بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

پورت HDMI 2.1a چه قابلیت هایی در سال 2022 را به همراه دارد؟

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

ورژن جدیدی از HDMI در سال 2022 معرفی شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. حالا شرکت های تولید کننده تلویزیون، کنسول های بازی و یا دستگاه بلوری حتما از این پورت استفاده می کنند. این ورژن HDMI 2.1a نام دارد. در این نوشته کارایی آن را بیان می کنیم و مشخص می کنیم که به نسبت ورژن 2.1  یعنی HDMI 2.1 چه قابلیت هایی بیشتری را دارد.

 

HDMI

HDMI کوتاه شده عبارت High-Definition Multimedia Interface می باشد و به معنی انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتال می باشد. از روز اول معرفی این تکنولوژی ورژن های متفاوتی از آن در دستگاه های پخش کننده تصویر و یا دستگاه های ارسال کننده محتوا به کار گرفته شده است. خوب ورژن های HDMI شامل HDMI 1.4، HDMI 1.4a، HDMI 2.0، HDMI 2.0a و HDMI 2.1 می شوند ولی در سال 2022 ورژن HDMI 2,1a به کار گرفته می شود.

 

 

تفاوت ورژن HDMI 2.1 یا ورژن HDMI 2.0

ورژن 2.0 از HDMI دارای پهنای باند 18 گیگابایت می باشد. این ورژن امروزه در همه دستگاه وجود دارد و به صورتی کاربردی ترین ورژن متناسب با محتوای موجود می باشد. این ورژن محتوای 4K را در نرخ 60 فریم در ثانیه انتقال می دهد. ورژن 2.1 دارای پهنای باند 48 گیگابایت است و محتوای 4K را در نرخ 120 فریم در ثانیه و محتوای 8K را در نرخ 60 فریم در ثانیه و محتوای 10K را در نرخ 30 فریم در ثانیه انتقال می دهد. این ورژن به صورت محدود در تلویزیون های بالا رده و یا دستگاه هایی مانند PS5 و Xbox X موجود می باشد.

 

تفاوت ورژن HDMI 2.1a و ورژن HDMI 2.1

خوبی ورژن 2.1a اخیرا معرفی شده است و به صورن SBTM می باشد. SBTM کوتاه شده عبارت Source Based Tone Mapمی باشد. به این معنی که این ورژن نوع محتوا را تشخیص می دهد و می تواند برای محتوای  دالبی ویژن و HDR فوق العاده باشد. این ورژن تفاوت زیادی با ورژن 2.1  ندارد. در آن قابلیت VRR به خوبی اعمال می شود و شرکت سونی دیگر از آن در تلویزیون های خود استفاده می کند. با این ورژن، کاربران می توانند دیگر معنی واقعی محتوای HDR را دریابند و جذابیت زیادی را نظارگر باشند. معمولا HDMI 2.1 قابلیت بازگشت صوتی را به همراه دارد که کیفیت صدایی بهتر هم محقق می شود. HDMI ARC با HDMI eARC می توانند در کیفیت صدا تاثیر گذار باشند برای نمونه eARC دارای پهنای باند 1 مگابایت بر ثانیه برای صدا اما eARC دارای پهنای باند 37 مگابایت است. یعنی eARC ارتقا یافته ARC می باشد. با نظر می رسد که 2.1a ارتقا یافته 2.1 باشد اما پهنای باند تغییری نکرده است.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha