بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی Nano81 و تلویزیون ال جی Nano79

۱۳۹۹/۱۱/۱۹

ال جی در سال 2020 تلویزیون های نانوسل را با مشخصات و ویژگی های فوق العاده کاربردی روانه بازار کرد. البته در بیشتر موارد به نسبت تلویزیون های سری SM برتری دارند که در سال 2019 تولید شدند، اما هنوز تلویزیون هایی تولید شده در سال 2019 هستند که می توانند حتی از تلویزیون های ال جی نانوسل 2020 بهتر و کاراتر عمل کنند. در این جا ما دو مدل تلویزیون ال جی یعنی تلویزیون نانوسل nano79 و تلویزیون نانوسل nano81 را مورد بحث و بررسی کامل قرار می دهیم.

 

تلویزیون های نانوسل ال جی تولید 2020

در سال 2020 تلویزیون های ال جی با عنوان و پیشوند nano نام گذاری شدند. معمولا بعد از عبارت نانو nano از اعداد استفاده می شود که عدد بزرگتر به معنی ویژگی های کاربردی تر و امکانات بیشتر در تلویزیون است. تلویزیون های سری nano یک ویژگی مشترک دارند که در تیتیر زیر آن را ارائه می دهیم.

 

فناوری نانوسل nanoCell چیست؟

در تلویزیون های سری Nano از فناوری نانوسل استفاده شده است. این فناوری یک صفحه است که در بین نور پس زمینه یعنی برد ال ای دی و صفحه نمایش قرار می گیرد. در این صفحه ذرات نانوکریستال وجود دارد که کار آن ها اشباع و شدت بخشیدن به نور است. زمانی که نور دقیق تر و بهتر به پیکسل ها می رسد، پیکسل ها توانایی بهتر و بیشتری در نمایش رنگ ها خواهند داشت. همیشه کیفیت نمایش رنگ در یک تلویزیون نانوسل بیشتر از یک تلویزیون LED بدون این فناوری است. حالا که تلویزیون Nano79 و Nano81 هر دو این فناوری را دارند ، در کیفیت تصویر و صدا چگونه عمل می کنند.

 

فناوری نانوسل NanoCell

 

صفحه نمایش در تلویزیون های ال جی nano79 و nano81

تلویزیون ال جی نانوسل nano79 در اندازه های 50 اینچ- 55 اینچ و 65 اینچ و تلویزیون ال جی نانوسل nano81 در اندازه های 49 اینچ – 55 اینچ و 65 اینچ روانه بازار شده است. 
صفحه نمایش در هر دو تلویزیون عمق نمایش داده و یا Bit Depth یکسانی را دارد و در هر دو مدل برابر با 8 بیت است که می تواند تا 16.7 میلیون رنگ را با درصد بالایی نمایش دهد. زمان پاسخگویی تقریبا یکسانی را دارند و می توانند نسبت به تغییرات فریم یا رنگ بسیار سریع عمل کنند. اما آنچه این دو تلویزیون را متمایز می کند نوع صفحه نمایش به لحاظ آرایش پیکسلی است. در تلویزیون Nano79 برای اندازه صفحه نمایش 50 اینچ صفحه نمایش VA و برای بقیه اندازه ها و اندازه های مدل nano81 نوع صفحه نمایش IPS می باشد. 

IPS  یا VA، کدام بهتر است؟

قبل از اینکه مشخص کنیم که کدام پنل بهتر است، نوع ویژگی هایی که دارند و یا ویژگی هایی را که بر تصویر اعمال می کنند را ارائه می دهیم. 
در صفحه نمایش VA آرایش پیکسل ها به صورت عمودی است و این نوع آرایش Vertical Alignment  نام دارد به همین دلیل به این نوع از پنل VA می گویند. این نوع پنل کنتراست بالا را دارد و رنگ سیاه عمیق را به خوبی نمایش می دهد. زمانی که در یک فضای سینمایی به تماشای تصاویر می پردازید، می توانید تفاوت فریم های تصویر و رنگ های دامنه تیره رنگ را به خوبی تشخیص دهید. به این معنی که جزئیات زیادی نصیب کاربر می شود.


در صفحه نمایش IPS یا In-Plane Switching آرایش پیکسل ها افقی است. این نوع آرایش زاویه دید بالایی را ممکن می کند. شما می توانید از هر گوشه از تلویزیون کیفیت تصویر و روشنایی صفحه نمایش یکسانی را داشته باشید. پنل IPS برای نمایش تصویر در فضای روشن کاربردی و موثر است. زاویه دید در صفحه نمایش IPS برابر با 178 درجه است. در تصویر زیر نوع قرار گیری پیکسل ها در هر دو صفحه نمایش را آورده ایم.

 

ایا زاویه دید مهم است؟بله! زمانی که به صورت دسته جمعی به تماشای یک برنامه می پردازید، همه افراد شانس کیفیت تصویر یکسان را دارند. در حالی که در پنل VA فقط افرادی که روبه روی تلویزیون نشسته اند کیفیت تصویر مطلوب را دریافت می کنند. از طرفی می توان از تلویزیون با صفحه نمایش IPS در یک محیط واید Wide استفاده کرد و کاربران می توانند کیفیت تصویر را از گوشه ها نسبت به تلویزیون دریافت می کنند. در تصویر زیر مشاهده می کنید که زاویه دید در تلویزیون با پنل IPS بیشتر است.

 

نور پس زمینه یا برد LED

 در هر دو مدل از نور پردازی LED استفاده شده است. با وجود این که این تلویزیون ها دارای صفحه نمایش LCD هستند اما همیشه کاربران به اشتباه به هر تلویزیونی که از لامپ فلوئورسانت استفاده نکند، تلویزیون LED می گویند. LED به معنی Light Emmiting Diode است. در تلویزیون های Nano79 وNano81 از برد LED استفاده شده است این برد دارای لامپ های LED کوچک است. آرایش لامپ های LED در تلویزیون ال جی nano79 از نوع Direct و در تلویزیون ال جی nano81 از نوع Edge می باشد.

 

نورپردازی Edge و نور پردازی Direct

 آرایش لامپ های LED در نور پس زمینه Direct به صورتی سراسری با فاصله یکسان است. یعنی در سراسر برد ال ای دی لامپ ها پخش شده اند. اما در نور پس زمینه Edge لامپ های LED در کناره های پشت صفحه نمایش یا در ضلع برد ال ای دی به صورت خطی قرار گرفته اند. نور پردازی Direct به نسبت نور پردازی Edge نور بیشتری را تولید می کند.

کیفیت تصویر 4K

 در هر دو تلویزیون تصویر با کیفیت و رزولوشن 8.3 میلیون پیکسلی یعنی 2160*3840 ارائه می شود. هر دو تلویزیون قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را دارند و می توان تصویر غیر 4K مانند تصویر HD و Full HD را با این تلویزیون با کیفیت بالا تماشا کرد. ارتقای کیفیت تصویر در آن ها با 4K Upscaler صورت می گیرد. ( لازم به ذکر است این تلویزیون ها تصویر Full HD را با کیفیت بالا نمایش می دهند اما ارتقای کیفیت HD در آن ها زیاد جالب نیست).

 

پشتیبانی از HDR

HDR یا محدوده دینامیکی فرمت هایی از تصویر هستند که کیفیت بالایی را دارند و نمایش جزئیات در آن ها زیاد است. بعضی از محتوا از محدوده دینامیکی پشتیبانی می کنند و با این تلویزیون ها به خوبی نمایش داده می شوند. در هر دو تلویزیون از HLG، HDR و HDR10 Pro پشتیبانی می شود . در این تلویزیون ها خبری از دالبی ویژن Dolby Vision  و یا HDR10+ نیست. روشنایی صفحه نمایش برای محتوای HDR و SDR در تلویزیون nano81 برابر با 279 و 239 کاندلا بر متر مربع و در تلویزیون Nano79 روشنایی صفحه نمایش برای محتوای HDR و SDR برابر با 320 و 310 کاندلا برمتر مربع است. مشاهده می کنید که روشنایی در تلویزیون nano79 با توجه به نور پس زمینه Direct که دارد بیشتر است.

 

 

صدا در تلویزیون Nano79 و Nano81

این تلویزیون ها با لحاظ ویژگی های صوتی تفاوتی را با هم ندارند و بسیار کاربردی صدا را انتشار می دهند. هر دو مدل صدای 20 وات را با دو اسپیکر ارائه می دهند. از ویژگی هایی چون Ultra Surround و Down Firing و LG Sound Synce پشتیبانی می کنند. آنچه در این تلویزیون ها انتشار می یابد صدایی همه جانبه و فراگیر است. ال جی برای بهره مندی از صدای با توان صوتی بیشتر از پورت هایی برای انتقال صدای دیجیتال استفاده کرده است که در زیر آن ها را ارائه می دهیم.

 

پورت ها در تلویزیون Nano79 و Nano81

 تلویزیون ال جی Nano79 دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0  و 2 پورت USB است . از طرفی تلویزیون ال جی Nano81 دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB  برخوردار است. در تلویزیون Nano81 یک پورت HDMI بیشتر وجود دارد. در هر دو مدل یک پورت از HDMI دارای ویژگی بازگشت صوتی است که به عنوان ARC مشخص شده است. ARC به معنی Audio Return Channel است. در آن ها پورت خروجی صدای دیجیتال (Optical)  و پورت Lan و پورت RF و کامپوزیت و کامپوننت وجود دارد .

تحلیل و راهنمای کامل پورت های در تلویزیون

 

طراحی 

تلویزیون nano79 ال جی چون از نور پس زمینه Direct استفاده می کند مقداری ضخامت بیشتری را دارد. تلویزیون Nano79 دارای طراحی پایه کنار است و تلویزیون nano81 طراحی پایه وسط را دارد. هر دو تلویزیون قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند. تلویزیون Nano79 به میز با طول بیشتر نیاز دارد و با ساندبار سازگاری بیشتری را دارد.  تلویزیون Nano81 پایه وسط را دارد و به میز تلویزیون پهن تری نیاز دارد. 

جمع بندی

قیمت تلویزیون ال جی nano81 به نسبت قیمت تلویزیون ال جی Nano79 بیشتر است. تلویزیون Nano81 دارای یک پورت HDMI بیشتر است ولی دبقیه پورت ها و ورژن آنها دقیقا با تلویزیون Nano79 شبیه است.

نور پس زمینه در تلویزیون nano79 از نوع Direct روشنایی بیشتری را به نسبت نور پس زمینه Edge در تلویزیون nano81 دارد. تلویزیون Nano81 دارای پنل IPS در همه اندازه ها است اما تلویزیون nano79 در اندازه 50 اینچ پنل VA دارد و در دو اندازه دیگر دارای پنل IPS است. تلویزیون Nano81 برای تماشای تصویر در فضای روشن و تلویزیون Nano79 برای نمایش تصویر در فضای کم نور سینمایی و یا تماشای فیلم ها مناسب است. تلویزیون های Nano 79 و Nano81 طراحی متفاوت را دارند که انتخاب آن ها امری سلیقه ای است. تلویزیون Nano79 در اندازه 55 اینچ و 65 اینچ دارای پنل IPS است که در این صورت فقط در طراحی و نور پس زمینه و یک پورت HDMI با تلویزیون Nano81 متفاوت خواهد بود

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار تلویزیون نانوسل
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha