming را ندارند( فناوری Dimming برای نمایش رنگ سیاه عمیق، روشنایی تصویر و یا افزایش کنتراست کاربرد دارد). هر دو تلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را با خوبی انجام می دهند یعنی می توان در آن ها تصویر full HD را با کیفیت بسیاری بالاتری تماشا کرد. در هر دو از محدوده دینامیکی و فرمت های HDR مانند HLG و HDR10 پشتیبانی می شود( فرمت های HDR فرمت هایی هستند که کیفیت تصویر بالایی را دارند).

صدا در تلویزیون UN7000 و TU7000

صدا در هر دو تلویزیون 20 وات و 2.0 کاناله می باشد یعنی در آن ها از 2 عدد اسپیکر استفاده شده است. در هر دو تلویزیون از ویژگی های صوتی قابلی بهره گرفته شده است. در تلویزیون TU7000 از بلوتوث و پخش صدا با بلوتوث استفاده شده است و در تلویزیون ال جی UN7000 از AI Sound برای کیفیت بهتر صدا کمک گرفته شده است. به صورت کلی در زمینه صدا تفاوتی را با هم ندارند.

قابلیت ها و پورت ها

 تلویزیون UN7000  و TU7000 ویژگی های یکسانی از نظر پورت ها و یا ورودی و خروجی ها دارند. اما تلویزیون باید بگوییم که تلویزیون TU7000 سامسونگ یک پورت HDMI کمتر دارد. خروجی صدای دیجیتال، پورت HDMI، پورت LAN، پورت RF، پورت کامپوزیت و کامپوننت برای دستگاه های قدیمی، گیرنده دیجیتال، وای فای و ... در هر دو تلویزیون از ال جی و سامسونگ موجود است. تلویزیون TU7000 دارای بلوتوث می باشد ولی تلویزیون UN7000 ال جی بلوتوث ندارد.

پورت ها در تلویزیون UN7000 ال جی

پورت ها در تلویزیون TU7000 سامسونگ

جمع بندی

UN7000 ال جی یا TU7000 سامسونگ

این تلویزیون ها تقریبا یک رنج اندازه صفحه نمایش را دارند، بنابراین انتخاب اندازه برای هر دو مدل تفاوتی را ایجاد نمی کند. هر دو تلویزیون کیفیت تصویر 4K را دارند. روشنایی صفحه نمایش و شفافیت تصویر در تلویزیون UN7000 با توجه به نور پس زمینه Direct در آن فوق العاده است. تلویزیون UN7000 زاویه دید بالایی را دارد (البته در تلویزیون های 50 اینچ و 60 اینچ مدل UN7000 ال جی هم صفحه نمایش VA به کار رفته است). تلویزیون ال جی UN7000 زاویه دید بالایی را دارد و برای یک خانواده پرجمعیت کارایی بهتری را دارد، از طرفی تلویزیون TU7000 سامسونگ کیفیت تصویر ، نمایش رنگ سیاه عمیق، کنتراست تصویر بالایی را از روبه رو ارائه میدهد. تلویزیون TU7000 سامسونگ  دارای یک پورت HDMI کمتر است. ورژن پورت ها در دو تلویزیون یکی است. در تلویزیون UN7000 ال جی سیستم عامل WebOS استفاده شده است که به نظر می رسد کاربری آسان تری را به نسبت سیستم عامل Tizen در تلویزیون TU7000 داشته باشد ولی قابلیت پشتیبانی از برنامه ها و سیستم عامل های دیگر مانند IOS و اندروید در هر دو مورد شبیه هم است. 

تلویزیون اولد C1، بازهم برتری با ال جی در سال 2021

رونمایی از تلویزیون های سونی 2021: هر آنچه باید بدانید

رونمایی از تلویزیون های سامسونگ 2021: هر آنچه باید بدانید

رونمایی از تلویزیون های ال جی 2021: هر آنچه باید بدانید

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی تلویزیون پایه کنار تلویزیون کریستال 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha