بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ نئوکیولد QN90A و تلویزیون سامسونگ نئوکیولد QN90B

۱۴۰۱/۲/۱۳

 در سال 2021 شاهد تلویزیون سامسونگ نئوکیولد مدل QN90A بودیم حالا سامسونگ در سال 2022 تلویزیون QN90B را جایگزین این تلویزیون کرده است. کاربری که می خواهد یکی از این تلویزیون ها را خریداری کند اغلب در انتخاب دچار مشکل می شود اما چرا؟ تلویزیون های جدید تر همیشه قیمتی بالاتر دارند و معمولا باید مشخصات نسبی فنی تری هم داشته باشند. واقعیت آن است در بیشتر موارد ارتقای کیفیت و مشخصات بسیار اندک است ولی اختلاف قیمت بیشتر می باشد. در این نوشته ما تلویزیون QN90B را با تلویزیون QN90A مقایسه می کنیم البته امتیاز ها برای کاربری های مختلف تقریبا برابر است و در نهایت یک جمع بندی فوق العاده را برای شما ارائه می دهیم.

 

تلویزیون نئو کیولد چیست و چه تفاوتی با تلویزیون کیولد دارد؟

تا سال 2021 بالارده ترین تلویزیون های سامسونگ همان مدل های کیولد بودند اما از سال 2021 به بعد مدل هایی از نئوکیولد وارد بازار شدند. در اصل تلویزیون نئوکیولد تفاوت هایی با تلویزیون کیولد دارد و در اینجا به صورت خلاصه و بدون غرق در جزئیات آن ها را ارائه می دهیم. تلویزیون کیولد از پردازنده کوانتوم 4K و یا 8K استفاده می کند که شبکه عصبی نهایتا 2 تایی دارد اما تلویزیون نئوکیولد دارای پردازنده نئو کوانتوم با شبکه عصبی 5 تایی است. در اینجا مشخص است که پردازنده در یک تلویزیون NeoQled قوی تر می باشد. نورپردازی در تلویزیون کیولد از نوع ال ای دی است و در تلویزیون نئوکیولد از نوع مینی ال ای دی می باشد. با توجه به اینکه تعداد لامپ های مینی ال ای دی بیشتر است و اندازه آن ها نیز کوچکتر است می توان گفت که روشنایی در تلویزیون نئوکیولد به نسبت یک تلویزیون کیولد بیشتر می باشد. البته دیگر گزینه ها اگر اختلاف و تفاوت هم باشند در بازه ای کمتر و یا کوچکتر می باشند. 

 

تلویزیون نئوکیولد سامسونگ سری 9 مدل 

تلویزیون ها در سری های مختلف تولید و جایگزین هم می شوند. برای نمونه در سال 2021 تلویزیون سری 9 نئوکیولد QN90A تولید شد و در سال 2022 تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B جای آن را گرفته است. در واقع در این شماره مدل های حرف A بیانگر سال تولید 2021 و حرف B بیانگر سال تولید 2022 می باشد. اما سری 9  بالاتر از سری 8 قرار می گیرد و بالاتر از آن هم سری نئوکیولد یا رزولوشن 8k قرار می گیرند. این سری از پنل VA استفاده می کنند و معمولا کنتراست طبیعی بالایی را دارند هر چند دارای ویژگی هایی برای افزایش کیفیت و کنتراست می باشند. 

 

صفحه نمایش

 هر دو تلویزیون که ما در این نوشته مورد بررسی و مقایسه قرار داده ایم دارای پنل VA می باشند. این نوع از پنل کنتراست بالایی را دارد  و از طرفی رنگ مشکی عمیق را به صورت فوق العاده ای نمایش می دهد. عمق رنگ در هر دو تلویزیون برابر با 8 بیت است و با ویژگی FRC می تواند تا 10 بیت هم ارتقا داده شود. زمان پاسخگویی یکسانی در هر دو تلویزیون مشاهده می شود و هر دو تصاویر سریع را بسیار کاربردی و بدون نویز و بلور نمایش می دهند. 

 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

همانطور که گفته شد، در این تلویزیون کنتراست بالا است و رنگ مشکی هم بسیار کاربردی نمایش داده می شود اما خوب شاید تفاوت هایی را با هم داشته باشند. تلویزیون QN90A مقداری کنتراست را بهتر ارائه می دهد و فوق العاده تر عمل می کند. هر دو تلویزیون رنگ مشکی را بالا نشان می دهند اما باز هم تلویزیون QN90A به نسبت تلویزیون QN90B بهتر عمل می کند. در زیر تصاویر کنتراست و نمایش رنگ مشکی را آروده ایم. رنگ مشکی و یا کنتراست برای فیلم ها جذابیت زیادی را فراهم می کند یعنی اگر شما می خواهید با تلویزیون فیلم های سینمایی را در فضای عرفانی تماشا کنید باید به کنتراست تلویزیون بهای زیادی بدهید یعنی آن را اولیت رده بالا بودن در تلویزیون قرار دهید و متناسب با آن تلویزیون را انتخاب کنید. 

 

 

 

 

روشنایی تصویر 

تلویزیون های نئو کیولد سامسونگ روشنایی بالایی را دارند. تلویزیون QN90B یک مقدار برای محتوای SDR روشن است اما برای محتوای با کیفیت و واقعی تلویزیون QN90A بهتر عمل می کند. این تلویزیون ها هر دو کارا می باشند اما آنچه در آزمایش ها و تست های صورت گرفته نشان می دهد کارایی بهتر تلویزیون QN90A می باشد. 

 

 

 

 

زاویه دید

شما شاید تلویزیون را به عنوان PC استفاده می کنید و یا تعداد افراد خانواده زیاد بوده و می خواهید کناره های تلویزیون بنشینید و تلویزیون را تماشا کنید. زاویه دید در تلویزیون QN90B بیشتر است و در تلویزیون QN90A مقداری کمتر می باشد. طبیعی است که سامسونگ در تلویزیون QN90B از لایه افزایش زاویه دید استفاده کرده است و همین امر موجب افزایش زاویه دید و کاهش کنتراست و نمایش مشکی شده است.

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور

تلویزیون درمحیط با سه نوع نورپردازی تماشا می شود. تلویزیون یا در محیط کم نور و یا در محیط با نور نرمال استفاده می شود اما گاها نور محیط زیاد است و یا اینکه نور محیط زیاد است و یا تلویزیون روبه روی پنجره استفاده می شود. به صورت کلی برای محیط پر نور تلویزیون QN90A چون پنل به نسبت براق تر دارد بهتر می باشد. برای محیط کم نور هم باز هم تلویزیون QN90A بهتر است چون کنتراست بیشتر و نمایش رنگ مشکی عمیق تر را ارائه می دهد.

 

 

 

عمق نمایش رنگ و رنگی بدون المان های تصویر

تلویزیون سامسونگ QN دارای فناوری کیولد می باشد و از طرفی با فناوری نورپردازی مدرن یعنی مینی ال ای دی همراه می باشد. این تلویزیون ها از یک نوع پنل استفاده می کنند و می توانند کارایی بالایی را به نمایش بگذارند. تلویزیون ها برای نمایش رنگ معمولا نیاز به کالیبراسیون دارند اما این کار اغلب در کارخانه تولید صورت می گیرد. اگر شما جایی مشاهده می کنید که کیفیت رنگ بعد از کالیبراسیون و قبل از کالیبراسیون را نشان داده است بدین منظور می باشد. تلویزیون سامسونگ QN90A به نسبت تلویزیون سامسونگ QN90B کیفیت رنگی بهتری را ارائه می دهد حالا هرچند شاید این تفاوت زیاد نباشد. 

 

 

 

 

کارایی فنی در تلویزیون های سامسونگ نئوکیولد سری 9

تلویزیون سامسونگ NEOQled QN90 برای کارایی حرفه ای فوق العاده می باشد. این تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز می باشد و می تواند کیفیت تصویر 4K را در نرخ 120 فریم بر ثانیه نمایش دهد. اما چگونه؟ هر دو تلویزیون دارای یک پورت HDMi ورژن 2.1  می باشند که دارای پهنای باند 48 گیگابایت می باشد و کیفیت تصویر 4k را در نرخ 120 فریم انتقال می دهد. این تلویزیون ها هر کدام دارای ویژگی Motion Xcelerator می باشند که در شفافیت تصویر تاثیر فوق العاده دارد. حالا میزان لگ و یا تاخیر در انتقال داده در پورت های تلویزیون کم است و از این رو برای نمایش تصویر سریع و یا تصویر بازی بسیار کاربردی می باشند. 

 

 

 

 

 

 

کیفیت صدا، همه جانبه و فراگیر 

هم تلویزیون سامسونگ نئوکیولد QN90A و هم تلویزیون سامسونگ QN90B دارای صدای 60 وات می باشند و شاید نیازی به ساندبار در کنار این تلویزیون ها نباشد. سیستم صوتی این تلویزیون ها 4.2.2 کاناله می باشد. 4 عدد اسپیکر 5 واتی و 4 اسپیکر 10 وات صدای تلویزیون را انتشار می دهند و انگار صدا از هر طرف تلویزیون پخش می شود. تلویزیون های سامسونگ سری 9 دارای ویژگی های صوتی فوق العاده می باشند که از آن ها می توان با قابلیت کیوسمفونی، قابلیت صدای متناسب، صدای تقویت دیالوگ و غیره اشاره کرد. فرمت های صوتی مانند دالبی اتمس، دالبی دیجیتال و DTS با آن ها دیکد می شوند. شما اگر همراه این تلویزیون ها از ساندبار استفاده کنید صدای به صورت افزایشی تقویت می شود. ساندبار 430 وات A650 همراه با این تلویزیون صدای 490 وات را ارائه می دهد.

 

طراحی و جذابیت تلویزیون

تلویزیون QN90 دارای طراحی پایه وسط است و بسیار باریک طراحی شده است و از طرفی کیفیت ساخت بالایی را نیز دارد. بر روی دیوار اصلا برجسته نیست و گزینه ای مناسب برای نصب روی باکس دیواری می باشد. رنگ این تلویزیون ها مشکی می باشد و حاشیه صفحه نمایش برابر با 0.9 سانتیمتر و میزان ضخامت آن ها هم برابر با 2.7 سانتیمر در بیشترین مقدار می باشد. تصاویر زیر ظاهر این تلویزیون ها را نشان می دهند.

 

 

 

 

قابلیت های هوشمند و ریموت کنترل خورشیدی TM2180 و TM2280

 سیستم عامل این تلوزیون ها، تایزین(Tizen) می باشد. شاید فکر کنید که اندروید سیستم عامل بسیار خوبی برای تلویزیون است اما خوب سامسونگ و ال جی خیلی راحت می توانند تلویزیون های خود را به سیستم عامل اندروید مجهز کنند: واقعیت آن است که بهترین سیستم عامل برای تلویزیون تایزن و WebOS می باشد. جستجوی صوتی، اشتراک محتوا و یا صدا و... به راحتی با تلویزیون های QN90A و QN90B قابل اجرا می باشد. ریموت کنترل در هر دو تلویزیون یکی بوده البته شماره مدل ریموت کنترل متفاوت می باشد. ریموت کنترل با نورخورشید  و یا برق شارژ می شود و لازم نیست برای آن باطری تهیه کنید. معمولا ریموت کنترل های هوشمند میزان مصرف انرژی زیادی را دارند. 

 

برچسب ها مقایسه تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد تلویزیون 120 هرتز تلویزیون پنل VA مقایسه تلویزیون نئوکیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha