بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون اولد ال جی C1 و تلویزیون اولد ال جی B1

۱۴۰۰/۶/۱۲

 بالارده ترین تلویزیون موجود در بازار به ال جی تعلق داشته و فناوری اولد دارد. البته تلویزیون نئوکیولد سامسونگ مدل QN90A هم می تواند تلویزیونی فوق العاده باشد اما فعلا چون وارد بازار نشده است به آن نمی پردازیم هرچند در نوشته های قبلی در مورد آن بحث و بررسی کرده ایم. در این نوشته دو مدل از تلویزیون های اولد ال جی یعنی تلویزیون اولد C1 و تلویزیون اولد B1 را مورد مقایسه قرار می دهیم. کدام تلویزیون را انتخاب کنیم و با توجه به اختلاف قیمتی که دارند، کدام یکی می تواند مقرون به صرفه تر باشد. 

 

صفحه نمایش WRGB در هر دو تلویزیون

ال جی در هر دو تلویزیون از پنل با آرایش ساب پیکسلی WRGB استفاده می کند.  این نوع از صفحه پیکسلی معمولا روشنایی به نسبت بالاتری را ارائه می دهد و می تواند منحصر به فرد باشد. در آن عمق نمایش رنگ 10 بیت است و می تواند تا 1.07 بیلیون رنگ را نمایش دهد. در این نوع از پنل زاویه دید بالا بوده و کنتراست هم بالا می باشد که در ادامه به ان می پردازیم. در این زمینه هر دو تلویزیون با هم شبیه می باشند.

 

پنل WRGB در تلویزیون های اولد، خرید از بانه

زاویه دید در کدام تلویزیون بیشتر است و زاویه دید به چه معنی است؟

 خوشبختانه هر دو تلویزیون زاویه بالایی را دارند. شما می توانید کیفیت تصویر و روشنایی را از هر زاویه ای در رده ای بالا تماشا کنید. با اینکه هر دو یک پنل را استفاده می کنند اما تلویزیون B1 مقداری زاویه دید بالاتری را دارد یعنی می تواند با زاویه تند تری به تلویزیون تماشا کرد و کیفیت تصویر هم ثابت بماند. معمولا زمانی که از تلویزیون برای یک خانواده پر جمعیت استفاده شود و یا اینکه استفاده تلویزیون به عنوان مانیتور باشد، زاویه دید اهیمت پیدا می کند.

 

زاویه دید در تلویزیون های اولد، مقایسه B1 و C1

نمایش فیلم با کدام تلویزیون جذاب تر است؟

شما برای نمایش فیلم ها و یا تماشای تلویزیون در محیط کم نور به کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق نیاز دارید. فیلم ها دارای فریم های تیره می باشند و برای نمایش تلویزیون قابل تری را نیاز دارند. هر دو تلویزیون اولد ال جی دارای فناوری اولد یعنی نورپردازی ارگانیکی بوده و در آن ها هر پیکسل می تواند به خودی خود روشن و خاموش شود. با توجه به این قابلیت که اولد دارد میزان کنتراست زیاد بوده و رنگ مشکی هم به خوبی ارائه می شود. خوب این تلویزیون ها در این زمینه تفاوتی را ندارند و هر دو به یک میزان و در رده ای بالا جذابیت را ایجاد می کنند.

 

روشنایی تصویر در کدام تلویزیون بیشتر است؟

حقیقت آن است که تلویزیون های اولد نمی توانند روشنایی بیشتر از 700 کاندلا داشته باشند. معمولا اولد برای ایجاد کنتراست بی نهایت است. اما خوب روشنایی را به دو دسته تقسیم بندی می کنیم. روشنایی برای محتوای SDR در این تلویزیون ها در حدود 300 نیت است که با اختلاف 30 نیت تلویزیون اولد C1 روشنایی بیشتری را دارد اما برای محتوای HDR میزان روشنایی برابر با تقریبا 600 نیت است که به اختلاف 100 نیت تلویزیون اولد C1 روشن تر است. مشاهده می کنیم که روشنایی تصویر با اختلافی کم در تلویزیون اولد C1 بیشتر می باشد. 

 

نمایش محتوای دینامیکی با تلویزیون های اولد ال جی سری B و C

محتوای دینامیکی مانند دالبی ویژن و HDR با این تلویزیون ها نمایش داده می شوند. طبیعی است که فرمت های HDR دارای روشنایی بیشتر از روشنایی تلویزیون بوده و اما این تلویزیون ها چگونه داده های روشن تر از خود را نمایش می دهند. در آن ها از روش mapping برای پردازش تصویر استفاده می شود به این معنی که رنگ ها روشن تر نمایش داده می شوند اما مقداری به تاری و یا کم نور بودن میل می کنند. بنابراین هیچ داده رنگی حذف نمی شود. شما محتوای دینامیکی را می توانید در اینترنت دانلود کرده و تماشا کنید.

 

تصویر کدام تلویزیون اولد ال جی، رنگین تر است؟

با توجه به این تلویزیون اولد ال جی C1 دارای روشنایی بیشتری است بایستی کیفیت آن بیشتر باشد اما تست ها و ازمایش ها چیز دیگری را بیان می کنند. با توجه به تست های صورت گرفته در این تلویزیون ها مشاهده شده که چه قبل از کالیبراسیون و چه بعد از آن تلویزیون اولد B1 کیفیت رنگ بهتر و بیشتری را ارائه کرده است. شاید به این دلیل باشد که ال جی تلویزیون C1 را در برابر Burn-In مقاوم تر ساخته است!

کیفیت تصویر در تلویزیون اول ال جی C1 و B1

کارایی فنی کدام تلویزیون برای تصاویر پر سرعت و یا تصاویر بازی بیشتر است؟

هر دو تلویزیون نرخ فرکانس 120 هرتز را دارند، بنابراین تصویر در آن ها شفاف بوده و نویز برداری فوق العاده ای صورت می گیرد. با اینکه هر کدام از یک پردازنده هوشمند استفاده می کنند اما تفاوت ها را نمی توان به پردازنده نسبت داد چراکه پردازنده ها مورد بررسی قرار نگرفته اند. خوب هر دو تلویزیون از پورت HDMI ورژن 2.1 برخوردار هستند و شما می توانید کیفیت تصویر 4k را در نرخ 120 هرتز تماشا کنید. هر دو تلویزیون دارای قابلیت VRR و G Synce می باشند که فرکانس کارت گرافیک و کنسول هماهنگ می شوند. در زمینه VRR تلویزیون C1 می تواند دامنه ای گسترده تر از فرکانس را دربرگیرد. هر دو تلویزیون با پنل یکسان زمان پاسخگویی یکسانی را دارند. اما تلویزیون C1 دارای پورت های با تاخیر در انتقال داده کمتر است و می تواند داده ها را سریعتر از کنسول به تلویزیون انتقال دهد که اختلاف هم در حدود 2 میلی ثانیه می باشد. کارایی فنی این دو تلویزیون به همان تفاوت اندک در VRR  و تاخیر در انتقال داده Input lag است که شاید تفاوت زیادی را ایجاد نکند.

 

ورودی و خروجی ها در تلویزیون های اولد ال جی C1 و B1

 هر دو تلویزیون 4 پورت HDMI را دارند که در میان آن ها ورژن 2.1 هم دیده می شود. هر چهار پورت تلویزیون C1 دارای ورژن 2.1 و 2 پورت در تلویزیون B1 دارای ورژن 2.1 می باشند. هر دو دارای 3 پورت USB می باشند. پورت های شبکه، انتن و ... از دیگر پورت ها در این تلویزیون ها می باشند.  

 

کیفیت صدا در کدام تلویزیون بیشتر می باشد

در تئوری هر دو تلویزیون دارای صدای 40 وات بوده و سیستم صوتی 2.1 کاناله را دارند. در آن از یک ساب ووفر 20 وات و دو اسپیکر 10 وات استفاده شده است. قابلیت هایی چون دالبی اتمسف دالبی دیجیتال و DTS با آن ها قابلیت دیکد شدن را دارد. شما در آن ها کانال بازگشت صوتی و پورت اپتیکال را برای انتقال صدا در اختیار دارید. شما در این تلویزیون ها می توانید صدا را با بلتوث با کیفیت بالا انتقال دهید. هر دو دارای قابلیت WiSA می باشند یعنی می توان صدای آن ها را به صورت بی سیم بر روی اسپیکر ها انتشار داد.

 

قابلیت های هوشمند یکسان در هر دو تلویزیون اولد ال جی

 

تلویزیون اولد C1 با پایه عریض

پایه در تلویزیون اولد C1 ال جی

 

 

پایه در تلویزیون اول B1 ال جی

پایه در تلویزیون اول B1 ال جی

 

حاشیه پنل در تلویزیون اول C1 ال جی

حاشیه پنل در تلویزیون اول C1 ال جی

 

حاشیه پنل در تلویزیون اول B1 ال جی

حاشیه پنل در تلویزیون اول C1 ال جی

 

جمع بندی

تلویزیون اولد C1 را می توان، تلویزیونی با کیفیت و کارایی بالا در نظر گرفت. از آن طرف تلویزیون B1 می تواند تقریبا همان کارایی تلویزیون C1 را داشته باشد. در این تلویزیون ها تفاوت های معطوف به طراحی می شود. تلویزیون C1 پایه عریض دارد و شما بایستی میز تلویزیونی بزرگ برای آن در نظر بگیرد و پایه در تلویزیون B1 کوتاه تر می باشد. شاید قیمت تلویزیون ال جی C1 به نسبت قیمت تلویزیون اولد ال جی B1 بیشتر باشد اما اگر تفاوت در طراحی پایه را نادیده بگیریم باید بگوییم که تقریبا شبیه بوده و دیگر کاربر تصمیم می گیرد که کدام تلویزیون را خریداری کند.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون اولد مقایسه تلویزیون ال جی C1 تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha