بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون نانوسل ال جی Nano80 و تلویزیون نانوسل ال جی Nano75

۱۴۰۰/۴/۲۷

ال جی تلویزیون های نانوسل خود را درسال 2021 با همان نامگذاری قبلی روانه بازار کرده است اما مدل هایی جدید تر از سری نانو وارد بازار شده اند که در سال 2020 موجود نبودند. تلویزیون nano75 در بازار های اروپایی و... حضوری پر رنگ داشته اما اخیر وارد بازار کشور شده است. سری نانوسل ال جی به واسطه فناوری ارتقای کیفیت رنگ، معمولا مخاطب پسند تر بوده  و بیشتر می توانند کارابران جذب تصویر خود کنند. در این نوشته تلویزیون نانوسل ال جی nano80 و تلویزیون نانوسل ال جی Nano75 را مورد بررسی قرار می دهیم و تفاوت ها و شباهت ها را بیان می کنیم.

 

نامگذاری تلویزیون های نانوسل ال جی

ال جی تلویزیون های نانوسل را با عبارت Nano نامگذاری کرده است . در شماره مدل تلویزیون های نانوسل ال جی هر چه عدد بزرگتر باشد نشان از کیفیت بیشتر تلویزیون و یا قابلیت های اضافه تر دارد. ال جی در سال 2021 تلویزیون های با فناوری نانو را با همان نامگذاری قبلی روانه بازار کرده است و در آخر مدل هم از پسوند هایی استفاده شده است که نشان از کشور سفارش دهنده داد. برای نمونه در نامگذاری تلویزیون نانوسل VPA به عنوان پسوند است و حرف P نشان از سال تولید 2021 را دارد. 

 

نانوسل چیست و چه تاثیر در کیفیت تصویر دارد؟

نانوسل یکی از فناوری های اتخاذ شده بر روی برد LED می باشد. در تلویزیون بیشترین تغییرات در برد LED صورت می گیرد و این نشان می دهد که اهمیت نورپردازی در رده ای بالا قرار می گیرد. نانوسل یک صفحه نازک است که روی آن را ذرات کریستالی پوشانده اند. این ذرات کمک می کنند تا نور با درجه اشباع بودن بیشتری به پیکسل ها برسد و پیکسل ها هم متناسب با آن میزان نمایش رنگ غنی تری را داشته باشند. هر دو تلویزیون نانوسل که در این نوشته مورد بحث هستند از این فناوری برخوردار می باشند. 

 

Nanocell Technology

کیفیت و عمق نمایش رنگ بیشتر در تصویر سمت راست با تلویزیون نانوسل نسبت به تصویر سمت چپ و تلویزیون بدون فناوری نانوسل 

 

صفحه نمایش VA و IPS

تلویزیون های نانوسل معمولا از پنل IPS استفاده می کنند. اما باید عنوان کنیم که ال جی در تلویزیون های 50 اینچ، 60 اینچ و یا 70 اینچ از پنل VA استفاده می کند و این نکته رو شاید کاربران نتوانند تشخیص دهند. به هر صورت هر کدام از انواع پنل کارایی خاص خود را دارند و پنل IPS زاویه دید بالا و تا حدودی هم ضد ضربه است و از آن طرف پنل VA کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیقی را می تواند نمایش دهد. عمق نمایش داده در هر دو تلویزیون برابر با 8 بیت است و می توانند رنگ های غنی را با درصد بالایی نمایش دهند. تلویزیون نانوسل ال جی 50 اینچ Nano75 دارای صفحه نمایش VA است و بایستی اندازه 50 اینچ مدل Nano80 هم پنل VA داشته باشد. 

 

زاویه دید بالاتر در تلویزیون های با پنل IPS

زاویه دید در پنل IPS بیشتر است اما میزان کنتراست پنل VA بیشتر می باشد و به نسبت قابلیت های پنل IPS بالارده تر می باشد.

 

 نورپردازی و روشنایی تصویر

تلویزیون ال جی نانوسل Nano80 از نورپردازی Edge استفاده می کند و تلویزیون نانوسل ال جی Nano75 دارای نورپردازی Direct است. ما در این جا باید این دو نوع نورپردازی را مورد بررسی قرار دهیم. نورپردازی Edge مصرف انرژی کمتر و ضخامت کمتری را برای قاب تلویزیون موجب می شود و نورپردازی مستقیم هم روشنایی بیشتر و مصرف انرژی به نسبت بیشتر و همچنین ضخامت به نسبت بیشتری را برای تلویزیون موجب می شود. آنچه مربوط به تصویر است، کیفیت بیشتری تصویر تلویزیون با نورپردازی Direct است اگر تمام جوانب دیگر را همسان در نظر بگیریم.

 

کنتراست در تلویزیون های با پنل VA بیشتر می باشد.

کنتراست به معنی تفاوت میان روشنایی  و تاریکی است و هر چه بیشتر باشد رنگ ها در دامنه خود بهتر نمایش داده می شوند.

کنتراست و نمایش فیلم های سینمایی

میزان کنتراست تصویر در هر دو تلویزیون تقریبا یکی است و اما تلویزیون nano75 با نورپردازی Direct می تواند میزان کنتراست بیشتری را داشته باشد. در اندازه های 50 اینچ، 60 اینچ و یا 70 اینچ این تلویزیون میزان کنتراست به نسبت بیشتر می باشد. رنگ مشکی مطلق هر چند در این تلویزیون ها به خوبی ارائه می شود اما کافی نیست و در این زمینه نیز اندازه های پنل ذکر شده با پنل VA می توانند رنگ مشکی مطلق بهتری را نمایش دهند. 

 

با این تلویزیون ها کدام رزولوشن ها پشتیبانی می شوند.

برای پشتیبانی از فرمت ها ویا نرخ فریم موجود در بازار ورژن پورت HDMI و همچنین فرکانس تصویر می توانند تاثیر خود را بگذارند. در هر دو تلویزیون ورژن پورت ها 2.0 می باشد و این تلویزیون ها دارای فرکانس تصویر 60 هرتز می باشند. در آن ها هر فریم تصویر به یک اندازه باز نمایش و نویز برداری می شود. ال جی نرخ فریم های 24 و 25 فریم را به خوبی با این تلویزیون ها پوشش می دهد و شما می توانید تصویر شفاف و غنی از روشنایی را با آن ها تماشا کنید. 

 

ورودی و خروجی ها

در تلویزیون Nano80 از 4 پورت HDMI  ورژن 2.0 استفاده شده است که یکی از آن ها دارای قابلیت بازگشت صوتی یعنی eARC می باشد. تلویزیون Nano75 دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0 است که یکی از آن ها دارای بازگشت صوتی از نوع ARC است. خوب در اینجا eARC به نسبت ARC کارایی و کیفیتی بهتر دارد و از پهنای باند بیشتری برای صدا برخوردار می باشد. هر دو تلویزیون در دیگر پورت ها مشترک می باشند و تفاوتی با هم ندارند.

 

کیفیت صدا و توان صوتی

 صدای هر دو تلویزیون ال جی  nano80 و Nano75 برابر با 20 وات است که این میزان از صدا با دو اسپیکر 10 وات ارائه می شود. از نظر امکانات صوتی هر دو یکی بوده ولی تلویزیون nano80 با دارا بودن earc می تواند کیفیت بهتر و بیشتری را بر روی اسپیکر های جانبی و یا ساندبار ها پخش کند. 

 

طراحی و نمای ظاهری

هر دو تلویزیون نانوسل ال جی از طراحی پایه کنار برخوردار می باشند. دو پایه در کناره ها وزن تلویزیون را نگه می دارند و از لرزش آن جلوگیری می کنند. حاشیه تلویزیون در هر دو تقریبا یکی بوده اما تلویزیون Nano75 به نسبت تلویزیون Nano80 دارای مقداری ضخامت بیشتر است.  هر دو تلویزیون پورت ها را در کناره ها و یا در قسمت پشت قاب تلویزیون دارند که در صورت نصب بر روی دیوار هم قابل دسترس می باشند. رنگ قاب و پایه در این تلویزیون ها مشکی می باشد. 

 

سخن آخر

تلویزیون  Nano80 دارای یک پورت HDMI بیشتر است و در یکی از پورت های HDMI دارای قابلیت بازگشت صوتی از نوع eARC است. تلویزیون Nano75  در پورت HDMI دارای قابلیت بازگشت صوتی از نوع ARC است که به نسبت eARC کارایی و کیفیت کمتری از صدا را انتقال می دهد.


میزان روشنایی در تلویزیون Nano75 به نسبت تلویزیون ال جی Nano80 بیشتر است ولی هر دو یک میزان رنگ را نمایش می دهند. زاویه دید و کنتراست در هر دو یکی است که اندازه های 50 و 60 یا 70 اینچ کنتراست و نمایش رنگ مشکی بهتر و تلویزیون های با اندازه های دیگر زاویه دید بالاتری را دارند.  این تلویزیون ها هر دو در سال 2021 تولید شده و به لحاظ ویژگی های هوشمند مشابه بوده و از ریموت کنترل MR21 یا قابلیت NFC برخوردار می باشند.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون Nano80 تلویزیون نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha