بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون ال جی اولد C2 با تلویزیون سامسونگ QN90B | بهترین تلویزیون سامسونگ و ال جی 2022

۱۴۰۱/۲/۱۷

تلویزیون ال جی C2 و تلویزیون سامسونگ QN90B از تلویزیون های فوق العاده با کیفیت و لاکچری موجود در بازار هستند. هر کدام از این تلویزیون ها کارایی مخصوصی را دارند و در یک زمینه بر دیگری برتری دارند. تلویزیون C2 ال جی درسال 2022 با پنل ایوو Evo Panel وارد بازار شده است که میزان روشنایی آن به نسبت تلویزیون ال جی C1 به اندازه 20 درصد بیشتر می باشد و می توان گفت پنل و آرایش ساب پیکسلی WBE یک فناوری مدرن به حساب می اید. از آن طرف سامسونگ از تلویزیون های نئوکیولد خود رونمایی کرده و تلویزیون سامسونگ QN90B با بسیاری از قابلیت های مثبتی که دارد پرچم دار می باشد. این تلویزیون یعنی QN90B یک تلویزیون مینی ال ای دی است که نئو کیولد هم خوانده می شود. روشنایی و شفافیت تصویر بالا و از طرفی صدای فوق العاده و طراحی چشمگیر تر به نسبت دیگر سری های سامسونگ از ویژگی های بارز آن است. به صورت کلی نمی توان گفت که کدام تلویزیون بهترین است چراکه نحوه استفاده کاربر از تلویزیون و نوع کاربری در این زمینه تعیین کننده است. قیمت تلویزیون ال جی C2 تقریبا همرده قیمتی تلویزیون QN90B است حالا شما کدام تلویزیون را برای خرید انتخاب می کنید. 

 

 

اولد و نئوکیولد | Oled VS Neo Qled

 اولد مختص ال جی است و اگر شما تلویزیون اولد را از برند دیگری مشاهده می کنید باید بدانید که پنل را از ال جی خریداری کرده است. نئوکیولد هم برای سامسونگ می باشد و در واقع ارتقا یافته نورپردازی یک تلویزیون Qled می باشد. در تلویزیون اولد از لامپ ال ای دی برای روشنایی استفاده نشده است ولی در تلویزیون نئوکیولد از فناوری ال ای دی مدرن یعنی مینی ال ای دی بهره گرفته شده است. هر کدام از این دو نوع از تکنولوژی مزیت ها و نقطه ضعف هایی را دارند.


مزیت تلویزیون اولد می تواند طراحی باریک، ظرافت بالا، نمایش رنگ مشکی عمیق، نمایش کنتراست دقیق و... باشد ومعایب آن هم می تواند در صورت استفاده نادرست و ایجاد پیکسل سوختی و یا ایجاد سایه در دراز مدت باشد.


مزیت تلویزیون نئوکیولد روشنایی بالای تصویر برای محتوا و همچنین کنتراست بالا به واسطه تاریکی منطقه ای باشد و معایب ان هم می تواند ضعیف شدن نورپردازی در دراز مدت و نیاز به تعویض لامپ های ال ای دی باشد که البته این واقعیت در دراز مدت رخ می دهد.

 

صفحه نمایش RGB در تلویزیون C2 و صفحه نمایش WRGB در تلویزیون QN90B

 سامسونگ در تلویزیون  QN90B از پنل VA استفاده می کند که از لایه افزایش زاویه دید هم بهره گرفته است. این لایه می تواند زاویه دید را افزایش دهد و از طرفی تا حدی موجب کاهش کنتراست شده است که در این تلویزیون زیاد محسوس نمی باشد. این تلویزیون پنل RGB دارد و می تواند 16.7 میلیون رنگ را با درصد بالایی نمایش دهد. در واقع سامسونگ از FRC هم استفاده می کند که می تواند عمق نمایش رنگ را از 8 بیت به 10 بیت برساند. در واقع زمان پاسخگویی کمی دارد و به خوبی محتوای سریع را بدون نویز و بلور نمایش می دهد. از آن طرف تلویزیون ال جی C2 دارای پنل WRGB است که عمق رنگ 10بیت دارد و می تواند بیشترین مقدار رنگ را نمایش دهد. 

 

روشنایی تصویر در تلویزیون نئوکیولد و اولد ایوو

برای نمایش تصویر بهتر نیاز به روشنایی بوده و هر تلویزیونی دارای یک میزان خاصی از روشنایی می باشد. البته محتوای موجود در بازار خود روشنایی متفاوتی را دارند بنابراین یک تلویزیون ممکن است یک محتوا را به نسبت دیگری بهتر نمایش دهد. تلویزیون اولد ال جی C2 دارای روشنایی نزدیک به 800 نیت می باشد، این تلویزیون با پنل ایوو به نسبت دیگر تلویزیون های اولد روشنایی بیشتری را دارد و کاراتر تصویر را نمایش می دهد. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B هم دارای روشنایی بالایی بوده و مقداری بیشتر از C2 می تواند روشنایی را داشته باشد. خوب محتوای HDR یا دینامیکی در بازار روشنایی بالایی را دارند و این دو تلویزیون به خوبی آن ها را بر روی صفحه نمایش ظاهر می کنند. البته در نمایش تصویر بسیار روشن مقداری تلویزیون نئوکیولد از نظر تئوری بهتر عمل می کند اما اختلاف بسیار ناچیز می باشد. آنچه در صفحه نمایش این تلویزیون می تواند مشاهده شود، کیفیت تصویر فوق العاده ای می باشد که جذابیت آن برای کاربر محسوس می باشد. اما این تلویزیون ها کدام فرمت های تصویر را نمایش می دهند در قسمت های بعدی به آن ها اشاره می کنیم.

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

کنتراست به دامنه رنگی تمایزگفته می شود. یعنی در هر دامنه رنگی مشابه هر چه تمایز بیشتر باشد گفته می شود که کنتراست بالا می باشد. کنتراست بالا خود موجب نمایش جزئیات بیشتر در تصویر می شود. در تلویزیون اولد ال جی C2 میزان کنتراست بی نهایت است و در حال حاظر هیچ تلویزیونی نمی تواند کنتراست تلویزیون اولد را پیاده کند. از طرفی رنگ مشکی عمیق مقداری مربوط به گزینه های کنتراست می باشد و در تلویزیون اولد ال جی C2 به صورت فوق العاده ای نمایش داده می شود. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B هم با توجه به فناوری مدرن نورپردازی مینی ال ای دی توانسته است کنتراست بالایی داشته باشد ولی از تلویزیون اولد کمتر است. بنابراین این دو تلویزیون از نظر کنتراست تصویر و نمایش جزئیات فوق العاده بوده ولی تلویزیون اولد ال جی C2 در رده ای بالاتر قرار می گیرد.

 

کنتراست بی نهایت در تلویزیون C2 آن را به بهترین تلویزیون برای نمایش محتوای سینمایی تبدیل کرده است هر چند کنتراست در تلویزیون QN90B هم فوق العاده است.

 

نمایش رنگ مشکی عمیق و کنتراست در تلویزیون ال جی C2 بیشتر از تلویزیون QN90B سامسونگ می باشد اما تلویزیون سامسونگ QN90B هم فوق العاده است.

 

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور

تلویزیون ها معمولا در هر نوع فضایی استفاده می شوند اما خوب ما فضا را بر حسب نورپردازی بررسی می کنیم. حالا تلویزیون اولد ال جی رده بالا یعنی C2 با تلویزیون نئوکیولد Qn90B در فضای روشن و کم نور چگونه کارایی را دارند. 


تلویزیون اولد به واسطه کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیق در محیط کم نور فوق العاده بوده و برای نمایش فیلم ها در یک فضای سینمایی ایده ال است این تلویزیون همچنین به واسطه روشنایی نسبی بالایی که دارد و نوع شیشه پنل آن که براق است برای محیط پر نور ایده ال است. پس تلویزیون ال جی اولد C2 با پنل ایوو هم برای محیط پر نور و هم برای محیط کم نور بهترین گزینه ممکن می باشد. تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B هم با توجه به تاریکی منطقه ای که دارد و نوع پنل VA می تواند برای محیط کم نور فوق العاده باشد و با توجه به روشنایی بالای مینی ال ای دی برای محیط پر نور گزینه ای کاربردی است.

 

 

کیفیت تصویر 4K متناسب با بهترین استاندارد ها

امروزه همه تلویزیون ها با پنل 4K وارد بازار می شوند یعنی می توانند این رزولوشن را پشتیبانی کنند. اما خوب محتوای 4K با نرخ های مختلفی برداشت می شود وبالاترین نرخ برای برداشت برابر با 120 فریم می باشد. حالا تلویزیون هایی که ما در این نوشته مورد بررسی قرار داده ایم می توانند کیفیت تصویر 4K را با نرخ 120 فریم نمایش دهند چراکه هم پورت HDMI ورژن 2.1   را دارند و هم اینکه فرکانس تصویر در آن ها برابر با 120 هرتز می باشد. آنچه کاربر می تواند در این تلویزیون های نظارگر باشد کیفیتی شفاف و غنی از رنگ می باشد که بدون نویز و بلور به بصر بیننده می رسد.

 

کارایی فنی و تصاویر گیمینگ با تلویزیون نئو و اولد ایوو

در هر دو تلویزیون میزان لگ و یا تاخیر در انتقال تصویر در پورت ها کم می باشد و از ظرفی هر دو زمان پاسخگویی پمل کمی را دارند و ال جی در این زمینه مقداری بهتر می باشد. چون دارای بالاترین ورژن HDMI می باشند می توانند از بازی های 120 فریم پشتیبانی کنند. گزینه هایی مانند VRR و Free Synce در هر دو تلویزیون وجود دارد که در جهت کیفیت بهتر بازی فوق العاده می باشند. تلویزیون اولد ال جی C2 دارای G Force است که کارت گرافیکی فوق العاده به نظر می رسد. حالا اینگونه باید نتیجه گیری شود که تلویزیون اولد ال جی C2 برای بازی مقداری بهتر عمل می کند اما نباید از کارایی بالای تلویزیون QN90B چشم پوشی کرد.

 

کیفیت صدا و توان صوتی

تلویزیون اولد ال جی C2 دارای توان صوتی 40 وات است که 20 وات آن با سک ساب ووفر و 20 وات دیگر با دو اسپیکر 10 واتی ارائه می شود. تلویزیون C2 از هر نظر صدایی فوق العاده را ارائه داده وفرمت های دالبی را به کلی پشتیبانی می کند. تلویزیون سامسونگ QN90B دارای صدایی 60 وات است که سیستم صوتی آن 4.2.2 کاناله می باشد. یعنی 4 اسپیکر 5 وات و 2 ساب ووفر 10 وات و 2 اسپیکر 10 وات دارد.  هر کدام از این تلویزیون ها ویژگی های صوتی فوق العاده ای را دارند برای نمونه ال جی در تلویزیون C2 از قابلیت WiSA برخوردار است ولی سامسونگ کیوسمفونی را دارد که در مقالات به آن ها پرداخته شده است.

 

طراحی ظاهر و کیفیت ساخت

تلویزیون C2 ال جی بسیار باریک و خوش طرح است و در عین حال کیفیت ساخت بالایی را دارد. این تلویزیون در اندازه های مختلف ممکن است شکل پایه متفاوتی را داشته باشد. برای نمونه تلویزیون اولد C2 در اندازه های 42 اینچ و 48 اینچ دارای پایه کناری و در اندازه های دیگر پایه در وسط دارد که در آن ها هم ممکن است پایه عریض و یا کوتاه باشد. میزان حاشیه پنل در آن بسیار کم است و میزان ضخامت کمی هم دارد. اولد در عین ظرافت بالایی که دارد بسیار خوش ساخت و مقاوم است. تلویزیون نئو کیولد QN90B دارای طراحی ایده آل یک تلویزیون ال ای دی می باشد. یعنی هم باریک بوده و هم حاشیه کمی دارد. این تلویزیون نیز پایه را در وسط دارد. رنگ قاب و پایه مشکی است و می تواند با هر نوع دکوراسیونی سازگار باشد. هم تلویزیون اولد ال جی C2 و هم تلویزیون سامسونگ QN90B می توانند بر روی میز و بر روی دیوار نصب شوند. 

 

حاشییه پنل کمتر و تمرکز بیشتر بر تصویر در تلویزیون ال جی C2 و سامسونگ QN90B

در هر دو تلویزیون C2 و QN90B از طراحی فوق العاده با کمترین حاشیه پنل استفاده شده است که موجب تمرکز بیشتر کاربر بر تصویر می شود.

 

 

طراحی پایه ها در تلویزیون های ال جی C2 و QN90B

تلویزیون سامسونگ Qn90b  و تلویزیون ال جی C2، هر دو پایه وسط می باشند

 

طراحی و کیفیت ساخت تلویزیون سامسونگ QN90B و تلویزیون ال جی C2

طراحی و کیفیت ساخت در تلویزیون ال جی C2 و تلویزیون سامسونگ QN90B

 

قابلیت های هوشمند

ال جی با WebOS و سامسونگ با Tizen بهترین سیستم عامل را بر روی تلویزیون های خود پیاده کرده اند. این سیستم عامل هم سریع بوده و هم کارایی بالایی را دارند و از همه مهمتر کاربری اسانی را دارند. ریموت هر دو هوشمند است. ریموت کنترل ال جی MR22 از باطری تغذیه می کند ولی ریموت کنترل سامسونگ TM2280E از برق و نور خورشید تغذیه می کند که به نظر می رسد اقتصادی تر باشد چون ریموت کنترل هوشمند مصرف باطری زیادی را دارد. جستجوی صوتی و قابلیت های اشتراک محتوا و ... همه و همه با این تلویزیون ها قابل اجرا می باشند. 


تلویزیون سامسونگ Qn90B یک تلویزیون نئوکیولد 2022 است که جایگزین تلویزیون سامسونگ Qn90A شده است اما متاسفانه در بیشتر موارد کارایی کمتر از آن را دارد. تلویزیون ال جی C2 جایگزین تلویزیون C1 شده است و به نسبت آن کارایی فوق العاده ای را دارد و ال جی آن را بسیار ارتقا داده است. قیمت تلویزیون ال جی C2 به نسبت قیمت تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B باید بیشتر باشد و این هم به دلیل فناوری ظریف و گران قیمت اولد می باشد. 

 

تلویزیون Qn90B و تلویزیون C2 ال جی، ریموت کنترل هوشمند اسکرول موسی یا ریموت کنترل هوشمند اسکرول لمسی

 

تلویزیون ال جی C2 بهتره یا تلویزیون سامسونگ QN90B

همانطور که در بالا اشاره شد نحوه استفاده از تلویزیون و نوع کاربری تعیین می کند که کدام تلویزیون برای کاربر بهتر است. پنل در تلویزیون ال جی C2 از نوع 10 بیتی است و زاویه دید بالایی را دارد، از طرفی ال جی با پنل WBE یا ایوو میزان روشنایی را به نسبت مدل های سابق افزایش داده است. از نظر کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق، تلویزیون C2 فوق العاده است و برای نمایش فیلم ها  یا نمایش محتوا در یک فضای سینمایی بهترین گزینه است. از آن طرف در تلویزیون سامسونگ هم از پنل VA استفاده شده است که کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیق از ویژگی های آن است. تلویزیون QN90B یک تلویزیون مینی ال ای دی Mini LED با روشنایی بالا است که برای محیط خیلی روشن گزینه فوق العاده ای است. هر دو تقریبا ویژگی های مشابهی را دارند. البته در تلویزیون ال جی از پورت های HDMI ورژن 2.1 بیشتری بهره گرفته شده و در تلویزیون سامسونگ تنها یک پورت HDMi دارای ورژن 2.1  است که فکر نکنم تفاوت زیادی را ایجاد کند. با توجه به قیمتی که این تلویزیون ها دارند هر کدام می توانند توسط کاربران انتخاب شوند. 
 

برچسب ها مقایسه مقایسه تلویزیون بهترین تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون نئو کیولد تلویزیون 120 هرتز تلویزیون اولد 2022 تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha