بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی تلویزیون هایسنس U6G

۱۴۰۰/۳/۲۸

تلویزیون U6G یکی از تلویزیون های میان رده ( Entry Level) کوانتومی هایسنس است که تحت عنوان یولد (ULED) روانه بازار شده است. این تلویزیون تولید 2021 است و جایگزین تلویزیون هایسنس H8G شده است که در سال 2020 وارد بازار شده بود. در این تلویزیون از ویژگی های منحصر به فردی بهره گرفته شده و در این نوشته می خواهیم  آنرا به صورت کلی مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم.

 

صفحه نمایش و آرایش پیکسل، تاثیر آن در کارایی تلویزیون

هایسنس به صورت کلی در تلویزیون های خود از پنل VA استفاده می کند. این تلویزیون، پنل با آرایش پیکسلی عمودی ( Vertical Alignment) دارد. این نوع پنل دو ویژگی را به تلویزیون می بخشد که یکی مزیت است ودیگر یک نقطه ضعف در نظر گرفته می شود؛ هرچند این مزیت ها و معایب به نوع استفاده از تلویزیون بستگی دارد. برای نمونه شما تلویزیون را برای چه استفاده ای می خواهید. اگر می خواهید بیشتر از روبه رو تلویزیون را تماشا کنید قطعا بهترین تلویزیون را انتخاب کرده اید چون پنل VA کنتراست و نمایش رنگ مشکی فوق العاده ای دارد، اما اگر تعداد افراد خانواده زیاد است و یا شما مجبور هستید از کناره ها به تلویزیون هم تماشا کنید قطعا پنل VA گزینه ای مناسب نیست چراکه زاویه دید کمی دارد. شما در نهایت انتخاب می کنید که تلویزیون را با کدام پنل بگیرید.

 

شیشه صفحه نمایش در تلویزیون هایسنس U6G

 حتما تا الان در یک محیط نورانی به تلویزیون و تصویر آن تماشا کرده اید. در واقع هر چه نور محیط بیشتر باشد کیفیت و روشنایی تصویر کمتر توسط کارابر دریافت می شود، مخصوصا زمانی که تلویزیون صفحه مات (Matte) را داشته باشد. اما زمانی که صفحه نمایش تلویزیون براق (Glossy) باشد معمولا بیشتر نور محیط در یک نقطه منعکس می شود و تصویر به خوبی توسط کاربر دریافت می شود. البته اکثر شرکت های تلویزیون کننده تلویزیون از یک شیشه ما بین این دو یعنی Semi-Glossy استفاده می کنند. صفحه نمایش در تلویزیون هایسنس U6G بیشتر نور محیط را منعکس می کند و در محیط روشن و حتی زمانی که روبه روی پنجره نصب شود کارایی بالایی را به نمایش می گذراد.

 

نورپردازی و روشنایی تصویر تلویزیون 2021 هایسنس U6G

تلویزیون هایسنس U6G از نورپردازی LED استفاده می کند و چون دارای فناوری کوانتومی است به آن یولد (ULED) می گویند. البته یولد به معنی Ultra High Light Emmiting Diode است ولی همین افزایش دامنه نور پردازی با لایه کوانتوم دات محقق شده است. تلویزیون U6G هایسنس در اندازه های مختلف تعداد LED متفاوت دارند. برای نمونه تلویزیون 50 اینچ و 55 اینچ تعداد کمتری از لامپ های LED به نسبت اندازه 65 اینچ و 75 اینچ دارند. روشنایی تصویر در تلویزیون های 65اینچ و 75 اینچ مدل U6G به نسبت دو اندازه دیگر بیشتر می باشد. به هر صورت تصویر روشن و شفاف مورد انتظار کاربر است که هایسنس به خوبی از این قابلیت یعنی افزایش روشنایی تصویر استفاده می کند. روشنایی در تلویزیون 65 اینچ هایسنس برای محتوای دینامیکی (SDR) برابر با 493 کاندلا بر متر مربع و برای محتوای دینامیکی (HDR) برابر با 493 کاندلا می باشد. این تلویزیون محتوای SDR را بسیار با کیفیت نمایش می دهد. محتوای SDR همان محتوایی هستند که از طریق آنتن جذب شده و با تلویزیون نمایش داده می شوند.

 

تاریکی منطقه ای و کنتراست

تاریکی منطقه ای یک فناوری برای افزایش کنتراست و یا نمایش رنگ مشکی است. شما زمانی که به تماشای تصویر در یک محیط کم نور می پردازید قطعا به کنتراست نیاز خواهید داشت. کنتراست به معنی تمایز دامنه رنگ و یا دامنه روشن و تیره است و هر چه بیشتر باشد کیفیت و جزئیات غنی تر بر روی پنل آورده می شوند. تلویزیون 50 و 55 اینچ U6G دارای 32 زون و تلویزیون 65 و 75 اینچ مدل U6G دارای 60 زون می باشند. زون به دسته ای از لامپ های ال ای دی گفته می شود که به صورت هوشمند در مواقع لازم روشن و یا خاموش می شوند. کنتراست در تلویزیون 65 اینچ این مدل از هایسنس 2021 بدون تاریکی منطقه ای برابر با 4749:1 و با تاریکی منطقه ای برابر با 5239:1 است. 

 

فرکانس تصویر و کیفیت تصویر 4K

در تلویزیون U6G فرکانس تصویر 60 هرتز است و این تلویزیون با دقت زیادی با موتور Hi-View میزان نویز و بلور را بر می دارد. در این تلویزیون کیفیت تصویر و روشنایی و شفافیت بالا می باشد. محتوایی که امروزه در بازار می باشند بیشتر نرخ فریم 30 و 60 فریم را دارند. این تلویزیون چون از پورت HDMI  ورژن 2.0 استفاده می کند می تواند نهایت نرخ نوسازی 60 هرتز را پیاده کند و محتوای 120 هرتز هم با نرخ 60 هرتز بر روی پنل نمایش داده می شوند. تصویر در این تلویزیون بسیار روشن و شفاف است و جذابیت بیشتری را در تماشای شوها و یا فیلم های سینمایی ایجاد می کند. 

 

یولد و عمق نمایش رنگ در تلویزیون هایسنس یو 6 جی

همانند تلویزیون های کیولد سامسونگ، تلویزیون هایسنس U6G نیز دارای فناوری کوانتومی است. این فناوری به طرز شگفت انگیزی دامنه رنگی را افزایش داده است. شاید کمتر تلویزیونی دامنه رنگی تلویزیون های کوانتوم دات را داشته باشد. البته ناگفته نماند که ال جی در تلویزیون های نانوسل خود نیز از این فناوری برخوردار است و فقط نامگذاری آن متفاوت می باشد. صفحه نمایش تلویزیون U6G دارای عمق نمایش رنگ 8 بیتی است که نمایش 16.7 میلیون رنگ با آن ممکن است اما چون گزینه های دیگر در نمایش رنگ دخیل هستند همیشه درصدی از رنگ های NTSC با این تلویزیون قابل نمایش خواهد بود که تلویزیون U6G معمولا درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.

 

کارایی تلویزیون هایسنس U6G به صورت کلی

این تلویزیون برای هر نوع استفاده ای مناسب است. در بالا اشاره کردیم که تلویزیون U6G برای محیط روشن با توجه به روشنایی بالا و برای محیط کم نور با توجه به کنتراست بالا، بهترین کارایی را دارد. اما این تلویزیون برای فریم های سریع مانند کنسول های بازی به چه صورت است؟ در این تلویزیون نرخ فرکانس برابر با 60 هرتز است و شما هر تصویری را با نرخ 60 هرتز تماشا می کنید حتی اگر فریم ریت ارسالی به تلویزیون 100 و یا 120 فریم باشد. این تلویزیون برای بازی فوق العاده است و زمان پاسخگویی صفحه نمایش آن کم است یعنی زمانی که پیکسل ها تغییر رنگ می دهند بسیار کم است و این می تواند برای کاربر بازی جذاب باشد. زمان انتقال داده در پورت های این تلویزیون نیز کم است شما به محض واکنش ، نتیجه را در صفحه نمایش مشاهده می کنید.

 

 صدا و قابلیت های صوتی در تلویزیون U6G

مانند بیشتر تلویزیون های LED موجود در بازار، این تلویزیون صدای 20 وات را دارد و فرمت های دالبی دیجیتال و DTS را پشتیبانی می کند و برای انتقال صدا از پورت اپتیکال برخوردار می باشد. در این تلویزیون از پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی استفاده شده است اما ورژن آن ARC می باشد و متاسفانه در آن خبری eARC است . تفاوت این دو قابلیت را می توایند در لینک زیر مطالعه کنید:

تحلیل و مقایسه کامل HDMI ARC و HDMI eARC

شما می توایند در کنار این تلویزیون از صدای دالبی و همه جانبه با ساندبار برخوردار باشید و برای این منظور دو پورت HDMI ARC و اپتیکال در دسترس می باشند. این تلویزیون چون پایه کنار است سازگاری خوبی با ساندبار ها از نظر طراحی دارد. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون هایسنس 2021 میان رده U6G

4 پورت HDMI و 2 پورت USB از ورودی و خروجی های آن می باشد و در کنار این پورت ها،پورت کامپوزیت برای دستگاه های قدیمی، پورت اپتیکال برای انتقال صدای دیجیتال، پورت آنتن و خروجی آنالوگ صدا وجود دارد. پورت های این تلویزیون در کناره قاب و در پشت قاب قرار گرفته اند و در هر صورت می توان به آن دسترسی داشت.

 

نمای ظاهری تلویزیون هایسنس U6G

این تلویزیون از پلاستیک و فلز ساخته شده است. در آن پایه های به شکل V بوده و در کناره قاب می باشند. هایسنس در آن از کمترین میزان حاشیه استفاده کرده است به گونه ای که در 3 قسمت کمترین حاشیه را داشته و در قسمت پایین جایی که لوگوی Hisense قرار دارد مقداری حاشیه (Bezel) بیشتری است. در هر صورت میزان حاشیه صفحه نمایش برابر با 0.9 سانتیمتر و میزان ضخامت قاب برابر با 7.1 سانیتمیتر است. ضخامت این تلویزیون به دلیلی نورپردازی قوی است که کیفیت تصویر فوق العاده را موجب شده است. در پشت تلویزیون از طرحی استفاده شده است و مدیریت کابل نیز بر روی آن پیاده شده است یعنی می توان کابل ها را بر روی شیارهای پشت تلویزیون  هدایت داد.

 

سیستم عامل اندروید برای اولید بار در تلویزیون های هایسنس 2021

 هایسنس در تلویزیون های خود از سیستم عامل Vidda U:3 استفاده می کند اما این شرکت در سال 2021 تصمیم گرفته تا از اندروید ورژن 10 استفاده کنید. همه دیگر با این سیستم عامل آشنایی داریم اما انصافا سیستم عامل Vidda u:3 در نوع خود بی نظیر بود. ریموت این تلویزیون استاندارد است و هر قابلیتی مانند جستجوی صوتی با امکان پذیر می باشد.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha